9 sonuçtan 1 ile 9 arası
    Senior Member N. Mehmet YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.

THY Aktarmalı Seferleri

Herkese merhabalar,

Tamamen meraktan aklıma bir soru geldi, birazcık bakındım ama pek de elle tutulur bir bilgiye ulaşamadım. Aramızda heralde sektör içinden arkadaşlar vardır, onlar bilirler diye düşündüm. THY'nin teknik ya da ticari sebeplerle aktarmalı yaptığı seferleri bilen var mı? A.net'te okuduğuma göre yeni açılan Bogota hattı hem yakıt ikmali hem de yolcu alımı için Panama'da da duruyormuş mesela, bu tarz uçuşlar 737-900'lerle yapılan Afrika hatlarında da var diye biliyorum.

Sevgiler
    Nevher Mehmet Yılmaz
    İstanbul
    IACE 2012

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Eskiden IST-JFK uçuşu BRU aktarmalı idi Okyanus öncesi son bir Avrupa havası alınıyordu Brüksel'de ... Filoya uzun menzil / geniş gövde uçaklar girdikçe aktarmalar eskiye nazaran zorunluluktan ziyade ticari sebepler ile yapılır oldu. Elimde liste yok ama bulursam paylaşırım, aslında uğraşılsa siteden de çıkartılabilir bu bilgi bir şekilde

Sevgiler
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member
    Yer
    Kütahya, Turkey.
    Alıntı N. Mehmet YILMAZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkese merhabalar,

Tamamen meraktan aklıma bir soru geldi, birazcık bakındım ama pek de elle tutulur bir bilgiye ulaşamadım. Aramızda heralde sektör içinden arkadaşlar vardır, onlar bilirler diye düşündüm. THY'nin teknik ya da ticari sebeplerle aktarmalı yaptığı seferleri bilen var mı? A.net'te okuduğuma göre yeni açılan Bogota hattı hem yakıt ikmali hem de yolcu alımı için Panama'da da duruyormuş mesela, bu tarz uçuşlar 737-900'lerle yapılan Afrika hatlarında da var diye biliyorum.

Sevgiler
    Bogota nın rakımı fazla olduğundan , yüklü kalkılamadığı için Panama da yakıt alınıyormuş . THY nin aktarmalı fazla uçuşunun olduğunu düşünmüyorum , belki hiç kalmamış da olabilir . Bogota mecburiyetten . Aşağıdaki yazıda açıklanmış .

http://www.bloomberght.com/ht-yazarl...ika-cikarmasi/
    Süleyman CiRiT
    Kütahya-1955

Senior Member
    Yer
    Giresun, Turkey.
    Benim hatırladığım Cape Town uçuşu Johannesburg, Şanghay uçuşu Pekin ve Sao Paulo uçuşu Dakar aktarmalı yapılıyordu. Sonradan direkt oldular zannederim.
    Selçuk TORAMANOĞLU
    Giresun/1958

Senior Member N. Mehmet YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Hocam ben de öyle düşünmüştüm lakin A.net'teki forumda birisi THY'nin Panama'da da bilet sattığını yazmış. Linki aşağıya ekledim.

http://www.airliners.net/forum/viewt...?f=3&t=1346063
    Nevher Mehmet Yılmaz
    İstanbul
    IACE 2012

Senior Member
    Yer
    Kütahya, Turkey.
    Panama ya inmişken , bilet satıp yolcu da almak lazım değil mi . Sırf yakıt doldurup kalkızmaz herhalde , ne demek istediğinizi anlıyamadım . Mecburen inseniz dahi yolcu varsa alırsınız değil mi ?
    Süleyman CiRiT
    Kütahya-1955

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Teknik iniş yaparsanız yolcu almazsınız. Ama bunlar anlaşmalara bağlı. O ülke ile yolcu anlaşmanız vs yoksa teknik iniş yapar, uçağın içinde yolcu varken veya geçici olarak terminale alınmışken yakıt ikmali yaparsınız. (yolcu anlaşmaları önce ülke bazında sonra şirket bazında yapılıyor). Güney Afrika uçuşu, iki şehirede tek seferde uçmak için, Shanghai-Pekin'in sebebini bilmiyorum ama nedenden olabilir. Dakar'dan Sao Paulo biraz ticari birazda sanırım okyanus geçişi kriterleri yüzünden (yakıt), yani ikisi denk gelmiş olmalı. GErçi THY Afrika'dan çok yolcu olduğunu söylüyordu Brezilya ya, neden olmasın. O bölgeden okyanus aşırı uçan kimse yok.
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Alıntı Cirit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Panama ya inmişken , bilet satıp yolcu da almak lazım değil mi . Sırf yakıt doldurup kalkızmaz herhalde , ne demek istediğinizi anlıyamadım . Mecburen inseniz dahi yolcu varsa alırsınız değil mi ?
    Ülke olarak ikili anlaşmanız yoksa, sonra da siz firma olarak o ülkenin otoritesinden ticari sefer için izin almamışsanız bilet falan satamazsınız ... Hatta şöyle söyleyeyim, eğer ICAO'nun bilmem kaçıncı hakkına uygun bir anlaşmanız yoksa Panama'dan aldığınız yolcuları Bogota'da indiremezsiniz bile. Yani Panama - Bogota bilet satamazsanız, ancak ve ancak Panama - İstanbul bileti satarsınız.

Velhasıl havacılıkta yolcu taşıma hakları bellidir, keyfe keder indim yolcu alayım, ineyim şuradan da yolcu alırım yapılamıyor maalesef [ Hatta bırakın inip yakıt almayı ülke izin vermemişse üstünden bile geçemezsiniz ]

Keyifli, emniyetli uçuşlar.

Referans Site : http://www.icao.int/Pages/freedomsAir.aspx
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member
    Yer
    Kütahya, Turkey.
    Bu kuralları genel olarak zaten hepimiz biliyoruz da , soruyu sorana nasıl anlatabikeceğimizi bilemedik . Oraya inmek zorundaysak , tabiki o ülkeden izin alarak yolcu alacağız .

Fatih üstad , yinede bilgilendirme için teşekkürler .

Sizin gibi üstadlar varken , cevap yazmamam gerekirdi ya neyse bakem , bizim gibi dedeleri de böyle hoşgörün .

Sevgi ve muhabbetle hoşçakalın .
    Süleyman CiRiT
    Kütahya-1955