Sayfa 1/2 12 SonSon
13 sonuçtan 1 ile 10 arası

PFD / ND ve Upper EICAS ayırma / bölme

Herkese merhaba,

Home cockpit'te genel geçer bir kural var. 18-19" ekrandan PFD ve ND görüntüsünü alırken 15" ekrandan da stand by instruments ları ve upper EICAS görüntüsünü almak. Soru şu. 1 adet GTX780 ekran kartından kaç adet ekrana çıkış verebilirim? Normalde bu kartın 4 adet çıkışı var 2 VGA & 2 DVI olmak üzere. Ancak FSX'in tüm bu çıkışların hepsini bir şekilde görmediği de gerçek. O zaman görüntü alınamayan çıkışlar kartın üzerinde aksesuar olarak mı duruyor?

Nomalde mantığın şöyle olması lazım değil mi?

1 adet çıkış Ana ekran / dış görüntü
    1 adet çıkış 18" ekran ( PFD&ND)
    1 adet çıkış 15" ekran (upper EICAS & Stand by instruments)
    1 adet çıkış da addon ları görmek için başka bir ekrana (Vpilot, EFB, Servinfo, vb)

Konu hakkında fikir verip yardımcı olabilirseniz sevinirim,
    Şimdiden teşekkürler,
    Hakan
    Always Keep The Blue Side Up!

Senior Member
    Yer
    ISTANBUL, Turkey.
    Hakan Kaptan selamlar;

Benim sistemimde ATI HD7870 var ve 4 çıkış (2 DVI, 1 HDMI ve 1 Display Port) olmasına rağmen sadece 3'ünden aktif çıkış alabiliyorum. 4. monitörü bağladığımda tanımlayabiliyor ama görüntü vermiyor. Yaptığım araştırmalarda farklı monitörlere tamamından çıkış alamayacağıma kanaat getirdim. ATI'nin Eyefinity öelliği ile 6 ekrana kadar çıkış alınabiliyor fakat 6 ekranın da aynı olması gerekiyor yanılmıyorsam.
    Erhan YALIM / Antakya '79
    intel i7 6700K 4.2Ghz O.C. - 32 Gb Corsair 3000Mhz DDR4 RAM - Asus GTX1070 O.C. Edition
    DCS 2.5 / F-A 18C / F-16 / A-10C --
    MSFS2020 -- P3Dv4 / Boeing 737 Home Cockpit By Dreamflight737 / Prosim737 -- ActiveSky P3Dv4 -- PFPX -- TOPCAT

Erhan Hocam selam,
    O zaman 18.5" ve 15" lik iki ayri boyutta ekrandan bahsettigimize gore bu isin oluru yok mu demeliyiz?
    Teşekkürler

Senior Member
    Yer
    ISTANBUL, Turkey.
    Tam olarak olmaz diyemem ama ben yolunu bulamadım. Tabi sizin ekran kartınız nVidia benimki de ATI. Belki nVidia için bir çözümü vardır.

Benim de evde yatan bir 19" monitörüm var chart açmak için ya da EFB türü programlar için falan kullanmak istiyordum. Araştırmalarım devam ediyor. Bir sonuç alırsam sizinle de mutlaka paylaşırım Hakan Hocam.
    intel i7 6700K 4.2Ghz O.C. - 32 Gb Corsair 3000Mhz DDR4 RAM - Asus GTX1070 O.C. Edition
    MSFS2020 -- P3Dv4 / Boeing 737 Home Cockpit By Dreamflight737 / Prosim737 -- ActiveSky P3Dv4 -- PFPX -- TOPCAT

Tamamdir, cok tesekkurler..

Erhan Hocam merhaba,
    Olayı şu şekilde çözdüm. GTX780 de 4 adet çıkış var. (2xDVI, 1xHDMI, 1x DP). Bağlantılarımı 1xDVI, 1xHDMI ve 1xDisplay porttan alarak PFD/ND ve Upper EICAS olayını çözdüm. Ancak aldığım tüm bilgiler 2xDVI dan aynı anda görüntü alınamayacağı yönünde. Yani şu an için aksesuar gibi duruyor..
    Teşekkürler.

Senior Member
    Yer
    ISTANBUL, Turkey.
    Hakan Hocam selamlar. Benim için de aynı durum söz konusu. Ekran kartlarında bulunan DVI'ların biri DVI-I diğeri de DVI-D olarak adlandırılıyor. İnternetten edindiğim bilgi 2 DVI da aynı sinyali verdiği için aynı anda kullanılamıyormuş. Farkları da DVI'lerden birinin yanılmıyorsam (DVI-I) VGA monitörler için dönüştürücü ile kullanılması imiş. Ama bu bilgiler kesin değil!

Senior Member
    Yer
    ISTANBUL, Turkey.
    Hemen bir bilgi düzeltmesi yapayım;

Eger 3 monitorumuz var ise bunları 2 tanesi dvi uzerinden bir taneside display port uzerinden baglamamız gerekmektedir.
    Hemen sunu sorabailirsiniz kartımda 2 dvi 1 hdmi ve display port var neden 2 dvi ve 1 hdmi kullanamıyorum.
    Ekran kartları uzerindeki hdmi portları aslında bir dvi portudur yani kartınız uzerinde 2 dvi 1 hdmi 1display port var ise hdmi kullandıgınız zaman bir dvi girisiniz iptal olur.
    (Eyefinity destekli ekran kartları için gecerlidir)Bu nedenle kullanamazsınız sadece alternatif olur 1 dvi + 1hdmi + 1 display portta kullanabilirsiniz.

Tekrar selam Erhan Hocam,
    Aynen yazdığınız gibi yaptım ve şu an için 3 çıkışı kullanıyor olabilmem aslında sorunumu çözdü. Ana bilgisayarda ; HDMI'dan dış görüntüyü (yani F9 a bastığımızda aldığımız görüntü), DVI ların bir tanesinden (hangisi olduğunu bilmiyorum) PFD/ND'yi ve DisplayPorttan da Upper Eicas ve standby ları alabiliyorum. Başka bir ekranı da bir tane notebook'a bağlayıp ondan da Aivlasoft EFB, Servinfo, JW, Vpilot gibi yardımcı programları takip etmeyi planlıyorum. Olacak gibi duruyor, göreceğiz bakalım..
    Teşekkürler.
    Konu Hakan Sokmen tarafından (25-01-2016 Saat 15:22 ) değiştirilmiştir.

Senior Member btuncel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Eskisehir, Turkey.
    Selam,

Hakan hocam, düzenlemeniz ile ilgili ekran ve düzenekleri gösteren bir foto görme imkanımız var mıdır? Yakın dönemde benzer bir şey yapmayı planlıyorum.

Teşekkürler...