9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Kokpitte sigara içmek

Gerçekten doğru mu ? Yaşayanınız, göreniniz, duyanınız mevcut mu ? Bir sıkıntı teşkil eder mi onu merak ediyorum.

Teşekkürler.

Ekip planlamada kaptanın sigara içip içmediği ya da izin verip vermediği yazar. Kaptanın insiyatifinde içilebiliyormuş.
    Saygılar & Sevgiler

Senior Member vikartindur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Kuşadası, Turkey.
    Kokpitte duman dedektörü yok mudur?
    Tuna Bilgi - 1977

ASUS G-750 Notebook (Modifiyeli win.10 )
    MSFS - 2020
    X-Plane 12 bekliyorum

Senior Member Omer Akomer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İstanbul/Türkiye
    TK'da yasak olduğunu biliyorum. KK'da ise Çelebide staj yaparken bir Atlasjet uçağında görev yapıyordum. Yolcu yok iken kokpit kapısı açık şekilde idi ve duman geliyordu, merak edip bakmaya gittik nerden geliyor bu diye en kötüsünden korkarak içeri girince birde ne görelim, kaptanların ikiside camlarını açmış sigara içiyorlar. Kokpit duman altında kalmıştı ama öten bir alarm yoktu... Bunun dışında çok farklı şirketin uçaklarında görev yaptım ama içilen bir havayolu görmedim. Kaptanların bazıları içmek için aprona iniyordu ya da körüğün yanındaki kapının orda içiyorlardı.

Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Şu anda olmayan bir havayolu şirketiyle kokpitte uçarken değerli kaptanımızın elinde sigara ile Gear Down yaptığına şahit olmuştum.
    Kıvanç Talip UÇAN

Uçak Aviyonik Teknisyeni

İstanbul / 1991

http://www.jetphotos.net/showphotos.php?userid=55072

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Normalde yasaktır ... İçiliyor mu ? Tabii ki evet (Puro içen bile var). Peki içilmeli mi ? İşte bu tartışılır, bence içilmemeli ama bu benim kendi irademle verdiğim, verebildiğim bir karar.

Uçuş/görev ne kadar uzun olursa olsun, eğer sigara içmemem gerekiyorsa içmem canım çekmez, nikotin krizine girmem. Başkasının içtiği sigaranın kokusu da beni cezbetmez, ancak bu kişiden kişiye değişir, eğer pilot sigara içme isteği içine girmişse ve sinir uçlarına yerleşen nikotin beyne sürekli sinyal gönderiyor ise durum değişir, yanlış karar almaya - asabiyete - hataya sevk edebilir insanı. Eğer böyle bir durum oluşuyorsa ya da oluşma ihtimali varsa içilmeli, hoş bu tarz durumları engellemek için nikotin bantları var, ya da daha keyifli olan elektronik sigaralar var

En azından sigara içmeyen ya da içmek istemeyen kokpit personeli rahatsız olmaz, nikotin ihtiyacı da karşılanmış olur

Emniyetli uçuşlar
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member remziusta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İstanbul, Turkey.
    Oksijen şişeleri/tüpleri olan bir yerde sigara içmek ne derece doğrudur.
    İçilmiyor mu, içiliyor. Fosur fosur kullanılmış sigara dumanı kokuyor yolcu kabini.
    Yapacak bir şey yok, katlanacaz.
    Dumanlı havanın, yolcu ciğerlerinden oluşan biyolojik filtreden geçe geçe temizlenmesini beklemekten başka çare yok.
    Remzi Öztürk
    Istanbul 1967

Senior Member
    Yer
    istanbul, Turkey.
    15 yildir sorulan bir sorudur, cevap
    kaptan f/o ya sorar rahatsiz olmazan icmek istiyoum diye
    f/o ise kaptan icmiyorsa kendisi icin pek izin isteyemez..yuzde 5 ihtimal
    ikiside iciyorsa ucagin sahibi nasila biziz mantigi gudulur !
    yerde beklemelerde ise arka kapi aralikken arkada !
    Semih Numan\\ istanbul

SEMPER FI
    IN GOD WE TRUST,OTHERS MUST SHOW ID

Saygılar & Sevgiler