Sayfa 2/2 İlkİlk 12
15 sonuçtan 11 ile 15 arası
    Alıntı paranoiac Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şu an P3D'yi çalıştırdığım bilgisayar bir laptop.

GeForce GTX 960M
    16GB
    i7 6700hq, 2.6ghz
    Oyunlar ve işletim sistemi SSD'ye kurulu.
    Laptop'un altında da geniş çaplı, kaliteli bir soğutucu var.

Aerosoft'un Airbus uçakları, çeşitli havalimanı sceneryleri, biraz ai trafik ve asnext kurulu. Tatmin eder derecede iş görüyor.
    Bu bilgisayarın fiyatı 1600 dolar civarı bir şeydi. Yurtdışında almıştım.. Oranın alım gücüyle 1600liralık hesaplı bir bilgisayar.
    Başka bir arkadaş daha iyi donanımlarda bir PC'ye kurdu, onda takılmalar, ısınmalar derken en son geri sildi suç P3D'nin üzerine kaldı.
    Fabrikalarda üretilen otomobillerin bazısı daha sağlam çıkar, bazısı daha dandik çıkar. Orta-sınıf ekonomik araçlarda olur genelde. Fakat yazılımlar mekanik, çok parçalı, birleştirilen makinalar gibi değil sonuçta, kopyaları dağıtılıyor. Eğer P3D bende düzgün çalışıyor, sende sorun çıkarıyorsa, durum yazılımla değil senin bilgisayarınla alakalıdır.
    NVidia'nın ayarları yüzünden genel görülen, basit çözümlü bir error hariç, hiç hata vermedi bende şimdiye kadar.

Donanım olarak da; Türkiye'de sistem toplarken pahalı donanımlara para harcıyoruz gibi görünse de, gerçekte alt veya orta seviye donanımlara para veriyoruz.
    İlgilendiğimiz hobi de en fazla kaynak harcayan yazılımları gerektiriyor.

Abartı olcak ama, biraz Şırnak'ın köyünde kendi imkanlarıyla robot üretmeye çalışan köylü, Çin'in kasabasında helikopter yapmaya çalışan Çinli adam gibi durum oluşuyor. (Gazetelere çıkıyor ya böyle haberler)

"Ulan pervaneyi taktık, demiri kaynakladık bu neden uçmuyor? Hala takılıyoor. Uçmuyoor"

Saka ile baslayan konu farkli farkli yerlere gitmis, guzel olmus. Size hem katiliyorum hem katilmiyorum. P3D veya FSX veya X-Plane 'simulator' olarak adlandirilsalar da eninde sonunda pek cok diger oyun gibi bir yazilim. Ve eger bir yazilim surekli olarak sorun cikariyorsa bir yerlerde birseyler eksiktir. Genelde de bu yazilimla alakalidir. Sistem performansi gereksinimi olarak en ust seviyede olan yazilimlari donaniminiz sorunsuz calistirirken P3D'de sikinti yasiyorsaniz, ve sizin gibi pek cok insan da sikinti yasiyorsa adres bellidir. Gelistiricilerin hatasidir demiyorum ama sorunun nerden kaynaklandigi bellidir. Ama benim sahsi tecrubem 'simulator' yazilimlari gelistirilmeye acik olmadigi surece hep sorunludur, 2000 yilinda cikmis oyunlardan bugunku sistemlerde hala kasan simulatorler var.

Herhangi bir yazilimin gelistiricilerinin 'Nasil bir sistem kurarsam bu simulatoru sorunsuz calistirabilirim' sorusuna cevap verebilmeleri ve verdikleri cevabin da dogrulanmasi gerekir. 'sunu sunu oneriyoruz, ama Allah'in isi belli olmaz, besmele ile baslayin' anlamina gelecek cevaplar tatmin edici olmuyor.

Eğer dikkatli kurulum, bilgisayarınıza dikkat ediyorsanız, sorun çıkarmıyor bence. Yaşadığım tek sorun, oyuna yanlış grafik kartını atamamla oldu. sebebi de kendimle alakalı.
    P3D'yi bootcamp üzerine, windows PC ve en son Laptop üzerine kurdum. İndirdim, kurdum, çalıştırdım. Hiç de sorun çıkmadı.
    P3D'ye harcadığım aynı enerjiyi (NVidia Inspector ayarları) diğer oyunlara da harcadım.
    Sistemimize en uygun ayarları bulup, en iyi performansı almaya çalışıyoruz sonuçta. Hangi oyun olursa olsun yapıyoruz bunu. Ben aldığım FPS ne olursa olsun bir ayar çekiyorum.
    Kaldı ki; P3D eklentilerden sorumlu değil bence. Genelde lagler ve FPS düşüşleri, üzerine kurduğunuz uçakların veya addonların sisteme yüklediği ekstra kaynak kullanımlarıyla oluyor.
    Şakayla karışık dedim ama sahiden şikayetlerin çoğu Türkiye'de döviz kuru nedeniyle ve ürünlerin ithal olması nedeniyle bilgisayar donanımlarının pahalı olmasından kaynaklanıyor.
    Bendeki GTX960 gibi 1000 liralık ekran kartları öyle ahım şahım grafik kartları değil yani. 250, 300 dolarlık ekran kartı. 1000, 2000, 3000 dolar ekran kartına para veriyorlar gamerlar.
    Alienware notebooklar üzerinde çalıştırıyorlar.
    Son olarak yüklediğim, Euro Truck'a bakıyorum 60fps ile verdiklerini ve P3D'nin 30fps ile verdiklerini kıyaslıyorum. Diğer bilgisayarımdaki kısıtlı haritada mesh yükleyen, World of Tanks ile kıyaslıyorum. Çok da kötü gelmiyor.
    Böyle bu kadar sorunlar yaşıyor olsaydım, hiç uğraşmam FS9'u çalıştırırdım.
    Avsim'de de çok konuları, P3D'yi yerden yere vurma yazıları var. Haklılık payı var ama biraz da adaletsizlik ve abartılı geliyor.
    P3D olmayıversin. FSX de olmayı versin. Stres olmaya değmez yani.
    Emrah Durmaz (1984) 35 ½ Kaf Sin Kaf

Senior Member Ferdi Vefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    , Turkey.
    Konuyu gördükçe yazamadan duramıyorum Prepar iyi hoş ama o "güncellemeler" yokmu. Tam bir kabus. Güncelleme sonrası CTD olasılığı insanı hasta ediyor. ETS2 görüntü kalitesine ve FPS hızına yaklaşabilmeleri zaten mümkün değil.
    Win10 Pro 64 Bit/i5-9400 16 GB/nVidia GTX 1660 Ti
    P3D v.4.5/FSLabs A3xx//Orbx/ASN/vPilot/

Alıntı Ferdi Vefa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konuyu gördükçe yazamadan duramıyorum Prepar iyi hoş ama o "güncellemeler" yokmu. Tam bir kabus. Güncelleme sonrası CTD olasılığı insanı hasta ediyor. ETS2 görüntü kalitesine ve FPS hızına yaklaşabilmeleri zaten mümkün değil.
    Bir de FSX'in Steam gibi bir downloader yazılımı olmayışı çok kötü. 10 GB rar dosyasını koymuşlar, al bunu indir. İnternet bağlantıları çok kalitesiz zaten, ayrıca Türkiye'de Kota diye bir şey var. İndirmenin ortasında zart diye kopuyor. Ondan sonra baştan da başlamıyor. Haydi tekrar. Bu olayı da çok kötü yani.
    Emrah Durmaz (1984) 35 ½ Kaf Sin Kaf

Senior Member Ferdi Vefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    , Turkey.
    Update'ler aslında komple Install gerektirmiyor. Ama gel gör illa versiyonların birinde sorun çıkıyor. Diyorlarki Fresh Install en güzel ve temizi. E iyi güzelde, add-on lar da tekrar sil baştan. 10GB da cabası Forumlarda da yazmıyolarmı. Makinana format at falan gibi saçma sapan yorumlar. Bence FSX daha iyi. Yürüdümü yürüyor hiç olmazsa. Steam olayı, evet en güzeli. Update otomatik olarak yapıyor. Ama bence Prepar yazılımcılarından sorun kaynaklanıyor. Tüm add-on'ları göz önüne alamıyorlarmı nedir bilemem. Olmuyor işte. DTG Train Simulator mesela ya da ETS bu sorunları halletmiş. Steam'e hiç ısınmamıştım. Ama kullandıkça faydası çıkıyor. Makinanımı yeniledin. Yenisinle bağlanınca çat diye yükjlüyor. Dört sene evvel almış olduğun kütüphanende unuttuğun programı sorunsuz tekrardan yüklüyor. Evde CD çöplüğünden kutulmuş oluyorsun. İster Laptopuna yükle ister Desktopuna. Hiç sorun yok.
    Win10 Pro 64 Bit/i5-9400 16 GB/nVidia GTX 1660 Ti
    P3D v.4.5/FSLabs A3xx//Orbx/ASN/vPilot/