2 sonuçtan 1 ile 2 arası
    Senior Member oytun737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Antalya,TÜRKİYE

Eğitim Uçuşu Ve Ticari Uçuş

Merhaba arkadaşlar,
    Biber hocanın önerisi üzerine belki burada bir çoğumuzun işine ciddi manada yarayacak bir Topic oluşur diye düşündüm.
    Başlığı yazarken, hem uçuş eğitimi alan hem de eğitimi tamamlayıp havayollarında ticari uçuşlar yapan herkesin bir kaç kelam etmesi adına uçuculuğun her iki yönünü de burada birleştirmeyi amaçladım. Herkes direkt tanışmıyor olsa da biz birbirimizden haberdarız ve bu forumu takip eden bu işi meslek edinmiş yada edinme aşamasında belki bir 30 kişi varız..
    Bu bağlamda herkes tek bir cümle dahi yazsa 30 maddelik süper bir hap olur.
    En az sanal havacılık leblebisi kadar bu da önemli çünkü isteyen var, çabalayan var, çabanın da ötesinde bir şeyler için düğmeye basan ya da ramak kalan arkadaşlarımız var.
    Konuya gelince, uhuuuu Topic in başlığı gibi ucu açık..
    Kıyaslama olur, eğitim esnalarından olur, line uçarken ne oluyor ne bitiyor da olur.. dedim ya ucu açık doldurması bize kalmış..
    Paylaşılmayan bilgi çürür. Çürümesin ağrı yapmasın. Cem Yılmaz'ın sperm bankası skeci misali yıkalım burayı:=:=))))

Başlıyorum:

1- En baştan başlayalım, bildiğiniz üzere iyi bir ingilizce şart. (uçuşla beraber geliştiririm diyenler genelde kötü örnekler olarak hatırlanıyor.. pek tutmuyor o şerbet.. )

2- Üniversite eğitimi uçuculuk için değil iş bulmak için şart.. Sadece şirketlerin tercihi doğrultusunda aranan bir unsur. Uçağı 4 yıllık ekonomi lisansı değil Ticari Pilot Lisansı uçuruyor. Bu konuda endişe etmeyin!

3- Saç sakal, kılık kıyafet ve uyku düzeni gibi kavramları yerine oturtmak için 18 aylık eğitim süresi fazlasıyla yeterli. İşin standartlarına uyum göstermek için epey bir zamanınız var iyi değerlendirin derim.

4- 18 ay standartı oturtmak için yeterli olsa da ne istediğini bilmeyen biri için yeterli bir süre değil. Planlamanızı yapmakta gecikmeyin. Spesifik testlere, sınavlara eğitimin sonuna doğru iyice hazır hale gelin. Aksi halde bir durumda, adayların ikinci bir maratona adapte olma sürecinde çok zaman keybettiğine epey şahit olduk.

Evet.. ben bir giriş yapmış oldum. Yazılacak çok şey var. İşin ticari tarafına hiç girmedim bile. Bir çoğu da yazacaktır. Bakalım işin sonunda nasıl bir klavuz hazırlamış olacağız.

Senior Member pilot737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Antalya, Turkey
    Değerli büyüklerim, hocalarım, kardeşlerim herkese selam olsun. Gayet yararlı bir topic olacağına inancım sonsuzdur. Ben de elimden geldiğince bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadığım sıkıntıları ve tecrübeleri aktarmaya çalışacağım. Oytun Kaptan'ımın da belirttiği gibi ingilizce çok ama çok önemli. Tabi işin temelinden yola çıkarak, özellikle tavsiye edeceğim husus; kule konuşmalarının yayımlandığı sitelerde ki kule-pilot ilişkisini kendinize yaşatmanız, kule bir ikaz verdiğinde bunu kendi kendinize tekrar edin. Not alın readback yapın, dilinizin çözülmesinde faydalı bir yöntem olabilir. Ama tabi öncelikle iyi bir ingilizce temeli şart. Bir başka husus iyi bir okul seçmeniz. Ve seçeceğiniz okulun eğitim kadrosu da Line tecrübesine sahip pilotlardan oluşursa ticari hayatınıza başladığınızda işe adapte olmanız daha kolay olacaktır. Benim mezun olduğum ( THK İzmir ) okulda malesef line tecrübesine sahip hocalar mezuniyetime yakın geldiler. Askeriyeden gelen line uçmamış hocalarımı kötülemek manasında yazmıyorum. Onların da öğrettikleri şeyler ve tecrübeleri çok önemli bir donanım. Uçuş okulu olarak 18 ayda bitiren de var 28 ayda bitiren de. ( Okullar hakkında kendi bakış açımdan hazırladığım bir yazı dizisini mesajımın sonunda paylaştım.) Asıl olay mezun olduktan sonra başlıyor. Line uçuculuğu gerçekten çok farklı. İşin prosedür, uçak sistem bilgisi, nazari bilgi kısmı en çok vaktinizi alacak şeylerin başında geliyor. Boş bir anınız yok. Dispatch ofiste başlayan yoğunluk terminal binasını terk edene kadar devam ediyor. İşinize duyduğunuz sevgi ve hayatınızda ki düzen; nizami hazırlıklar, ve kaptanla olan briefing burada başrolde. Kendiniz en baştan ne kadar iyi eğitirseniz o kadar rahat edersiniz. Line training döneminde birçok sorular yöneltiliyor havada. Bu sorulara karşı hazırlıklı olmanızda fayda var. İşe başladığınızda uçuştan önce mutlaka hayalinizde o uçuşu yapın, prosedürleri kendi kendinize tekrarlayın. Elinizi sanki önünüzden kokpit varmış gibi oynatın uzanın, konuşun. Emergency durumlar içinde aynı şeyleri tekrarlayın. 3 hafta önce bir İzmir uçuşunda kalkıştan sonra yaklaşan bir cephenin içine girdik, CB bulutlarının bastırıcı etkisi çok hissedildi, irtifa alamadık, ve türbülanstan ötürü ne kaptan ne de ben panellere uzanamadık ve göstergeleri doğru düzgün göremedik. Böyle bir durumda sakinliğinizi korumak gerçekten önemli. O yüzden önceden kendinizi bu durumlara hazırlarsanız uçuştan kopmazsınız. Aşağıda okulla hakkında bilgiler mevcut, hiçbirşekilde kötülemek ve önyargılı yaklaşır bir tavırla yazmadım ve tamamen objektif bakyama çalıştım. Hepinize bu yolda başarılar dilerim, Allah yolunuzu açık etsin.

Öncelikle bu işin temel taşı İngilizce. Göreceğiniz bütün dersler gireceğiniz bütün sınavlar, kokpit içi konuşmalar kuleyle irtibatlar havacılıkla ilgili aklınıza ne geliyorsa İngilizce. İkinci olarak sağlık konusunda (özellikle göz,kulak,denge vs) çok dikkatli olunması gerekir. Ve karar.. Aynaya bakıp tekrar tekrar sorun kendinize Ben bu mesleği istiyor muyum gerçekten? Diye.. Kolay bir meslek değil, PARASI VE MAAŞLARIN YÜKSEKLİĞİ güzel, hayatım kurtulur mantığıyla yaklaşılabilecek bir meslek değil. Gönül işidir severek yapılır. Maaş ikinci plandadır.. Bunlardan sonra gelen kısım üniversite mezuniyetidir. 4 senelik bir fakülte olması şarttır. Şirketlerin istediği budur. Mezun da oldun sıra geldi uçuş okulu seçimine. Öncelikle Türkiyede faaliyet gösteren uçuş okullarını tek tek özellikleriye yazayım;

1) Türk Hava Kurumu ( üniversitesi hakkında hiçbir bilgim yok ) : izmirde ankara da ve istanbulda faaliyet gösterir. Uçakları güzeldir cessna 172, piper pa44 ve tecnam 2006 kullanırlar. Benim mezun olduğum okuldur. 18 ayda bitirme garantisi verirler 27 aya yaklaşanlar vardır. Kurumsal bazı problemlerden ötürü ve işler ağır aksak ilerler. Fiyatı: 70 000 Dolar civarındadır. Anlaşmalı bankalarla görüşülüp kredi çekilebilir. Okul iş garantisi vermez.
    http://www.tuathk.com

2) ER-AH Uçuş Okulu : Antalya ve Adanada faaliyet gösterir. 18 aylık bitirme evresi burada daha samimidir. Dedikleri tarihte bitirirler. Çok sık uçarlar öğrenciyi kasmazlar . İş garantisi veriyorlardı Sunexpress ile anlaşmalı olarak fakat şu an ki akıbetini bilmiyorum.. Fiyatı 60 000 Euro civarındadır.
    http://www.er-ah.net

3) AYJET Uçuş Okulu : Türkiye uçuş okulları sıralamasında 1. Sıradadır. İstanbulda faaliyet gösterir. Fiyatı 60 000 euro civarındadır. İş garantisi vermez. Eğitimi kalitelidir. Hocaların bir çoğu line tecrübesine sahiptir.
    http://www.ayjet.aero

4) AFA ( atlantic flight academy ) ATLASJET : atlasjetin kendisine pilot yetiştirmek için kurduğu bir okuldur. Eğitim yeri floryadadır uçuşlar çorluda icra edilir. Son olarak Bodrum'da da uçuş faaliyetlerine geçtiler. Fiyatı 100 000 euro civarındadır ve bu fiyata başka hiçbir uçuş okulunda olmayan tip eğitimi( type rating ) ve 100 saatlik airbus hat uçuşu ( yolcularla beraber tarifeli sefer ) dahildir. İş garantisi vermez ama AFA mezunlarına öncelik tanınır kendi pilotunu alır ilk önce. Kendi öğrencilerinden de işine son verdikleri oldu.
    www.afa.aero

5) THY Flight Academy : thy nin kendisine piloy yetiştirdiği bir uçuş okuludur. Eğitimler aydın, istanbul, florida, almanya, ingilterede gerçekleşir. Garanti verir ve öğrencisine eğitim süresince aylık 2000 tl ye yakın maaş öder. Ama okula seçildiğinizde 110 000 tl yi bankadan kredi çekmek zorundasınız sözleşmeyle beraber kredi çekmekte bir sıkıntı çıkarmıyorlar. İşe girildiğinde eğitim ücretini maaşınızdan keser. Süreci zordur. Toefl ingilizce sınavından 75 veya ielts den 6.5 dil puanı istemektedir.. Kendi ingilizce sınavını da yapar (ICAO Level tarzı).

Umarım yardımcı olabilmişimdir, aklına takılan soruları olan arkadaşlarım ağabeylerim var ise elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

İyi günler, saygılarımla.
    Konu pilot737 tarafından (08-02-2015 Saat 15:25 ) değiştirilmiştir.
    Mehmet Ali ÖZKISACIK
    AtlasGlobal Airlines - AYT
    04-06-1987