9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Lightbulb P3D islemci ayarlari hakkinda

Merhaba arkadaslar,

Daha once forumda paylasildigini sanmiyorum dolayisiyla faydasi olacagini dusundugum icin buraya paylasmak istedim.

FSX ile P3D arasinda islemcinin verimliligi arasinda bayaa bir fark acilmis.
    Cogunuzun bildigi uzere, FSX i7 serilerinde olan Hyper Threading ozelliginden faydalanamiyordu, gorunuse gore P3D bunu cozmus. Benim ornegimde ben i7-5820k kullaniyorum. 6 cekirdek ve 12 thread.

Bojote tweakin onerdigi yonteme gore, FSX icin, fsx.cfg dosyasinda bu ayar yapiliyordu,
    [JOBSCHEDULER]
    AffinityMask=1364
    Sagdan sola, ilk cekirdek ve thread sistem icin rezerve edilip kalan cekirdek/thread ciftlerinde ise sadece cekirdekler aktif tutuluyordu (FSX threadler den faydalanamadigi icin).

İsim:  Bojote.png
Görüntüleme: 1291
Büyüklük:  27.3 KB (Kilobyte)

Prepar3D icin bunu threadleri de aktive ederek ayarladim, bu defa 1364 yerine kullandigim parametre 4092 oldu;

İsim:  P3Dtweak.png
Görüntüleme: 1277
Büyüklük:  58.6 KB (Kilobyte)
    Daha sonra farkettim ki bu ayarlar ile ucunca, P3D mesh rendering de sorunlar yasiyor, yeryuzu texturelar opak ve hatali olarak calisiyor.

Bunun icin alternatif bir cozum olarak, P3D icin ekledigim affinity mask parametresini cikardim ve task manager uzerinden asagidaki ayarlari secerek, prepar3d.cfg dosyasina yaptigim degisiklikleri dogrudan task manager ile uyguladim.

İsim:  AFmasking.jpg
Görüntüleme: 1253
Büyüklük:  188.6 KB (Kilobyte)

SONUC;
    islemcinin verimli kullanimi ve beraberinde rendering hatalarinin ortadan kalmis olmasi.

Iyi ucuslar
    Alp
    Konu VuLTuRe tarafından (11-03-2015 Saat 17:24 ) değiştirilmiştir.
    Alp TANATMIŞ

1984 / CYYZ

Merhaba,
    Sistemim 4 çekirdek HT on 4 de sanal 0 nolu işlemciyi task maneger dan çalıştırmadığımda
    P3D yi her başlatığımda bu ayarı yeniden girmek zorundamıyız ? yoksa başka bir seçenek varmı ?

Teşekkürler

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    cfg dosyası içinde Affinity Mask özelliğini kullanırsanız (tabii kendi işlemciniz ve yapısına göre doğru yazmanız gerekli değeri) bir kere ayarlamanız kafi olacaktır.

Hesaplama için aşağıdaki site faydalı olabilir ;

http://www.gatwick-fsg.org.uk/affini...uItem=hardware
    Konu fatih.koz tarafından (04-06-2015 Saat 19:34 ) değiştirilmiştir.
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member vikartindur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Kuşadası, Turkey.
    Bende otomatik olarak hepsi seçili. Böyle olması gerekmiyor mu? CPU0'ı işletim sistemi için boş bırakıp diğerlerini seçili bırakmak mı daha iyi?

Ekleme:

Fatih hocamın verdiği linke baktım. Hyper Threading'e uygun olan işlemcim (intel core m i7-4700hq) olduğu için expert mode olan alt kısımda işlem yaptım. core 0 ve thread 0 seçmeden diğerlerini seçtim ve hesap sonucu;

fsx.cfg or prepar3d.cfg configuration file entry to add/change

[JOBSCHEDULER]
    AffinityMask=65532

şeklinde çıktı. Yukarıdaki gibi hepsi seçili mi kalsın, yoksa prepar3d.cfg'ye yukarıdaki iki satırı mı girmeliyim?
    Konu vikartindur tarafından (04-06-2015 Saat 20:36 ) değiştirilmiştir. Sebep: Ekleme.
    Tuna Bilgi - 1977

ASUS G-750 Notebook (Modifiyeli win.10 )
    MSFS - 2020
    X-Plane 12 bekliyorum

Senior Member mavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir, Turkey.
    Bu ayarlar, hassas ayarlardır. Bir yerlerden alırken; başka yerlerden götürür. “Kendi adıma” 13 yılı geçen FS (farklı versiyonlarda) sürecimde, FPS ile barışık -takıntısız- bir yaşamı tercih eder oldum.Bilenler biliyordur da olur da araştıran birileri için bir nefes olur düşüncesi ile yazıyorum. Söz gelimi ben AMD inin FX9590 8 çekirdekli 4.7 Ghz. Lik işlemcisini kullanmaktayım. Bu işlemci öylesine yüksek bir güce gereksinim duyuyor ki, şuan için piyasada bunun tam manası ile karşılayacak bir ana kart mevcut değil!!! Eğer ki benim gibi bu işlemciyi seçen biri olursa bilmelidir ki AFFINITY MASK değeri ile bolca deneme yanılma yapacaktır/yapmak zorundadır. 8 çekirdeğe yüklediğiniz de hele de OC ile, hızı 5.5 ve üzerine aşırttığınızda, BİNGO! dersiniz.Bu nedenle benim tavsiyem, işlemcinizin kapasitesi yanında üzerinde ki ana kartında kapasitesi doğrultusunda çekirdekleriniz ile oynayın ayar yapın. Hal böyle olunca bu değer kimi kullanıcıda “64” ile en iyi sonucu verirken, kimisinde “65000” ve daha üzeri bile olabilir…Tarihe bir not düşeyim istedim.Serhan
    S. ONU® / Izmir

---------------------------------------------
    DCS 2.8 + X-Plane 11.55 + MSFS 2020/// Win11 Pro /// Ryzen7 5700X, MB: MSI X570 A-PRO, Zotac 4070 12GB OC Edition, Corsair 2 x 16 GB @ 3200 MHZ DDR4, 1 X 500GB Samsung 970 Evo M.2 1 X 1TB Samsung 870 Evo SSD, Cooler Master 240 Nepton; Corsair 1000W psu... Track IR5 Pro, Thrustmaster HOTAS Warthog A-10C Throttle-Stick Replica, Thrustmaster Rudder Pedals

Tekrar merhaba,
    Değerli yorumlarınız için teşekkürler.
    Aslında forumlarda okuduğumda P3D cfg içinde AFFINITY MASK olmasının görüntü kalitesini bozduğunu okumuştum ki, bende de öyle gözüküyor. O yüzden task managerda yapılan düzenlemenin daha faydalı olduğunu gördüm bende.
    Yazılanlardan anladığım kadarıyla task managerdan program her açıldığında kaç cpu'nun çalışmasını belirlememiz gerekiyor, eğer cfg ye AFFINITY MASK değeri girmeyeceksek.

Teşekkürler

Senior Member mustafa ece - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Antalya, Turkey.
    FSX veya P3D ayarlamaları, ince ayarları iyice profesyonellerin yapabileceği bir noktaya gidiyor. Benim gibi (bilgisayar yazılımı, donanımı konusunda kısıtlı bilgi sahibi) kullanıcılar için danışmanlık gerekecek gibi önümüzdeki zamanlarda.
    Saygilar, sevgiler

Mustafa ECE
    Antalya/1980

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Tuna Kaptanım, ben ilk iki çekirdeği sisteme ve diğer programlara bırakıp kalan 6 çekirdeği FsX'e atıyorum ... Bugüne kadar bir sıkıntı yaşamadım (P3D kullanmıyorum onu bilemem). Misal ActiveSky, Topcat, PFPX gibi yazılımlarım ilk önce birinci çekirdeğe sonra diğer çekirdeklere bakıyor ve lazım olanları kullanıyor. Hal böyle olunca FsX'i bu iki çekirdekten uzakta kendi halinde çalıştırmak bende fayda sağlıyor, İntel'in HT durumu için kesin yorum yapamam ancak AMD'de ben sonuçtan memnunum. [ AMD Fx8350'de fiziki 8 çekirdek olduğu için bendeki ayar 252 ]
    Konu fatih.koz tarafından (05-06-2015 Saat 19:31 ) değiştirilmiştir.
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Hangi programın hangi çekirdeği kullanacağını görev yöneticisinden mi ayarlıyorsunuz mesela rex'i seçip sağ tıklıyoruz benzeşmeyi ata Rex'2 çekirde Fs'e3-4 ü gibi mi?
    Soner YILDIRIM
    THY054T (LTBA)