Sayfa 2/2 İlkİlk 12
16 sonuçtan 11 ile 16 arası

Konu: Pencere modu

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Probleminizi okudum diğer konuda, bir nedenle oom (out of memory) hatası yaşadığınız belli ancak o nedeni benim bulmam mümkün değil

* FsX ayarlarınız (cfg içinde yaptığınız tweak işlemleri ve öncelikle LOD Radius değeri)
    * FsX'e kurduğunuz scenery çalışmaları (ve öncelikle varsa Landclass çalışmaları)
    * FsX'e kurduğunuz uçaklar (güncel olmayabilirler, kaplamalarında sorun olabilir)
    * FsX'e kurduğunuz diğer eklentiler (misal ReX gibi yoğun bulut ve yer kaplaması değiştiren öğeler)

Buna neden oluyor olabilir.

Yoğun meydanlar demişsiniz, denemek için Scenery Density ve Autogen Density ayarları düşürüp denediniz mi hiç aynı uçuşları ? Kurduğunuz ve deneme yaptığınız meydanlar güncel mi , misal Londra için atıyorum X firmasının ürününü satın almışsınızdır ve firma daha sonra bir yama ile güncelleme çıkartmıştır. Ya da LTBA freeware'dir ama üzerine eklediğiniz bir AFCAD güncellemesi vardır sorunludur , yapımcısı yenileme yapmıştır gelen ikazları dinleyerek.

Ayrım yapmadan her uçuşunuzda ve her uçakla (freeware/payware) oluyordur bu sıkıntı yani hiç bir güncelleme / eklenti içermeyen Yeni Zellanda - Çin arasında uçarken de yaşıyorsunuz o zaman Fs'in geneline ve varsa tüm dünyayı etkileyen eklentilere bakmak gerekir.

Tarifinizden ben daha çok ekran kartından şüpheleniyorum aslında, ekranda bozulmalar çizgilerin biribine girmesi noktalanmalar (yani artifact oluşumu) daha çok ekran kartının iflas etmesine yakın ortaya çıkan belirtilerdir ve genelde ekran kartının ramleri ile ilgilidir. GT730 çok gelişmiş bir ekran kartı değil, her ne kadar 7 serisine ait olsa da giriş seviyesi bir ekran kartına sahipsiniz. Bu nedenle tüm başarımınız işlemciniz ve sistemin diğer bileşenleri iyi olsa bile ekran kartına takılıp kalacaktır. Böyle bir durumda yüke dayanamayan ekran kartınız sonunda bu belirtiler ile yeter diyebilir.

Hiç ekran kartınızı test ettiniz mi ? Sağlamlığından ve yüke karşı gösterdiği stabiliteden emin misiniz ? Bunu anlamak için Unigine'nin farklı testleri var, ücretsizdir indirip deneyebilirsiniz.

http://unigine.com/products/benchmarks/

Fs serisi Dx9 tabanlı bir yapıya sahip olduğundan önce Unigine'nin Dx9 testini, daha sonra Dx10 ve Dx11'i deneyebilirsiniz. Benchmark size bir puan verecektir ve çok uzun sürmez ancak ekranda kartınızın başarısını görebilirsiniz. Benchmark'ı sorunsuz geçiyorsanız stress test ve free modlarda önce zorlama sonra da uzun süreli çalışmayı deneyebilirsiniz.

Velhasıl sözün özü, yapmanız gereken birçok kontrol ve test olacaktır. Sistemin geneli ve arka planda çalışan uygulamalar dahil olmak üzere belki birçok programı kontrol edip genel başarımı arttırmanız gerekecek, en yoğun kısmı ise Fs'e harcayacaksınız denemeler yaparak çünkü kimsenin size "şu dosyayı sil, şu ayarı yap düzelir" demek gibi bir lüksü yok yaşadığınız sorundan dolayı. Çok bilinen bozuk bir dosya olur söyleriz (uiautomation gibi) ama bunun dışında nokta atışı destek imkansıza yakın.

Kolay gelsin, umarım önce sorunun kaynağını sonra da çözümü bulursunuz.
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Fatih Hocam Agiziniza saglik,
    bugune kadarki aldigim en net cevaplardi, cok tesekkur ederim,
    anladigim kadariyla beni uzun bir yol bekliyor bu problemi cozmek icin,
    bu arada son bir sorum olacak hocam,
    geforce gtx760 2 mb ekran karti benim sistemimle uyumlu calisirmi acaba? ram`i 16 GB a cikartmak simulatore bir katki saglarmi ?
    cok tesekkur ederim

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Yazdıklarımın bir faydası oldu ya da olacak ise ne mutlu bana ... Vakit ayırıp okuduğunuz için ben teşekkür ederim

RAM ile ilgili görüşlerimi bu konuda yazmıştım, siz ne yaparsanız yapın Fs2004 ya da FsX en fazla 4 GB Ram (aslında VAS) kullanacak. Bu mantıkla teorik olarak sadece Fs'i düşünürsek 8 GB ile 16 GB Ram arasında bir fark yaşamayacaksınız, yani katkısı olmayacak. Ancak sistemin genelini düşündüğümüzde ve uçtuğunuz süre içinde arka planda uygulamalar çalıştırıyorsanız tabii ki 16 GB'ın faydası olacaktır.

Anakartınızı bilmeden ekran kartı hakkında yorum yapamam, biliyorsanız tam modelini yazın inceleyelim bilmiyorsanız da CPU-Z (CPU-ID de olabilir) programı ile öğrenebilirsiniz (%90 uyumludur ama ezberden yazmak olmaz).

Sevgiler
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member farukoncan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    ?stanbul, Turkey.
    4.5 ghz ve 8 gb ram ile bile çektiğim sıkıntıya çözüm oldunuz teşekkürler.

Murat hocam teşekkürler sim şimdi daha güzel oldu autohotkey ile.
    Haluk Tek-1958
    İstanbul/Maltepe
    FS2004

Ilk sayfadaki VAS problemlerini ve muhtemel cozumleri tekrar okudum. Ne izdirapmis arkadas!

Allah senden razi olsun Lockheed Martin!