Sayfa 1/2 12 SonSon
19 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Senior Member vikartindur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Kuşadası, Turkey.

THY A330-300 Nepal Katmandu'da pistten çıktı.

Tuna Bilgi - 1977

ASUS G-750 Notebook (Modifiyeli win.10 )
    MSFS - 2020
    X-Plane 12 bekliyorum

Senior Member erguno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Ulyanovsk, Russia.
    Nepal Havacılık yetkililerine göre uçak bir tekerleği pist dışında olacak şekilde konma yapmış. Sonra lastik patlamış ve sola doğru dönmüş. Burun iniş takımı kırılmış. 4 Hafif yaralı var. Anladığım kadarıyla rüzgarda yok. Uçakta büyük hasar var gibi. Geçmiş olsun.
    ERGUN ÖZER
    Istanbul - 1963

Senior Member vikartindur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Kuşadası, Turkey.
    Bu uçağın akıbeti hakkında bilgisi olan var mı acaba? Şu anda bir gelişme var mı?
    Tuna Bilgi - 1977

ASUS G-750 Notebook (Modifiyeli win.10 )
    MSFS - 2020
    X-Plane 12 bekliyorum

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Uçak saplandığı yerden çıkartıldı ( Hindistan'dan ve Türkiye'den giden ekipman + personel sayesinde ), Katmandu'da hangara çekildi ... Sanırım THY Teknik ekipleri ve Airbus mühendisleri uçağı inceleyip neler yapılması gerektiğine karar verecekler, sonrası malum onarım ve testlerin ardından eve intikal uçuşu. (ya da en kötüsü uçağın orada sökülüp kullanım dışı bırakılması)
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Hocam son durum ile ilgili haber için buyrun;
    http://kokpit.aero/iste-son-durum

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Daha 1 yaşındaki bir uçak için üzücü ihtimaller. Fotoğraflarda gövede bir bükülme , burkulma görülmüyor(gerçekte durum nedir detaylı bir şey bende bulamadım daha yabancı kaynaklardan), motorlarda da kaporta bölümünde hasar görünüyordu daha çok. Prosedür icabı şirketin isminin kapatılması herhalde normal bir uygulamadır. Ben uçağın parçalanacağını pek sanmıyorum, fakat Katmandu şartlarında tamirininde kolay olmayacağı aşikar. Tahmin ediyorum, sigorta şirketi uçağı tamir edip satmak üzere sahiplendi , böylece THY'de uçağın tamiratını beklemek yerine bu yarı tazmin parası ile (ne kadar anlaştılarsa artık) kendine bir uçak bulacak. Yani THY sigorta bedelini tam almayacak, sigorta şirketi THYnin riskini yükseltmeyecek, karşılıklı en az zararla ticari bir ortak paydada buluşulmuş gibi duracak. Benim aklımdan geçen bu.
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Evet Hakan Hocam kötü bir reklam olmaması için yazılar ve logo sökülür. Çevremden duyduğum kadarıyla yapıda çok büyük bir yıpranma veya kırım yok. Ve sizin de söylediğiniz şekilde sigorta şirketi ile anlaşılarak yapılacak diye duydum fakat halen daha Airbus'tan hasar raporunun maliyeti bekleniyor. Böyle filoya yeni katılan uçağımızın kal edilmesini hiç istemem. Umarım uzun bir bakımdan sonra tekrar filomuza dahil olur

Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Merhabalar,

Teknisyen olarak belirtmem gerekir ki uçağın durumu pek iç açıcı değil. Gövde altında bir burkulma söz konusu. Bir de uçağın yapısını oluşturan frame, longeron, stringer gibi elemanlarda gözle görülmeyen çatlaklar da olmuş olabilir. NDT dediğimiz tahribatsız muayene ve x-ray çekimlerinden sonra uçağın durumu hakkında daha net yorumlar yapılabilir. Size şöyle bir bilgi de vereyim. Uçağa harici elektrik bağlanılan yerde oluşan bir yapısal hasardan dolayı bir A320 2 ay ground edildi 1.5 milyon dolarlık maliyet ile onarım tamamlanmıştı.
    Kıvanç Talip UÇAN

Uçak Aviyonik Teknisyeni

İstanbul / 1991

http://www.jetphotos.net/showphotos.php?userid=55072

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    3-4 sene önce bir yabancı dergide makale okumuştum, uçakların yerdeki küçük kazalarının şirketlere maliyeti, olağan üstü masraflı oluyor diye. Basit bir kanat çarpmasında bile uçağın yerde kalması ve tamirinin aynen Kıvanç'ın yazdığı gibi milyonlarca dolarlık fatura çıkarması yüzünden yer operasyonları için daha çok güvenlik yatırımı yapmaları gerektiğini yazıyordu.

Kıvanç sen bizi gelişmelerden haberdar et lütfen bu konuda üstad olan sensin.
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Senior Member remziusta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İstanbul, Turkey.
    Katmandu uçuşları ne durumda, devam ediyor mu?
    Bir yerde okumuştm, THY oraya kimsenin uçmak istemediği sisli saatlerde operasyon yapıyor diye. Sefer saatlerinde değişiklik olmuş mudur?
    Kaza sonrası durum değerlendirmesi yapılıp benzeri olayların önüne geçebilmek için şirket operasyon usullerinde değişikliğe gidilmiş midir?
    Göbeklitepenin Piotları şu an ne durumda, uçuyorlar mı uçuştan kesildiler mi?
    Remzi Öztürk
    Istanbul 1967