Sayfa 4/4 İlkİlk ... 234
38 sonuçtan 31 ile 38 arası
    Senior Member A_day - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Sevgili tasarımcı ustalarım; şu ana kadar sizleri sorularımla bunalttım, farkındayım ama scenery de sorularım da bitti sayılır. Bu hafta sonu bitireyim artık şunu...
    Adnan YILMAZ
    ___DST718___

Asla birilerinin umudunu kirma, belki de sahip olduklari tek sey odur...

ADMİN biber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, 1966
    Scenerylerimde kullandığım apron ışıklandırma modelini size gonderdim , modelconverterx veya ADE kullanarak uygun gördüğünüz koordinatlara plase edebilirsiniz. Pistler ve taxiyolları için özel bir aydınlatma yapmıyorum.Afcad programlari (ADE veya AFX) ile taxiyolları ve pist oluşturduğunuz zaman kenar ışıklandırması veya centerline ışıkları koyma imkanı da veriyor.

Yerdeki numaralar en basit modelleme işlemidir zira tekli polygon gerektirir. Modelleme programınızla bir kare veya dikdörtgen yapıp , üzerine rakam resimli kaplama dosyasını uygularsınız. Rakamları bir resim dosyası olarak paint veya fotoşopta oluşturabilirsiniz.
    http://www.sanalpilotuz.biz/deneme1/image.php?type=sigpic&userid=3&dateline=1336667157

Yer
    Istanbul, Turkey.
    Murat hocam sağolun, teşekkürler ediyorum...
    Adnan YILMAZ
    ___DST718___

Yer
    Istanbul, Turkey.
    Hocam göndermiş olduğunuz aydınlatma direkleri sceneryde oldukça hoş durdu, teşekkür ediyorum. Ancak sanırım ben yapmak istediğim şeyi eksik anlattım. Ben bu aydınlatma direklerinin görselliklerinin yanısıra, apron üzerinde bir yerleri de aydınlatmalarını istiyorum. Benim meydanımda apron hala karanlık. Bunu çok araştırdım ADE yapamıyor, ModelconverterX yapamıyor. Başka da hangi program bu gece görselliğini sağlar bilemiyorum. Ben apronumun, aşağıdaki resimde sağda görünen apron gibi olmasını arzulamaktayım. Bunu hangi programla yapabilirim ?
    İsim:  150425 21;01;40.jpg
Görüntüleme: 611
Büyüklük:  47.8 KB (Kilobyte)
    Adnan YILMAZ
    ___DST718___

ADMİN biber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, 1966
    Bana aydınlatmayan direklerin bgl dosyasını göndermenizi rica ediyorum.
    http://www.sanalpilotuz.biz/deneme1/image.php?type=sigpic&userid=3&dateline=1336667157

Yer
    Istanbul, Turkey.
    Apronun gece aydınlatmasıyla ilgili yaşamış olduğum bir sorun var. Daha önce aynı sorunu yaşamış veya çözüm önerisi olabilecek bir arkadaş çıkar umuduyla, sorunu ayrıntılı olarak anlatmaya çalışacağım :

Murat hocamın göndermiş olduğu aydınlatma direklerine ait .mdl dosyasını ModelconverterX'de açarak, .bgl dosyasını oluşturdum. Bu .bgl dosyasını meydanın Scenery klasörü içine, tüm .dds dosyalarını da Texture klasörü içine kopyaladım. ADE yardımıyla bu direkleri aprona deneme amaçlı bir sıra halinde yerleştirdim. Soldaki resim benim makinaya ait ve direklerle tepelerindeki ışık kaynakları görsel olarak görünmelerine rağmen, yerde aydınlatma huzmeleri oluşmuyor. Aynı dosyaları Murat hocam kendi makinasında denediğinde sağdaki resimde olduğu gibi sorunsuz bir şekilde apronda ışık huzmeleri oluşmuş.

İsim:  Apron.jpg
Görüntüleme: 633
Büyüklük:  47.3 KB (Kilobyte)

"Acaba scenery çalışması sırasında bir hata mı yaptım ?" diye düşünüp, Arno hocanın LTAR scenery dosyasına, bu direkleri, 2 ayrı kenara sıraladım. (Kırmızı daireler içindeki direkler.) Orada da sonuç değişmedi. Direkler ve tepelerindeki projektörler göründüğü halde, direkler yeri aydınlatamıyor.

İsim:  LTAR.png
Görüntüleme: 629
Büyüklük:  407.6 KB (Kilobyte)

Ayarlarım aşağıdaki gibi;

İsim:  setting.jpg
Görüntüleme: 1067
Büyüklük:  110.0 KB (Kilobyte)

Ayarlarımla ilgili bir sorun olsa, Arno hocanın, (mavi daire içindeki 4 ad kırmızı kuşaklı direk) orjinal aydınlatma direkleri de yeri aydınlatmazdı diye düşünüyorum.

Eksik bir effect dosyası buna yol açıyor olabilir mi ?

Böyle bir sorun neden dolayı olur ?

Bu konuda önerilerinizi paylaşır mısınız ?
    Adnan YILMAZ
    ___DST718___

Senior Member gokmanpi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Ankara, Türkiye
    Merhabalar; konu eski ama,ModelConverterX Versiyon 1.4.0.074 1f8305 DEV kullanıyorum..Sorunum gece texturelerini Prepar3Dv4 bir türlü tanıtamam..Murat hocamın anlattıklarını uyguluyorum ama nafile bir türlü olmadı..Yardımlarınız icin şimdiden cok teşekkür ederim..
    Sevgilerimle

Ekli Resimler Ekli Resimler  
    Konu gokmanpi tarafından (16-10-2018 Saat 11:54 ) değiştirilmiştir.

Senior Member gokmanpi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Ankara, Türkiye
    Sorun çözülmüştür...Options ayarlarında p3dv4 exe yi tanıtmamışım...