10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Gene Aynı Hatayı Alıyorum.

Eski laptopumda fs dream team klax veyahut uzun süren uçuşlardan sonra makine aşırı ısınır ve fsx açıkken havaalanı detayları arttıkça arka plandan sinyal sesi gibi bir ses gelir ve ardından resimdeki hatayı verirdi. ama Şimdi oyun sistemine odaklı bir makinem var ltba-klax uçuşu yaparken aynı sesi arka planda çıkardı ve resimdeki hatayı gene verdi. E tabi makine iyi olunca addonsların çoğu mevcut orbx serisi felan. Laptop monster abra v7 6 4 2 4 gb 960m ekran kartı ssd 340 gb 16 gb ram var tweak yapmama rağmen klax kjfk gibi detaylı havalimanlarına inemiyorum sizce bu sorunu nasıl aşarım bu hataytı neden veriyor başına gelen varmı acaba.
    Ekli Resimler Ekli Resimler  

Senior Member Arno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Cem hocam fsuipc içinden yapılan aşağıdaki ayarla vas durumunu takip edebiliyorsunuz.Aşağıda vermiş olduğum linki de ayrıca okumanızı tavsiye ederim.

Open the FSUIPC setup screen. Go to the "logging" tab, and in one of the "specific value checks" enter the value 024C (first character is zero, not the letter"O".

Change the "type" for that value from S8 to S32.

Click on the checkboxes to display the value either at the upper window bar, or within the main FSX screen.

Now save and exit. Going forward, you will have a continuously-updated readout in-game of free VAS remaining.

https://kostasfsworld.wordpress.com/...don-vas-usage/

Arno Aksu
    ISTANBUL/1988
    Painter & Scenery Designer
    arno_aksu@yahoo.com
    arnoaksu@windowslive.com

Senior Member btuncel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Eskisehir, Turkey.
    Selam

Sorun bahsedildiği gibi VAS - Virtual Addres Space ile ilgili. FSX'in 32 bit bir yazılım olması nedniyle 500 Gb ram'iniz, en son model işlemciniz olsa bile yapabileceğiniz bir şey yok.

Ne kadar RAMiniz olsa bile FSX bunu en fazla 4gb olarak görür. (en basit açıklama ile) 4gb'i geçtiğinizde fsuipc size uyarı (arka arkaya duyduğunuz ding ding ler) vermeye başlar
    Sonrasında da çöker.

Bu uyarı son 10 sn'dir. Bir an önce uçuşunuzu kaydetmekten ve sinirinize hakim olmaktan başka yapacak bir şey yoktur.

Tek çare kullandığınız addonlar ile bu VAS'ı yönetmeniz gerekir. Forumda VAS ile ilgili arama yaparsanız bir çok mesaj bulabilirsiniz.

Sevgiler.

SM-N900 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Konu btuncel tarafından (02-08-2016 Saat 20:17 ) değiştirilmiştir.

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Yani anlaıdğım bunca zamandır, "FSXle hiç uğraşmayın, deli çıkarsınız" mı dır? Çünkü Arno'nun verdiği linki okudum, admaın dediğine göre bir uçak 2 scenery zaten bu VASı dolduruyor.
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Teknik olarak evet Ancak daha iyisi tam olarak yapılana kadar mecburen FsX kullanmaya devam edecek insanlar ... Biraz daha sabırlı olanlarımız P3D'de şu an ağabey

Eklentilerin görsel ya da işlevsel kalitesinden ziyade teknik başarısının ne denli önemli olduğunun bir göstergesidir VAS kullanımı. 10 numara görselli bir meydandır ama küçücük bir hata "memory leak" oluşturup VAS'ı şişirebilir. Ya da uçak şahanedir ancak gereksiz ya da özensiz kullanılan kodlar nedeniyle sürekli VAS'ta problemlere neden olur.

Ufukta görünen tek çözüm tam 64bit destekli P3D , o da bu gidişle zor gibi.
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Yani bende bu durumları aşabilirim ümidiyle tweak işlemini yaptım ve ekran ayarlarını monster abra gibi makineden eski makinemdeki ayarlara getirdim. Komikliğe bakın.))) Daha KLAX alçalmasına başlamadan arka plandan ses ve güm. O zaman ABD içi uçuşları okyanus ötesinden yapmayacağız demekki. Ama işin garip yanı LTBA-SBGR sao paolo uçuşunda bunu yapmıyor orbx denmi kaynaklanıyor orbx yüklüyken sistemi kasarmı acaba Fatih Kaptanım. Çünkü eski laptota gex vardı ama orbx çok daha gerçekçi ve kaliteli ama dosyalar kasmaması lazım diye düşünüyorum.

Senior Member btuncel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Eskisehir, Turkey.
    Selam tekrar,

Çok da karamsarlığa kapılmamak lazım. VAS hareketliğinizi ve özgürlüğünüzü kısıtlar bu doğru ama onunla yaşamayı öğrenirseniz gayet sorunsuz bir şekilde uçarsınız. Peki nasıl?

Sözgelimi LTBA EGLL uçacaksanız daha önce yüklediğiniz ORBX kuzey amerika kaplamalarını, hatta EGLL VE LTBA dışındaki meydanların tamamını scenery kısmından pasif hale getirin. Pratikte çok da bir faydası olmayan RAAS'I (eğer varsa tabi) kapatın. PMDG'de FO tarafındaki göstergelerin fps değerlerini (PMDG setupta bulabilirsiniz) düşürün. Çooook hastası değilseniz REX bulutlarınız 4096 değil 2048 olsun. En elzem eklentileri aktif edip kalandan tasarruf edin kısacası...

Sonuçta yapacak bir şey yok. 32 bit bir yazılımı 2016'da kullanmaya çalışıyorsunuz. Biraz eklenti yönetimi ve tamahkar olmakla gayet güzel geçinir gidesiniz.

Gelelim P3D işine. v3'ün çıkartılmasındaki lansmanı VAS yönetimini kolaylaştırması idi. Yani gitmediğiniz, etrafından geçmediğiniz bir alanı yüklemiyor v3 versiyonu ile P3D. VAS derdi çözülmedi ama yönetimi nispeten kolaylaşmaya başladı.

Yok illa ben bunlar ile uğraşmam diyorsanız 64 bit bir yazılım olan xplane'i de deneyebilirsiniz ama gerek addon fakirliği gerekse de teknik desteği bulmanızda zorluklar nedeni ile şu anda çok tercih edilebilir değil bence.

Sevgiler...

SM-N900 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yer
    Istanbul, TR
    Alıntı btuncel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Biraz eklenti yönetimi ve tamahkar olmakla gayet güzel geçinir gidesiniz.
    Hay ağzınıza sağlık ... Yıllardır dilim döndüğünce şunu anlatmaya çalışıyorum

Özellikle 4096px kaplamaların gerçekten gerekli olmadığını, 2048'in fazlasıyla kafi olduğunu sorun yaşarsanız 1024'ün bile iş gördüğünü ... Uçarken uçağın dışına çıkıp sürekli boyamasına bakmıyorsanız 32bit yerine DXT3 kaplamanın can kurtarabildiğini ... Sıklıkla uçmadığınız bir bölgede mesh dahil hiçbir scenery çalışmasına gerek olmadığını ... Günümüzdeki sistemlerin Fs serisi için teknik olarak fazla olduğunu, onları yorup performansı düşüren ve hata alanların çoğunlukla bizler olduğunu ...

Lakin insanız, gözümüz ve gönlümüz hepsini , daha iyisini , daha cafcaflısını istiyor

Gelelim soruya, ORBX ile GEX'in VAS kullanımları hemen hemen aynı olacaktır, bu konuda çok bir iyileştirme beklemeyin. Eğer kullanıyorsanız ORBX Vector'ün fazlalıkları biraz sistemi yorar. Yani normalde Fs'te olmayan yollar, tali yollar, aydınlatmalar vb. gibi ek görseller sisteme VAS anlamında yük bindirir. Varsa ORBX Vector ayarlarından bunları kapatabilirsiniz, bunun dışında Burak bey'in önerileri size derman olur.

Ben bir ara "Scenery config editor" adında bir yazılım kullanıyordum (ücretsiz), bu program ile yüklü olan sceneryleri istediğiniz gibi gruplama ve Fs'e girmeden önce açıp/kapatma imkanınız oluyor. Ben ülkelere gruplamış meydanlarımı ve iç hat uçacak isem sadece "Turkey" grubunu aktif ediyordum. Aynı mantıkla Antalya - Frankfurt uçuşu için sadece "Turkey" ve "Germany" aktif ederek işimi görüyordum. İnceleyin bu programı, faydasını görürsünüz, kullanımı zor değil.

Keyifli uçuşlar

[ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

O zaman sadece kokpit içinden başka bir görüntü seçmesem olurmu. Ben genelde kanat üstü ve dış görünüş nerdeyiz felan diye dışarıya bakıyorum bunları yapmasam bu hatayı gene alırmıyım.

Yer
    Istanbul, TR
    Sistemde VAS'ı zorlayan veya şişiren sorunlu bir yazılım/kaplama varsa yine alırsınız bu hatayı ancak sürekli görüntü değiştirmeyerek hatasız uçtuğunuz süreyi uzatabilirsiniz ...