Sonuçlar: FSX vs. X-Plane 10

Katılımcı sayısı
46. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • FSX

32 69.57%
  • XPlane

10 21.74%
  • Her ikisi

5 10.87%
Birden fazla seçeneğe oy verilebilir.
Sayfa 3/3 İlkİlk 123
26 sonuçtan 21 ile 26 arası
    Senior Member hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    , Turkey.
    Fatih'in yazılarını özlemişiz ara sıra kışkırtalım.
    Haluk; niyetinin o olmadığını biliyorum ama yazın da canisparene x plane savunuyorsun anlamı çıkabiliyor. inceleme verilerin yeterli olur.
    Bir ara kullanmıştım, dinamiklerini bende beğendim ancak evde uçmak ara sıra görsellik falan da istiyor, yoksa zaten deli diyorlar, sırf kokpit görüntüsüyle zırdeli derler.

Senior Member
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Fatihciğim,
    Emeğine sağlık çok güzel bir yazı olmuş ve gerçekler de bunlar zaten…(Haşmet haklı seni sık sık kışkırtmak çok iyi oluyor !! tabii şaka))

Sevgili arkadaşlarım;
    Ben konuya başka bir pencere açmak istiyorum;

Hepimiz bundan (FS9 FSX X-Plane,PD3) büyük bir keyif alıyoruz,bazen beynimizi yiyor bazen de mutlu bir uçuş gerçekleştiriyoruz.Buraya kadar hemfikiriz sanırım.Ancak…
    İş teknik,görsel,ekipman,bilgi ve eğitim işine gelince sonuç çoğu zaman “hüsran” oluyor ve olacak (belki de bana göre)
    Üyelerimiz arasında gerçek Pilotlar var,bu iş önce onlardan dinlenirse daha iyi olur düşüncesindeyim,sonuçta uçuşlarında her hava şartını yaşayan,tüm güzellikleri en iyi gören onlar,ve Bilgi ve Birikimleri de bizlerden çok çok fazla.
    Benim görsel konularda genellikle takıntılarım vardır;(bir çocuğa 3.5 yaşında nota öğretirsen doğru,eğri,yuvarlak,elips hatalarını anında görür) herkes gibi ben de uçağın en azından pistte iken güzel görünmesini isterim,diğer bir deyişle modelin aslına en yakın uygulamasıdır görmek istediğimiz.Havaalanlarında nasıl Uçakları oldukça yakından görüyor ve Sim’de uçtuklarımızla görsel olarak mukayese ediyorsak..
    Kaçımız uçak uçururken dışarı çıkıp uzaktan uçağı seyredebiliriz ki!! (sakın bunu denemeyin)
    Havayı …..(özürlerimle yazamayacağım) hissetmeden,nasıl uçuş keyfini alabiliriz ??
    Uçuş Eğitimini,Temel bilgileri,Meteorojik bilgileri öğrenmeden,size bunu öğreten hocanın kanaati olmadan siz nasıl “solo” uçabilirsiniz? Nasıl Cross Country uçuşunu gerçekleştirebilirsiniz? Eminim çoğumuz Pilotajda daha bebelik dönemindeyiz sanki !!

Ömrüm boyunca oldukça fazla uçtum (2014 totali 156 uçuş) oradan gördüğüm yeryüzünü bir sim’de nasıl görebilirim ki ?? istenildiği kadar yeryüzü kaplamaları,Havalimanları vs. yapılırsa yapılsın oradan her şey çok daha değişik (-ki zaten biliyoruz)
    En önemlisi uçuş dinamikleri…lütfen söyleyin bir yazılımla bir tabiat şartları nerede buluşabilir? Ben size söyliyeyim 8 milyon Eurocuk verip bir Simulatör alırsanız “evet”
    Hadi..8 Milyon Euro verdiniz görseller ne olacak? Çoğumuzun gerçek Simulatör uçuşu var görsellerden ne haber ? diye soracak olsam ? (hemen orada gerçeğe gerek yok demeyin,tabii yok amaç farklı amma bir de gerçeğe yakın olsaydı?)
    Uçtuğum yıllarda Cessna 172 uçağının hakkını vererek uçtuğumu biliyorum,aldığım pek çok paralı uçak beni aslı gibi mutlu edebildi mi? Asla..tabii o zaman benim de 30 $ yerine adam gibi bir 60-80.000 $ verip hakikisini almam gerekmez mi?

Başka bir önemli konu;
    Her an Sitemizden kullandığımız Bilgisayar,bir Uçak modeli.bir eklentiden durmadan şikayet etmiyormuyuz? Tabii haklı olarak…demek ki bu işler pek büyük konuşmayayım amma 4/4 lük olamayacak gibi görünüyor..(belki de bana öyle görünüyor !!)
    Çoğumuz (ben de dahil) görsel bir güzelliği hemen SS olarak Sitemizde yayınlıyoruz,hem de keyifle hemde izleyen olarak keyifle,sorayım size bazı kaptanlarımızın gerçek uçuş Videolarından aldığımız keyifin dozu kaç? Vallahi sarhoş oluyoruz değil mi?
    Eminim çoğumuz gerçek bir uçuş sonrası eve geldiğinde aynı uçuşun simulasyonunu yapmıyor mu? Tabii beyin hemen aradaki farkı hesaplıyor !!
    Birçok değerli Hocamız hem teorik bilgilerini paylaşıyor,hem bize çok keyifli Tasarımlar sunuyor,oldukça fazla eğitici bilgiler,belgeler paylaşılıyor,”hepsine sonsuz teşekkürler” iyi ki varlar.

Bir önemli konu ise,Kaza Kırım Raporları ve Filmleri,ilk öğrendiğim cümleyi yazmadan geçemeyeceğim “Havacılıkta Kurallar hep Kan’la yazılmıştır” belki Alaturka oldu amma kulağımda hep bu oldu,Temel eğitim de uçuş öncesi 1-2 saat yerde ders vardı,sonra uçuş Havada ders,sonrasında ise tekrar yerde yapılan dersler Hatalar ve Doğrular,öğretenlere sonsuz teşekkürler.İnanın bunu gerçek Pilotlar çok iyi bilir “kafanız bir şeye takılıysa uçmayın” derler,(veya bana dediler sadece !!) dikkatinizi isteseniz de kolay kolay toplayamazsınız,bazıları da “uçuşa giderken aynen bir düğüne gider gibi hazırlanırım” der, yani kişilere göre bu yorumlar değişebilir.

Tabii “motor patlatmak” konusunda benim bir bilgim yok,nasıl olduğunu da bilenlerden duymak isterim (kızmak yok,affola şaka)

Sözü çok uzattım,elimizde olanlanlarla,araştırıp okuyup bilgi edendiğimiz her türlü,teknik,görsel eklerle bu işi keyifle yapalım,kim ne isterse onu kullansın,sonuçta bunun sonu yok ve her şey “Maddiyat” yani $...Euro…TL cep yakan cinsten.

Kazasız,Kırımsız sağlıkla Keyifli Uçuşlar sevgili kaptanlarım.

sevgilerimle
    Garo Mafyan - 1951 - ?stanbul

Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Xplane kullandım, ancak bir çok kullanıcının Xplane nin dinamiklerini fazla abarttığını düşünüyorum.Bazı parametreleri anlık olarak hesaplaması bildiğim kadarıyla FS serisindeki gibi parametrelerin önceden belirlendiği bir air dosyası olmaması bir avantaj sağlasada çok fark yaratıcak birşey olduğunu düşünmüyorum.MSFS in en büyük sıkıntısı, bir hava aracına yönelik program olsada, bizzat havanın kendisinin es geçilmesi.Kaç yıldır var olan bir yazılım ve daha ancak Active Sky Next ve PMDG nin birlikte yaptığı bir proje ile gerçeğe yakın bir weather radar sahibi olabildi kullanıcılar.Active Sky next devrim yaratıcı bir ürün olarak çıktı piyasaya ve satın alıp kullandım, ancak orda da en başta hava hep stabildi.Turbulans sadece bulutta oluyor onun dışında hep smooth bir hava.Bunun üzerine hem forumlarında yazdım, hemde direk mail attım hifi daki kişilere ve havanın bu kadar stabil olması mümkün değil, yaptığımız her uçuşun %90 nın bazen şiddetli, bazen çok hafif şiddetli rüzgar türbülanslarına maaruz kalıyoruz, gerçek hayatta hava bu kadar durağan değil düşük irtifalarda uçarken diye belirttim.Bana gerçekten uçuş yapan tüm kullanıcıların aynı şikayeti ilettiğini belirtiler ve SP1 den sonra bunu değiştiricez şeklinde bir mail attılar.Ve gerçekten de güzel bir hale getirdiler MSFS standartlarının çok üstünde bir hal aldı.

Simulatörün amacı belli ve emin olun level-d seviyesindeki simulatörlerde uçsanızda , hocanız genelde size şunu söyler, ''bu simulatör birebir gerçeklikte, tüm sistemleri simule edebilir, uçağın dinamiklerini simule edebilir ancak yere 100 feet mesafe kaldığındaki anı, hiç bir simulatör simule edemez, çünkü orda devreye kıç hissiyatı girer!'' Bu ''kıç hissiyatı'' denen şeyi uçmadan size verebilicek bir simulatör yok.Bu yuzden MSFS kullanan kişiler, PPL aşamasında çeşitli hatalar yapar, ve hocalar direk sen ''Flight simulatör mü oynuyorsun?'' diye sorar ve aletli uçuşa geçene kadar ilişkini kes der .Zaten uçuş dinamikleri isterse birebir olsun, stick forceları simule edemeyen joysticklerimizle zaten o kumandaların gerçek dinamiğini anlama şansımızda yok.

Dolayısıyla bir programdan ne beklediğinize bağlı bence seçiminiz ve tabiki bütçeye.Ben PMDG kalitesinde ve A2A seviyesinde uçaklar görmüyorum hiç bir platformda.Ne FS2004 nede X plane platformunda.Active Sky next ise zaten devrim niteliğinde bir ürün bana kalırsa, ASN den önce ve sonra diye ikiye ayrılır FSX benim için.FCOM da görüğüm detay bir bilginin simule edilmiş olması beni memnun ediyor, yada QRH den bir arıza seçip, PMDG menusunde failure yaratıp o senaryoyu uygulama şansı tanıması beni yeterince tatmin ediyor.En güzel Garo hocamız açıklamış, sonuçda en kaliteli sisteme bile bir Microlight bütçesi ayıramayız, dolayısıyla Microlight tan alınacak uçuş hazzını FSX den , Xplane den yada başka bir platformdan beklemek de haksızlık olur gibi geliyor bana.Kaldıki bir Cessna , bir DA20 yada biraz daha yuksek bütçede Cirruslar bile yeterince el yakan ve ulaşması zor görünen araçlarken, PMDG den yada bir başka şirketten, değeri milyonlarca dolar olan devasa bir makineyi kullanma hissini ve hazzını bize yaşatmalarını beklemek biraz haksızlık olur gibi geliyor.Bizler yıllardır sektörün içinde , her çıkan yeniliği takip eden, fırsat bulduğumuz her add-onn u denemeye çalışan kişiler olarak bir türlü memnun olmuyoruz,hep daha fazlasını istediğimizden yapılan muazzam programları objektif olarak değerlendiremiyoruz.Ama bu işlerden habersiz olan bir çok profesyonel pilot, ilk kez bu yazılımları görünce çok şaşırıyor, ''Yok artık onuda mı simule etmişler ,amatör bir program olmasına rağmen? Deli mi bu adamlar yahu ne zorları var ? '' şeklinde tepkiler verebiliyor.
    Burak

Win7/64mb laptopumda grafik kartım P3D için yeterli olmadığından ve yeni ve gelişmiş dedikleri için lisanslı X-Plane 10 ve birkaç uçak aldım ama FSX de uçmak daha hoşuma gidiyor.. FSX deki seçenekler (hatta free) bana X-Plane i unutturdu.. 70 kusür GB scenery var ama doğru dürüst bir havaalanı bile yok.

Sanırım XP nin dinamizm ve realizm adına yaptığı işler bizim gibi henüz işin başında olanlar için caydırıcı.. Eğer Cokpit ekipmanlarınız (en azından trim ve rudder) yeterli ise ve ustalaşmış iseniz ve amacınız meydan okuma (challange) ise XPlane i kullanın derim..
    X-Plane uçaklarını pistte düz sürmek ve havada düz uçurmak bile mümkün değil, yani hand off şansı yok gibi.. Onlara sorarsan böyle daha gerçekçi imiş, tek pervanelerde böyle olurmuş, ön tekerin yere basması için baskı lazımmış, filan filan...

Bilgisayarınız FSX de sorun çıkarmıyor ise X-plane için acele etmeye gerek yok, belki 2-3 yıl sonra...

Senior Member
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Zevkler, seçimler! Aynısını Boeing ve Airbus ta yaşadık. Sonra ben manual ibreli uçakları sevdim. Bir abimiz 738 dedi bir arkadaş airbus candır dedi vs vs. 2004 kullandım yıllarca derken fsx (hala daha kullanırım) sonra xplane e bakayım dedim bir sürü şey yazıyorlar vs. İlk tanışma kabus gibiydi. Tuş atamak bile bir dert, odaklanmışız fsx te birşeylerin ters gitmesine basit ayarları bile karmaşık hale sokmaya çalıştım. Ve zamanla aslında nekadar basit rahat ve kullanışlı olduğunu fark ettim. fsx te bir tuşu atayıp sonra sim e girince çalışmadığını fark edip tekrar atamak gibi olaylardı aslında bahsettiğim, zora alıştım birkere. Tuşa bas ne olmasını istiyorsun seç gibi düz mantık yoktu kafamda Yukarıda yazan abilerime kardeşlerime katılıyorum haklılar bir çok konuda. Pc de bir simden nekadar beklentiniz var nedir bu gerçekcilik? Ölçüt ne ? Kıyaslama yapmak için gerçeğini kullanmak gerek sanırım. Garo abide yazmış zaten. Eskişehirde An2 pilotlarının kumandaları nasıl sıktığını yada kavradığını diyelim gören vardır herhalde. fs de yıllarca uçtuktan sonra gerçek video seyredip yahu onlarmı yüksek yada bizmi çok aşağıdan yaklaşma yapıyoruz sim de diyende vardır belkide. Bunlar gibi bir sürü örnek verilebilir. Mesela planörde de rudder yapmadan ne kadar zor dönüldüğünü gerçekte bizzat yaşadım. Evdeki pc ye hiç benzemiyordu! Bütün bu yaşananlar ve yıllardan sonra "ki ben yeni sayılırım bazı abilerimizin yanında" Kendi fikrim x-plane e alışkanlıklarımızdan dolayı önyargılı bakıyoruz. Bazı arkadaşlar 280 knot la giderken sistemi kurcalamak istiyor rüzgar onun için öncelikli değil buda var tabi. Bir sürü neden faktör etkili.
    Yani bütün bunları düşünüp x-plane e daha fazla zaman ayırmam gerektiğine kanaat ettim ve onunla zaman geçirdikten sonra p3d ye geri dönüşler yaptım ve sonunda yine kendimi x-plane de buldum.
    Bütün bunları yazarken şunu belirtmek isterim yanlışta anlaşılmasın sakın 3d projeksiyonlardan 3d monitörlere kadar (directx ile fsx yada p3d üçboyutlu bambaşka bir dünya oluyor) bütün sistemi fsx te uçmak üzere kurup x-plane geçtim. X-plane de çalışmıyorlar! Ama yine x-plane de başka bir haz alıyorum. Geçenlerde forumda dünya turunu p3d ve AN-2 ile oculus rift sanal gözlüğü ile atmaya karar verdiğimi yazmıştım. 4 saat kadar bir uçuş yaptım ortam mükemmel ama uçuş zevki yok. AN2 nin içinde teknoloji sizi hissettiriyor ancak AN2 size kendini hissettirmiyor.
    Uzun lafın kısası dicektim ancak yukarı baktığımda baya bir yazmışım Hangi simde mutlu oluyorsanız onunla uçun! Hobilerden keyif almak önemli Ama x-plane e de haksızlık etmeyelim alışmadan ))
    Keyifli uçuşlar.
    Yucel TURK
    TA1AYE

Senior Member
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Bu gece sabah karşı Ahl de pist paşında Qeshm "EP FQK" havayollarının A300 tipi uçağın motoru patladı. Cidden arkadaşıma hak veriyorum artık motor patlama diye bir tabir olmayabilir ama patladı. Teknik hangi tabiri olursa olsun sonuçta terminal sallandı o gürültüye sanırım sonrada aynı uçağın lastiği de taxide patlamış. Haluk kardeşim motor patlaması var yani o terminali sallayan gümbürtüye ben patlama diyorum artık!