9 sonuçtan 1 ile 9 arası

FSX Rota Planlayıcı.

Rfinder sitesininin verdiği rotaya göre OMDB-KJFK datalarını PMDG 777-300ER fmc me girdim ama verdiği bilgiler uçak Dubaiden kalkınca doğuya doğru yani saçmalamış. Rfinder haricinde FSX için rota programı varmı yani internette olmasam dahi onun verdiği datalara göre uçabileceğim ve kendini devamlı güncelleyecek rota programı varmı. Ben ekseriya geçen Bu çuşu fsx in rota planlayıcısından gps to gps seçerek rota hattı boyunca mevcut bazı vor ları ve intersectionları yazarak oluşturdum ama bu biraz zahmetli buna gerek kalmadan rota bulucu program varmı acaba hayırlı geceler.

Efaas adında bir yazılım var ve gayet güzel uçuş haritası çıkartıyor. 14 günlük deneme süresi var, sonra yazılım ücretli hâle geliyor; ancak dilerseniz ücretsiz şekilde kullanmaya devam edebiliyorsunuz; ama yazılım sizi ücretli yazılıma geçmeniz için uyarıyor. Bunun haricinde pek çok özelliği mevcut, kullandıkça anlarsınız zaten. Ben RouteFinder'ı sadece yerel uçuşlarda kullanıyorum. Uzun uçuşlarda pek sağlıklı sonuçlar vermiyor ne yazık ki. Bununla birlikte "uçuş haritamı kendim oluşturmak istiyorum" derseniz www.skyvector.com'u tavsiye ederim. Hem yerel hem yerel olmayan bütün yolları buradan ayarlayabilirsiniz. Ayrıca RouteFinder'ın uçuş haritasının doğruluğunu bacakların isimlerini elinizle girerek tespit edebilirsiniz. Saygılarımla.
    Intel i7 4790K @4.4 GHZ - Nvdia GTX 1070 8GB 256Bit - 1600MHz 32GB Ram

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Routefinder bir uçuş için gayet yeterli bir rota hazırlayacısıdır. Kullandığınız AIRAC versiyonuna göre istediğinizde sizi A noktasından B noktasına götürür. Pilot değiliz, dispeç değiliz, notamlar bizi ilgilendirmiyor, uçuşu 10 dakika erken 30 dakika geç bitirsek kimse bize hesap sormaz, uçakları zaten olabildiğince haşin kullanıyoruz, yakıt parası ödemiyoruz ) o yüzden fazla titizlenmeye gerek yok bence ama tercih meselesidir nihayetinde, herkesin zevki farklı.

FSX(ve FS9)'un kendi rota planlayıcısının tek kusuru, ilk attığı "waypoint" meydan üstü VOR istasyonu olduğu için uçak kalkar kalkmaz buraya dönüyor. Yani uçak doğuya dönerek saçmalamıyor aslında. FSX (ve FS9)'de kendi rota planlayıcısında rotayı hazırlayınca ilk waypoint'i silerseniz sorun çözülmüş olur. Bunu çok uzun zamandır yazıyoruz "FSX ve FS9'un kendi rota planlayıcılarında ilk waypoint olan meydan üstü yada hemen dibindeki VOR'u silin" diye. Uçağın sağa dönmesinin sebebi, uçuş başına göre ilk waypoint'in sağdan daha yakın olması. VOR pistin solunda olsaydı bu seferde soldan dönecekti.
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Senior Member oytun737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Antalya,TÜRKİYE
    uçakları zaten olabildiğince haşin kullanıyoruz
    Yani doğru söze ne denir... Bu güne kadar uçaklara vermem gereken bakım ücreti milyar dolarların da üzerindedir..

Cem bey,
    www.onlineflightplanner.org (Gönülden bir şey koparsa bağış yapabilirsin der kıyıda köşede bir yerlerde ancak kısıtlamaz sizi siteyi kullandırır. Allah vereden de, vermeyenden de razı olsun hesabı)

Öncelikle yukarıda linkini verdiğim siteye girin. Yüksek ihtimalle sizi tatmin edecek şeyi barındırıyor. RouteFinder'ın bir fırt yukarısıdır. Farklarından biri ise .rte uzantısı halinde çıkarttığınız rotayı indirme imkanı verir. Böylece FMC ye de rota girmenize gerek kalmaz.(PFPX gibi).

PFPX mi.. o ne olaki? diyorsanız;

www.flightsimsoft.com

Çorbanın tuz katılmış halidir. Ücretli versiyondur.
    Tüm aradıklarınızı içinde barındırır. İnternete ihtiyaç duymadan rotayı çıkartır. .rte dosyasını oluşturur. Active Sky ile de otomatik olarak koordine olur vsvs..

İyi uçuşlar dilerim.

Çok teşekkür ederim değerli bilgilerinizden ötürü. Hakan Bey dediğinize katılıyorum ama sonuçta pilotluk çokta üstün yetenek isteyen bir yeti değil sadece herşey bilgi ve beceri işi. Forumlarda pilotluk mesleğini bir şekilde yapamayan yada olanaksızlıklar nedeniyle pillotaj eğitimi alamayıpta pilotlardan daha çok bilgi sahibi bir çok sizlerde dahil çok değerli sanal pilotlar var. Bir teknik eleman olarak şunu kesinlikle söyleyebilirmiki esas uçak pilotundan daha çok uçağın mekanik ve avionik sistemlerini bilmek bence yetenek işidir. Pilotların çoğunun standart check list üstünden ezbere işler yaptığı aşikar havada malum herşey teyyarenin tipine göre oluşturulmuş troubleshootting arıza bulma kitabı isimli kutsal kitapla çözülüyor. Sonuçta simulasyonu uçak oyununda ayırt edebilmek için bence esasiyet ve ciddiyet/gerçekçilik bence önemli. Şahsi kanaatim bu şekilde.

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Valla ben adı üzerinde "sanal" bir pilotum, bu işin profesyonellerinin yanında benim bildiğim devede kulak bile değil. Uçuş yaptığım şey ise ev tipi bir bilgisayar yazılımı. O yüzden ben de şahsen işin "eğlence" tarafındayım zira milyon dolarlık ticari simulatörler bile %99 gerçeklik sınırında iken bizimkilerden çok büyük bir beklenti içinde olmamak lazım. Daha iyi bulut, daha iyi yağmur efekti, daha iyi ses belki biraz daha ciddi acil durum efekti vs gerçeklik sınırlarımız Ne zaman pistin dışına inip crash olur da bilgisayar "bundan sonra sana yok FS felan, hakkını kaybettin" derse o zaman işin her türlü ciddiyet boyutu (eğitim ve beceri) sanırım değişir

Benim bunca yıllık simulasyon geçmişimde tekamül ettiğim noktada bildiğim tek şey, havacılık eğer hayatınızı kazandığınız profesyonel mesleğiniz değilse, bildiğiniz tek şey hiçbirşey bilmediğinizdir.

Tercih meselesi demiştim, herkesin beklentisi, tercihi muhakkak ki farklı olacaktır. Nihayetinde kişisel bir hobi.
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Member
    Yer
    Ankara, Turkey.