Sayfa 1/4 123 ... SonSon
31 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Senior Member Faruk Işık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Eskişehir / İstanbul

Question Prepar3d.exe Çalışmayı Durdurdu !

Merhaba,

Kafayı yemek üzereyim,
    P3D v3.3.5 ile aramız bozuk şuan..

2 3 uçuşumdan birinde değişken süreler sonrasında Prepar3D.exe çalışmayı durdurdu hatası alıyorum. 737NG dışında bir tayyare kullanmadığımdan bunlar hep PMDG ile başıma geliyor. Dün Iğdır İstanbul uçuşumda önce yaklaşık 15.dk filan gibi bir sürede sonra ya sabır çekerek yeniden başladığım aynı uçuşta 01:45 gibi bir sürede bu hatayı aldım. İstanbul'dan Iğdır'a giderken yaklaşık 01:40 saatlik uçuşta yağ gibi aka aka sorunsuz geldim ama !

Uçuş esnasında değerleri kontrol ediyorum. CPU yada GPU değerlerim normal.
    Isı ve kullanım oranları sağlıklı.
    Memory olarakta bir sıkıntım yok . %25 civarından seyrediyor genelde.
    Hardware olarakta sorun yok çünkü sistem stabilitesini daha yeni oturttum. Mavi ekran ala ala öğrendik onuda.
    Affinity Mask 15'ti denemek için 7'ye çektim. (4 fiziksel çekirdek kullanımından 3 fiziksel çekirdek kullanımına geçtim yani. Arka plandaki internet vb. işlerde bir çekirdek ayrı çalışsın diye)
    Bilinmeyen değişik bir eklentide yüklü değil.
    ORBX Base + Vector + Open EU LC + PMDG + TR Sceneryleri + EZDOK + OPUS FSI.

Farklı forumlarda (AVSIM + Prepar Official) onlarca sayfa yazı okudum ama bilinen bir çözüm yok. Birkaç kişi BIOS güncellemesinden birkaç kişi ise Nvidia sürücüsünün 361.xx sürümlerine geri çekilmesinden bahsediyor. Akşam deneyeceğim ama hurafe olma ihtimalide var.

Aynı sorunu yaşayıp çözen arkadaşlarımız mevcut mu ? Prepar sizdede bir süre sonra çalışmayı durdurdu hatası veriyor mu ?

Temiz kurulum ile defalarca aynı sorunlar yaşandığı için kuru amelelik yapmak istemiyorum. Değerli fikir ve tecrübelerinize ihtiyacım var kısacası ..

Selamlar
    Sessizliğin Kanatları ​..

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Bence ekran kartı sürücülerinden başlayın

Hatta önce mevcut sürücünüze ait Nvidia 3D Vision Controller ile Nvidia 3D Vision Driver'ı kaldırın (sorun çözülmezse eski sürücüye geçerken bunları hiç kurmayın) ... Bende benzer sorunlar başka oyunlarda olduğunda bu çözümü bulmuştum.

Umarım sorunu kısa zamanda çözersiniz.
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member mavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir, Turkey.
    bence de ekran kartı driverından başlayın. Misal, ben fabrika çıkışlı overclock lu bir ekran kartı kullanıyorum, kart otamatik olarak çekirdek hızını yükselttiğinde (kartın orjinal baz saat hızını yükseltmeye başladığında) bu sorunun ortaya çıktığını fark ettim. Şimdi p3d de başlamadan önce kartın saat hızını manuel olarak sabitliyorum. O günden beri söz konusu hatayı almadım.

Serhan
    S. ONU® / Izmir

---------------------------------------------
    DCS 2.8 + X-Plane 11.55 + MSFS 2020/// Win11 Pro /// Ryzen7 5700X, MB: MSI X570 A-PRO, Zotac 4070 12GB OC Edition, Corsair 2 x 16 GB @ 3200 MHZ DDR4, 1 X 500GB Samsung 970 Evo M.2 1 X 1TB Samsung 870 Evo SSD, Cooler Master 240 Nepton; Corsair 1000W psu... Track IR5 Pro, Thrustmaster HOTAS Warthog A-10C Throttle-Stick Replica, Thrustmaster Rudder Pedals

windows kurulu disk dizini içinde users/isminiz/app data/roaming/lockheed martin/prepar 3d
    klsörü içinde ki prepar3d.cfg dosyasını silin ve tekrar deneyin lütfen,başlatırken ki açılırsa default ile başlayıp açıldıktan sonra PMDG yi seçin.
    Berhan Dönmez
    ATPL(A),F27,B737,A306,A310.

Yer
    Eskişehir / İstanbul
    Değerli bilgiler için çok teşekkür ederim..

Adım adım hepsini deniyorum, hala hatayı keşfedebilmiş değilim ama son 5 uçuştur stabil gibi sistem (P3D).

Adım adım not alıyorum, emin olduktan sonra paylaşmayı düşünüyorum..

Teşekkürler,
    Selamlar..

Yer
    Istanbul, TR
    Kolay gelsin, sonucu bekliyor olacağız

[ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Yer
    Eskişehir / İstanbul
    P3D resmi forumunda konuyla alakalı 45 sayfalık bir başlığı baştan sona okudum ve hala deniyorum.. Şaka gibi ama net bir çözüm yok hemde !

Bu kadar ders çalışsam şimdi prof olurdum

Yer
    Eskişehir / İstanbul
    Hiç uzatmadan söylüyorum sanıyorum sorun AA ayarında. Nvidia Inspector ile 4x SGSS ayarı le uçunca bazı uçuşlarda GTX1070'in canı dayanmıyor ve ekran tamamen kararmasada P3D kapanıyor. PMDG de oluyor bu .. Sanırım daha karmaşık bir kokpit görüntüsü olduğundan. A2A 172'de böyle birşey olmuyor. Sizce GTX1070'in 4x SGSS'de bu şekilde nefessiz kalması normal mi ?

Yer
    Istanbul, TR
    Sanmam çünkü GTX1070 Fs çekirdeğinin verebileceğinden/isteyebileceğinden çok daha fazlasını sunabiliyor teknik olarak lakin bence sorun SGSS'de olabilir ...

Sparse Grid Super Sampling yerine , daha doğrusu "Super Sampling" yerine "MultiSampling" yani MsAA ya da FxAA ile deneme yapma şansınız var mı ? Fs9 zamanında beri bu meret SS ile sorun çıkartır, MS ile iyi anlaşırdı [ isimden olabilir ]

Her ne kadar kodlar değişse ve gelişse bile halen bir yerlerinde eskiye dönük bir takıntı kalmış olabilir, PMDG gibi görseli yoğun ve arka planda bu görsel için bol kod çalıştıran uçaklarda SS sıkıntı çıkartırken MS "belki" uyumlu olabilir

Yer
    Eskişehir / İstanbul
    Fatih abi, MSAA 8x de dahi tatmin edici görüntüyü vermiyor malesef. Ama performans on numara MSAA ile

SGSS ise 4x ve üzeri tam olarak olmasa da tatmin etse de bir noktadan sonra crash oluyor performans açısından. Tekrar demekte fayda var 4x SGSS bile pist vb. bazı görüntülerde hala netliği tam sağlayamıyor !!!

Eskiden (FS9'dan P3D'ye direk geçen cahil simülatörcü yorumu) Nvida Ins. ile dışarıdan AA ayarı yapmak mümkündü. Ne kadar denesemde P3D için dışarıdan ayarladığım AA ayarını çalıştıramadım. Bunu yapmak mümkün değil mi ? Yani MSAA yada SGSS değilde başka bir optimum AA ayarı arıyorum ama P3D malesef bu işe taş koyuyor gibi ?

FSX te durum nedir ? Nvdia Ins. ile istediğimiz AA ayarını çalıştırıyor mu simülatör ?

Şeytan diyorki dön FS 9'a hayvan gibi sistemle, 100 FPS ile iFLY ile diyar diyar dolan ! Ah şu PMDG olmasa !
    Konu Faruk Işık tarafından (21-11-2016 Saat 10:23 ) değiştirilmiştir.