8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Threaded View

Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.

Helikopterler Hakkında Genel Bilgiler ?

Merhaba Elimde FAA nın Helikopterlerle ilgili E-kitabı var ama ingilizce olduğundan çözemedim herzaman'da araştırmaya müsait olmuyorum.

Bu konuyu açmamdaki sebep Helikopterlerin Uçuş dinamiği kaldırma kuvveti vs.vs. siz tada çok soru üretebilirsiniz belki ama vakıf olamadığımdan sorularım biraz tarzanca olabilir, Ümit ederimki en azından tatmin edebilecek bilgiye sahip üstad'lar Forumumuzda mevcuttur.

Şu sıralar en çok Ana rotor ve pervanelere kafayı taktığımdan o kısmdan başlamak istiyorum.

Ana rotor anladığım kadarı ile iki şekilde helikopter'i hareket ettiriyor.

1. Rotordaki Swashplate denen bir parçanın marifetiyle (alt Resimde) palleri aşağı yukarı hareket ettirerek yani sağ tarafa yatacak ise soldaki palleri aşağı çevirerek daha çok havayı aşağı iterek helikopter'in sağa doğru manevra yapmasını sağlıyor.

2. Bazı araçlarda ise rotor'u yatırarak manevra yapması ama bu ikinci olanı büyüklerde görmedim daha çok hobi tarzlı tek kişilik olanlarda gördüm.

Burada anlamakta zorlandığım şey ikitane pervane kırılmadan nasıl koskocs şeyi kaldırıyor durduğunda sarkık duruyor ama dönerken daha düz duruyor bunda merkez kaç kuvvetinin etkisi mi var nedir acaba?
    Birde Swashplate ile pal arasında extra bir bölüm daha oluyor End Rod denen bu çubuklar Swashplate'ten orta kısımdaki bir parçaya oradanda pallere bağlanıyor bunun önemi nedir ?

2 Pal ile 4 ve daha fazlası muhtemelen ağırlıktan kaynaklıdır, normal tek kişinin kullanabileceği bir Kit gördüklerimde 2 pal genelde ama 4 olmasının bir avantaj yada dejavantajı varmıdır yani dengeye falan bir katkı sağlarmı?
    İnternette çok rastladığım Kit helikopterler var bizde böyle birşey yapmak istesek bu paller nereden sipariş verilebilir isteğe özel Pal yapan şirket varsa bildiğiniz linklerini paylaşmanızı rica ediyorum. Şimdilik cevap geldikçe benim de aklıma takılan şeyler oldukça sizlerle paylaşmakistiyorum sizlerde bilgilerinizi esirgemeyiniz Tüm sanal pilotlarımıza başarılı ve kırımsız uçuşlar dilerim Saygılarımla.
    Konu atmaca53 tarafından (16-01-2015 Saat 15:02 ) değiştirilmiştir.
    Soner YILDIRIM
    THY054T (LTBA)