Sayfa 1/2 12 SonSon
13 sonuçtan 1 ile 10 arası

Strobe Beacon

Winglet Strobe beacon hakkında bir yanma prosedürü varmı. Çok seri yada fasılalı yandığını birkaç defa gördüm. Yükseklik veyahut hız buna etki ediyormu. Pmdg 737 de tek tip yanma şekli var oda çakar şeklinde benim gördüğüm ise yanıp sönme şeklinde bu konu hakkında beni aydınlatırsanız sevinirim.

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Strobe çakar yani flash yapar, uçak üreticisinden üreticisine bu çakmanın süresi ve şekli değişir ... Misal Boeing tek flash yapıp diğer kanada geçerken Airbus çift flash yapar, uzaktan baktığınızda yaklaşanın Boeing mi Airbus'mı olduğunu buradan kolayca anlayabilirsiniz.

Hatırladığım kadarıyla belirli bir aralık içinde fasılalı çakıyor strobe, yani her üç saniyede bir değil de atıyorum "üç ila altı saniye içinde en az bir kez çakmalı" gibi bir mantığı var kullanılan devrenin. Bazı firmalarda kanatlar (sağ - sol) senkronize çakar, yanılmıyorsam MD böyle idi (tam hatırlamıyorum).

Beacon ise altta ve üstte bulunan kırmızılar oluyor, motor çalıştığı müddetçe yanması zorunlu. O da çakıyor ama strobe gibi çetrefilli değil mantığı.

Umarım yardımcı olabilmişimdir, keyifli uçuşlar
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Fatih kaptanın çok tşk ederim teknik bilginiz için sağolun bu söylemek istediğim 737 uçağı strobe lambaları çıkmıyordu Aslinda çakması gerekirken yanıp dönüyordu değişik bir yanma biçimi f-16 lar gece yarılarına bazen polis lambasi gibi bir şeyine yakıyor bunun gibi

Yer
    Istanbul, TR
    Normal şartlarda Strobe sadece kalkış izni alıp piste girerken çalıştırılır, inince de pisti terk ederken kapatılır ve tek bir düğmesi / yanma şekli vardır. Açarsanız çakar, dönerek yanan kırmızı beacon (motor çalıştırırken yaktığımız) oluyor. Eğer bir şekilde beacon lambasının kırmızı dış camı kırılmışsa beyaz dönen lamba olarak onu görmüş olabilirsiniz.

F16'yı bilemem ancak onlarda da farklı olduğunu sanmıyorum mantığın.

Uçaktaki ikaz aydınlatmaları ;

Navigation Lights : Sağ kanatta yeşil , Sol kanatta kırmızı [ Gemilerde "İskele" (Sol) ve "Sancak" (Sağ) terimleri vardır , aynı mantık ]
    Navigation Lights : Kuyruk arkasında ya da kanat uçlarında geriye dönük yanan sabit beyaz ( sadece uçağın arkasından görülür )
    Strobe Lights : Kanat uçlarında çakarlı beyaz ( Her açıdan görülebilir )
    Beacon (ya da Anti Collision) : Üst ve alt gövdede döner mekanizmalı kırmızı ( Her açıdan görülebilir )

Üsttekiler olmazsa olmaz sinyal ışıklarıdır ... Bunlara ek olarak

Logo Light : Kuyruk gövdesini aydınlatır
    Wing Lights : Gövdeden kanatların üstüne doğru aydınlatma sağlar ( kontrol amaçlı kullanılır )
    Runway Turnoff Lights : Gövdenin sağında ve solunda açılı olarak yer alır, uçağın sağ ve sol düzlemde önüne doğru ışık verir
    Taxi Lights : Genelde ön dikmede yer alır, dikme yönüne göre aydınlatma sağlar
    Landing Lights (Fixed) : Genelde kanat gövdesi içine gömülüdür , yüksek süratte sürtünme yapmayacak şekilde tasarlanmıştır, güçlü şekilde uçağın önünü aşağıya doğru bir açı ile aydınlatır
    Landing Lights (Retractable) : Genelde ana gövde altındadır, mekanik yapısı sayesinde açılıp kapanır (bazı uçaklarda B734, MD serisi) kanat altında olabilir, sürtünme yapar bu yüzden sadece düşük süratlerde kullanılır ve iniş anında ek aydınlatma sağlar.

Velhasıl üst bölümdeki sinyal ışıkları sayesinde gece uzakta gördüğünüz bir uçağın hangi yöne doğru hareket ettiğini anlarsınız (aynı mantık gemiler için de geçerlidir çünkü havacılığın çoğu temel kuralı denizcilikten türediği için mantık aynıdır ). Misal gece karşınızda soldan sağa doğru Kırmızı Beyaz ve Yeşil üç ışık görüyorsanız hızınızı kontrol edin, uçak önünüzde ve sizinle aynı istikamette gidiyor demektir. Sadece Yeşil ve Kırmızı ışık görüyorsanız dikkatli olun uçak size doğru geliyordur

Keyifli emniyetli uçuşlar
    Konu fatih.koz tarafından (19-05-2016 Saat 22:19 ) değiştirilmiştir.

[ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Merhabalar,

Siz LED strobe lightlardan bahsediyorsunuz. Örnek olarak THY filosundaki eski 737'ler fotoğraf makinesi flashı gibi çakar ve anında söner. Bunlar eski tip strobe lightlar. Yeni 737'lerde ise (JHV sonrası uçaklardan itibaren olması gerek) LED strobe lightlar kullanılmaya başlandı. Bunların yanık kalma süreleri eski tiplere göre biraz daha fazladır. Yanma süreleri ile ilgili en doğru bilgiye ise bizim uçak bakımında kullandığımız Aircraft Maintenance Manual'den ulaşabiliriz. Bakalım yüce AMM bu konuda ne diyor?

Do a test of the wing and tail anti-collision lights

At the overhead panel, P5, set the switch for wing and tail anti-collision lights to the on mode.

Make sure the white anti-collision lights on each wing flash 40 to 45 times a minute.

NOTE: Let each light flash for 20 seconds to stabilize the system. If no misfire occurs, and the light flashes 40 to 45 times a minute, the system operates correctly.

If a misfire occurs before a system becomes stable, let the light flash for 60 more seconds. There must be no other misfires after the system becomes stable
    Kıvanç Talip UÇAN

Uçak Aviyonik Teknisyeni

İstanbul / 1991

http://www.jetphotos.net/showphotos.php?userid=55072

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Kıvanç, muhtemelen çok saçma bir soru soracağım bu stroble'rın çakmasında bir gizli kod var mı mors alfabesine göre? Yani Airbusda mors alfabesi ile "3-2-0" gibi birşeymi diyor...valla yıllardır bunu merak ediyorum
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Hakan abi hiç sanmıyorum.
    Kıvanç Talip UÇAN

Uçak Aviyonik Teknisyeni

İstanbul / 1991

http://www.jetphotos.net/showphotos.php?userid=55072

Yer
    Istanbul, TR
    Ağabey 320 kolay olurdu mors kodu ile yapmak isteseler lakin Boeing ne yapsın 747 767 777 787 , kodla kodla bitmez mübarekler

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Hahahahaaa ) hakikaten....ama birde mantıklı tarafından bakarsan fena fikir değilmiş gibi durmuyormu? transponder kodu gibi, yaz bir yere uçuş numarasını strobler uçuş numarası olarka çaksın, bilien birisi çakarlara bakıp "aa bu TK1234" der...hoş gerçi bu arada uçak çooooktan geçip gitmiş olur oradan o ayrı ))

şaka yapıyorum ha, ciddiye almayın
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Kaptanlarım dün akşam gene ltbj inişi yapan bir teyyare gördüm gece idi ama sanırsam 737 idi nerden anladın diye sorarsanız (ltbj inişleri 16R pistine yapılıyor malum rüzgar güneyden kuzeye esiyor teyyare bizim muhitten Karşıyaka semalarından alçak süzülüş yapılyor yaklaşık 4500 feet civarı) airbuslarda 150 kts süzülüş motor sesi çok uğultulu geliyor rahatlıkla anlıyorum airbus olduğunu bu 737 idi sanırsam ve tüm farlar açık yanıyordu kanat uçlarındaki çakarlar yanıp yanıp sönüyordu ve rahatlıkla sayılabilir cinsten aynı araba sinyali gibi fasıla hızı vardı benim sormak istediğim bu işte. Bu lambalar yeni tiplerdemi böyle yanıyor.