8 sonuçtan 1 ile 8 arası

LTBA pist sorunsalı

Herkese merhaba arkadaşlar,
    LTBA pist kullanımı hali hazırda ve başlı başına bir sorun. Ancak geçen gün yaptığım yaklaşma esnasında raporlar aşağıdaki gibiydi, adeta bir karnaval , bir sirk havası vardı meydanda. Bu arada Metar 200/07 gibi bir şeydi ve CAVOK tu. Şimdi kısaca özetleyeyim; (havayolları temsilidir)

• Turkish XXX taxi H/P rwy 17L
    • Sunturk XXX turning base for rwy23
    • HPYXXX inbound CI05 will report established
    • Lufthansa XXX L/U and T/O rwy 35L

Gördüğünüz gibi artık karnaval mı dersiniz, komedi filmi mi, kabus mu buna siz karar verin. Dayanamayıp müdahale ettim aksi halde düşünsenize piste teker koyduğunuzda karşıdan süratle gelen başka bir uçak. Crash ayarlarınız açıksa gitti 4 saatlik uçuşunuz. Hadi diyelim ki crash ayarları kapalı , çarpışmadınız ama o zaman da simülasyondan çıkıp çocuk oyunu halini alacak bu iş.. Kısaca Airport Briefing (10-1P) chartında yazanı tekrarladım.
    "During PRS operations the following RWY configurations will be used in preference to the other configurations. * RWY 05 for landing * RWY35L/R for takeoff and/or landing when the preferred rwy/s is/are dry and tailwind component does not exceed 10 knot. Çoğu yabancı kaptan bu uyarımı dikkate alıp yaklaşmalarını / kalkışlarını revize ederken diğer bazı arkadaşlarımız bildiklerini okudular.
    Her neyse benim asıl sorum bu işin bir asgari müştereği olup olmadığıdır. Yani metar 200/07 CAVOK iken sanal uçtuğumuzu düşünüp inişi rwy23'e kalkışı 17R' a mı planlayacağız yoksa sanal da olsa LTBA prosedürü ne diyorsa onu mu uygulayacağız.? Ben çıkamadım işin içinden...
    Teşekkürler,
    Hakan
    Always Keep The Blue Side Up!

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Bu hiçbir zaman değişmeyecek bir sorundur. Kimsenin peşinden koşarak tek tek doğrusunu öğretme şansınız yok ama bu hobinin artık genel olarka kabul görmüş bir kuralı vardır-ki "oku, öğren,izle/dinle,uygula"ya yeteri kadar özen gösterilmez, sanal havacılık ortamına "oyun parkı" muamelesi yapıldığı sürece devam edecek bir durumdur.

ATCnin olmadığı durumlarda VATSIM'de benim bildiğim yazılı sabit bir kural haline getirilmemiş ancak her ülke tarafından kabul görmüş bir pratik uygulama var;
    1- her havaalanının bir veya iki ana pisti vardır. (kalkış ve/veya iniş koordinasyonlu)
    2- rüzgar "0" iken ana pistler kullanılır
    3- rüzgar en az "1"knt ise rüzgar yönünde olan pist kullanılır
    4- rüzgar VATSIM weather server'dan alınan ortak bilgidir, harici hava durumu programları kulanılmaz (yani Sqbox'dan .metar olarak alınarak okunan)

Her neyse benim asıl sorum bu işin bir asgari müştereği olup olmadığıdır. Yani metar 200/07 CAVOK iken sanal uçtuğumuzu düşünüp inişi rwy23'e kalkışı 17R' a mı planlayacağız yoksa sanal da olsa LTBA prosedürü ne diyorsa onu mu uygulayacağız.? Ben çıkamadım işin içinden...
    Bizde rüzgara uygun 2 pist olduğu için olay biraz karışıyor ama burada pilotların biraz mantıklarını çalıştırıp, muhakeme yapıp raporlamaları takip etmeleri işi kolaylaştıracaktır.

Yan rüzgar limitleri tek yada iki pist kullanımını belli edecektir ama her pilotun bu kadar bilgisi olmamasıda kaçınılmazdır. Bu şartlarda 200/kntlık bir rüzgarda 17L/R kalkış ana pisti 17L/R ve 23 pistinin iniş için kullanılması (gerçektede böyledir) gerekir. 05/23 pisti zorunlu bir durum (kapalı pist, yan rüzgar limiti vs) olmadıkça kalkış için kullanılmaz.

Raporlamalar ve tecrübelillerin "nazikçe" uyarması ile işler yoluna girer ama herkesden aynı nezaketi beklemeyin.
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Anladım Hakan Hocam, teşekkürler. Bu durumda yukarıda bahsettiğiniz ve her ülke tarafından benimsenmiş temayülü uygulamak sorunu asgariye indirecek gibi görünüyor.
    Tekrar teşekkürler,
    Hakan
    Always Keep The Blue Side Up!

Senior Member Ferdi Vefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    , Turkey.
    LTBA'da günümüzde yaşanan yoğun trafik yüzünden artık 35R/17L pisti bile taxi için kullanılıyor. 05 pisti, limit dışı-içi her ne ise artık ana iniş pisti oldu. Kalkışda 35L. BAzı arkadaşlarımız gerçekçilik adına ISTSTATUS'dan bakarak uçuşlarını yapıyorlar. Ama hayatında ilk defa LTBA'ya gelen/giden NOTAM dan haberi olmayan yabancı biri VATSIM prosedürüne uyunca sorun olabiliyor. Çoğunada "arkadaşça" NOTAM var kalkışlar 35L den deyince genelde uyuluyor. Ya da yok ben böyle devam edicem dersede öyle uyguluyor. Diğeride az birşey bekliyor sorun çözülüyor. Sorun ve sıkıntı yok.
    İyi uçuşlar Tango Viski
    Win10 Pro 64 Bit/i5-9400 16 GB/nVidia GTX 1660 Ti
    P3D v.4.5/FSLabs A3xx//Orbx/ASN/vPilot/

Senior Member
    Yer
    ISTANBUL, Turkey.
    Sanalda ne derece önemli veya uygulanabilir bilmiyorum fakat yayınlanan son NOTAM'a göre 17L/35R Pisti 17 Haziran'a kadar çalışmalar nedeniyle kapalı olacak.

------------------------------------------------------------------

Q) LTBB/QMRLC/IV/NBO /A /000/999/4059N02849E
    A) LTBA
    B) 15/04/06 07:00 C) 15/06/17 07:00
    E) RWY 17L/35R CLOSED TO TRAFFIC.
    Q) LTBB/QMRLC/IV/NBO /A /000/999/4059N02849E
    A) LTBA
    E) 17L/35R PISTI TRAFIGE KAPALIDIR -INSAAT CALISMASI NEDENIYLE.-
    Q) LTBB/QMRXX/IV/NBO /A /000/999/4059N02849E
    A) LTBA
    E) 17L/35R PISTINDEKI INSAAT CALISMALARI NEDENIYLE UCAKLARIN 35L PIST BASI KULLANIMLARINDA -C- TAKSIYOLUNUN -B1- ILE -B4- TAKSIYOLLARI ARASINDA KALAN BOLUMUNU, 17R PIST BASI KULLANIMLARINDA ISE -A7- TAKSIYOLUNU KONTROLLU OLARAK KAT EDEN IS MAKINASI VE KAMYON GECISLERI MEVCUTTUR -PILOTLARIN MUTEYAKKIZ OLMALARI GEREKMEKTEDIR.-

http://www.rocketroute.com/notam.php?lang=en&icao=LTBA
    Erhan YALIM / Antakya '79
    intel i7 6700K 4.2Ghz O.C. - 32 Gb Corsair 3000Mhz DDR4 RAM - Asus GTX1070 O.C. Edition
    DCS 2.5 / F-A 18C / F-16 / A-10C --
    MSFS2020 -- P3Dv4 / Boeing 737 Home Cockpit By Dreamflight737 / Prosim737 -- ActiveSky P3Dv4 -- PFPX -- TOPCAT

Yer
    istanbul, Turkey.
    Bu tip "notam"ları sanal havacılık için şahsen uygun bulmuyorum. Ben nasıl her uçtuğum meydanın notamını takip etmiyorsam başkasınında LTBAdaki takip etmesini beklemem. Chartını okumak çalışmak, iniş planlamak ayrı ama yok pisti kapalı yok taksiyolu tamirde vsvs...bunlar bence gerçekle-sanal uyuşmazlığının en temel çizgileri. Ortak bir bilgi havuzu ve kayıtsız şartsız uygulama mecburiyeti olmadıkça notamları sanala taşımak fayda değil zarar (tartışma) getirir. Bilen uygulasın, soran olursa "notam vardı ona uygun uçuyorum" der, ama başkasının uyma mecburiyeti "bence" keyfiyet derecesinde olmalı

Senior Member
    Yer
    Giresun, Turkey.
    Hakan hocam rüzgar 5 knot ve üzeri ise rüzgara göre pist seçilir, aksi takdirde iniş ve kalkış için belirlenen ana pistler kullanılır (LTBA için inişte 05, kalkışta 35R gibi) şeklinde uyguluyorduk. Bu uygulama için rüzgar kriteri 1 knot'a mı düştü?
    Selçuk TORAMANOĞLU
    Giresun/1958

Yer
    istanbul, Turkey.
    ATC olmayan ortamlarda karışıklığa yol açmaması için 1knt bile olsa (rakamsal bir değer olduğu için) pist tercihinde etken. ATC varsa 5knt kuralı ATCnin pisti seçmesi için yeterli.

5 knt kuralı çoğu zaman sorun çıkarıyor, kimisi 5knt'ı sakin rüzgar olarak kabul ediyor ve ana piste inerken diğeri rüzgara göre diğer pisti seçiyor. En temizi seçenek azaltmak.

Kriter olarak yazılı bir kural yok. Pist kullanımı için LTBA'da değişen birşey yok. Bilenlerin hepsi 05i iniş 35L/Ryi kalkış için kullanıyor zaten.