Sayfa 1/2 12 SonSon
17 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Senior Member tk1550 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.

Arşivden Pazar neşesi

Selamlar

Her seferinde aynı bahane diyeceksiniz ama maalesef iş güçten fırsat bulup ilk göz ağrım forumu biraz ihmal ediyorum. Pazar gününü fırsat bilip biraz ortamı şenlendireyim istedim. Fotoğraflar farklı zamanlardan, zaman kurgusu yok, küçük küçük hikayeleri ile buyrunuz; (Not: Lütfen fotoğrafları forum dışına taşımayınız)

1-) Eğer havalimanı personeli iseniz uçaklara kurallar elverdiğince yakın olabilirsiniz. Bizim personel olmamız güvenlik önlemleri olmadığı yada bizim uygulamadığımız anlamına gelmiyor. Aksine yapacağımız hatanın kendimize, uçağa, yada yolculara zarar olabileceğinin bilincinde davranıyoruz. Ama bazen dokunacak kadar yakın olduğumuz gerçek

İsim:  Volkan_j6.jpg
Görüntüleme: 1292
Büyüklük:  398.2 KB (Kilobyte)

2-) Keşke bizim futbol takımlarımızında böyle boyamaları olsa uçaklarımızda. Ama önce futbolun bir rekabet, ayrım unsuru olmaktan çıkıp spor olarak görünmesi gerek. Keza ben filanca takımlıyım binmem o takımın uçağına söylemleri gelişebilir hiç işimiz yok gibi bir de bu modeller ile uğraşırız iş başında

İsim:  Volkan_2 (2).jpg
Görüntüleme: 1304
Büyüklük:  526.2 KB (Kilobyte)

3-) Küçük ama etkili

İsim:  Volkan_2 (3).jpg
Görüntüleme: 1277
Büyüklük:  503.1 KB (Kilobyte)

4-) En yakışıklı tayyarelerden biri bence.. Tamam tamam belki 777 bundan biraz daha afili olabilir

İsim:  Volkan_3 (3).jpg
Görüntüleme: 1264
Büyüklük:  492.1 KB (Kilobyte)

5-) Siz şimdi uçağa baktınız eyvallah. Peki ya arka plan?? Havalimanı 24 saat canlı, yaşayan bir yer, her bir köşesi ayrı hikayeler barındırıyor ve bu hikayeler kesintisiz devam ediyor

İsim:  Volkan_3.jpg
Görüntüleme: 1373
Büyüklük:  867.1 KB (Kilobyte)

6-) Yakışıklı geldi Ya kimilerine göre "geldi yine tipini s...." )) sevdiğim diyecektim ya

İsim:  Volkan_4 (2).jpg
Görüntüleme: 1622
Büyüklük:  434.5 KB (Kilobyte)

7-) Uçak itelemek diğer deyişle pushback çok eğlenceli birşey eğer kulaklığınız varsa tabi Uçağı iten pushback araçları çok pahalı ve ağır makinalar. Artık apron efsanesimi bilmem ama bacak kadar çocuk olup havacılığa girdiğimiz zamanlardan beri söylenen ayağımızın üstünden geçse kemikleri toz şeker kıvamına getireceği

İsim:  Volkan_4.jpg
Görüntüleme: 1462
Büyüklük:  313.1 KB (Kilobyte)

8-) Bende bunların delisiyim. Eski uçaklara merakım yaş ilerledikçe artıyor. Ben bunlara merak saldıysam forumdaki dedeler ( bknz: Hakan Güven, Haşmet abi, Boğaç abi etc ))) kimbilir nelere merak saldı )

İsim:  Volkan_j7.jpg
Görüntüleme: 1255
Büyüklük:  388.6 KB (Kilobyte)

9-) İki önemli unsur motor ve üzerine inebileceğiniz birşeyler.. Lastik değiştirmek biraz zahmetli ama işini bilen teknisyenlerin 15-20dk içerisinde hallettiği bir işlem

İsim:  Volkan_mb2.jpg
Görüntüleme: 1264
Büyüklük:  506.3 KB (Kilobyte)

10-) Uçuyorsunuz ama yolcu derdi yok! Nefis değilmi? Eğer arkada aksırıp tıksırın, osurup yangın alarmı verdiren hayvanlar yoksa, bence şukela

İsim:  Volkan_mb1.jpg
Görüntüleme: 1204
Büyüklük:  396.4 KB (Kilobyte)

11-) Sizi bilmem ama ben havacılık içerisinde olup gün boyu uçaktan gına gelmesine rağmen yine de gidip izliyorum

İsim:  Volkan_mb5.jpg
Görüntüleme: 1157
Büyüklük:  244.1 KB (Kilobyte)

12-) Tipsiz )

İsim:  Volkan_mb4.jpg
Görüntüleme: 1649
Büyüklük:  376.8 KB (Kilobyte)

13-) Sabahları piste giderken şansınız varsa böyle güzel şeyler yakalayabilirsiniz

İsim:  Volkan_l2.jpg
Görüntüleme: 1231
Büyüklük:  311.4 KB (Kilobyte)

14-) Böyle ilginç şeylerde Bu ara inşaat bol olduğu için uçak sayısı kadar inşaat makinası, kamyon, kepçe var apronda

İsim:  Volkan_l3.jpg
Görüntüleme: 1095
Büyüklük:  316.1 KB (Kilobyte)

Birazda havalanalım İş güç icabı görevli olarak gittiğim uçuşlarda elden geldiğince birşeyler çekmeye çalışıyorum. Bunun için uçuş güvenliği en önemli unsur olduğundan belirli kurallar ve şartları karşılamak ve yerine getirmek gerekiyor. Bunları meslek sırrı olarak saklayalım

15-) Kalkış için sıra bekliyoruz. Birazdan önümüzdeki gidecek ve gökyüzü için sıra bize gelecek

İsim:  Volkan_5.jpg
Görüntüleme: 1214
Büyüklük:  813.8 KB (Kilobyte)

16-) Piste gidinceye kadar onlarca şey kontrol ediliyor, her türlü olasılık için brifingler yapılıyor. Sonra zaman kanat açmak için çalışmaya başlıyor

İsim:  Volkan_1 (2).jpg
Görüntüleme: 1163
Büyüklük:  394.0 KB (Kilobyte)

17-) İşte bu! Aşağıda hava nasıl olursa olsun, yaz kış farketmez, yukarıda manzara böyle herzaman değil tabii, arada aksiyon şart.. Şimdi herşey tamam ve yolunda ise biraz kahve zamanı diyebiliriz

İsim:  Volkan_2.jpg
Görüntüleme: 1094
Büyüklük:  209.9 KB (Kilobyte)

18-)Yakalayınca güzel ama yakalaması çok zor Gözle bile takip etmek bazen imkansız oluyor. Öyle ya siz 850-900km giderken o da aynı hızlı size doğru geliyor

İsim:  Volkan_3 (2).jpg
Görüntüleme: 1188
Büyüklük:  187.3 KB (Kilobyte)

19-) yukarıdan Haliç... 35 pistlerinin herhangi birinden kalkıldığında hava güzelse, pus yoksa bu güzelliği izlemek mümkün

İsim:  Volkan_j1.jpg
Görüntüleme: 1325
Büyüklük:  801.1 KB (Kilobyte)

20-) Boğaziçi, İstanbul, Adalar.... Ne güzel değilmi? Gel gör ki; değerini bilmeyip içinden çıkılmaz hale elbirliği ile getirdiğimiz şehir burası

İsim:  Volkan_j2.jpg
Görüntüleme: 1136
Büyüklük:  620.5 KB (Kilobyte)

21-) Ooooo Antalya alırım bi dal) Antalya inişleri deniz üzerinden ise manzaları yaklaşma kaçınılmaz

İsim:  Volkan_l4.jpg
Görüntüleme: 1263
Büyüklük:  406.3 KB (Kilobyte)

22-) Bazende böyle kör karanlık. Biz yolcu olarak arkada geniş geniş takılırken, önde fena hesaplar yorucu mesailer oluyor. Benim görevli gittiğim ve herhangi bir iş yapmadan yaptığım uçuşlarda bile halim mecalim kalmıyor, bir de full konsantre çalıştığınızı düşünün

İsim:  Volkan_6.jpg
Görüntüleme: 1111
Büyüklük:  352.3 KB (Kilobyte)

23-) Rusya civarlarından.. Sanıyorum aşağısı Krasnodar olmalı.. Kuzeye doğru devam ediyoruz, gün ışığı yavaş yavaş terkediyor

İsim:  Volkan_nb7.jpg
Görüntüleme: 1108
Büyüklük:  366.5 KB (Kilobyte)

24-)

İsim:  Volkan_nb6.jpg
Görüntüleme: 1113
Büyüklük:  223.7 KB (Kilobyte)

25-) Alçalma esnasında yine Rusya topraklarında.. İşin tecrübe kısımını kaptanlarımız bilir ama Rusya havasahası bence Afrika'dan sonra en ilginç yerlerden biri...Afrika havasahasına hiç girmedim arkadaşlarımın anlattıklarından böyle bir kanıya vardım

İsim:  Volkan_nb3.jpg
Görüntüleme: 1100
Büyüklük:  309.7 KB (Kilobyte)

26-) İstanbul'a 05 yaklaşmasını yapmak için en güzel zaman sabah gündoğumu.. Sabahın ilk saatleri ile gurbet ellerden geliyoruz. Yaklaşık 32 saatlik şahsi mesaim ve 4 saatlik uçuştan sonra yorgun ama gururluyum

İsim:  Volkan_nb10.jpg
Görüntüleme: 1119
Büyüklük:  374.3 KB (Kilobyte)

27-) Bu 05'in akşam yaklaşması da enfes 05 güzel bir pist vesselam

İsim:  Volkan_5 (2).jpg
Görüntüleme: 1086
Büyüklük:  441.9 KB (Kilobyte)

Benden bu kadar, yorumlar sizden...

Saygılarımla

Volkan Abim ellerine yüreğine sağlık çok güzel kareler olmuş Ama 777 gibi bir babaya tipsiz demene ne kadar bozuldum sen daha iyi biliyorsun Benim 777 test uçuşlarında sanırım daha varmadı elime

Naptın sen Volkan abim böyle. Çok güzel fotoğraflar gerçekten. Ayrıca 8. fotoğraftaki yoruma da katılmadan edemiyorum. 👌
    Intel i7 4790K @4.4 GHZ - Nvdia GTX 1070 8GB 256Bit - 1600MHz 32GB Ram

Senior Member adnan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Ankara, Turkey.
    Pazar neşesi oldu gerçekten. Hem fotoğraflar hem de yorumlar çok güzel, eline sağlık Volkan.
    Ama sana katılmıyorum. Tipsiz olan 777 değil yılan başlı 757'dir.

Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Eline Sağlık Volkan hocam, hepsi şahane.Geniş açılı lensler sonrasında Go pro çıktı mertlik bozuldu.Tamam bir kareye daha çok şey sığdırmak, insan gözünün çevresel görüş özelliğini taklit etmek iyi hoş da bütün cisimler yamuk yumuk oluyor, nette gördüğüm tüm kokpit fotolarında kokpitler yuvarlak, bizim 737 nin kokpit bile salon salomanje . Gerçek fotograf görmeyi özlemişiz valla, tekrardan eline sağlık hocam.Ama 737 kokpit fotosuda bekliyoruz hep airbus airbus olmuyor
    Burak

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    bizim 737 nin kokpit bile salon salomanje
    Al işte tam dayaklık! checklistle kafasına kafasına vur! Millet C152 bulsa içinde yatacak adama 737 kokpitini beğendiremedik!

8-) Bende bunların delisiyim. Eski uçaklara merakım yaş ilerledikçe artıyor. Ben bunlara merak saldıysam forumdaki dedeler ( bknz: Hakan Güven, Haşmet abi, Boğaç abi etc ))) kimbilir nelere merak saldı )
    Susuyorsam henüz sokuşturacak bi laf bulamadığımdandır Volkan efendi yoksa yapacağımı bilirim Boğaç'ı yazmıştım deftere seni de yazıyorum, günü gelince bulacağım birşey Benden önce Haşmet ağabey'in elinde düşersin sen zaten , ayrıca Boğaç'ında boş duracağını sanmıyorum..ama o yaşlı zaten cevap vermez. Ancak kırmızı pantalonu giyerse o zaman kork ondan, eğer birde yeşil spor ayakkabı giyerse...ınınııınnnııınnnnn!
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

ADMİN biber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, 1966
    Şenlendik vallahi ; ellerine sağlık Volkan, arşive ara sıra el atarsan daha da şenleniriz.
    Favorim Haliç fotoğrafı oldu.
    Teşekkürler.
    http://www.sanalpilotuz.biz/deneme1/image.php?type=sigpic&userid=3&dateline=1336667157

Senior Member tazmania - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Biri 777 ye tipsiz mi dedi yok yok şaşırmıştır kesin güneş geçmiştir başına.Şaka bir yana Volkan şahane resimler.Eline koluna objektifine sağlık.

KEREM ETGÜ

ISTANBUL

Ey Ana! Eğer Oğlun Bir Asuman Aşkına Tutulmuşsa Bırak Uçsun!

Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Al işte tam dayaklık! checklistle kafasına kafasına vur! Millet C152 bulsa içinde yatacak adama 737 kokpitini beğendiremedik!
    Yok Hakan hocam yanlış anladın. 737 demek , uçak gibi uçak demek, geleneksellik demek, NG ile de uçsan, 737-100 den de 737 classic serisinden de bazı izleri kokpitte görüp mutlu olmak demek, yani kısaca 737 kokpitini en çok beğenen ve saygı gösteren kişilerdenim bende..Benim eleştirim tamamen go pro ile olduğundan geniş ve yamuk yumuk çirkin gösteren geniş açılara. Yoksa bizim kokpitteki samimiyet hiç bir kokpitte yok
    Burak

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Haaa.....iyi ozaman tamam....olurda uçuşta denk gelirsek o kokpit ziyaret ettirilecek (uçuş sonrası) ona göre...gözüm üstünde...

Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi