8 sonuçtan 1 ile 8 arası
    Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.

Helikopterler Hakkında Genel Bilgiler ?

Merhaba Elimde FAA nın Helikopterlerle ilgili E-kitabı var ama ingilizce olduğundan çözemedim herzaman'da araştırmaya müsait olmuyorum.

Bu konuyu açmamdaki sebep Helikopterlerin Uçuş dinamiği kaldırma kuvveti vs.vs. siz tada çok soru üretebilirsiniz belki ama vakıf olamadığımdan sorularım biraz tarzanca olabilir, Ümit ederimki en azından tatmin edebilecek bilgiye sahip üstad'lar Forumumuzda mevcuttur.

Şu sıralar en çok Ana rotor ve pervanelere kafayı taktığımdan o kısmdan başlamak istiyorum.

Ana rotor anladığım kadarı ile iki şekilde helikopter'i hareket ettiriyor.

1. Rotordaki Swashplate denen bir parçanın marifetiyle (alt Resimde) palleri aşağı yukarı hareket ettirerek yani sağ tarafa yatacak ise soldaki palleri aşağı çevirerek daha çok havayı aşağı iterek helikopter'in sağa doğru manevra yapmasını sağlıyor.

2. Bazı araçlarda ise rotor'u yatırarak manevra yapması ama bu ikinci olanı büyüklerde görmedim daha çok hobi tarzlı tek kişilik olanlarda gördüm.

Burada anlamakta zorlandığım şey ikitane pervane kırılmadan nasıl koskocs şeyi kaldırıyor durduğunda sarkık duruyor ama dönerken daha düz duruyor bunda merkez kaç kuvvetinin etkisi mi var nedir acaba?
    Birde Swashplate ile pal arasında extra bir bölüm daha oluyor End Rod denen bu çubuklar Swashplate'ten orta kısımdaki bir parçaya oradanda pallere bağlanıyor bunun önemi nedir ?

2 Pal ile 4 ve daha fazlası muhtemelen ağırlıktan kaynaklıdır, normal tek kişinin kullanabileceği bir Kit gördüklerimde 2 pal genelde ama 4 olmasının bir avantaj yada dejavantajı varmıdır yani dengeye falan bir katkı sağlarmı?
    İnternette çok rastladığım Kit helikopterler var bizde böyle birşey yapmak istesek bu paller nereden sipariş verilebilir isteğe özel Pal yapan şirket varsa bildiğiniz linklerini paylaşmanızı rica ediyorum. Şimdilik cevap geldikçe benim de aklıma takılan şeyler oldukça sizlerle paylaşmakistiyorum sizlerde bilgilerinizi esirgemeyiniz Tüm sanal pilotlarımıza başarılı ve kırımsız uçuşlar dilerim Saygılarımla.
    Konu atmaca53 tarafından (16-01-2015 Saat 16:02 ) değiştirilmiştir.
    Soner YILDIRIM
    THY054T (LTBA)

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    çok uzun ve kolayca anlatılmayacak kadar detaylı sorular olmuşlar. Hayırdır? nereden çıktı bu merak?

Peki çok uzun olmadan basitçe anlatayım. Helikopter uçuş dinamiği, sabir kanatlı bir uçağın uçuş dinamiğinden çok daha farklı çalışıyor. Bir tek örtüştükleri yer var, o da paller belli bir dönüş hızına ulaştığında ve/veya doğrusal uçuşa geçtiğinde, aynı sabit kanatlı uçaktaki kaldırma prensibi gibi helikopterin konumunu belirleyen bir kuvvet oluşturuyorlar Fakat özünde helikopterin hareket ve uçuş teorisi, dönen pallerle elde edilen kaldırma ve yere doğru olan itiş gücü ile helikopterin hava ortamı içinde ağırlığının dengede tutulması.

Sorulara gelince; rotor pallerin çok özel bir şekilde üretilirler. Hem merkezkaç kuvvetine, hem kaldırma kuvvetine hemde rotor göbeğindeki pal açısı yani hatve hareketinden oluşan gerilime aynı anda karşı koymak zorundadır. SArkması normaldir, aynı uçaklarda kanatların yüzeyinde kaldırma kuvveti oluştuğunda uçlarından yukarı kıvrılması gibi, pallerde yeterli hıza ulaştıklarında pal yüzeyinde oluşan kaldırma kuvvetine bağlı olarak yatay veya hafif yukarı bakar duruma gelirler. Pallerin kaldırma kuvveti aynı sabit kanatta olduğu gibi, pal yüzeyinden geçen hava akımının yukaır doğru vakum yapması ve kaldırma kuvveti oluşturması. Tek fark pal açısı ve rotor dönme sürati (deviri) ile bu kaldırma oranının dengelenebilmesi. Pal kadar ince birşey nasıl kaldırma kuvveti yaratır? buradaki sihir, pallerin yüksek devirde dönerek aerodinamik olarak bu etkiyi sağlamaları. Yani o kadar hızlı dönüyorki, sanki görünmez bir kanat yüzeyi oluşuyor fakat bu kanat yüzeyinin içinde havada geçmek zorunda! Helikopter işi biraz karışıktır.

Rotor tablasının iki görevi var.
    1- pallerin bağlı olduğu ana tablayı helikopterdeki lövye kumandasından gelen harekete bağlı olarak sağa-sola öne-arkaya doğru eğmek. Bu pallerin doğrusal olarak hareket yönünü belirliyor yani rotoru dönerken bir tabak gibihayal ederseniz tabağın ortasında bir merkezden her yöne doğru eğilmesi. Bu lövye kumandası.
    2-pallerin hatve açısını kontrol eden "collective-kollektif"kumandasından gelen (yanda yukarı ve aşağı doğru hareket eden üzerinde aynı zamanda gaz kolu olan) kumandayı, pallere iletmek. Bu sayede pallerin hatve açısı değiştikçe helikopter yukarı veya aşağı hareket eder. Tam olarak aslında hatve açısı değiştikçe kaldırma kuvveti artar veya azalır böylece dikey eksende hareket sağlanır. (tabi bu kadar basit değil, motor devir, güç kumandası ile helikopterin bu kaldırma kuvvetine karşılık gelen zorlanmasını karşılayacak gücüde-tork- aynı oranda kumanda etmek gerekiyor)

REsimdeki "endrod"lar tamamen buradaki rotor tasarımı ile ilgili. Her helikopterde bu tasarım farklı olabilir. önemli olan sabir kumadan tablasından hareketli rotor tablasına aktarma şeklide. Kiminde iki kasnak kiminde birkaç kasnak kullanılabilir.

2 veya 3 veya 4 pal olmasının sebebi performans ile ilgili bir konu. Aracın ne kadar yükle nekadar hızlı gitmesini ve ne yapması gerektiği ile alakalı. Ne kadar pal , o kadar rotor'da transmission parçası demek. Bunların rotor başına bağlanmasıi pal syısına göre devir sayısının belirlenmesi pal sayısına göre pallerin uzunluğunun ve profilinin ayarlanması hepsi bir kombinasyon işi.

Kit helikopter için pal yapan bir firmaya hiç rastlamadım. Sıfırdan "ev yapımı" helikopter yapana pek rastlamadım, genelde hepsi kit olarak yapılan mosquito,rotorway vs gibi helikopterler. Fakat niyetiniz varsa, bunlarla ilgili "ev yapımı helikopter" gruplarını bulup oradan bilgi almak mümkündür sanıyorum. Tabi dediğim gibi pal işi hesap kitap işi yada tam tersi varolan pervaneye göre helikopteri ve motorunu belirlemek lazım. Dikkat etmedim ama müsait olduğumda bakarım.
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Merhaba Ağabey öncelikle ilgine Teşekkür ederim, Bu merak yıllardır beni benden alan bir merak ama helikopter işi karmaşık olduğundan ya üstünü uçaklarla yada başka birşeylerle örtmek zorunda kalıyorum, ama gönül işi ya rahat durmuyor araştırıyorum incelemeye çalışıyorum yani duygularım depreşiyor herhangibir icraata başlayamasamda topladığım verileri arşivliyorum ama baskı gittikçe artıyor alttaki adreste planlar var aslında birtane alıp incelemek istiyorum planda neler var sadece malzemelerin nasıl bir araya getirilişi vs. gibimi yoksa parçaların ölçüleri ve detaylar da varmı ? diye çünki ev yapımı heli maliyet bakımından daha iyi olacaksa en azından kolay kısımları kendimiz özel yaptırabilirmiyiz yani bir cnc atölyesinde rotorlar,iskeleti de boru bükme tezgahlarında yaptırmak falan bu konu kafamı okadar kurcalıyorki işimi aksatıyorum desem yalan olmaz, şu anda bu parçaları kendim çizmeyi öğrenmeye çalışıyorum Solidworks diye bir program var onun üzerinde çalışıyorum çok zor bir program değil aslında ama benim işim zor ben Fırıncıyım ulan sen git ekmek yap ekmek sat gibi olabilir yani birde ingilizce olmadığından o da ayrı bir sıkıntı hoş bu zamana kadar çoktan öğrenmiştik ama olmadı işte.
    http://www.prismz.com/helio/

Burada paylaşacağım sorular RC heli ve hombuild helikopter'i göz önüne alarak soracağım umarım canınızı sıkmam.

Helikopterde CG noktasını bulmak mühendislik işimidir yani 80kg lık bir adamın koltuğa oturduğunu düşünürsek hemen arkada ana rotor şaft'ı ve onun arkasında da motor bunların santimi santimine belli bir ölçü içinde olması şartmıdır elbette motor 1 metre ötede olsa olmaz ama o yakın mesafede de belli bir ölçümü gerek ve kuyruk uzunluğu yine nekadar önem taşır, yoksa bunları zaten manevra kabiliyeti itibariyle rotorlar telafi ederler mi?

Bildiğiniz üzere Rc helikopterlerde Gyro denen bir icat var denge sağlamaya yarıyor herhalde bunlar servo motorlaya gönderdiği sinyalle helikopterin açısını stabil tutuyor peki bunları home buildlerde kullanamazmıyız, belki saçmalık ama şuradan yola çıktım Gyro sonuçta motor değil akıllı bir sinyal mekanizması diyelim acemice home buildlere onagöre büyük servo motorlar takılsa ve gyrolar da o sevolara bağlansa olmaz mı? yada bukadar uğraşmaya ne gerek var zaten dengeleyici sistemler mi var ? hani olurya bir gün yaparsak haftalarca denge kurmaya çalışmak sıkıcı olabilir.

Bazı home build videoları inceliyorum adam hopluyor zıplıyor bir türlü kaldıramıyor dengeyi kuramıyor, Mosquito gibi pro seviyesindekiler özel birşeyle mi bu dengeyi sağlıyor yoksa onları uçuranlar zaten işi bilenler olduğundan mı öyle uçuruyorlar hiç titretmiyorlar bile. aklımda birşey daha vardı ama bir sonrakinde, Tekrar ilginize Teşekkür ederim.

Googleden çeviri birtane buldum Pal üretip satıyorlar galiba :http://www.vortechinternational.com/
    Konu atmaca53 tarafından (17-01-2015 Saat 10:08 ) değiştirilmiştir.
    Soner YILDIRIM
    THY054T (LTBA)

Yer
    istanbul, Turkey.
    Rica ederim, konu ile ilgili olarak çok fazla bilgi ve deneyimim yok ancak bende okuduklarımdan ve takip ettiklerimden birşeyler biliyorum. Helikoptrde de bir CG noktası var ama sabit kanatlı uçaklardaki gibi değil. Nihayetinde helikopterin motoru, rotor aksı kuyruğu ve yük yani yolcunun bulunduğu yere bağlı bir hesap yapılıyor fakat motor ve rotor aksı birbirine yakın olduğu sürece mesela resimdeki gibi, ağırlık merkezi sanıyorum sadece trim ile dengeleniyordur. (motorun ağırlığına karşı yolcu ve rotor ekseninin açısı.

RClerde hissiyat olmadığı için bir tür gyro kullanılması normaldir ama gerçek ölçüdeki bir helikopterde sadece bu işi yapan bir gyro olduğunu sanmıyorum fakat kumandaya yardımcı olabilecek birşey herhalde vardır. Helikopter çok dengesiz ve kararsız bir uçuş aracıdır, o yüzden ev yapımı helikopterler ve bunlarla ilk kez uçanlar çok büyük zorluklar yaşarlar. Kaldıki ev yağımı helikopterlerde kumanda aktarımıi torort gücü vs gibi birçok şey ölçek olarak küçük yani normale göre çok daha hassas (mesela, ev yapımı küçük uçakların kumandası normal bir uçağa göre daha hassasdır çünkü kanat profillleri, ölçüsü ve motor gücü minimum şartlara göre tasarlanmıştır. Pitts gösteri uçağı gibi diyelim). Bu demek değildir ki stabil uçamayacaklar helikopter pilotlarının hemen hepsi , helikopteri kumanda etme becerisinin el melekesinin gelişmesi ile doğru orantılı olduğunu söylerler.

Rotor ve gerekli aktarma işinin burada yapılabileceğini pek sanmyorum çünkü hem anlatması hem yaptırması hemde bu iş için gerekli nitelikte malzeme bulmak mümkün olmayabilir. Nihayetinde ev yapımı bile olsa uçan bir araç için hayati önemi olan bir parçanın imalatı söz konusu. Kalan tüm kaporta ve gövde için gerekli boru profili temin edilebilir ve imalatı yapılabilir. Motor temin edilebilir yada aynı güç ve deviri üretecek aynı ağırlıkta başka motor yine bulunabilir (Volkswagen boxer motorları örneğin fakat işlem geçirmeleri gerekir, yinede rotax'ın uygun motorları var). Pallerin burada imalatının yapılacğaını sanmıyorum o yüzden yurtdışından gelmesi daha makul.

Bence linkdeki modelleri yapan grup yad kişilerle doğrudan temasa geçip kişisel tecrübelerini ve tavsiyelerini almak lazım. Türkiye'de ticari değil de kendi zevki için ev yapımı kit helikopter yapan birisi var diye hatırlıyorum.

Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Alıntı hakan737 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ağırlık merkezi sanıyorum sadece trim ile dengeleniyordur. (motorun ağırlığına karşı yolcu ve rotor ekseninin açısı.
    Bende böyle düşünmüştüm teyit etmek istedim rotor denge mekanizması pilota karşılık motor aşağı yukarı motor ve pilot kiloları birbirine yakındır ufak tefek farkları da dediğiniz gibi Trim hallediyordur.

Ana Pal lerin uzunluğu ve genişliği neye göre hesaplanıyor acaba yani yazınızda okuduğum pervaneye göre bir ölçek üretmek nasıl olurdu acaba örneğin 3mt lik bir pal sistemi olan heli'nin kafa kuyruk mesafesi 2,5 mt olması gerikir gibi bir şart arz edermi yoksa tabiiki ölçü oran önemli ama kuyruk boyu 20cm uzun olmuş kısa olmuş farketmez mi acaba ? Yukarıda Musquito nun ölçülü resminde görülen hani aşağı yokarı buna uyacak ölçekler gibi mesela.
    Soner YILDIRIM
    THY054T (LTBA)

Yer
    istanbul, Turkey.
    Mosquito'nun performans değerlerini bilmek lazım onun için. Zaten orası beni aşar temel helikopter teorisinden anlarım ama iş mühendislik hesaplarına girince onu bilen birisinin cevaplaması yapması lazım. Mutlaka Pal uzunluğu, kalınlığı , profili, pervane dönüş hızının bir matematik hesabı vardır. Ultralight pervanelerinde bile motor gücü, devirine göre pervane çapı yada hatvesi değişiyor, o yüzden hassas bir nokta burası. Kuyruk boom'un uzunluğunun çok farkettiğini sanmıyorum ama kuyrktaki pervanede bir hsap kitap işi. Neutral durumdayken motorun dönme momentine karşılık gelecek karşı kuvveti yaratması lazımki "rudder" kumandası ortada yani neutral durumdayken konum olarak helikopter ufki olarak sabit kalsın-ki kalmaz çünkü çok hassasdır.

REsimden ölçek-ölçü çıkarmak bir yere kadar işinizi görür ama çok da güvenmemek lazım.Verdiğinzi linklerdeki kit planları ise kesin ölçü ve performans değerlerini içeriyor, onlar daha sağlıklı.

Çok vaktim olmadığından yazdıklarınızı detaylı okuyamadım. Ancak hava araçlarının aerodinamik yapısını merak ediyorsanız Yıldız Teknik Üniversitesi, İTÜ gibi üniversitelerin Makine mühendisliği ve Uçak mühendisliği bölümlerinde makine dinamiği anabilim dallarını incelemenizi tavsiye ederim. Zira bu dallarda bu tarz bilgileri içeren ders notları olabiliyor. Belki biraz zorlayabilir araştırmak ancak hem bilimsel hemde mekanik aksamlarıyla ilgili güzel bilgiler bulabilirsiniz.

Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Bir zamanlar makina mühendislerine helikopter ödevi verilirmiş diye duymuştum mühendislik kabiliyetlerinin gelişip gelişmediğini öğrenmek için olsa gerek.
    Turgut bey ilginize Teşekkür ederim bu bilgiler üniversitelerin web sayfalarında paylaşılırmı acaba? aslında içeriye alsalar gidip üşenmeden sorardım.
    RC de Şu ölçülerde birşey yapmak isterdim :http://rmax.yamaha-motor.com.au/
    Home build de de Mosquito gibi birşey Uçaklardan da İcon5 i tek geçerim
    Konu atmaca53 tarafından (18-01-2015 Saat 01:05 ) değiştirilmiştir.
    Soner YILDIRIM
    THY054T (LTBA)