Sayfa 1/7 123 ... SonSon
66 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Senior Member
    Yer
    ISTANBUL, Turkey.

Prepar 3D v2.5 Karşılaştığım Sorunlar

Herkese selamlar. Simulatör sistemimde uzun zamandır kullandığım FSX'in yerine artık Prepar 3D v2.5 ile devam etme kararı aldım. İlk izlenimlerim doğru bir karar verdiğim yönünde. Genel olarak ilk kurulumla birlikte çok fazla bir eklenti ve düzeltme/ayar yapmadan rahatlıkla ve sorunsuzca uçmaya başladım. High ve üzeri ayarlarda, Unlimited Frame seçeneği ile ortalama 50-60 FPS alıyorum. Formattan sonraki temiz ilk kurulum üzerine Active Sky Next, FSUIPC, PFPX, TOPCAT, GSX, ORBX Global, Güncel AIRAC, IVAP, Aivlasoft EFB eklentilerini kurdum. Bu eklentilerin kurulumunda da hiç bir sorun yaşamadım.

Gelelim karşılaştığım sorunlara...

- Birincisi ORBX Global yükledikten sonra FTX Central programı "terrain.cfg" dosyasına ulaşamadığı için hata verip kapanıyordu ve yüklemeyi aktif hale getiremiyordum. İnternette kısa bir araştırmadan sonra başka klasör altında bulunan "terrain.cfg" dosyasını FTX Central programının aradığı dizine kopyalayınca sorun çözüldü.

- İkinci sorun; Yapmış olduğum scenery ekleme işlemlerini Scenery Library'de görememek. WORLD sekmesinden Scenery Library'ye girmek istediğimde "Unable To Open C:\ProgramData\Lockheed Martin\Prepar3D v2\Scenery.cfg for reading" uyarısını alıyorum. Dosyanın konumu doğru, tüm erişim izinleri açık, Windows Güvenlik Duvarı kapalı, Antivirüs yazılımı yok, kullanıcı denetim ayarları minimumda fakat dosyayı okuyamdaığı ile ilgili hata alıyorum. İletişim kutusunu OK diyerek geçtikten sonra çıkan listede hiç bir eklenmiş scenery gözükmüyor. Scenery.cfg dosyasını not defteri ile açtığımda kurulum yapmış olduğum sceneryler'i görüyorum. Ayrıca uçuş için o meydanları seçtiğimde yüklenmiş olduklarını görüyorum. Bunların dışında setup özelliği olmayan meydanları da scenery.cfg dosyasına manuel olarak ekleyebiliyorum. Fakat Scenery Library'de "Add Area" ile ekleme yapmak istediğimde hata mesajı dahi vermeden simulatör kapanıyor.

- Üçüncü sorun ise başta sevgili adminimiz Murat Hocamızın yapmış olduğu Türkiye Meydanlarını scenery.cfg dosyasına manuel ekleme yöntemi ile eklediğimde, meydanlardaki binaları göremiyorum. Sadece Afcad dosyaları aktif olmakta. Zannediyorum ki format uyumsuzluğu söz konusu. Bu meydanları Prepar 3D'ye eklemenin bir yolu var mıdır?

Bir İstek: Artık yavaş yavaş da olsa kullanım potansiyeli taşıyan PREPAR 3D ile ilgili forumda ayrı bir bölüm açılsa, öneriler ve sorunlarla ilgili konular bir arada bulunsa sizce nasıl olur?

Saygılarımla...
    Erhan YALIM / Antakya '79
    intel i7 6700K 4.2Ghz O.C. - 32 Gb Corsair 3000Mhz DDR4 RAM - Asus GTX1070 O.C. Edition
    DCS 2.5 / F-A 18C / F-16 / A-10C --
    MSFS2020 -- P3Dv4 / Boeing 737 Home Cockpit By Dreamflight737 / Prosim737 -- ActiveSky P3Dv4 -- PFPX -- TOPCAT

Senior Member erguno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Ulyanovsk, Russia.
    İşletim sisteminizin Bölge ve Dil seçeneğini English yaptığınızda P3D arayüzü ile scenery ekleyebilirsiniz. Türkiye senaryoları da format olarak uyumsuz.

Ayrıca P3D ile ilgili forum açılmasını bende istiyorum.
    Konu erguno tarafından (02-03-2015 Saat 13:38 ) değiştirilmiştir.
    ERGUN ÖZER
    Istanbul - 1963

Senior Member
    Yer
    ISTANBUL, Turkey.
    Bilgiler için teşekkürler.
    intel i7 6700K 4.2Ghz O.C. - 32 Gb Corsair 3000Mhz DDR4 RAM - Asus GTX1070 O.C. Edition
    MSFS2020 -- P3Dv4 / Boeing 737 Home Cockpit By Dreamflight737 / Prosim737 -- ActiveSky P3Dv4 -- PFPX -- TOPCAT

Senior Member mavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir, Turkey.
    2.5'e benden daha fazla eklenti kurmuşsunuz FSX ten vazgeçmem mümkün değil. Sistemim de her ikisi de kurulu. Ne zaman PMDG NGX P3d çıkar o zaman düşünürüm. FSX i kaldırıp atmayı.
    Her neyse; Şuan sadece ORBX Global, Orbx Vector 1.20 ve ORBx Open Lc EU, Active Sky Next SP1 (son beta hot fix) yüklü. başka hiç bir şey yülü değil. Kesinlikle uçulur bu haliyle bile. Tek beğenmediğim default yağmur ve kar efektleri. Kokpit içinde ki gölge işi gerçekten farklı bir hava veriyor. En beğendiğim yenilik bu ve P3D 2 ile gelen sis vs özellikleri. Tabi bunlar DX11.x in nimetleri...

Serhan
    S. ONU® / Izmir

---------------------------------------------
    DCS 2.8 + X-Plane 11.55 + MSFS 2020/// Win11 Pro /// Ryzen7 5700X, MB: MSI X570 A-PRO, Zotac 4070 12GB OC Edition, Corsair 2 x 16 GB @ 3200 MHZ DDR4, 1 X 500GB Samsung 970 Evo M.2 1 X 1TB Samsung 870 Evo SSD, Cooler Master 240 Nepton; Corsair 1000W psu... Track IR5 Pro, Thrustmaster HOTAS Warthog A-10C Throttle-Stick Replica, Thrustmaster Rudder Pedals

Senior Member Omer Akomer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İstanbul/Türkiye
    Alıntı mavi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2.5'e benden daha fazla eklenti kurmuşsunuz FSX ten vazgeçmem mümkün değil. Sistemim de her ikisi de kurulu. Ne zaman PMDG NGX P3d çıkar o zaman düşünürüm. FSX i kaldırıp atmayı.
    Her neyse; Şuan sadece ORBX Global, Orbx Vector 1.20 ve ORBx Open Lc EU, Active Sky Next SP1 (son beta hot fix) yüklü. başka hiç bir şey yülü değil. Kesinlikle uçulur bu haliyle bile. Tek beğenmediğim default yağmur ve kar efektleri. Kokpit içinde ki gölge işi gerçekten farklı bir hava veriyor. En beğendiğim yenilik bu ve P3D 2 ile gelen sis vs özellikleri. Tabi bunlar DX11.x in nimetleri...

Serhan
    Serhan Hocam,

PrecipitFX'i denediniz mi? Ben kullanıyorum ve P3D'de gerçekten çok güzel duruyor, şiddetle öneririm...

http://fsfx.oldprop.com/en/precipitFX/
    Ömer

Senior Member mavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir, Turkey.
    Ömer bey, denemedim ama duydum. Şimdilik güneşli veya bulutlu ama yağışsız havaları tercih ediyorum. Yağış varsa hangarda kalıyor P3d... Teşekkürler tavsiye için.

Saygılar, sevgiler...

Serhan

Bir not meraklısına: PMDG NGX P3D beta testerlara dağıtılmış. Umarım abuk bir rakam çıkmaz sonuçta. Zira T7 için gerçekten absürt bir rakam koydular...

http://forum.avsim.net/topic/463442-p3d-b738-katl-klax/

Edit:Not kısmı ve link
    Konu mavi tarafından (03-03-2015 Saat 17:55 ) değiştirilmiştir.
    S. ONU® / Izmir

---------------------------------------------
    DCS 2.8 + X-Plane 11.55 + MSFS 2020/// Win11 Pro /// Ryzen7 5700X, MB: MSI X570 A-PRO, Zotac 4070 12GB OC Edition, Corsair 2 x 16 GB @ 3200 MHZ DDR4, 1 X 500GB Samsung 970 Evo M.2 1 X 1TB Samsung 870 Evo SSD, Cooler Master 240 Nepton; Corsair 1000W psu... Track IR5 Pro, Thrustmaster HOTAS Warthog A-10C Throttle-Stick Replica, Thrustmaster Rudder Pedals

ADMİN biber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, 1966
    Prepar3d forumumuzu açtım, ilgili eski topicleri buraya taşıdım. Hayırlı, bereketli olsun .
    Bizim sceneryleri P3d ile de çalışacak şekilde güncelliliyorum ama tamamlanması yazı bulabilir.
    Keyifli uçuşlar dilerim.
    http://www.sanalpilotuz.biz/deneme1/image.php?type=sigpic&userid=3&dateline=1336667157

Senior Member
    Yer
    istanbul-kozyatağı
    Çok teşekkür ederim.
    Benim için büyük nimet olacak bu forum

Senior Member erguno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Ulyanovsk, Russia.
    Çok güzel haber kolay gelsin.
    Lütfen önce Antalya olsun malum buradakiler Türkiye de en çok Antalya ya geliyorlar.
    ERGUN ÖZER
    Istanbul - 1963

Senior Member
    Yer
    ISTANBUL, Turkey.
    Elinize sağlık Murat Hocam.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi