Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
38 sonuçtan 21 ile 30 arası
    Senior Member
    Yer
    BURSA, Turkey.
    Adnan hocam keske alt komşum olsan şu işi uygulamalı bir göstersem size. Bu şekilde anlıyorum ki gerçekten zor.. Halbuki o kadar kolay ki...
    Mutlu ÇETiNKAYA
    BURSA

Senior Member A_day - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Hocam dert ettiğiniz şeye bakın; veririm TeamViewer şifresini, 5 dakkada gösterirsiniz... Bu kadar kolaysa ne uğraştırıyorsunuz beni günlerdir ))) Siz he deyin yeter ki...
    Adnan YILMAZ
    ___DST718___

Asla birilerinin umudunu kirma, belki de sahip olduklari tek sey odur...

ADMİN biber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, 1966
    Adnan hocam , takıldığınızı düşündüğünüz gece resmi atama maddesini siz zaten uyguladınız

Ne diyorduk ; " Material editor ekranında iki resim ismi goreceksiniz; ilki sizin orijinal resminizdir , diğeri ise _LM uzantılı gece resmidir. Yukarıda save texture tuşuna basın ve material editorden çıkın."
    Sizin gönderdiğiniz ekran görüntüsünü aşağıya alıyorum

İsim:  muratt2a.jpg
Görüntüleme: 551
Büyüklük:  677.6 KB (Kilobyte)

ekranda iki resim ismi gözüküyor , ilki sizin orijinal resminizdir (roofing_metal_standing_sean_red.dds), diğeri ise _LM uzantılı gece resmidir (roofing_metal_standing_sean_red_LM.dds). Gece resmini henuz yapmadığmız için resim modelconverterda gözükmüyor ama dosya ismini tanıtıp atamasını bitirdiğimiz için material editorda işimiz bitiyor ve save texture deyip , kapatıyoruz.

Artık modelconverterx de işimiz kalmadı, Modeli modelconverterda export ediyor ve bgl dosyası oluşturuyoruz.

Bu aşamaya kadar gece resmi yapmamış olduğumız için modelin gece resmi modelconverterx 'de görüntülenmedi. Buna ihtiyaç da yoktu. Planlamamızda gece resim dosyasını modelconverterx ile bgl oluştuktan sonra (madde 4) gece resmini yapmak vardı.

Gece resim dosyasını önceden hazırlamış olsaydınız modelconverterx de bu resim dosyasını görebilecektiniz, mesela şunu gibi:
    İsim:  muratt21a.jpg
Görüntüleme: 521
Büyüklük:  220.7 KB (Kilobyte)

Ben gece resimleri oluşturmayı modeller bittikten sonra , seri olarak yapıyorum. Photoshopta gunduz resimini açtıktan sonra karanlıkta kalacak bolgeleri seçip image/adjustments/hue&saturations/lightness ayarıyla karartıyorum, gece aydınlık gorulebilecak yerleri ise ya açık tonlu başka bir resimden yama yaparak ya da filter/render/lighting effects komutu kullanarak aydınlatıyorum. Daha sonra modelconverterx de atamasını yaptığım LM uzantılı dosya adı ile save ediyorum. Tabi her yiğidin farklı bir yöntemi veya iş akışı olabilir.
    http://www.sanalpilotuz.biz/deneme1/image.php?type=sigpic&userid=3&dateline=1336667157

Yer
    Istanbul, Turkey.
    Murat hocam bu noktada sadece emin olmak için şunu sormak istiyorum. Yeni sürüm ModelConverterX'de 2 tane Export var. Siz BGL oluşturmamı istediğinize göre, "Export object" değil, "Export scenery" menüsünden bunu yapmalıyım, doğrumudur ?
    Adnan YILMAZ
    ___DST718___

Yer
    Istanbul, 1966
    Evet, export scenery/ save as fsx bgl file.
    http://www.sanalpilotuz.biz/deneme1/image.php?type=sigpic&userid=3&dateline=1336667157

Yer
    Istanbul, Turkey.
    Murat hocam, Mutlu hocam teşekkürler ediyorum. Nihayet deneme amaçlı çalıştığım basit bir binayı ışıklandırabildim. Sabırla yönlendirmeye çalıştınız, çok sağolun...

İsim:  150418 22;25;19.jpg
Görüntüleme: 537
Büyüklük:  68.1 KB (Kilobyte)
    Adnan YILMAZ
    ___DST718___

Yer
    Istanbul, Turkey.
    Gece ışıklandırması yapacağım binada, SketchUp'la model çalışmam sırasında kaplama olarak "düz renk" kullandığım detaylar oldu. Bu renklerin (texturelerin) isimleri Modelconverterx'de Properties penceresinde listeleniyor.
    İsim:  150421 21;08;14.PNG
Görüntüleme: 447
Büyüklük:  235.6 KB (Kilobyte)

Ancak Texture penceresine geçildiğinde, desenli textureler listelendiği halde, renkler (textureler) listelenmiyor.
    İsim:  150421 21;08;40.PNG
Görüntüleme: 612
Büyüklük:  235.0 KB (Kilobyte)
    Dolayısıyla gece görüntüsünü verecek olan .dds dosyaları da üretilmiyor, program tarafından.

Bu halde sime aktarıldığında, bu renklerin kullanıldığı yüzeyler gündüz modunda gerçek rengiyle göründüğü halde, doğal olarak gece modunda ise karanlık görünüyor.

Altenatif olarak, SketchUp safhasında, bu renklerin aynı tonlarını dışarda hazırlayıp texture olarak import ediyorum. Aynı yüzeyleri bu kez, bu import edilmiş renk texture ile kapladığımda, bu texturenin adı Modelconverterx'de, hem Properties, hem de Texture penceresinde bu kez görünüyor.
    İsim:  150421 21;41;36.PNG
Görüntüleme: 514
Büyüklük:  184.1 KB (Kilobyte)

İsim:  150421 21;52;59.PNG
Görüntüleme: 494
Büyüklük:  201.3 KB (Kilobyte)

Bu durumda renk texturenin _LM.dds dosyası üretildiği halde, sim içinde hem gündüz, hem de gece modunda, bu renk texturesi ile kapladığım yüzeyler yok oluyorlar. Simde o yüzeyler bomboş çıkıyor.
    İsim:  150421 21;49;05.PNG
Görüntüleme: 515
Büyüklük:  1.86 MB (Megabyte)

Sorunu özetleyecek olursam;
    Sketchup'ın stok renk texturelerini kullandığımda, o rengin gece texturesini oluşturamıyorum, çünkü Modelconverterx'de Texture penceresinde listelenmiyor.

Sketchup'un stok renk texturesi yerine, aynı rengi dışarda oluşturup, texture olarak import edip kullandığımda, renk texturesini Modelconverterx'in Texture penceresinde görüyor ve _LM.dds dosyasını oluşturabiliyorum ama bu kez de bu texture ile kaplı yüzeyler simde görünmüyor.

Model üzerinde sadece desen değil de, renkler de kullanılması durumunda, bu renklerin gece kaplamaları sorunsuz bir şekilde sime nasıl bir yöntemle aktarılır ?
    Adnan YILMAZ
    ___DST718___

Yer
    Istanbul, 1966
    Modelin görünmeyen bölümüne ait resim dosya isminde Türkçe/İngilizce harf farklılığından bir sorun çıkmış olabilir . Sketchup--> Modelconverterx--> FSX BGL aktarımında kırmızı, kirmizi, KIRMIZI, KİRMİZİ derken dosya adları biraz karışmış olabilir ve neticede fsx farklı bir dosya arıyor olabilir. Sketchupda resimi modele uygularken dosya adını değiştirip Türkçe olmayan sessiz harflerle tekrar deneyebilirsiniz. Sorun devam ederse modeli bana göndermeniz durumunda inceleyip neden olmuş olabileceğini anlatabilirim.

Modelde düz renk kullanımı açıkçası biraz standart dışıdır, kullanımını önermem. Ben unutkanlık dışında düz renk kullanımına pek rastlamıyorum. Flight simulator senery yuklediği zaman önce model (bgl) dosyasını ele alır, o bgl dosyasında tanımlı olan resim dosyasını texture klasorunde arar, simulatorun bu sırada bir dosya yapısına sahip olmayan ve kodlarla tarif edilen renkleri de yaratıp modele uygulaması bazı tutarsızlıklar ve sıkıntılar yaratabilir diye düşünüyorum.

Yer
    Istanbul, Turkey.
    Murat hocam haklıymışsınız. ModelconverterX isminde küçük i harfi bulunan textureleri dönüştürürken, İ şeklinde dönüştürdüğünden karışıklığa sebep oluyormuş. Tüm texture isimlerini gözden geçirip düzeltince sorun çözüldü.

Hocam binaların gece aydınlatması tamam. Fakat apron, taxi yolları ve pistler zifiri karanlık kaldı. Onları nasıl aydınlatacağım konusunda da beni yönlendirir misiniz ?
    Adnan YILMAZ
    ___DST718___

Yer
    Istanbul, Turkey.
    Tasarımcı arkadaşlar;

- Apronda bulunan resimdekine benzer yazılar, hangi program yardımıyla yazılıyor ?

- Apronun, taxi yollarının ve pistlerin gece aydınlatmalarını nasıl yapabilirim ?

Aşamadığım bu 2 konu kaldı. Yardımcı olursanız mutlu olurum...

İsim:  150424 08;49;48.PNG
Görüntüleme: 506
Büyüklük:  1.04 MB (Megabyte)
    Adnan YILMAZ
    ___DST718___