Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon
43 sonuçtan 21 ile 30 arası
    Degerli hocalarimizdan bu isi daha cok bilecek degiliz elbette,gereken hersey yazilmis ancak ben hala 34 000 ft de +38 derece sicaklik olamayacagina takiliyorum nacizane.Bana kalirsa burada bir sicaklik sorunu var zira bizde daha once bunu yasamistik.Duzelmezse buna bi bakin derim..
    Ekli Resimler Ekli Resimler  
    Konu Murat Kandemir tarafından (16-10-2014 Saat 13:46 ) değiştirilmiştir.
    Murat KANDEMİR

Senior Member
    Yer
    BURSA, Turkey.
    Ben de bir soru sorabilir miyim burada, BUFFET ALERT nedir arkadaşlar, bu hatayı bir kez ben de almıştım.
    Mutlu ÇETiNKAYA
    BURSA

Senior Member mavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir, Turkey.
    Alıntı Murat Kandemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Degerli hocalarimizdan bu isi daha cok bilecek degiliz elbette.....
    Estağfurullah Murat Hocam, asla kendimi o noktada görmem söz konusu değil. Naçizane bilgimi (bildiğim kadarını) paylaşıyorum. elbette yanılmak, atlamak mümkün. Ama burada sorun MTW ve haliyle GW den kaynaklı.

Bildiğiniz gibi, TAT yani Total Air Temperature probe tan girenin havanın bir takım hesaplamalar sonucu bulunur. Burada AOA 5.6 gibi çok yüksek bir değer, haliyle düzgün bir hava akışı yok. Bu değer yüzünden bu şekilde bir rakam görmek mümkün olmuş olabilir.

Kaldı ki %99.7 yüklü bir uçakta full depo zaten GW değerinin aşılması anlamına geliyor. Bence o gördüğümüz rakamın anormal olması yine anormal AOA değerinden kaynaklı.

#Mutlu bey, buffet allert uçağın hız göstergesinin EFIS ekranında görünen bölümde önce sarı çizgi ardından da kırmızı kalın kesik çizgilerle taranmış sahaya düştüğünü, düşeceğini gösterir. Yani bir alarm durumudur. "Hızın düşüyor havada tutunamayacağım" demek ister pilota. özetle manası anlamı bu.
    S. ONU® / Izmir

---------------------------------------------
    DCS 2.8 + X-Plane 11.55 + MSFS 2020/// Win11 Pro /// Ryzen7 5700X, MB: MSI X570 A-PRO, Zotac 4070 12GB OC Edition, Corsair 2 x 16 GB @ 3200 MHZ DDR4, 1 X 500GB Samsung 970 Evo M.2 1 X 1TB Samsung 870 Evo SSD, Cooler Master 240 Nepton; Corsair 1000W psu... Track IR5 Pro, Thrustmaster HOTAS Warthog A-10C Throttle-Stick Replica, Thrustmaster Rudder Pedals

Senior Member gokmanpi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Ankara, Türkiye
    Sn İsaoğlu;

Sorununuzun tek ve kesin kaynağı Murat hocamın dediği gibi; 34.000 FT te +38 gibi bir derecenin olması...

Sorunun nedeni: Online uçmak için FsINN kullanıyorsunuz..FsINN hepimizin kullandığı bu program FS2004 için yapılmış olup sorunsuz çalışıyo fakat söz konusu FSX olunca bir bug ı var bu bug ta metar da hava sıcaklığı irtifa arttıkça ısının düşeceğine aksine yükseltiyor ve uçak performansını etkiliyor FsINN üreticileri artık destek vermedikleri için bu sorun maalesef çözülmedi.......

Çözüm : 1-Online uçarken FsINN metarını kapatacaksınız..( VATSIM bağlantısını yanındaki bulut simgesinin içi boş olacak ) 2. FsINN ile birlikte ayrı bir metar programı kullanmak Active Sky veya OPUS gibi...

Test : 1. FsINN hiç açmadan full yakıt aynı yükle bir uçuş yapın.. 2. FsINN açın metarı çalıştırmayın uçuş yapın... 3. FsINN açın metarıda aktif edin uçuş yapın..

Bu dediklerimi uygulayın ve sonucu buraya yazarsanız sevnirim...

Sevgilerimle
    Konu gokmanpi tarafından (16-10-2014 Saat 17:24 ) değiştirilmiştir.

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Ari bey FSX'in kendi weather generatörünü kullanarak (hala jeppesen'denmi çekiyor FS?) aynı şartlarda (load'da aynı olmak üzere) online ortam haricinde bu uçuşu yapsın, her iki durumuda bir daha test etmiş olur. Sıcaklık düşünce -50 olunca performans biraz daha düzelecektir ama limitation hataları yine gelecek. Böylece hava sıcaklığı durumundan emin olup, sonrada yükleme işini halleder.
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Yer
    Ankara, Türkiye
    Hakan hocam evet FSX de kendi metarı çalışıyor ben burada limitasyon hatalarından ziyade teknik olarak bir bug dan doğan sıkıntıyı söylemek istedim..Uçağa hiç bir şey yüklemeyin boş kaldırın gene sürat düşüyor 20000 - 36000 arasını tırmanamıyor uçak ısı gittikçe artıyor, çok uğraştım ama bir türlü bu bug u düzeltemedim...FSX işte ne yapacaksınız...

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Bu ekranları gördükten sonra aklıma bir soru geldi ;

* Nasıl kalktınız ve tırmandınız siz bu uçakla ?

MAX ZFW üstüne Full depo yakıtla uçağın CG'sinin bozulmasından ziyade MTOW (Maximum Take Off Weight) değeri de aşılır. Bu durumda uçak yerden kesilmemek için direnir, uzun bir pist bulup inatla kalkmak isterseniz Tire Speed aşılır (ki bu simulatörde yok o yüzden es geçelim) , bir şekilde uçağı yerden kestiğinizde de tırmanmak çok güç olacaktır ...

Neyse, sizin de belirttiğiniz gibi öğrenmek ve paylaşmak için buradayız, sorarak deneyerek paylaşarak öğreniyoruz bir şekilde.

Değerli dostlarımız yazmışlar, konuyu uzatmada toparlayalım ;

1. Uçak Ağır : Bırakın performans hesaplarını, siz direkt uçağın sertifikasyon limitlerini geçmişsiniz

2. CG Bozuk : Bu sorunun ana kaynağı uçağın tasarlandığı maksimum ağırlığın üzerine çıkılmış olması, ağırlığı çözerseniz CG (Center of Gravity) düzelir. Ağırlık ve CG düzelince AoA (Angle Of Attack - Hücum Açısı) kendiliğinden düzelir.

3. Sıcaklık Sorunlu : FL340'da +38 derece mümkün değil Yüksek sıcaklıklarda motor performansı düşer, uçak doğru yüklense belki performans kaybı size kendini hissettirmeyebilir çünkü FMC gerekli hesapları yapar buna göre irtifa ve sürat önerir size.

( Erman ağabey sorununuzun tek kaynağı "sıcaklık" demiş ama maalesef öyle değil, +38 derece ve FsInn hatası zincirin sadece en son halkası )

Nacizhane önerim ise Serhan kaptanımızın dediği gibi okumanız ... Okumadan bu iş olmuyor maalesef, okumaya başladıktan sonra ;

1. Bir uçuş planlama yazılımı ya da sitesi ( PFPX , Dispatch Planner X )
    2. Bir kalkış/iniş performans hesaplama yazılımı ( TOPCAT )

kullanmaya başlayabilirsiniz, okumadan direkt bu yazılımları alırsanız çok bir faydasını göremezsiniz peşinen söyleyeyim.

Emniyetli , keyifli uçuşlar

Küçük bir ek : Okumaya başlarken "Altimetre Ayarlama" konusuna öncelik verirseniz iyi olur 34000 feet irtifada standart altimetre olan 1013 ya da 2992 kullanılır , konuyla direkt ilgisi olmadığından üstteki listeye eklemedim bunu ama online uçarken sorun yaşayabilir ya da başkalarına yaşatabilirsiniz bozuk bir altimetre ile uçarsanız.
    Konu fatih.koz tarafından (16-10-2014 Saat 17:53 ) değiştirilmiştir.
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Yer
    Istanbul, TR
    Alıntı mutluckaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben de bir soru sorabilir miyim burada, BUFFET ALERT nedir arkadaşlar, bu hatayı bir kez ben de almıştım.
    PFD üstünde soldaki speed tape'de hem yüksek hem düşük süratler için önce sarı düz şerit , sonra kırmızı kalın şeritler ile BUFFET belirtilir, uçağınızın ağırlık / hız ve yüksekliğine bağlı olarak bu aralık değişir. Normal şartlarda uçuş sarı hatların arasında kalan ikazsız bölgede yapılmalıdır, sarı kısma girdiğinizde bu ikaz gelir sonrası zaten ya OVERSPEED ya da STALL oluyor

Uçağı doğru şekilde yükleyip maksimum seviyelere çıktığınızda bu aralığın iyice daraldığını gözlemleyebilirsiniz.

Kabaca uçağın güvenli ve tasarım limitlerine uygun şekilde uçabileceği aralık diyebiliriz Buffet için (teknik açıklamasına ben girmeyeyim, pilot dostlarımız daha keyifli anlatabilirler)

Sevgiler

[ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Yer
    Ankara, Türkiye
    ( Erman ağabey sorununuzun tek kaynağı "sıcaklık" demiş ama maalesef öyle değil, +38 derece ve FsInn hatası zincirin sadece en son halkası )
    Fatih cim,
    Ari hocamın yaşadığı sıkıntı (tamam yükleme hatalı,limitler aşılmış) ama maalesef tek sorun FsINN den kaynaklanan bug; FSX ve FsINN (benim için değişmez prg) kullanmaya başladığımdan beri metar kapalı, ayrı bir metar (Active Sky veya OPUS) kullanarak bu soruna çözüm getirdim.. İster TOPCAT ister başka bir prg ile düzgün yükleme yap, ferry uçuş bile yapsan irtifa arttıkça ısı arttığından sürat bir türlü tutmuyor..Yani demek istediğim Ari hocam düzgün tam limitler dahilinde tam olarak MTOW CG her şey kitabına uygun dahi olsa FsINN metarı açıksa gene aynı resmi görür...
    Sevgilerimle

Yer
    Istanbul, TR
    Erman ağabey,

Yazımdaki üçüncü maddeye dikkat lütfen Ne demiştim orada ;

"Yüksek sıcaklıklarda motor performansı düşer, uçak doğru yüklense belki performans kaybı size kendini hissettirmeyebilir çünkü FMC gerekli hesapları yapar buna göre irtifa ve sürat önerir size."

Sonra da eklemişim ;

"( Erman ağabey sorununuzun tek kaynağı "sıcaklık" demiş ama maalesef öyle değil, +38 derece ve FsInn hatası zincirin sadece en son halkası )"

Neden ?

Eğer ilk iki maddeyi hiçe sayarsak , "Siz uçağı istediğiniz gibi yükleyin ve tasarım limitlerini aşın (dikkat performans limiti değil tasarım limiti söz konusu) hiçbir sorun olmaz" gibi bir anlam çıkar ortaya. Sanırım kimse PMDG'ye bir ton parayı tasarım limitleri bile dikkate alınmadan yapılmış bir uçak için vermiyordur, başkası adına konuşamam ama ben böyle bir delilik yapamam

FsInn sorunsuz ya da hava durumunda sıkıntı yok demiyorum, ekran görüntülerinden gördüklerimizin bir parçası da tabii ki +38 derece sıcaklık ancak yine yazayım sanırım gözden kaçıyor ; "Tek" etken o değil.

Yükleme doğru olsa belki AoA bu denli yüksek olmayacak, buffet'ın bu kadar altında uçmayacağız ya da hız farkı bu kadar hissettirmeyecek kendini ... Tam tersi de geçerli yani sıcaklık doğru olsa belki hız farkı bu kadar açık şekilde ortaya çıkmayacak ve motor performansı daha yüksek olacak (N1 düşük kalacak uçak daha bir atak davranacak) ancak her iki durumda da yaşanan sorunlar devam edecek.

Velhasıl eğer amacımız sorunları tüm yönleri ile ele alıp birbirimize faydalı olmak ise bir konuya tüm yönleri ile yaklaşmalıyız, tüm olasılıkları ve etkenleri değerlendirmeliyiz. Daha sonra imkanlarımız ölçüsünde mümkün oldukça geniş bilgiler ile açıklamalar yapmalıyız [ Dünyanın toz ve bulut olduğu zamana da dönmeden tabii , yoksa işin içinden çıkamaz sürekli balık veren durumunda kalırız ]

Bir stajyer kardeşimiz ofiste performans hesabı yaparken yanımdaydı ve "Ağabey neden flap 15 ?" diye sordu (bir önceki hesapta flap 5 vardı, fark gözünden kaçmamış). "Flap ne işe yarar biliyor musun ?" sorusuna aldığım cevaptan sonra bu güzel kardeşimize önce kısaca kanat ve flapları anlattım dilim döndüğünce, sonra performans hesabında neden böyle bir değerin karşımıza çıktığını özetledim örnekler ile. Sonuçta her iki konuyu da anlamış olarak mutlu bir şekilde yanımdan ayrıldı, eğer ilk kısmı atlayıp sadece "kısa pistlerde böyle olur" deseydim muhtemelen tamamen yanlış kanılar ile aklında kalacaktı söylediklerim. Umarım bu örnekten sonra ilk mesajımdaki niyet daha iyi anlaşılmıştır.

Sevgiler, emniyetli keyifli uçuşlar