8 sonuçtan 1 ile 8 arası
    Senior Member btuncel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Eskisehir, Turkey.

Uçuşlarınızı nasıl buluyorsunuz?

Selam,

Uçuşlarımın tamamına yakınını gerçek uçuşların simulasyonu olarak yaparım. Sim saatini uçuşa göre ayarlayıp gerçek uçak tipi, gerçek rota (bulabildiğim ölçüde) ve gerçek callsign ile uçuşu yapmak benim için önemli.

Velhasılkelam iş böyle olunca Real uçuşları bulmak kolay olmuyor.

Çoğunlukla flightaware'i inceliyorum ama aşağıdaki programcık ile bir çok filtre (uçak, meydan, mesafe gibi) yapıp uçuş bulabiliyordum... fakat maalesef artık bu programcık güncellenmiyor. Hal böyle olunca da flightaware veya flightradar24'ten başka bir çözüm kalmıyor. Burada ise tüm uçuşları inceleyip içinden bir şeyler seçmek kalıyor.

Sizler nasıl yapıyorsunuz? Bildiğiniz özel program/web sitesi var mıdır?

Bahsettiğim programın sitesi...

http://arm.64hosts.com/

Senior Member vikartindur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Kuşadası, Turkey.
    Selamlar,

Benim uçuş bulduğum site şurası: http://www.edi-gla.co.uk/fpl/index.php

Öncelikle ücretsiz üye oluyorsunuz, daha sonra arama fonksiyonları ile gerçek uçuş planları buluyorsunuz.

Önerebileceğim bir diğer site ise routefinder: http://rfinder.asalink.net/free/
    Tuna Bilgi - 1977

ASUS G-750 Notebook (Modifiyeli win.10 )
    MSFS - 2020
    X-Plane 12 bekliyorum

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    valla hiç öyle bir şey düşünmedim bugüne kadar uçmak istediğim zaman o an online neresi var bakıyorum, scenerysi varmı ne kadar zamandır online ATC kapatırmı kapatmaz mı? , trafik var mı? hava durumu nasıl? en önemlisi ben uzun uzun uçmaktan ziyade giriş-gelişme-sonuç bağlamında kalkış ve iniş operasyonu bana zevk verdiği için çok uzun olmayan mesafeleri seçiyorum. Nihayetinde milyon dolarlık FFS'de uçuş yapmıyorumki herşeyi tutsun?! bana göre elbette. 1 en fazla 2 saatlik bir mesafe-ki o 2 saate değsin hani- seçiyorum. Uçak tiplerim belli zaten uçabileceğim, tiplerimi azalttığım için ve artık eskisi gibi elimde güncel harita, chartlar olmadığı için klasik uçuşları yapamadığımdan (VOR, NDB navigasyon vs gibi) fazla seçeneğim de yok, sevdiğim iki sanal havayolu-ki birisi unicef adına uçtuğu için çoğunda bunu kullanırım bağış toplama amaçlı- arasında seçim yapar uçarım. Rotayı routefinder'dan alırım, yakıtı topcat'den hesaplarım, chartlarımı kontrol ederim (bakıp, indirip, basarak güncellediğim) ve uçarım.

Benimkiler böyle.
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Yer
    Eskisehir, Turkey.
    Cevaplar için teşekkürler öncelikle...

Bu iş tamamen zevk meselesi. Nasıl zevk alınıyor ve zaman ayırılıyorsa öyle davranıyor insan zaten. (Bir ara air-child'ı da inceleyeceğim bu arada)

Tuna hocam benim problemim rota bulmaktan ziyade uçuş bulmak. Gene de öneriniz için teşekkürler...

Sevgiler...

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Ben bizim şirketin altyapısını kullanıyorum İç - dış keyfime göre bir uçuş mutlaka oluyor, bir de gün içinde hadise yaşadığımız ya da ilgimi çeken bir parkur olursa bazen direkt bazen kısaltarak onu uçuyorum. [ SAW - OGU - SAW gibi ]

Şu an için bence birçok firmanın uçuşlarını tek elden görmek adına FlightAware en ideal çözüm, açıksa Amadeus'u da kullanabilirsiniz ancak FA daha işlevsel. Misal ben MD tip eğitimi sürecinde oradan filtreleme yaparak sadece MD8x ile gerçekleştirilen uçuşları bulabiliyordum
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Yer
    Eskisehir, Turkey.
    Ben de onu kullaniyorum ama sim'in başına geçtiğimde genelde akşam saatleri oluyor. Dolayısı ile de hep gece uçuşlarını görebiliyorsunuz.

FA'in aslında bir flight history hizmeti var. Bir haftalik tüm uçuş kayıtlarını excell file okarak alabiliyorsunuz ama 300 dolara...

Yanlış meslek seçmişiz vesselam...

SM-T700 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    FlightStats işinizi görebilir ... En azından bulunduğunuz (yahut kalkmak istediğiniz) meydanı seçip, saat aralığı belirleyerek o meydandaki tüm tarifeli uçuşları görebilirsiniz. Tabii bu mantık eğer benim gibi uçağı hangi meydanda bıraktıysanız oradan kalkmak gibi bir "arıza"ya sahipseniz işe yarıyor Hatta belirli bir süre geçmiş uçuşları da listeyebiliyorsunuz, yani akşam eve geldiniz ve gündüz SAW'dan kalkan bir uçuşu simule etmek istiyorsunuz, gecikmesi varsa onu bile görmenizi sağlıyor FlightStats veritabanı.

http://www.flightstats.com/go/Flight...usByAirport.do

Misal en son OGU'ya (LTCB) gitmiştim, daha oradan alamadım uçağı ...
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Yer
    Eskisehir, Turkey.
    Selam,

Flightstats'ı da çok kullandım taa ki yeni arayüzlerinde sort seçeneğinden uçak tipini kaldırna kadar...