Sayfa 7/7 İlkİlk ... 567
66 sonuçtan 61 ile 66 arası
    Senior Member erguno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Ulyanovsk, Russia.
    AirdailyX sitesinde bugün okuduğum P3D ile ilgili tweak;

P3D. I know how difficult it is getting into Avsim these days with having to sign in and all so every now and then when I come across something important, I just post it here. A forum member named simply as Christian has posted a very intresting tweak and from what I understand from people I trust, it works. So I will do my live Tweak on Monday morning so we all can see together if it works. But for now here is the tweak. Thanks JZ.
    POST: Hello, today while inspecting my Prepar3D.cfg I came across the setting OPTIMIZE_PARTS under the [SIM] section. The default setting is OPTIMIZE_PARTS=0 and out of interest I canged this to OPTIMIZE_PARTS=1 to see what happens. To my surprise it really does optimize something in the sim. I have about 10 FPS more in the PMDG NGX afterwards. I did some testflights with this and couldn't see any other visual differences, but I haven't found any explanations on this option in the net. Does anyone know what it actually does?

OPTIMIZE_PARTS=0
    http://fs2.directupl...14/yck5696m.jpg

OPTIMIZE_PARTS=1
    http://fs2.directupl...14/g3xnlgrg.jpg

Lockheed Martin responds: This attempts to optimize multiple parts of a model by combining them into fewer meshes if possible. If you have a complex model that is not already optimized to reduce draw calls etc, this will attempt to do that for you. There is some overhead to this, as it happens at runtime when the model is being loaded and ideally the model would already be optimized before runtime. This only happens for FSX Models, and not older model types. That is what I gathered from a quick look over, hopefully that helps
    Konu erguno tarafından (16-03-2015 Saat 23:56 ) değiştirilmiştir. Sebep: Not
    ERGUN ÖZER
    Istanbul - 1963

Sayın hocalarım merhabalar...

Bu link altında ki ayarları okumanız da fayda var diye düşünüyorum. Bu arada P3D V2.5 ile Win 8.1 ile yapmış olduğum testler başarıyla sonuçlanmıştır. Sorularınız varsa bu konuyla ilgili cevaplayabilirim.

http://www.robainscough.com/Perpar3D.html

Selçuk Bey Merhaba

Temiz bir kurulum için windows 8.1 P3D V2.5 test sonuçlarını detaylandırabilirsiniz herkesin bilmesi açısından faydalı olabilir diye düşünüyorum.

Çağlar KUYTAN

P3D V2.5 Intel i5-4460 3.40 GHZ Hyperx DDR3 16GB Ram Ndivia Geforce GTX770

ADMİN biber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, 1966
    Mesaj ve konuların çokluğundan Prepar3dye ilginin fazla olduğu gözüküyor . Yeni forum açmamız isabetli oldu.
    Sizden ricam aradığımızı kolay bulabilmek ve sayfalar arasında kaybolmamak açısından P3d ile ilgili mesajlarınızı konu bazında değerlendirip yeni topicler açmanız. Tabi açıklayıcı bir konu başlığıyla birlikte.
    Anlayışınız için teşekkürler.
    http://www.sanalpilotuz.biz/deneme1/image.php?type=sigpic&userid=3&dateline=1336667157

Alıntı Siperno Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selçuk Bey Merhaba

Temiz bir kurulum için windows 8.1 P3D V2.5 test sonuçlarını detaylandırabilirsiniz herkesin bilmesi açısından faydalı olabilir diye düşünüyorum.
    Biber Hocamızın dediği gibi yeni bir topik altında bu konuyu açarak detaylandırmak daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. Tüm testler bittiğine görede yarın kolları sıvama zaman gelmiştir.

Bu arada Biber hocam kesinlikle çok iyi oldu P3D için forumda bi bölüm açmanız. Ben gecemi gündüzümü buna ayırıyorum elimden geldiği kadar ve bilgi olabilecek herşeyi de paylaşmaya hazırım.

Senior Member erguno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Ulyanovsk, Russia.
    Hotfix 2.5.12945.0 yayınlandı.
    ERGUN ÖZER
    Istanbul - 1963