Sayfa 4/5 İlkİlk ... 2345 SonSon
43 sonuçtan 31 ile 40 arası
    Member ari10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İstanbul, Turkey.
    Bilgi ne kadar güzel bir şey

Değerli abilerim, hocalarım, ilginizden ötürü gerçekten hepinize teşekkür ederim. Uyarılarınızın hepsini tek tek dikkate alıyorum, paylaşılan her yönlendirmeyi aşama aşama uçup sonucunu sizlerle paylaşacağım. Bu arada METAR için FSglobal kullanıyorum. Fatih hocam aslında kalkışta pek sorunla karşılaşmadım 5 derece flap ile gayet rahat bir kalkış oluyor, tırmanış da 18-20 binlere kadar normal 1600-1800 fpm ile gerçekleşiyor. Ancak sorun 20 bini aşınca kendini göstermeye başlıyor.

Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    http://www.simbrief.com/home/index.php

Ben uçuş planlarken bu siteyi kullanıyorum.Yakıt planlaması gayet başarılı, Active Sky Next ile birlikte seviye rüzgarları ile logumdaki yakıt ile actual yakıt nerdeyse birebir tutuyor, tavsiye ederim.Farklı Operational Flight Plan seçenekleri sunuyor, onlar arasından da tercihim ''UAL F:WZ '' .Çok daha fonksiyonel bir log formatı var.Tüm bu güzelliklerinin yanında ücretsiz sadece sisteme üye oluyorsunuz.Keyifli uçuşlar.
    Burak

Senior Member erguno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Ulyanovsk, Russia.
    IFly 737 ile aynı yük ve şartlarda kalkış yapılabilir mi?
    ERGUN ÖZER
    Istanbul - 1963

Senior Member Arno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Biraz geç oldu kusura bakmayın aynı sorun FSInn'nin dahili weather'ı açık olup FSGLOBAL wheater ile kullanıldığında yada tek emin değilim benim de başıma geliyordu.Active Sky Next alıp FSInn'i disable edince sorun ortadan kalktı.Sorun kesinlikle FSInn dahili weather'dan kaynaklanıyor bence.

Arno Aksu
    ISTANBUL/1988
    Painter & Scenery Designer
    arno_aksu@yahoo.com
    arnoaksu@windowslive.com

:-))Herkes bir kez yaşamış
    Murat KANDEMİR

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Alıntı erguno Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    IFly 737 ile aynı yük ve şartlarda kalkış yapılabilir mi?
    Uygun bir pist olursa tabii ki kalkış yapılır, burada iFly ya da PMDG diye ayırmadan Boeing 737-800'ü baz almak gerek çünkü her iki üretici de maksimum gerçekçilik adına uçaklarını üretiyorlar ve bu konuda da başarılılar ... Önemli olan nasıl kalktığınız , kalktıktan sonra nasıl tırmandığınız ve nasıl indiğiniz

Dispatch aşamasında böyle bir kalkış ve iniş planlanmaz, hem kalkışta hem inişte overweight durum söz konusu ama dispatch yardımı olmadan kalkıp inmek isterseniz ;

* Kalkışta uçak yerden zor kesilecek ( 3km'nin altındaki kısa pistlerde sorun olabilir , pist dışına çıkabilirsiniz ) ve bozuk cg nedeniyle trim sorunu olacak
    * Teker kestikten sonra tırmanma usullerine ve ses önleme prosedürlerine uyum zorlaşacak ( 2000 feet per second varyo bile uçağa çok gelebilir bu şartlarda ve hızı tutamayabilirsiniz ) , bu durumda eğer pist merkez hattında yüksek bir tepe/dağ varsa sıkıntı yaşanabilir dikkat !
    * Düz uçuşta AoA yüksek olacak dolayısı ile uçağın hakimiyetinde sıkıntı olacak, özellikle dönüşlerde tutunma ciddi oranda azalacak
    * İnişte uçak referans süratleri yakalamakta zorlanacak ve iniş için sürat kesilip flap açıldıkça tutunma zorlaşıp çöküş başlayacak
    * Teker koyduktan sonra (ki muhtemelen olması gerekenden en az 10 knot yüksek hızla inecek kişi tutunmayı sağlamak için) fren mesafesi uzayacak (kısa pistlerde bu da bir sorun, pist dışına çıkılabilir dikkat edilmez ise)

Benzer şartlar için yaptığım performans hesap ekranlarını aşağıda paylaşıyorum, program her şekilde bizi ikaz ediyor, bu aşamadan sonra uçuş kararı size kalmış

Loadsheet öncesi, uçak overload durumda olduğundan sadece bu ekran var, legal bir loadsheet üretilemiyor ...

Kalkış performans ekranı , Full yolcu ve Full yakıt ile performans limiti bile aşılıyor . Hesap ise haliyle MTOW yani 79015 Kgs üstünden yapılmış. 82 ton ile bu rakamlarda yerden kesilmez uçak, üstüne biraz daha hız eklemek lazım. Bu da haliyle pist sonuna biraz daha yaklaşmak demek ( v2 hızının tanımına bakarsanız bu ağırlık ve süratler ile güvenli bir mesafede bu hıza ulaşmanın pek mümkün olmadığı görülecektir )

Dispatch aşamasında böyle bir hesap yapılamayacağını kibarca söylüyor program

Bu da "in flight" hesaplaması , yani sorumlu kaptanın uçuş anında yapacağı hesap sonucu. Burada da 77 tonla inilemeyeceği kırmızı ikazlar ile belirtilmiş ve maksimum ağırlık verilmiş.

Simulatörde birçok gerçek faktör eksik, bu nedenle deneme yapmakta sorun yok ama gerçek şartlarda herhangi bir pilotu bu ağırlıkla kalkmaya, uçmaya ve inmeye ikna etmek pek mümkün olmayacaktır

Sevgiler, keyifli emniyetli uçular
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member erguno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Ulyanovsk, Russia.
    Fatih Bey Değerli bilgiler için teşekkür ederim, çok detaylı ve öğretici buldum. Yazınızın giriş bölümünde yazdığınız; eğer yapılırsa ne olur bölümünü gerçekten hissettirecek simülatör ve add-on lara kavuşmak dileğiyle...

Sevgiyle kalın.
    ERGUN ÖZER
    Istanbul - 1963

Yer
    İstanbul, Turkey.
    Sonunda tekrar uçuş yapabildim, paylaştığınız bilgiler doğrultusunda adım adım uygulamaya çalıştım.

1. Uçağı full depo doldurmayıp LGAV-LTAC uçuşu için 11000 lbs yakıt aldım, yolcuları yine full olacak şekilde alınca da GW 147 oldu.
    2. VATSIM weatherını disable edince TAT normale dönüp 33 binde -14 derece oldu.

Bunların sonucunda da sorun tamamen ortadan kaybolmuş oldu, hiç bir sürat problemi olmadan 24 bine kadar 2200 ondan sonra 33 bine kadar 1800 FPM ile çok rahat bir tırmanış gerçekleşti, 33 binde seyir halinde motorlar çok rahat bir şekilde FMC sürat referansı uygulanabildi. Fotoğrafları yine aşağıda paylaşıyorum lütfen yine anormal bir şey görürseniz uyarın, desteklerinizden ötürü hepinize tek tek teşekkürlerimi sunuyorum.İsim:  yeni 1 ağırlık.jpg
Görüntüleme: 437
Büyüklük:  509.6 KB (Kilobyte)İsim:  yeni 2 perf.jpg
Görüntüleme: 457
Büyüklük:  510.6 KB (Kilobyte)İsim:  3 seyir hali.jpg
Görüntüleme: 430
Büyüklük:  502.8 KB (Kilobyte)
    Ari İsaoğlu

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    1- Yine Altimetreyi STD yapmayı unutmuşsunuz 33000ft'de
    2- Bir dispeç programı kullanmanızda hala fayda var. Reserve yakıtınız çok az 500Lbs olarak.

gözüme çarpanlar bunlar.
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Yer
    İstanbul, Turkey.
    Aslında screenshot aldıktan hemen sonra altimetreyi ayarlamıştım Dispeç programına da bakıyorum şuan teşekkürler.
    Ari İsaoğlu