9 sonuçtan 1 ile 9 arası
    Senior Member A_day - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.

PMDG B738 NGX'in PFD Panelindeki Pembe "Artı" İşaretini Nasıl Çıkartabilirim ?

PMDG B738 NGX'in Primary Flight Displayinde Pembe renkli bir "artı" işareti olmalıydı diye hatırlıyorum.

Ancak FMC'nin tüm Displays & Equipments menülerini karıştırmama rağmen bu Pembe Artıyı bulamadım.

Bu işareti nasıl görünür yapabilirim ?
    Adnan YILMAZ
    ___DST718___

Asla birilerinin umudunu kirma, belki de sahip olduklari tek sey odur...

Senior Member LTCD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Ankara, Turkey.
    MCP panelde F/D swich.
    Selim Aydogan
    1979-Ankara

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Yer
    Istanbul, Turkey.
    İyi niyetiniz için teşekkür ederim ama "FMC'nin tüm menülerini karıştırdım ama bulamadım" diyen birisinin, "F/D swichini kaldırmayı akıl edemeyeceğini" düşünmeniz, Fatih hocam gibi beni de tebessüm ettirdi...

İsim:  150127 11;28;04.jpg
Görüntüleme: 758
Büyüklük:  153.4 KB (Kilobyte)
    Adnan YILMAZ
    ___DST718___

Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Bir 737 özürlü olarak konuşuyorum lütfen yanlışım varsa düzeltin, MCP'ten herhangi bir lateral ( kalkış için LNAV ya da HDG) mode ARM ederseniz PFD'nizde dikey çizgiyi, vertical mode (VNAV ya da vertical speed) ARM ederseniz PFD'de yatay çizgi flight directoru göreceksiniz. İyi uçuşlar..
    Kıvanç Talip UÇAN

Uçak Aviyonik Teknisyeni

İstanbul / 1991

http://www.jetphotos.net/showphotos.php?userid=55072

Yer
    Istanbul, Turkey.
    Hocam haklısınız, kalkış öncesi HDG aktif edilirse dikey, Altitude aktif edilirse yatay çizgi aktif oluyor...

Ancak ben gerçek hayatta bunlar kalkış sonrası aktif ediliyor diye biliyordum...
    Adnan YILMAZ
    ___DST718___

Senior Member LTCD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Ankara, Turkey.
    Adan hocam en basit olanı gözden kaçar mantığıyla yazdım sanırım FMC de plan doldurduysanız eksiksiz şekilde VNAV ve LNAV a basıp F/D sviçi aktif ettiğinizde "pembe" çizgi gelecektir. Bu bembe çizgi sizi uçağın doldurulan plana göre varyosunu yakalamanız ve dönüşlerini yapmanız için klavuzluk edecek taaakii a/p yi aktif edene kadar.
    Selim Aydogan
    1979-Ankara

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Ben üzüntümü sessiz şekilde dile getirmek istemiştim aslında ... Çok fazla yazmayacağım [ Bu sefer tebessüm ]

Flight Director sadece LNAV / HDG ya da VNAV / VS devreye girdiğinde değil, kalkışta bizim için önemli olan hızları yakalayıp tutabileceğimiz tırmanış açılarını takip etmek için de kullanılır. Doğrudur bazı firmalarda otomatik pilot fonksiyonları belirli seviyelerde açılır, bu uçağın otomatik pilot sisteminin sürümü ve/veya firma operasyon usulleri ile alakalıdır. Her NG'de yerde LNAV / VNAV aktif olmayacağı gibi olabilenlerde de havayolu bu özelliği kullanmıyor (kullanmak istemiyor) olabilir.

Eğer CDU üstünden yapacağınız girişlerle FMS'i (Flight Management System) gerek performans gerekse de tam olarak uçmak istediğiniz rotaya göre ayarlarsanız ve tabii ki uçağınızın konfigürasyonunda da sorun yoksa, pembe çizgiler size kalkış koşusuna başladığınız andan itibaren eşlik eder ( yanlış hatırlamıyor isem switch kapalı bile olsa bazı koşullarda otomatik devreye giriyorlardı ).

Sadece F/D takip ederek otomatik pilotu (CMD A ya da CMD B) kullanmadan bir uçuşu başından sonuna kadar götürebilirsiniz ... Özellikle kalkışta uygun süratleri doğru tırmanış açılarını kullanarak koruyabilmek için F/D takibi gereklidir, ikincil olarak SID takibinde işinize yarar (LNAV aktif ise), aynı mantıkla tırmanırken ya da düz uçuşta rotanıza ve istediğiniz dikey profile uygun olarak size çağrılar yapar vs. vs.

Velhasıl, vakit bulursanız biraz araştırın ... F/D basit iki pembe çizgi gibi görünse de aslında birçok işlevi ve kullanımı olan, IFR uçuş yapan her Boeing sanal pilotuna uçuşun her safhasında getirisi olan "gerekli" bir sistemdir.

Merak edenlere, F/D'nin sadece "Take Off" modundan birkaç bilgi (çevirmeye üşendim kusuruma bakmayın) ;

* The F/D take-off mode is engaged by pressing the TO/GA P/B on either thrust lever. The AFDS annunciation is TO/GA and HDG SEL.

* Initial F/D commands are 10 degrees nose-down pitch and HDG SEL for roll. At 60 kt IAS, the F/D pitch command changes to 15 degrees nose-up and roll remains HDG SEL mode.

* The F/D provides pitch commands after liftoff. It continues to command 15 degrees pitch until a sufficient climb rate is acquired. It then commands pitch to maintain the MCP speed plus 20 kt IAS; this speed is set during preflight. Next, when either A/P is engaged in CMD or when the MCP selector is rotated, 20 kt IAS is automatically added to the MCP display. Higher speeds may then be selected.

* The F/D roll mode is HDG SEL from take-off mode engagement through the take-off climb-out.

* To terminate the take-off mode below 400 ft RA, both F/D switches must be turned OFF.

* Above 400 ft RA, the take-off mode can be terminated by selecting other F/D pitch modes or by engaging an A/P in CMD.

* Engaging an A/P in CMD after a F/D take-off, automatically engages the A/P and F/Ds in LVL CHG for pitch and HDG SEL for roll. If the F/D roll mode had been previously changed from HDG SEL to LNAV or VOR LOC, the A/P initially engages in the same roll mode as the F/Ds. When LVL CHG engages, the MCP IAS/Mach Display and airspeed cursors change to V2 + 20 kt.

* If an engine fails during take-off before reaching V2 speed, F/D pitch commands are referenced to V2. If engine failure occurs after reaching V2, but less than V2+20, the reference speed is the speed at engine failure. If engine failure occurs at or above V2+20, V2+20 is the commanded speed. Reference speed is never less than V2 for the current flap setting. Roll control remains the same as for two engines operating.

Emniyetli uçuşlar.
    Konu fatih.koz tarafından (28-01-2015 Saat 00:20 ) değiştirilmiştir.
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Acizane,
    F/D açıldığında PFD üzerine ok veya artı şeklinde yönlendirme ve takip amaçlı işaret çıkıyor değil mi?
    Gelelim, bu yönlendiricinin artı veya ok şeklinde mi olacağına, bunun seçimi de FMC içindeki menülerde var, orada bulabilirsiniz.. Tabii sorunuz bu ise...