Sayfa 1/2 12 SonSon
17 sonuçtan 1 ile 10 arası

P3D PMDG 737 N1 sorunu

Herkese merhabalar,
    Park halinde iken Throttle 1 ve 2 Idle durumunda N1 degerleri 21,2 bu normal, fakat landing esnasinda 1000 fit te AP off 100 fit te AT off yapiyor ve Throttle 1 ve 2 yi idle durumuna aldigim halde N1 degerleri 35 den asagi dusmuyor ve bu durumda da reversler calismiyor. bu durumun neden kaynaklandigi hakkinda yardimlarinizi rica ediyorum, simdiden tesekkurler.

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Park halinde iken, frenleri bırakmadan ve bıraktıktan sonra gaz açıp sonra idle'a almayı denediniz mi ? Yani kollar hiç oynamadan N1 %21 civarında duruyor bu tamam, ama kolu biraz oynatıp geri çektiğinizde tekrar %21'e iniyor mu yoksa %30'lar seviyesinde mi kalıyor ?

Eğer kollar bir kez hareket ettiğinde, idle N1 %21'e geri gelmiyorsa bir kalibrasyon sorununuz olabilir, şu an aklıma tek gelen bu.
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Park halinde frenleri birakmadan ve biraktiktan sonra ve taxi durumunda gaz acip idle durumuna geldiginde N1 %21 iniyor, sorun touch down esnasinda N1 %35-30 da kalmasi. ilginiz icin tesekkurler..

Ayrica, FSX de default 737 de denedim orada sorun yok, acaba PMDG den mi kaynaklaniyor uzun,uzun geceler ve gunduzler deneye, deneye sorunu bulacagiz yillardan beri suregeldigi gibi.

Yer
    Istanbul, TR
    Bana pmdg'nin tepkileri normal gibi geliyor ... Boeing'in iki farkli idle mantigi var biri ground idle ki bu belirttiginiz gibi %22 civarinda, flight idle ise n2'ye bagli olmakla beraber etkileyen diger bilesenlerinde katkisi ise %35'lere cikabiliyor.

Yani iniste packler acik hatta varsa kotu havalarda engine anti ice ile idle degeriniz yuksek olacaktir.

Reverse spool up suresini de dusununce inis aninda n1'in yerdeki haline gore yuksek olmasi normal diyebiliriz.

Tabii eger bahsettiginiz hadise bundan farkli ise bilemem

Keyifli ucuslar

[ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member mavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir, Turkey.
    Keşke bu konuyu forumun bu başlığı altında açmasaydınız. Daha fazla gören ve yanıt veren olacaktır öyle olsaydı. (söz gelimi P3d bölümünde olsaydı.)
    Her neyse; Uzun yıllardır PMDG ürünlerini kullanıyorum. Fs2k2 den beri. Hepsinde durum dediğiniz gibidir. Bunun bir hata olduğunu düşünmüyorum. Fatih hocanın tespitine katılıyorum. Bu BOEING e özgü bir durum olmalı. Bu durum yaklaşmada özellikle son yaklaşmada palye öncesinde daha rahat bir kontrol imkanı sağlıyor. (AP off ve A/T off) Gerçekte durumun nasıl olduğunu uçan arkadaşlar açıklar. Keşke Oytun Hoca bu konuyu görse.
    Çözüm: Evet joystick üzerinde ki throttle kolunu sona kadar çektiğimde N1 Flight Idle konumunda kalıyor. Playede iken klavyeden F1 e basarak "ground idle N1 değeri ve ardından F2 ile gerekiyorsa reverser uygulaması yapıyorum. Benim yöntemim bu.
    İkinci yöntemde ise şayet sürat uygunsa/gerkliyse ve flight idle konumunda ki yüksek N1 değerine ihtiyacım varsa, palye de bu şekilde devam ve teker koyma ardından F2 ve reverser uygulaması.
    Saygılar.

Serhan
    Konu mavi tarafından (17-09-2015 Saat 11:54 ) değiştirilmiştir.
    S. ONU® / Izmir

---------------------------------------------
    DCS 2.8 + X-Plane 11.55 + MSFS 2020/// Win11 Pro /// Ryzen7 5700X, MB: MSI X570 A-PRO, Zotac 4070 12GB OC Edition, Corsair 2 x 16 GB @ 3200 MHZ DDR4, 1 X 500GB Samsung 970 Evo M.2 1 X 1TB Samsung 870 Evo SSD, Cooler Master 240 Nepton; Corsair 1000W psu... Track IR5 Pro, Thrustmaster HOTAS Warthog A-10C Throttle-Stick Replica, Thrustmaster Rudder Pedals

Degerli Arkadaslar; Sanirim cozumu 4 gun gece,gunduz defalarca deneme yanilma yontemi ile buldum, denedim ve netice aldim. bu tip bir sorunla karsilacak arkadaslar icin yarali olur diye dusundum. Buldugum cozum su; PMDG 737 NGX gercege hemen hemen, yakin tepkiler veriyor, park halinde iken her iki Throttle N1 %21 fakat Fatih Beyin cok dogru beyan ettigi gibi inis sirasinda bu deger N1% 30-35 oluyor. iki kollu ve reverse donanimi olan TQ da bunun cozumu yine FSUIPC ayarlarinda cozuluyor,
    1-Throttle 1-2 yi FSUIPC Axis Assigment i acip throttle 1 i ileri geri oynatip MOVE penceresinde gorup tanitiyoruz ve ardindan sol tarafta ([Send direct to FSUIPC Calibration) secenegini secip, altta bulunan 4 adet pencereden 1,kutunu soluna tiklayip cikan menuden Throttle 1 seciyoruz, Throttle 1 i tanittik, simdi ayni islemi Throttle 2 icin de yapiyoruz,
    2-Joystick Calibration kismini aciyoruz ust pencereden (3 of 11 Seperate throttles per engine) kismina geliyoruz. Throttle 1 reset,e basip REV kutusunu isareliyoruz.ayni islemi asagidaki throttle 2 icinde yapiyoruz, simdi gelelim ayarlamaya; 3 adet ayar kutucugu var, soldaki REVERSE ortadaki IDLE sagdaki MAX throttle 1 ve 2 yi beraberce esit bir sekilde ileri itip tam geriye OFF durumuna aliyoruz ve her iki throttlenin REVERSE altindaki kutucuklarina SET e clik yapiyoruz sonra yine her iki throttleyi esit bir sekilde 1 cm kadar ileri itip IDLE altimdaki kutucuklara SET clik yapiyoruz ardindan her ikithrottle yi 1cm daha ileri itip tekrar 1 cm geriye yani ilk IDLE SET ettigimiz konuma alip tekrar IDLE altindaki kutucuklara SET e tikliyoruz daha sonra yine her iki throttle yi bulundugu yerden ileri MAX itip MAX altindaki kutucugu SET ediyoruz. hepsi bu
    Kullanimi ise su sekilde; ILS yaklasim yapiyorsaniz ki YouTube den izledigim gercek landinglerde bazi kaptanlar 1000 fitte AP off yapip 500 fitte AT of yapiyor bazilari ise 100 fitte AT OFF yapiyor TouchDown yaptiginiz anda her iki Throttle yi minimuma indirip hafifce 1cm ileri ittiginizde REVERSEs calismaya hazir duruma geliyor REVERSE kollarini cektiginiz zamanda REVERSE islemi gerceklesiyor ve ucak gerekli surate dusunce REVERSE ler OFF yapip yine Throtte leri biraz ileri itiyorsunuz.
    Not: illaki boyle olacak seklinde bir iddiam yok.ama ben boyle bir cozum buldum. Bu arada bu sitede donanim kullanan arkadaslar oldugunu biliyorum gonul isterdiki bu konuda onlardan bir yardim gelsin. zaten bu sitelerin de amaci bu degilmidir.

Yer
    Istanbul, TR
    Tüm bu işlemlerden sonra inişte N1 yine %30'ların üstünde kalıyor değil mi ?

Yani uçak olması gereken tepkiyi veriyor, siz üstte anlattığınız FsUipc kalibrasyonu ile IDLE + REVERSE mantığının istediğiniz gibi çalışmasını sağlıyorsunuz. Umarım doğru anlamışımdır

Sevgiler

Iyi aksamlar Fatih Bey, Kesinlikle dogru anlamissiniz, zeka seviyeniz esintisi yasadigim yer olan taa Ankara!lara kadar geliyor zaten.Aynen dediginiz gibi butun is FSUIPC kalibrasyon ayarlarinda aslinda herseyin ve herkesin zorlugunun fiyakasi o seyi ogrenene kadardir. bu isde oyle oldu kendine gore bir mantigi var onu cuzunce hersey kolaylasti..Esen kalin.

Yer
    Istanbul, TR
    Isin ilmini ogrenip sorunu cozdugunuze gore size keyifli ucuslar.

Bir sonraki sorunda gorusmek uzere