Sayfa 1/2 12 SonSon
11 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Senior Member
    Yer
    ISTANBUL, Turkey.

İlk Yerli Uçaklar...

Tanıtımı yapılan "İlk Yerli Uçaklarımız" vatana millete hayırlı olur umarım. Ülkenin vizyonu için güzel düşünceler; Doğru zamanda, doğru kararlar ve doğru mühendislikle sonuca ulaşır inşallah...

TRJ328

TRJ628

Kaynak:
    http://kokpit.aero/2019-da-ucacak

http://kokpit.aero/yerli-yolcu-ucagi-trj628
    Ekli Resimler Ekli Resimler  
    Erhan YALIM / Antakya '79
    intel i7 6700K 4.2Ghz O.C. - 32 Gb Corsair 3000Mhz DDR4 RAM - Asus GTX1070 O.C. Edition
    DCS 2.5 / F-A 18C / F-16 / A-10C --
    MSFS2020 -- P3Dv4 / Boeing 737 Home Cockpit By Dreamflight737 / Prosim737 -- ActiveSky P3Dv4 -- PFPX -- TOPCAT

Senior Member mustafa ece - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Antalya, Turkey.
    Resimdeki Dornier değil mi ? Parçaları birleştirmek "yerli ....... yapmak" anlamına gelir mi? Gelir ise "F16" yerli bir savaş uçağı mıdır? Eğer öyleyse Lockheedmartin bizim uçağın üzerine mi yatmaktadır? ve benzeri bir sürü soru var aklımda...

Saygilar, sevgiler

Mustafa ECE
    Antalya/1980

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Komedi olarak gördüğüm bir macera daha! Dornier'i Benz'in almasından sonra rafa kaldırılan, Amerikada Fairchild tarafındanda üretim hakkı olan 1996-2002 yılları arasında 217 adet 328 modeli, 110 tane de 328JET modeli üretilen, 2002den beri üretim hattı olmayan bir uçaktan bahsediyoruz. Şu anda uçağın üretim hakları Fairchild'den , son 10 yıldır adından ABD savunma bakanlığına ve NASA'ya teknoloji satarak söz ettiren Sierra Nevada Corp adındaki şirketin sahibimühendis Fatih Özmen ve eşine geçmiş durumda. Her nasılsa birden bire TAIve SNC şirketi arasında böyle bir işbirliği doğuverdi.

Uçak yerli tasarım değil. Geliştirilmesine fazlaca gerek olup olmadığı, geliştirilmeye yatırım yapılıp yapılamayacağı son derece tartışmaya açık, uluslararası pazarda yer edinememiş, edinmesi de kendi sınıfı içinde zaten muadili AN148 ve alçak kanatlı benzer sayıda koltuklu Embraer ve Bombardier'in CRJ ve yeni C serileri varken zaten son derece zor, şimdiden ölü doğan, THY'ye de sadece "yerli uçağı yaptık" adı altında ,burada üretildiği için "zorla" satılacak bir uçak olduğu/olacağı su götürmez bana göre. Nihayetinde lisans altında üretim yapılacak %100lük kısmının anlamı ise sadece parçaların burada üretilecek olması....o da şimdilik plana göre böyle.

Embraer, uzun süredir hükümete ve TAI'ye Avrupa ve Orta Asya pazarına doğrudan girebilmek için Türkiye'de üretim hattı kurmayı ve ortaklığı teklif edip duruken, nedense gizli eller (AB ve ABDli üreticiler tabiki) tarafından devamlı engelleniyor. Adamlar en sonunda vazgeçtiler zaten.

Bu arada hatırlayanlar olacaktır. TAI'nin 1988'de gövde kesit mockup'ını sergilediği HD19 (hava dolmuşu 19 koltuklu) projesi vardı. Üstten kanatlı diğer modellerle doğal benzerliği olsa da tamamen özgün TAI mühendislerince hazırlanmış bir tasarım çalışması idi ve yine raflarda yerini almıştı. Böyle bir proje varken, geliştirilmesi projenin "%100 Türk malı" imajına uygunken, neden üretimi durmuş bir uçağın peşinde koşulduğunu anlamam. Zaten THK bu tecrübeyi güzelce yaşatmıştı bize (Fieldmaster projesi!)
    Konu hakan737 tarafından (27-05-2015 Saat 23:40 ) değiştirilmiştir.
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Senior Member Ferdi Vefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    , Turkey.
    Hakan ne güzel detaylı yazmış eline sağlık. Bunu copy-paste yapıp kimse bu yamalama projeye karar veren kurul göndereceksin şunu bi zahmet yanıtlasanıza diyeceksin. Devrim otosuna kanat-kuyruk tak daha yerli olur.
    628 in kokpite bak. 4+1 mübarek
    Konu Ferdi Vefa tarafından (27-05-2015 Saat 20:22 ) değiştirilmiştir.
    Win10 Pro 64 Bit/i5-9400 16 GB/nVidia GTX 1660 Ti
    P3D v.4.5/FSLabs A3xx//Orbx/ASN/vPilot/

Senior Member vikartindur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Kuşadası, Turkey.
    Hakan hocam verdiğiniz bilgiler için çok çok teşekkür ederim. Ben de bugün medyada bu haberi gördüm, ama haber metninin içinde bir tane yabancı üretici ismi geçmesi bende peşinen bir fikir oluşmasına yetmişti. Gerçekten de tahmin ettiğim gibiymiş.
    Tuna Bilgi - 1977

ASUS G-750 Notebook (Modifiyeli win.10 )
    MSFS - 2020
    X-Plane 12 bekliyorum

Senior Member erguno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Ulyanovsk, Russia.
    Boş verin seçimden sonra kimse hatırlamaz. Bir sonraki seçimde 100 koltuklusu yapılır.
    ERGUN ÖZER
    Istanbul - 1963

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    THYVA forumunda bir arkadaşımız, uçağın sertifikasyonunun varolan bir uçak olması nedeniyle halen devam ettiğini ve bu nedenle tercih sebebi olabileceğini yazmız. Bu konuda hak veriyorum. Dornier328 ve 328Jet'in sertifikasyon sorunu "varolan modelleri" için yok. Bu yüzden ilk üretimi yapılacak olanlar 30 kişilik 328jet modeli. Daha sonra 628'e geçecekler ama burada bir sürpriz yaşanabilir. Dornier'in zaten 70kişilik bir opsiyon modeli vardı. 2000 yılında Dubai Airshow'da lansmanı yapılan bu uçak için Lufthansa'dan 60+60opsiyonluk bir talep niyeti almışlardı. Sürpriz ise uçağın alttan kanatlı olması, açıklandığı gibi 328'in uzatılmış versiyonu, spor camlı ve 777 wingletli versiyonu değil.

Uçak yapılmasına karşı değilim. Yapılsın, ama böyle şeyler içineğer tek atımlık nefesiniz cephaneniz, enerjiniz varsa en önemlisi zamanınız kıymetli ise, bunu en verimli şekilde kullanmak gerekli. Fairchild Dornier'den gelecek artık üretilmeyen bir uçağın günümüze uyarlanması ve modernize edilmesi için harcanacak mühendislik zamanına karşılık, Embraer ile uzun vadeli bir ortak üretim programına başlayıp (burada tren kaçtı zaten), Embraer'in yeni üreteceği uçaklarda , proje aşamasından üretici ortak olmak her açıdan daha büyük bir kazanç olurdu. Dornier328'in kısır potansiyeline karşın Embraer'in henüz Boeing ve Airbus'un yoluna çıkamamış olsada (birazda bu ülkelerin baskısı sonucu) bugün yarın B737/A320 veya A330 muadili bir uçak sınıfında atak yapması muhtemel . Keşke fırsatları değerlendirirken, satranç gibi birkaç adım sonrasınıda düşünebilsek.
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Senior Member Ferdi Vefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    , Turkey.
    Yani bütün olay sertifikasyonmu ? Hani Irak ta seçim olsa onlarında ilk yerli %100 Irak yapımı otosu olarak bizim Anadolu alsalar Koç firmasından ve 30 yıl evvelki teknoloji ile parti reklamı yapmaları gibi ?
    Win10 Pro 64 Bit/i5-9400 16 GB/nVidia GTX 1660 Ti
    P3D v.4.5/FSLabs A3xx//Orbx/ASN/vPilot/

Senior Member Omer Akomer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İstanbul/Türkiye
    Airbus Grup ve Airbus Satın Alma Direktörü Klaus Richter, Türkiye'nin bölgesel uçak üretim çalışmalarının gerçekçi bir yaklaşım olduğunu söylemiş, TUSAŞ, bu yeteneklere sahip ama 10 yıl gibi bir süre lazım. Bunun sonunda yapabileceklerini düşünüyorum diyede belirtmiş.

Bu arada "bizim" uçaklar Airliners.net'e de düşmüş...

http://www.airliners.net/aviation-fo....main/6409451/

10 sene sonraki maliyetler ne olur bugünden bilinemez,piyasa durumu arz ve talep te bilinmeyenler arasinda,ic piyasayi tatmin edebiliriz yüksek bedeller ödeyerek ve prestij ugruna.