8 sonuçtan 1 ile 8 arası
    Senior Member Faruk Işık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Eskişehir / İstanbul

Question LTBA ILS23 (Farklı Yaklaşmalar) (Pas Geçme)

Merhaba,

LTBA meydanı 23 pistine 4 tane farklı ILS yaklaşması mevcut. Şuana kadar anladığım kadarıyla GS'yi yakalama irtifası, pas geçme usulleri (17 pisti kalkışlarıyla alakalı) ve hava trafiğini düzenleme gibi sebeplerden bu farklı usuller mevcut. Bu farkların bir kısmını kendim anlayabiliyorum ama yakalayamadığım aşağıdaki iki usul arasındaki farklılık ? Gözden kaçırdığım nedir ?

Birde gerçek hayatta ATIS'te hangi yaklaşma yapıldığı belirtiliyor mu detaylı olarak ? ILS ILSDME yada ILS2 gibi ?

Son olarak chartlar da gözüken usuller yapılıyorken 1270 ft altında ve piste daha yakın bir noktada pas geçilmesi gerekirse durum nasıl oluyor ? Chartın ön kısmında bu yaklaşmaya has detaylar verilmiş fakat alçak irtifada bir 777'nin 17 hattını kesmemek için o dönüşü yapması yada yapmaya çalışması ne kadar muhtemel ? Çok cahilce bir soru olabilir biliyorum ama gerçekten bana biraz ürkütücü geliyor .. Bir yanda 17 kalkışları bir yanda pas geçmek zorunda olan bir trafik .. ?

Ekli Resimler Ekli Resimler  
    Sessizliğin Kanatları ​..

Senior Member
    Yer
    Kütahya, Turkey.
    http://www.kokpit.aero/lodosta-hava-...-neden-aksiyor

Belki cevap olur .
    -------------------------

gerçekleştiriyor. Ancak bu sırada verimli
    bir iniş trafiği için havalimanında uçaklar Ataköy tarafından yani 23 pistinden inişe alınıyor. Bu durumda kalkış ve iniş trafiği birbirini kesiyor. Yani 17 pist başına gelen uçak, diğer tarafta inişin tamamlanmasının ardından kalkışına başlıyor.

Bunun nedeni, herhangi bir çarpışmanın önlenmesi. Yani kalkışta yeni kesilen uçak, o sırada inişten vazgeçen ve 23 pistinden gelen uçakla havadaki rotaları kesişiyor. Bu durum nedeniyle Atatürk Havalimanı'nın kapasitesi yaklaşık yüzde 25 oranında düşüyor.

Yılın ortalama 330 günü Atatürk Havalimanı'nda uçaklar kalkışlarını kuzeye gerçekleştiriyor. Yani 36 pist başlarına gelerek Sefaköy-Halkalı tarafına doğru kalkıyor. Diğer taraftan inişler ise Florya yönünden yapılıyor. Yani iki trafik birbirini kesmiyor. Bu gibi trafik akışında, Atatürk Havaliman maksimum verimlilikte kullanılmış oluyor
    Süleyman CiRiT
    Kütahya-1955

Yer
    Eskişehir / İstanbul
    Bilgi için teşekkürler.. Ama sorularım hala cevap bekler

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Daha önce bu pas geçmeyi konuşmuştuk ... Burada mıydı başka yerde miydi hatırlayamadım

Fark Cevabı : İki chart arasında alt kısımda yer alan uçak yaklaşma kategorisine göre belirlenmiş minimumlarda fark var. Soldaki chart 5000 metre yatay görüş ararken diğeri 2400 yeterli demiş

Pas Geçme Cevabı : Bu yaklaşma için ATC ile Pilotun karşılıklı mutabık kalması gerekiyor, eğer pilot performans olarak bunu yapamayacaksa başka bir yaklaşma istiyor ve alıyor. Yoğun trafikte uygulandığına şahit olmadım, aksine her pilotun bu yaklaşma için "unable" dediğini ve ATC'nin keskin dönüşlü olmayan başka bir yaklaşmayı verdiğini duydum.

ATIS Cevabı : Sık değiştiği için ATIS'e konmayabilir ancak yaklaşma sırasına alınan uçaklara mutlaka hazırlanmaları için önce ATC tarafından bu bilgi veriliyor "Expect ILS DME 2 Approach for Rwy23" kalıbı ile (işte pilotlar burada "unable" diyor diyecekse).

Minimadan Sonra Pas Geçme Cevabı : Örnekteki chart üstündeki prosedürü böyle bir durumda uygulamak mümkün değil (belki de pilotlar o yüzden daha başından "unable" diyordur kendilerine sormak lazım). Yayınlanan prosedürü uygulamak mümkün değilse, bunu pas geçerken ATC'ye bildirmek ve talimat istemek ya da niyet belli etmek gerekir. Bu süreç içinde de mümkünse sabit irtifada pist merkez hattında kalmak düşünülebilir ancak 17 kalkışı varsa da bence atıyorum 400 feet irtifada pas geçmeye karar vermişsek pist üstünden ya da olduğumuz yerden güneye doğru dönmek, yani en azından 17 hattını kesmeden deniz üstüne kaçmak işe yarayabilir.

Velhasıl, yayınlanmamış bir uygulama olacağı için sıkıntı geçecektir o saniyeler. Belki bu riskleri almamak için pilotlar "unable" diyorlardır (yine onlara sormak lazım)

Emniyetli uçuşlar
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Yer
    Eskişehir / İstanbul
    Fatih Abi,

Bilgiler için çok teşekkür ederim. Şuan gözlerimi muayene ettirmeye gidiyorum.
    O kadar inceledim hesapta, görüş minimalarını nasıl fark edemedim ayıp bana !

Y APP hakikaten düşününce biraz zorlayıcı bence. Özellikle o yüksek minumum sonrası pas geçmek zorunda kalınırsa.
    Birde şahsi kanaatim Y APP yapan pilotun üzerinde psikolojik olarak inmeye dair bir baskı oluşacaktır. Minumum geçildikten sonra pas geçmeyi gerektirecek bir durumda aklında 17 kalkışlarını kesmemek ve Y APP gereklilikleri olan bir pilot acaba şartları zorlar mı insani olarak ? Yoruma açık ..

Selamlar
    ..

Senior Member
    Yer
    Kütahya, Turkey.
    Tevafuk , kokpit.aero dan açıklama

www.kokpit.aero/zor-pas-gecme-1
    Süleyman CiRiT
    Kütahya-1955

Senior Member
    Yer
    ISTANBUL, Turkey.
    13 Kasım pazar günü Flyinn AVM terasında otururken bu pas geçme prosedürüne tanıklık ettim. Uçak modeli yanlış hatırlamıyorsam A321 idi. Tam da konuşulduğu gibi 17R pistinden kalkışta olan bir uçak varken 23 pistini pas geçen uçak sola 30 derecelik yatışla bir dönüş gerçekleştirdi. Kendimce "Neler oluyor?" diye düşünürken gerekli açıklamayı yanımızda olan THY pilotu Berk Kaptan yaptı. Telsiz dinlemesi yapmadığımız için uçağın neden pas geçtiğini anlamadık ama yaşanan bu durumun bir kontrolör hatası olmadığını prosedürün böyle olduğunu belirtti. Ama dışarıdan bakan biri için birbirlerine gerçekten çok yakın geçtiler.
    Erhan YALIM / Antakya '79
    intel i7 6700K 4.2Ghz O.C. - 32 Gb Corsair 3000Mhz DDR4 RAM - Asus GTX1070 O.C. Edition
    DCS 2.5 / F-A 18C / F-16 / A-10C --
    MSFS2020 -- P3Dv4 / Boeing 737 Home Cockpit By Dreamflight737 / Prosim737 -- ActiveSky P3Dv4 -- PFPX -- TOPCAT

Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Fatih hocam farkı açıklamış , ILS B 23 yaklaşması Sol koltuk PF olacak şekilde uçulmakta.Go around performansını etkileyen kaptanın emniyetsiz gördüğü bir şey varsa unable denilebilir.Ayrıca line eğitiminde uçan FO ların %75 PF uçma zorunluluğu var eğitim süreçlerinde, ILS B yaklaşmasında Instructor uçuşun extra eğitim sortisi yazılmaması ve eğitim uçulmuş sektörlerden sayılması için unable diyerek FO nun PF olarak uçuşu tamamlamasını sağlayabilir hava şartları ve trafik müsait ise.Ayrıca 6 aylık ve Yıllık simülatörlerde herkese bu yaklaşmanın go around u yaptırılır.50 feette thresholdan geçip go around yapıldığında prosedür simulatörde gayet rahat yapılıyor.Ancak kafa olarak %100 hazır olarak geldiğiniz için gerçek hayatta bu prosedürün çok daha zor olacağı kanaatindeyim.Normal bir goaround bile farklı bir psikoloji, kararı alma anı , uygulama , PF-PM uyumu vs performansınızda önemli etkileri olan durumlar.Ayrıca LTBA daki yoğun trafikte iniş kleranslarını çoğu zaman 2NM lerde hatta daha yakın mesafelerde alabiliyoruz.200 feet RA ye kadar klerans yoksa GO AROUND kararı almamız isteniyor bu yaklaşmada.Dediğim gibi , simulatöre göre teker koyduktan sonra bile bu prosedür uygulanabiliyor ancak go around kararı ne kadar önce gelirse işinizi o kadar kolaylaştırır.
    Burak