Sonuçlar: FSX vs. X-Plane 10

Katılımcı sayısı
46. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • FSX

32 69.57%
  • XPlane

10 21.74%
  • Her ikisi

5 10.87%
Birden fazla seçeneğe oy verilebilir.
Sayfa 1/3 123 SonSon
26 sonuçtan 1 ile 10 arası

FSX vs. X-Plane 10

Herkese merhaba. Yaklaşık 2.5 yıldır FSX kullanıyorum. X-Plane'i de inceledim. Hangisini tercih edersiniz? FSX mi yoksa X-Plane mi? Ankette cevapladıktan sonra sebeblerini açıklayabilirsiniz...
    Konu Metehan Erdoğan tarafından (06-01-2015 Saat 18:13 ) değiştirilmiştir.

Senior Member
    Yer
    Giresun, Turkey.
    Bu ankete FS9'u da eklesek fena olmaz. En azından kelaynakların sayısını anlarız )
    Selçuk TORAMANOĞLU
    Giresun/1958

FSX vs. X-Plane 10

[Yorum kullanıcı tarafından silinmiştir.]
    Konu Haluk Sarisel tarafından (24-11-2016 Saat 08:54 ) değiştirilmiştir.
    Intel i7 4790K @4.4 GHZ - Nvdia GTX 1070 8GB 256Bit - 1600MHz 32GB Ram

Alıntı Haluk Sarisel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yaklaşık 6 aydır X Plane 10 kullanıyorum ve şunu gördüm ki yıllarca çamur gibi bir görüntüyle, hatalarla, kasıntılarla FSX'te uçmuşum. FSX simulatörden çok oyun gibi geliyor artık. FSX'te en alâ rüzgârlarda bile, neredeyse, uçak sallanmazken X Plane'de çok kötü havalarda motorunuz dahi patlayabiliyor. X Plane'in tek sıkıntısı havalimanlarının binaları mevcut değil. Geriye kalan her şeyi tek kelime ile "mükemmel". Steam'de sırf 7.8 TL olduğu için satın alıp yüklemiştim. Sadece görevleri yapıp tekrar sildim. X Plane'e bir kere alışırsanız FS9/FSX hatta videolardan gördüğüm kadarıyla P3D'nin görüntüleri bile gerçek dışı/oyun gibi geliyor. X Plane'e dikey geçiş yapın ve rüzgarın ne demek olduğunu anlayın derim. Ayrıca şunu da eklemeden geçmeyim; harika şekilde çalışan yığınla bedava eklenti de X Plane için mevcut. Saçma sapan eklentiler bile FSX'te parayla satılıyor, biliyorsunuz. Ayrıca default autopilot sistemi de müthiş çalışıyor. Yani FSX gibi ILS' e oturmak için kırk saat uğraşımıyor. Kanaatimce, XP10 piyasadaki normal kullanıcılar için en iyi uçak simulatörü.
    Tesekkurler. Anket bolumune oy verirseniz sevinirim. (Sadece masaustunde anket gozukuyor.)

Metehan Erdogan

FSX vs. X-Plane 10

[Yorum kullanıcı tarafından silinmiştir.]
    Konu Haluk Sarisel tarafından (24-11-2016 Saat 08:54 ) değiştirilmiştir.
    Intel i7 4790K @4.4 GHZ - Nvdia GTX 1070 8GB 256Bit - 1600MHz 32GB Ram

Senior Member gokmanpi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Ankara, Türkiye
    Merhabalar;
    FSX'te en alâ rüzgârlarda bile, neredeyse, uçak sallanmazken X Plane'de çok kötü havalarda motorunuz dahi patlayabiliyor.
    Hocam yanlış anlamayın ama fikir ihtiyacı olan arkadaşları yanlış yönlendiriyoruz gibime geliyor; her oyunun yada her prg mın bir ayarı vardır bu ayarları doğru ve eksiksiz yaparsanız en iyi sonucu alırsınız;örneğin ben FSX nerdeyse ilk çıktığı günden beri kullanıyorum motor patlatmadım ama çok wind share, gust, crosswind ,türbülans, buzlanma ,v.s bunları çok yaşadım yaşıyorum da yeterki kullandığınız metar prg ve FSX ayarları doğru yapın...

Ayrıca default autopilot sistemi de müthiş çalışıyor. Yani FSX gibi ILS' e oturmak için kırk saat uğraşımıyor.
    Bunu yorumunuzu anlamış değilim!!!!! ILS yaklaşma ile X-Plane veya FSX le ne gibi bir bağlantı olabilir, bence ILS yaklaşmasında problem yaşanıyorsa Prg yerine Pilotaj lık sorgulanmalıdır....
    Sevgilerimle

Senior Member Ferdi Vefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    , Turkey.
    Uzun süredir FSX sistem performansı yüzünden FS9 da israr ettim. Altı ay önce i7 makina ve 770GTX ekran kartı ile FSX'e geçtim. Orbx (tüm seri) ve Rex eklentileri ile FS9 ile kıyas kabul edilemeyecek son derece güzel bir sonuç çıktı ortaya. XPlane kullanmadığım için ona bir yorum yapamıyorum.

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Erman hocam belki default otopilot+ILS'den kasıt, FSX'in (MSFS'in diyelim) localizer'a otururken yaptığı gezinmeler olabilir. FS9'da default uçak ve otopilotun Learjet'de localizer tutma sorunu var örneğin. Ama bir yerde katılıyorum bu bir ölçü kriteri değil. Uçak dinamiklerinde Xplane'in önde olduğunu herkes söylüyor ona birşey demiyorum fakat ILS....eh...yani göreceli bir durum. 12milden eninden sonunda yakalar (ha belki ATC ile ilişkisi vardır o ayrı, malum FS'in ATC'si bunaltıyor)
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Senior Member Arno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Selamlar;

Açık konuşmak gerekirse,X-Plane gelecek vadeden bir sisteme sahip hatalar min düzeyde 64bit olması en başta büyük bir avantaj.Addon'lar konusunda FSX'e yatırım yapmamış olsaydım gerçekcilik bakımında X-Plane'e çoktan geçmiştim ki halen de düşünmüyor değilim.Adamların bize FSX'de gerçekcilik sunucak diye sattıkları onca 3d party yazılımlar sistemin kendi içinde var en başta,ixeg 737 ve FF A350pro çıkışından sonra sanırım yolları ayırıcaz gibi geliyor

Arno Aksu
    ISTANBUL/1988
    Painter & Scenery Designer
    arno_aksu@yahoo.com
    arnoaksu@windowslive.com

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    peki Xplane'in gerek uçak gerekse senery bazında (özellikle scenery) ürün yelpazesine sahip olamamasının nedeni nedir? yazılım altyapısı? scenery yaratmanın zorluğu? talep olmaması?
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi