Sayfa 1/2 12 SonSon
12 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Senior Member A_day - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.

Yeni Yapılan Bir Sceneryde, Bir Pist "İnişlere" Nasıl Kapatılır ?

Öğrenme amaçlı olarak Rize'nin dağlık iç kesimlerinde yapmış olduğum sceneryde 16 pistine iniş mümkün olduğu halde, pist doğrultusundaki coğrafik yükselti nedeniyle kalkış yapma imkanı yok. Aynı sebeple 34 pistinden kalkış yapılabildiği halde, piste yaklaşma yapmak da mümkün değil. Bu sebeple kalkış ve inişler sadece tek taraflı olarak yapılabiliyor.

FSX'in ATC'sine bu durumu anlatabilmek için aşağıda göreceğiniz gibi, gerekli tüm ayarları yaptım (ya da yaptığımı sanıyorum).

İsim:  01.jpg
Görüntüleme: 689
Büyüklük:  127.2 KB (Kilobyte)

İsim:  02.jpg
Görüntüleme: 704
Büyüklük:  171.1 KB (Kilobyte)

İsim:  03.png
Görüntüleme: 605
Büyüklük:  132.9 KB (Kilobyte)

Take Off'larda bir sıkıntı yok. ATC'yi denemek için 160'dan 50KT gibi şiddetli bir rüzgar ayarladığımda bile, rüzgarı arkadan alma pahasına, uçağı kalkış yapması için, tek kalkış yönü olan 34 pistine yönlendiriyor.

İsim:  04.png
Görüntüleme: 581
Büyüklük:  110.5 KB (Kilobyte)

Sorun inişlerde. Scenery ayarlarım gereği, 34 pisti inişlere kapalı olduğundan, sadece 16 pistine iniş yaptırması gerekirken, rüzgarın yön ve şiddeti ne olursa olsun kesinlikle 34 pistine yaklaşma yaptırıyor. Kuzeyden bir yerden de yaklaşsam bu böyle, güneyden bir yerden de yaklaşsam aynı. Rüzgar güneyden de gelse böyle, kuzeyden de gelse böyle.

Aşağıda, Trabzon kalkışlı yani kuzeyden 16 pistine doğal yaklaşmalı bir rotada, 160'dan 50KT rüzgar alan bir bölgede seyreden uçağa, farklı yaklaşma taleplerine rağmen ATC'nin ısrarla 34 pisti vermesiyle ilgili aşamaları göreceksiniz.

1) Rüzgar 163'den 48KT esmesine rağmen ATC ilk yaklaşma talimatını "Expect vectors visualy runway 34 approach" olarak veriyor.

2, 3, 4) "Select Another Approach" menüsü yardımıyla 16 pistine görerek yaklaşma talep ediyorum.

5) 16 pistine görerek yaklaşmaya müsaade ediyor ancak final yaklaşma olarak "Circle to land runway 34" talimatı veriyor. Yani 34'e indirme konusunda ısrarcı !..

6, 7, 8, 9) "Acaba ILS yaklaşma talep etsem vaz geçer mi 34 pistinden ?" diye düşünüp, 16 pisti için ILS yaklaşma talep ediyorum.

10) ILS yaklaşmaya müsaade ediyor ama finalde yine "Circle to land runway 34" diyerek 34 pistine indirme konusunda kararlılık sergiliyor...

Bu scenery işinden anlayan arkadaşlardan öğrenmek istediğim; yukarıdaki pist ayarlarında eksik ya da yanlış olan ne var ki, bu ATC, "kalkışta doğru talimatlar" verdiği halde, inişte 34 pisti için "yanlış kararda" bu kadar ısrarcı davranıyor ?

İsim:  05.jpg
Görüntüleme: 609
Büyüklük:  153.3 KB (Kilobyte)
    Konu A_day tarafından (28-06-2016 Saat 13:19 ) değiştirilmiştir. Sebep: imla...
    Adnan YILMAZ
    ___DST718___

Asla birilerinin umudunu kirma, belki de sahip olduklari tek sey odur...

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Bence görünürde bir sorun yok ... Eskiden böyle kapatırdık pistleri, AFCAD programında ve AFX'te "Closed For Takeoff" ve "Closed For Landing" diye kutucuklar vardı yanılmıyorsam. Tıklayınca çalışırdı meretler, ADE'ne neden olmuyor onu güncel tasarımcılarımız bilirler ... Malum biz eskidik , teknoloji aldı başını gitti
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member thy163 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    IZMIR, Turkey.
    Linkteki program ile pisti kapatmayı deneyin: http://www.flight1.com/products.asp?product=afxv1

Yer
    Istanbul, Turkey.
    Fatih hocam ilginize teşekkür ediyorum. Ben de, benim gibi azimli bir "aceminin" altından bir türlü kalkamadığı, gözünde aşılmaz dağlar gibi büyüyen bu sorunların, güncel tasarımcılarımız için çerez şeyler olduğunu biliyorum ama sanırım bugünlerde foruma pek uğramıyorlar. Uğramış olsalardı, eminim yardımcı olurlardı... : )
    Adnan YILMAZ
    ___DST718___

Yer
    Istanbul, Turkey.
    Nevzat hocam, ADE ile yapmış olduğum meydanı tavsiye etmiş olduğunuz AFX'de açtım. AFX'de de Rw34 sadece kalkış, Rw16 sadece iniş görünüyor. Anladığım kadarıyla pist özelliklerini tanımlamada bir sorun yok. FSX ATC'sinin her koşulda ısrarla sadece Rw34'e iniş yaptırmaya çalışmasının başka bir sebebi olmalı...

İsim:  16.06.28-10;45.jpg
Görüntüleme: 565
Büyüklük:  134.6 KB (Kilobyte)
    Adnan YILMAZ
    ___DST718___

Yer
    Istanbul, TR
    AFX değil ama ADE'nin yeni meydanlarda standart bir "güzellik" olarak bir piste aletli yaklaşma tanımlama yapma kabiliyeti vardı ... Fs'in ATC'si en azından bir tane basit aletli yaklaşma görsün ve meydanda hizmet verebilsin diye geliştirilmiş, iyi niyetli bir özellikti bu.

Sanırım bu temel özellik programda halen mevcuttur ve bence sorunun kaynağı o olabilir ... Eğer kapattığınız piste ADE bir aletli yaklaşma tanımlaması yaptı ise Fs'in ATC'si "mecburen" o yaklaşmayı görecek ve sizi oraya yönlendirecektir. Eğer bu yaklaşmayı bulup siler ya da en azından 16 pisti için basit bir yaklaşma tanımı yaparsanız sorun kalmayacağı kanaatindeyim.

Nasıl yapıldığına bir ara kafa yormuştum (hatta abartıp kendi kullanımım için en sık kullandığım meydanların ana yaklaşmalarını -star dahil- fs'e entegre etmiştim), çetrefilli işti ve mantığın çoğunu unuttum ancak biraz araştırma ile çözeceğinize inanıyorum.

Sevgiler

[ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Yer
    Istanbul, Turkey.
    Fatih hocam, ADE hakikaten oldukça maharetli bir program. Hem maharetli hem de arayüzü çok kullanılışlı, insanı yormuyor.

Eğer kastettiğiniz "aletli yaklaşma tanımlama kabiliyeti," piste ILS ekleme özelliği ise, bunu yaptım. 16 pisti için ILS teşkil ettim ve bir frekans atadım. Zaten FSX'in map'inden baktığımda, bu bilgiyi görsel olarak da görebiliyorum. Ayrıca ATC'den alternatif yaklaşma talep ettiğimde, "16 pistine görerek veya ILS yaklaşma" olarak önüme 2 seçenek sunuyor. Burdan; ATC'nin bu yaklaşmaların varlığından haberdar olduğu sonucu çıkartıyorum. Ancak nihai yaklaşmayı neden ısrarla 34 pistine yaptırdığı benim için muamma. Ama ayarlarla ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorum. Bilen bir üstad çıkar, söyler inşaallah...

Son paragrafınızda bahsettiğiniz o çetrefilli işe ben de merak sardım ve çok şükür o kısmı aştım. Şu anda kendi yapmış olduğum hayali 2 meydanımın tüm yaklaşma usullerini (kafama göre olabildiğinde düzgün oluşturmaya çalıştığım yaklaşma chartlarını) PMDG'nin FMC'sine aktarmış durumdayım. FMC'den ilgili meydanın tüm yaklaşmalarını, SID ve STAR'larını görme ve seçme şansına sahibim. Uçağa hiç müdahale etmediğimde, FMC tüm bu prosedürleri, usulüne uygun olarak kendisi yapabiliyor.

Bu çalışmayı yaparken, ilerde işime yaraması için bu bilgilerin aktrarılma prensiplerini, kendimce notlar alarak kayıt altına almıştım. Arzu edenlerle bu prensipleri paylaşabilirim...
    Adnan YILMAZ
    ___DST718___

Yer
    Istanbul, TR
    Bahsettiğim piste ILS sistemini eklemek değil, o zaten iki tıklama ile yapılıyor Benim söylemek istediğim Fs'in ATC ünitesinin kullanabileceği bir yaklaşma prosedürü tanımlamak. Normalde ADE bunu otomatik yapabiliyordu çok basit şekilde atıyorum pistin 10 mil ötesine hayali bir nokta koyup onun üzerinden bir yaklaşma tanımlıyordu, ATC sizi (ve diğer AI trafikleri) aletli uçuş sırasında o noktaya doğru vektörleyip son yaklaşmayı veriyordu.

Sizin çalışmanızda eğer bu yaklaşma kapalı olan 34 pisti için tanımlandı ise ATC'nin inat ve ısrarla sizi 34'e yönlendirmeye çalışması normal olabilir, anlatamamış olabilirim vakit ayırıp eski dokümanları karıştırsam ya da interneti araştırsam belki daha detaylı bilgi verebilirim bilemiyorum.

PMDG'nin (ya da başka bir uçağın) airac datalarına eklediğiniz ve FMS üstünden görüp uyguladığınız prosedürü Fs'in ATC'nin görmesi mümkün değil, benim anlatmak istediğim o prosedürü Fs'e tanıtmak oluyor ...

Sevgiler

Yer
    Istanbul, Turkey.
    Fatih hocam ne demek istediğinizi şimdi daha iyi anladım. ADE'yi karıştırıp, bu dediğinizi bulmaya, anlamaya çalışacağım.

Ayrıca aynen söylediğiniz gibi, benim yapmış olduğum çalışma airac datalarını FMC'ye anlatmaya yarıyor, FSX'in ATC'sine bir faydası olduğunu sanmıyorum. Bu konuda bulacağınız dokümanlar çok makbule geçecektir.

Şimdiden hayırlı bayramlar diliyorum size, Allah'a emanet olun...
    Konu A_day tarafından (02-07-2016 Saat 10:21 ) değiştirilmiştir.
    Adnan YILMAZ
    ___DST718___

Yer
    Istanbul, Turkey.
    Fatih hocam harikasınız. Son yönlendirmeniz işe yaradı. ADE'de "Apprach Mode" butonunu her daim görüyor ve bazı hususlar için de kullanıyor ama bu işe de yaradığını bilmiyordum. Sanırım sorunumun çözümü burada.

Ancak 2. resimde de göreceğiniz gibi bir yaklaşma tanımlayabilmem için çok fazla argüman var. Neyin ne işe yaradığını ya deneme yanılmalarla bulacağım ya da bu konuda bir doküman tavsiyesi olan varsa çok makbule geçecek...

İsim:  app1.jpg
Görüntüleme: 460
Büyüklük:  78.9 KB (Kilobyte)

İsim:  app2.jpg
Görüntüleme: 466
Büyüklük:  81.4 KB (Kilobyte)
    Adnan YILMAZ
    ___DST718___