Sayfa 1/4 123 ... SonSon
34 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR

Prepar 3D v2.5 geçişi hk.

Selamlar,

Stabil çalışan ve keyifle kullandığım Fs2004'ten (ve tamamen zevk için kullandığım FsX'ten) sonra bir kaşıntı neticesinde P3D kullanmaya karar verdim ... v2.5'in son güncel sürümünü (hotfix'ler dahil) kullandığımı düşünür isek, bu konudaki tavsiyeleriniz ne olabilir ?

Aklıma takılan muhtelif sorular var, internette araştırıyorum ancak Sanalpilot ailesinin görüşleri daha değerli benim için peşinen söyleyeyim.

1. P3D'yi kuracağım Windows üstünde FsX olmayacak, bu bağlamda eklentileri kurmak için herhangi bir sistem kandırmacasına gerek var mı ? Registery kandırmacası, FsX.cfg kandırmacası, klasör adı değiştirme vb. için Hikmet kaptanın programını kullanmak vb. gerekli olacak mı ?

2. Denediğiniz aslen FsX için üretilmiş ancak P3D ile sorunsuz (ya da küçük sorunlar ile) çalışan eklentiler nelerdir ? Elimizde olanı tekrar satın almayalım durduk yere. Misal bende iFly 737NG FsX mevcut (son güncel sürüm 3.2.1), içimizden sistemi kandırıp kurup deneyen oldu mu ?

3. Fs2004'te ve kısmen FsX'te görsellik ayarlarının çoğunu Nvidia sürücüsü üzerinden yapıyorduk, onlar nispeten eski kodlardı ve eski DX sürümleri ile çalışıyorlardı haliyle de dışarıdan müdahale işe yarıyordu. P3D'de Dx11 entegre olduğundan ve güncel bir yazılım olduğundan halen ince ayarlar için Nvidia Inspector'a ihtiyaç var mı ? Varsa sizin önerileriniz nelerdir, neleri içeriden neleri dışarıdan ayarlıyorsunuz ?

4. Kullandığınız ve faydalı olduğuna inandığınız ince ayarlar nelerdir ? CFG tüyoları ya da program içinden yapılan detay ayarlar ... Misal HDR'yi mutlaka kapat, Shadow 3000m olsun, ne bileyim building shadow güzel olur ama object shadow çok gerekli değil gibi tüyolar.

Forumdaki P3D ile ilgili paylaşımları okudum, yaşanan ve paylaşılan muhtelif sorunları gördüm (scenery uyumsuzluğu, render sorunları vb.) ancak bende şu an "sıfır" eklenti olacak ... Dolayısı ile temiz sıfır kurulum ile temeli sağlam yapıp üstüne eklentileri zamanla inşa edeyim diye düşünüyorum.

Öncelik sıramda eğer elimdeki FsX sürümü çalışmaz ise maalesef 80 dolar bayılıp iFly 737NG ve hemen akabinde Active Sky Next var. İşlevsellikten sonra görsele (ORBX , REX vb.) yönelebilirim ki bu konuda da deneyimleriniz ve önerileriniz çok önemli. FsX'i sadece keyif amaçlı kullanıyordum ve açık söyleyeyim çok üstüne düşmedim Fs2004'üm tıkır tıkır çalıştığı için lakin P3D'de amacım tüm uçuşlarımda kullanabileceğim bir simulatör inşa etmek

Önerilerinizi bekleyeceğim, mail ile de ulaşabilirsiniz, numaramı bilenler whatsapp üstünden de yazabilir sorun yok

Sevgiler, keyifli uçuşlar

[ Sistem özellikleri imza kısmında yazıyor ]
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Yer
    Istanbul, TR
    Küçük bir güncelleme ...

1. maddede P3D'yi kuracağım Windows'ta (ki Win7 64bit olacaktı) FsX olmayacak demiştim, elzem olmasa dahi P3D'nin olduğu işletim sisteminde en azından eklentisiz temiz güncel (SP2 ya da ACC Pack) kurulu bir FsX olmasının faydalı olacağı söyleniyor. Bu işimi kolaylaştırıyor, yeni bir Win7 kurmaktansa mevcut olana P3D'yi ilave edeceğim. Böylece Fs2004,FsX ve P3D aynı işletim sistemi üstünde olacak.

Sorunun devamı (yani kurulum kandırmacaları kısmı) halen geçerlidir

Fikir paylaşıp yardımcı olacak dostlara şimdiden teşekkürler ...

[ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member ta1dr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    , Turkey.
    cok uzak kalmisim....P3D nedir? ben fs9.1 olan kasayi guvenle sakliyorum...israrka fsx e de gecmiyorum....

http://www.ta1dr.com
    Ahmet UÇAN-1969 Istanbul
    NE MUTLU TÜRKÜM DIYENE

Yer
    Istanbul, TR
    P3D = Prepar 3D ya da yapımcısının verdiği isimle Prepared FsX'in Lockheed Martin tarafından geliştirilen hali ... Forumda detayları mevcut Ahmet kaptanım, bir ara canınız sıkılır ise okursunuz. Bende halen mevcut sistemimde keyifle 9.1 kullanıyorum tüm IFR ve havayolu uçuşlarım için lakin teknolojiden ve yeniliklerden de çok uzak kalmamak lazım.

DX12 integre edilmis yeni bir ultra modern FS piyasaya sürülmedikce, FS9 ve 9 yildir kullandigim FSX ten feragat etmeyecegim,cünkü onlarca add-on birlikte calisiyor.

Senior Member ta1dr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    , Turkey.
    Alıntı fatih.koz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    P3D = Prepar 3D ya da yapımcısının verdiği isimle Prepared FsX'in Lockheed Martin tarafından geliştirilen hali ... Forumda detayları mevcut Ahmet kaptanım, bir ara canınız sıkılır ise okursunuz. Bende halen mevcut sistemimde keyifle 9.1 kullanıyorum tüm IFR ve havayolu uçuşlarım için lakin teknolojiden ve yeniliklerden de çok uzak kalmamak lazım.
    hocam sagol...
    ben forum sifremi unuttum anca tapatalk ile cepden forum u takip ediyorum ilk firsatta arastiracagim...
    iyi uçuşlar...

http://www.ta1dr.com
    Ahmet UÇAN-1969 Istanbul
    NE MUTLU TÜRKÜM DIYENE

Yer
    Istanbul, TR
    Yanlış anlaşılma olmasın, kimseye Fs9 ya da FsX'inizi bırakıp P3D'ye geçin demiyorum ... Bende halen Fs2004'ü keyifle kullanıyorum ve hiçbir sıkıntım yok kendisi ile

Bu konunun ana açılış amacı P3D'ye geçmek isteyen (ya da en azından denemek isteyen) dostların ki bunlardan biri benim, ince ayarlar ve uyumlu eklentiler konusunda birbirine yardımcı olması. İnternette binlerce doküman var, bulduklarımı okuyorum ve zihnimde derliyorum ancak tecrübe başka bir olgu, tecrübesi olanların paylaşmasını rica ediyorum sadece.

Şahsen ana kurulumu yaptım, okuduklarımdan yola çıkarak muhtelif ince ayarları hallettim ve şu an default uçaklar ile VC'de stabil 30 FPS alıyorum (daha üstünü alıyorum da Nvidia'dan 29'a kilitledim). Bunu yaparken birçok deneme yaptım, gerek Nvidia Inspector gerekse de P3D iç ayarlarından kapat/aç performansı gözle eskiye dön derken bolca zaman kaybettim

Son birkaç saatimi de FsX'te sorunsuz çalışan iFly 737 NG eklentisini P3D'de çalıştırmaya adadım ... Sanırım değişen XML/DLL yapısı nedeniyle başarılı olamıyorum, uçakta elektrik olmasına rağmen göstergeler işlevsiz ve iniş takımları yok. Tüm dosyaları tek tek olması gereken klasörlere taşıdım, menudeki iFly alt menüsünü aktif ettim ancak FsX'te uçağı ilk açtığımızda karşımıza çıkan Gauge/DLL onaylama ekranı P3D'de olmadığından tıkanıyorum. Neyse bakalım uğraşmaya devam, azıcık dinleneyim sonra bakarım.

Keyifli uçuşlar

Senior Member mehmetcelbis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Sevgili Fatih biraz daha bekle derim. Sebebi bunların hepsi 32 bit yazılımdır. Ben bu sebepten dolayı P3D nin 64 bit yazılımının çıkmasını bekliyorum. Bu yüzden FSX te kalmayı uygun görüyorum. Bütün ihtiyaçlarımı karşılıyor.
    Mehmet CELBIS-1964
    MSI MPG X570S EDGE MAX WIFI DDR4-AMD RYZEN 7 5700X 3,6-4,6 Ghz-32GB CRUCIAL BALLISTIX DDR4 4000 Mhz-SAPPHIRE RX 6700XT NITRO 12GB GDDR6 192Bit DX12-CRUCIAL P5 PLUS 1TB NVMe M2 SSD-SCANDISK ULTRA 3D 1TB NVMe M2 SSD-H.POWER 80+BRONZE 1000W-SHARKOON ELITE SHARK CA200M KASA
    32inch GAMEBOOSTER GB-327LCQ-H LOGITECH X52 Professional H.O.T.A.S. - FLIGHT RUDDER PEDAL - WINDOWS11 PRO 64BİT

Fatih Hocam Merhaba,
    Yaklaşık 4 aydır kullanıyorum P3D yi, elimden geldiğince cevaplayayım.
    1- Bence eğer yer probleminiz yoksa fsx kalsın, nedeni scenery lerin birçoğunu direkt fsx addon dosyasından p3d ye kopyalarsınız. Bazı programlar(accufeel gibi) henüz p3d için yapılmadığından içeriği fsx den p3d ye kopyaladığınızda çalışmakta.
    2- İfly kullanmadığım için bilmiyorum, sadece pmdg kurnazlık yapıp p3d için ayrıca para istedi, diğer eklentilerin hepsi p3d uyumlu yada uyumlu programlarını çıkardılar. Bendeki eklentiler rex.asnext,ezdok,fsuipc,aivlasoft efb,pfpx,fsglobal,orbx ve aerosoft.
    3-Nvidia için genel kanı, inspector p3d için kullanmamak ki bende öyle kullanıyorum orjinal p3d ayarlarıyla, sadece nvidia denetim masasından ayarlar yapıyorum ayarlarımı yarın paylaşırım sizlerle.
    4- Orjinal cfg en iyisi sadece OPTIMIZE_PARTS=1 değişikliği yetiyor
    Şimdilik aklıma gelenler bunar kolay gelsin ve keyifli uçuşlar...

Yer
    Istanbul, TR
    Evet OPTIMIZE_PARTS=1 guzelligini buldum ve uyguladim ... Ozellikle fsx'den devsirme modellerde basarisi harika diyebilirim

Isin komik tarafi p3d icin ek para isteyen firmalarin (pmdg ve ifly buna dahil) halen ellerinde fsx modellerini bir iki yama ile bize iteleyip sonra utanmadan yeniden derledik demeleri. Neyse bu baska bir konu, simdi oralara girmeyelim...

Mehmet agabey, ben zaten topyekun gecis derdinde degilim ... Inceden baslayayim elim alissin, nedir ne degildir ogreneyim istiyorum. 64bit P3D'yi bende merakla bekliyorum, umarim kisa zamanda bizi mutlu ederler, boylece yok vas ti yok oom idi ugrasmadan 64bit altyapinin nimetlerini kullaniriz.

Genel izlenimim P3D'nin FsX'e gore daha stabil ve gorsel olarak guzel oldugu yonunde. Tabii bunda dx11'in katkisi buyuk.

Bugun ayni ucusu ayni ucak ve meydanda hem fsx hem p3d ile yaptim, p3d daha keyifli idi (Ordu Trabzon VFR).

Config dosyasi ile cok oynamadim zaten cok gerekte duymadim, fsx'ten el aliskanligi affinity mask ve isik caplarini dusurmeyi uyguladim. Diger ince oynamalar icin once p3d'ye biraz daha hakim olmam gerekiyor.

Sohbete ve tecrube paylasimina devam, nobetteyim sabah kadar firsat buldukca okumaya devam edecegim p3d ile ilgili makaleleri.

Sevgiler