Sayfa 2/2 İlkİlk 12
20 sonuçtan 11 ile 20 arası
    Ben de sizin gibi düşünüyordum Serhan hocam fakat asıl ihtiyacım olan şey niyet etmekmiş Niyeti ettim eder etmez geçiş yaptım şimdilik hiçbir sorun yok çok mutluyuz kendisiyle

valla sadık hocam şu sanal havacılık camiasında nacizane 8 yılımı bitirmek üzereyim ki bu geçen süreç içinde tek Niyetim Hedefim sorunsuz/error'suz cfg'siz bgl'siz library'siz vs..vs... Kafam rahat uçmak oldu,hep.
    Ve tam da herşeyi (nispeten) hizaya soktum / yoluna koydum diye düşündüğüm şu son 1 / 1,5 yılın sonunda,tekrar o ayarlara,kopyalamalara/yapıştırmalara...deneme yanılmalara vs.. inan gözüm kesmiyo
    Ha samimiyetle şunuda belirtmek isterim...Abi P3D bi yoluna girse,inanıyorum yüzyılın icadı olacak ama...işte...
    Ve tabir yerindeyse 4 gözle bekleyenlerdenim...addonlarıyla...Ivao'suyla...Pmd g'siyle...Aerosoft'uyla...vs...vs...
    Konu başlığının dışında kaldığının farkındayım ama şimdilik bu bağlamda P3D beklentilerime pek karşılık veremiyor gibime geliyo yani

Uzun zamandan sonra ilk defa simulator yukledim. Prepar mi satin alsam, yoksa FSX Steam'i mi satin alsam diye bir sure kararsizliktan sonra Prepar'i satin aldim.

Sebepleri;

1. Arkasinda duran surekli bir ekip var. Bu ekip de Lockheed Martin firmasinda calisiyorlar sonucta. Atiyorum Microsoft, Vrisnu India Soft diye bir yazilim firmasina satsaydi haklarini, bu guven kirardi. Lockheed Martin'dekilerin sabahtan aksama kadar bos oturcak halleri yok yani. Illa ki; FSX'i 3 senede adam etmislerdir diye dusundum ki etmisler gordugum kadariyla. (Version 3 icin, onceki surumlerini bilmiyorum.) Zaten kisisel olarak Prepar'i ilk defa calistirinca sanki fiziksel bir simulatorun arka plan yazilimiymis gibi bir intiba uyandirdi. FSX'in arayuzu ise biraz daha oyun imaji veriyor. (Kisisel izlenim tabi bunlar)

2. Addon arastirmasindan sonra gordum ki; Piyasada cok sayida Prepar icin eklenti de bulunuyormus. Yeter sayida bence.

3. Grafikleri FSX'e gore daha guzel. Ayrica internetten okuduguma gore V3 surumu cpu'dan, gpu'ya dogru kaynak kullanimini arttirmis. FSX ve Prepar'in onceki surumlerine gore daha fazla grafik kartini kullaniyormus.

Prepar sorunsuz calisti aslinda.... Onceki mesajimda yazdigim kapanma olayi, Prepar ile alakali bir durum degil ne de olsa. Default secili olan, onboard ekran kartinin yetersiz olmasindan ileri geldi.

Lisans bilgileri sayfasindaki, bilgilendirme dosyasinda da Windows 10 ile uyumlu oldugu yaziyor.

Gozlemledigim kadariyla insanlari Prepar'a gecmemeye iten "nedenlerden bir tanesi" de; satin aldiklari addonlarin Prepar ile uyumlu olmamasi. Ucak, scenery derken yuzlerce dolar yatirim yapiyorlar. Yeni bir simulatore gecmek demek, butun yatirimlari cope atip + yeniden bir o kadar, hatta daha fazla para harcamak manasina geliyor.

Olumsuz bir tarafi var simdilik gordugum. FSX kadar teknik bilgi ve dokuman bulunmuyor internette. Fakat Prepar forumunda teknik ekip, kullanicilarla diyaloga giriyor gorunene gore. Bu iyi bir sey, cunku Microsoft calisanlarinin sorulari cevapladigini, kullanicilarla diyaloga girdiklerine hic sahit olmadim onceden.

Eski kullanicilar icin sahsi tercihlerine kalmis fakat, yeni kullanicilar icin Prepar'i kesinlikle tavsiye ederim uzun vadeli olarak.
    Emrah Durmaz (1984) 35 ½ Kaf Sin Kaf

Hayırlı uğurlu olsun Emrah hocam pişman olmayacağınız bir yola girdiniz Benim için şimdilik tek eksik GSX. O da malesef çok pahalı. Sanırım biraz birikim yapmam gerekecek

Tesekkur ederim. EZDOK kamera, Aerosoft Airbus, biber hocanin forumda paylastigi (sagolsun) birkac scenery uzerinde denedim. Hem goruntusel hem de perfomans acisindan cok ilerletmisler isi. Desktop kullanmiyorum, gaming notebook kullaniyorum. Sonucta gaming de olsa, desktop performansini alamiyorsunuz. Buna ragmen detail textures ve high settingste fps 40'a kilitledim hic dusmedi asagiya. Isin diger boyutu nvidia inspector gibi ivir zivirla ugrastirmiyor. Kendi AA'si basarili. Setup dosyasini kur, addonlari kur calissin tarzinda olmasini sevdim acikcasi ki; diger turlu sogutuyor zaten bu tur seylerle ugrasmak insani.
    Yanliz addon ureticileri profesyonel anlamda yetersiz hala. (PMDG gibi az sayidaki ureticiler ayri olabilir)
    EZDOK kamera mesela manuel islem yaptirdi. Madem PS3D destekliyor diyor yazilimcisi. Butun updatelerini ve destegini tek bir setup dosyasi icinde vermesi lazim.
    Aerosoft oyundan cikista error log mesaji verdiriyor ve official forumunda "just ignore. we have to live with it" yazmis sorumlu ekipten kisi.
    Aerosoft'un checkout sistemi rezalet. 3D ucak tasarliyorlar, fakat duzgun bir paypal sistemi kurup, html duzenleyemiyorlar.
    Kullanicilarin bircok hata ile karsilasmalarinin bir nedeni de bu aslinda. Satis cirolari dusuk belki veya rekabet eksikligi yuzunden oluyor bilemiyorum.
    Yine de Lockheed Martin calismis/calisiyor uzerinde bu sevindirdi.

vay arkadaş
    el birliği ile ezber bozdurup,beni P3D'ye çevirtecesiniz yani
    ama yineliyorum...az daha..biraz daha...bi tık daha...

tüm hobidaşlarıma emniyetli uçuşlar dilerim bu vesile ile.

Alıntı Serhan OZTURK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    vay arkadaş
    el birliği ile ezber bozdurup,beni P3D'ye çevirtecesiniz yani
    ama yineliyorum...az daha..biraz daha...bi tık daha...

tüm hobidaşlarıma emniyetli uçuşlar dilerim bu vesile ile.
    FSX sorunsuz olsaydı kimse p3d'ye geçmezdi benim için fsx tam bir sorun kaynağı, vas yönetimi ölüm. p3d'de bu problem nerdeyse hiç yok. Addonlarla ilgili de öyle büyük bir sıkıntım olmadı işin gerçeği, neredeyse tüm fsx havalimanları çalışıyor, programlar için ise mutlaka bir yol var. Ezdok sorunlu, ama ben ezdok'u zaten fsx'de de kullanmayı becerememiştim.

P3d'de hiç sorun yok demiyorum ama fsx'de 3 tane sorunum varsa p3d'de ancak bir tane.
    Konu Ahmetcan tarafından (20-12-2015 Saat 20:04 ) değiştirilmiştir.

Ezdok calisiyor ben de su an. Yazilimcisinin tek bir setup dosyasi icinde p3d destekleyen versiyonu hazirlamaya usenmesi kotu. Once programi flight1 installer ile geldigi surumle yukleyip, daha sonra 2 ayri update'i indirmek ve daha sonra bunlari rar dosyasindan cikararak copy & paste seklinde ezdok'un program klasoru icine yerlestirmek gerekiyor. P3D v3'u grafik kartini daha fazla kullancak sekilde duzenlemeleri, 64 bit surumunun olmamasini biraz hafifletiyor. Grafik kartlari sonucta grafik islemek icin tasarlandigindan, P3D'de de performans artisi bariz ortaya cikmis.

http://stackoverflow.com/questions/6...=votes#tab-top

Bilgisayarimda su an iki ayri oyun yuklu.

1. World of Tanks
    2. P3D (Oyunlariyla ayni sonucta yapisi)

P3D SSD'de, World of Tanks ise HDD'de kurulu. P3D'nin, World of Tanks'a gore daha performansli calistigini soyleyebilirim.
    Isletim sistemini ve P3D'yi SSD'ye kurmak performans artisi sagliyor dogal olarak.

Windows 10, Windows 8.1 ve Windows 7 karsilastirmasinda ise;

Windows 10'un makine kaynaklarini diger ikisine gore daha verimli kullandigi gozukuyor denilebilir. Ayrica daha efektif kod tasarimi var bence Win 10 icinde. Windows 10'un kodlarini inceleme imkanim yok tabi fakat kullanici olarak sezdigim bir sey bu.

Su karsilatirmada Windows 10'un daha fazla free memory alani biraktigi gozukuyor mesela. (Her yeni cikan iyidir turunde bir bakis acisina sahip degilim fakat windows 10 da basarili olmus bence)

Devami surada;

http://www.pallareviews.com/3545/win...s-performance/

Biz istişareye devam edelim;P3d V3.1 yayınlandı bile ...

http://www.prepar3d.com/news/2015/12/113372/
    Olcak olcak az kaldı

Artık bilmem kaçıncı versionunda edinirim bende..almıcam demiyorum ki muhalefetim yada uygunsuz demiyorum ki...
    Sürekli iyileşme ve gelişme içinde olan bir yapılanma ve halihazırda da sorunların olduğu aşikar...beklemekte fayda görüyorum ve bu süreçte de en iyisi FS-X diyorum .
    Hepsi bu
    Konu Serhan OZTURK tarafından (23-12-2015 Saat 16:22 ) değiştirilmiştir.

P3D uğraştırmıyor dedik de... 10GB'a yakın dosyayı baştan indirip, eski versiyonu silip, sıfırdan kurulum istiyor versiyon yükseltmek için. Diğer addonları da silip tekrar kurması cabası.