4 sonuçtan 1 ile 4 arası
    Senior Member
    Yer
    , Turkey.

PMDG 777 yan rüzgar altında iniş problemi (m) (crosswind landing)

Uzuuun zaman oldu FS'ye ara vereli. Birkaç hafta önce eski dostumu tekrar kurdum, ama bu sefer FSX olarak. Özlemişim doğrusu.

Eskiden de 777 ile uçardım FS9'da. Meljet'in 777'si, Phoenix'in 777'si, POSKY'nin 777'si ... Müthiş uçaklardı benim için. 777'ye hayrandım. Bu uçakları hatırlayan arkadaşlar vardır belki.

Eskiden olduğu gibi yine en sık uçtuğum uçak 777. Bu sefer PMDG'nin 777'si. Benim beklentilerimin üstünde. Gayet başarılı bir uçak. Oldukça keyifli uçuşlar yapıyorum. PMDG yine iyi iş çıkarmış doğrusu

Tek sıkıntım şu: Yan rüzgar altında iniş yaparken (örneğin 30-40 knot) bildiğiniz üzere uçak yengeç şeklinde piste yaklaşıyor (crab tekniği). Yalnız gel gelelim piste çok az bir mesafe kala yaklaşık 50-100 feet yükseklikte uçak kendi doğrultusunu kendisi otomatik olarak düzelterek pistin course hattına hizalıyor. İster "otopilot" ile yaklaşın, ister "manuel" yaklaşma yapın hep aynı mesafede ve yükseklikte uçak "can sıkıcı" bir şekilde kendi doğrultusunu kendi düzeltiyor ve pilota "işte bu inişi ben yaptım" diyebileceği bir keyif bırakmıyor. Eminim yan rüzgar altında iniş yapan arkadaşlar varsa onlar da bana katılacaklardır.

Soruma gelince; gerçek 777'lerde böyle bir sistem mi var da PMDG bu şekilde modelledi yoksa bu bir bug mudur ? Eğer bu bir ayarla düzeltilebilir bir durum ise bu ayarı nereden yapıp da bu hoş olmayan durumu düzeltebilirim ?

Saygılarımla.
    Ferit ÖZTÜRK
    Ferit Öztürk
    feritozturk1955@yahoo.com

Senior Member Omer Akomer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İstanbul/Türkiye
    Camiaya tekrar hoş geldiniz.

Sorunuza dönersek, yanılmıyorsam T7'de Autorudder denilen bir sistem var ve PMDG bunu simüle etmiş. Kırımsız uçuşlar...

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Manuel bir yaklaşmada rudder'ı otomatik ayarlayacağını sanmıyorum, en azından mantık onu söylüyor, pilotta olması lazım bu kumandanın. Autotrim'i anlarım(gerçi o da Airbuslarda var) ama autorudder "otomatik olmayan" bir yaklaşma için uçağın pilota müdahalesi gibi duruyor. Yeni sistemlerde "sen uçağı düz tut yeter ben pisti ortalarım" gibi bir şey koydularsa onu gerçekten bilmiyorum. Umarım T7 pilotlarımızdan birisi bunu bize açıklar hepimiz öğrenmiş oluruz.

Onun dışında aradaki geçecek süreyi değerlendirmek için; FSX'in autorudder (FS9'da da vardır hatırlarsınız muhtemelen aynı yerdediler) özelliğini kapatıp bir kez daha denermisiniz? Birde PMDGnin ayarlarını iyice bir gözden geçirin (hem desktop üzerindeki manager'dna hemde FSX menüleri içinden). Belki sanal pilotlara kolaylık olsun diye kendileri eklemiştir böyle birşeyi.
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Senior Member
    Yer
    , Turkey.
    Ömer Bey dediğiniz gibi birşey olabilir benim de aklımdan geçmedi değil.

Hakan Bey, konuyu açmadan önce en az 10 farklı şekilde yaklaşma yaptım. FSX'den autorudder'ı kapattım olmadı, tamamen manuel yaklaştım olmadı, aotopilotu, autothrottle ve flight director'u joystick'de kısayol tuşlarına atayıp son yaklaşmada çok seri bir şekilde kapattım yine olmadı. Her seferinde uçak kendi doğrultusunu düzeltti.

Tekrar ayarları iyice gözden geçirmeyi planlıyorum, çünkü mantıken muhakkak bir şekilde devre dışı bırakılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü gerçek 777 videolarını izlediğimde piste inmeden önce ve piste indikten sonra her iki durumda da doğrultunun düzeltildiğini görüyorum (crab ve de crab teknikleri).
    Ferit Öztürk
    feritozturk1955@yahoo.com