Sayfa 1/4 123 ... SonSon
38 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Senior Member A_day - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.

Sceneryde kullandığım binaların gece aydınlık görünmesini nasıl sağlarım ?

SketchUp ve ModelconverterX yardımıyla oluşturduğum binaları, ADE yardımıyla meydanıma aktardım. Ancak apronun ve binaların gece görünüşleri zifiri karanlık.

Apronun ve bu binaların aydınlık görünmelerini nasıl sağlarım ?
    Adnan YILMAZ
    ___DST718___

Asla birilerinin umudunu kirma, belki de sahip olduklari tek sey odur...

Senior Member
    Yer
    BURSA, Turkey.
    Adnan Bey merhaba,
    Binalarınıza uyguladığınız material'ların kulandığı texture'ların her birinin gece görüneceği versiyonlarını oluşturup, material'ın night texture , (self illumination FSX GMax, Ambient FS9 Gmax) slot'una atamanız durumunda binalar geceleyin gece texture'ları ile gözükecektir. Texture'ları hazırlarken, geceleyin tabii ki duvarlar v.s. daha koyu renklerde gözükecek, projektör v.s. ışıklandırma varsa belli yerlerde ışık hüzmesi yani parlama düşünebilirsiniz. Pencereler ise, içeride yanan aydınlatmalardan dolayı daha açık renklerde ancak ışıklandırılmış olarak gözükmesi güzel olacaktır.

Apron'un aydınlatması ise farklı. Default apron kullanıyorsanız, aydınlatma için aydınlatma direklerindeki projektörlerinden aprona ışık (yani light) tutmanız lazım ki, o zaten apayrı bir konu, ışık dediğimiz şey bir effect'tir, burada detaylarına girmek zor. Araştırmanızı tavsiye ederim.
    Apronunuz default değil de, custom polygon'lar ile yapılıyorsa o zaman (yani cisim) o zaman aynı binalarda yaptığımız gibi onlara da aydınlatılmış gece texture'ı uygularsanız geceleyin gece texture'ı ile gözükecektir.
    Mutlu ÇETiNKAYA
    BURSA

Yer
    Istanbul, Turkey.
    Mutlu hocam, internette biraz araştırdım ama yeterli kaynak bulamadım. Bu söylediklerinizi hangi programları kullanarak yapabilirim ? En azından program isimlerini bilirsem, kaynak arayışım daha isabetli olur...

SketchUp ile bu işleri yapma şansım var mı ?
    Adnan YILMAZ
    ___DST718___

Senior Member
    Yer
    BURSA, Turkey.
    Sketch up bilmiyorum, gmax biliyorum. Ingilizceniz varsa Gmax için tavsiye edebileceğim aklıma gelen dokuman Fsx SDK Gmax Gamepack altında güzel bir tutorial çıkıyor. Building a simple house. Bulamazsanız ben bulmaya çalışırım size. Gmax ile yapmiyorsanız sketch up ile ilgili bir dokuman bulmanız lazım. Fsdevelopera bir bakın derim.
    Mutlu ÇETiNKAYA
    BURSA

Senior Member
    Yer
    BURSA, Turkey.
    Adnan Bey, bahsettiğim döküman yanımda varmış, mail adreslerinizin ikisine de gönderdim. Ayrıca PSP'da gece texture'ları oluşturmak ile ilgili teknikler içeren bir döküman daha gönderdim. Aynı teknikler Photoshop'a da uyar.

Bu arada bir video daha aklıma geldi, onu da herkesin görebileceği şekilde linkini tekrar buldum, veriyorum:

http://www.fsdeveloper.com/wiki/inde...video_tutorial
    Mutlu ÇETiNKAYA
    BURSA

ADMİN biber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, 1966
    Gmax olsun, sketchup olsun modelinizi gece-resimsiz olarak oluşturduğunuzda, sadece model converterx kullanarak da gece resmi atayabilirsiniz.
    1. Modelinizi modelconverterx ile açın.
    2. Material editor sekmesine basın. Sol üstte resim üzerine tıklayın. Sağ üst kutucukta "Add Night Texture" vardır, yanındaki apply tuşuna basın. Daha sonra alttaki menude textures sekmesine basın. Yeni ekranda iki resim ismi goreceksiniz, ilki sizin orijinal resminizdir , diğeri ise _LM uzantılı gece resmidir. Yukarıda save texture tuşuna basın ve material editorden çıkın.
    3. Modeli modelconverterda export edin.
    4. Photoshop veya alışkın olduğunuz resim editleme programınında orijinal model resminin gece goruntusunu oluşturup , ......_LM.DDS veya ....._LM.BMP olarak save edin (...... yazdığım bölüm dosya ismi olacak)
    5. Gece ve gunduz resim dosyalarını LTXX/texture klasorune yerleştirin.
    http://www.sanalpilotuz.biz/deneme1/image.php?type=sigpic&userid=3&dateline=1336667157

Yer
    Istanbul, Turkey.
    Murat hocam, Mutlu hocam teşekkürler ediyorum. Çok sağolun...
    Adnan YILMAZ
    ___DST718___

Yer
    Istanbul, Turkey.
    Murat hocam, 2. adımda bahsettiğiniz "2. Material editor sekmesine basın. Sol üstte resim üzerine tıklayın. Sağ üst kutucukta "Add Night Texture" vardır, yanındaki apply tuşuna basın. " şeklindeki safhada bahsettiğiniz resim dosyası bende çıkmıyor. Ayrıca "Add Night Texture" kutucuğunu da bulamadım.
    Bu konuda seyrettiğim bir videoda, ( https://www.youtube.com/watch?v=Qm8zEcsHmOE ) videoyu kaydeden kişi MDL formatlı bir dosya açıyor. Oysa sketchup da benim ürettiğim dosya DAE formatlı. MDL'li dosyayı ancak modelconverterx oluşturabiliyor ama bunu oluşturup, o dosyayı açmama rağmen yine de bahsettiğiniz bu adımı, bahsettiğiniz şeyleri göremediğim için uygulayamadım.

İsim:  150212 14;39;47.jpg
Görüntüleme: 1430
Büyüklük:  186.0 KB (Kilobyte)
    Adnan YILMAZ
    ___DST718___

Yer
    Istanbul, Turkey.
    Alıntı biber Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ...
    2. Material editor sekmesine basın. Sol üstte resim üzerine tıklayın. Sağ üst kutucukta "Add Night Texture" vardır, yanındaki apply tuşuna basın. Daha sonra alttaki menude textures sekmesine basın. Yeni ekranda iki resim ismi goreceksiniz, ilki sizin orijinal resminizdir , diğeri ise _LM uzantılı gece resmidir. Yukarıda save texture tuşuna basın ve material editorden çıkın.
    ...
    Murat hocam, gece aydınlatmalarına başlayacağım ama sizin bahsetmiş olduğunuz bu 2 nolu maddedeki hiç bir şeyi Modelconverterx'de bulamadım :

2. Material editor sekmesine basın.

İsim:  150415 18;50;55.PNG
Görüntüleme: 1384
Büyüklük:  655.8 KB (Kilobyte)

İsim:  150415 18;47;41.PNG
Görüntüleme: 1493
Büyüklük:  378.1 KB (Kilobyte)

Sol üstte resim üzerine tıklayın.........bulunamadı

Sağ üst kutucukta "Add Night Texture" vardır, yanındaki apply tuşuna basın.........bulunamadı

Daha sonra alttaki menude textures sekmesine basın.........bulunamadı

Yeni ekranda iki resim ismi goreceksiniz, ilki sizin orijinal resminizdir , diğeri ise _LM uzantılı gece resmidir.........bulunamadı

Yukarıda save texture tuşuna basın.........bulunamadı

Beni yanlış anlamayacağınızı ümit ederek, acaba sizdeki Modelconverterden bu bahsettiğiniz adımları görebileceğim bir resim almanız mümkün mü ?
    Konu A_day tarafından (15-04-2015 Saat 20:16 ) değiştirilmiştir.
    Adnan YILMAZ
    ___DST718___

ADMİN biber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, 1966
    Farklı sürüm kullanıyor olabiliriz, benim sistemimdeki sürüm version 1.4.0.0 r2863 dev 7/19/2014.
    Bana model dosyasını yollarsanız (skp) resimlerle de anlatabilirim
    http://www.sanalpilotuz.biz/deneme1/image.php?type=sigpic&userid=3&dateline=1336667157