Sayfa 3/3 İlkİlk 123
23 sonuçtan 21 ile 23 arası
    Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Batuhan Bey,

Alınganlık yapmayın lütfen ... Ben seneler önce tamamen iyi niyetle yapılmış bir çalışma ile sizin kalkış anlatımınızı kıyaslayıp sizinkini daha kullanılabilir ve mantıklı bulduğum için "masum" yazdım . Herhangi bir çıkar gözetmeden iyi niyet ve yardım amacıyla yazdığınızı da biliyorum , bu nedenle dikkat ederseniz "niye böyle yazdınız" , "böyle kalkış yapılmaz" , "böyle anlatılmaz" gibi bir tutum içinde değilim. Hepimizin muhakkak eksikleri vardır ve olacaktır , önemli olan birlikte bunları en aza indirebilmek.

Video kaydedip anlatacak kadar vakit bulur muyum bilemiyorum ancak adım adım yazabilirim istiyorsanız, hoş bu da çok verimli olmaz çünkü birçok başka dokümana referans vermem gerekir. Ağırlıklar / Performans / Flap Hızları / Ses Önleme Prosedürleri / Meydana Özel Uygulamalar vb. işin içine girebilir yazarken

Düz mantıkla yazarsak, aşağıdaki gibi olur kalkış anında yapılacaklar ;

* Performance Calculations According to Actual WX + Load
    * Flaps TO Position ( According to Perf Calculations )
    * Set Speeds ( According to Perf Calculations )
    * Autobrake RTO
    * Line Up
    * Set Packs ( According to Perf Calculations )
    * Set Ignition
    * FD ON ( + LNAV ON )
    * %40 N1 Manual Thrust
    * After stable engines , advance to TO N1 ( with or without TO/GA )
    * 80 Knots Cross Check
    * Until V1 one hand is on throttle levers , after V1 all hands on yoke
    * VR / Rotate
    * After Airborne follow FD for climb
    * Positive Rate Gear Up
    * Monitor Noise Abatement Procedures for Climb Thrust Change
    * Set Flaps Up Speed on MCP
    * Retract Flaps On Schedule
    * Continue SID or ATC Vector
    * A/P Engage (+ VNAV / +LNAV )

Eğer bir video yapılacaksa ya da bir doküman yazılacaksa uçak tipine göre detaya girilmese bile üstteki birçok maddenin nedenini yazmak, o konularda da açıklayıcı bilgiler vermek gerekir . Misal Noise Abatement / Ses Önleme Prosedürlerinin ne olduğunu ve nasıl uygulanması gerektiğini bilmeden bunu uygulayın demek olmaz . Ya da Performans hesabı ne için yapılır , neden Pack Off yaparak kalkışa başlanır bunları detaylıca anlatmadan insanlara "Pack'leri kapat" demek bence pek doğru değil .

Velhasıl , kalkış hazırlıkları ve kalkış aşaması içinde birçok farklı konuyu barındıran detaylı bilgi isteyen bir eğitim konusudur .

Sevgiler

------------------------

Hakan Ağabey,

Eğer kalkıştan sonra gaz kolları geri geldi ise bu cutback özelliğinin aktifleştiğini gösterir , de-rate ya da assume temp girişleri bunu yapmaz çünkü onların amacı kalkış için düşük bir N1 belirlemektir. Cutback ise kalkıştan sonra 500 ya da 800 feet AGL'de N1 belirlenen bu değerlerin dahi gerisine çekerek gücü azaltıp ekonomi ve ses önlemesi yapmaktır. ( Tartışılan bir konu ve özellik , seveni olduğu gibi gereksiz bulanı da çok )

Ezberden şuraya tıkla diyemiyorum ancak TAKE OFF ayarlarının yapıldığı alanda ikinci sayfada olması lazım FMC üstünde . Internette şöyle bir resim buldum, yerini tarif için işe yarayabilir ( Resim bana ait değil )

iFly'ın zamanında bahsettiğim o hatası tamamen uçağın yüklenme şekli ile ilgili , eğer yüklemeyi kendi programı ile yaparsan hiç sorun olmaz uçağın tepkileri ve performansı olması gerektiği gibi olur için rahat olsun. Benim belirttiğim o aşırı hızlanma hadisesi yükleme dışarıdan başka bir programla yapılınca oluyor ( FsUipc, FsPax, TOPCAT vb. )

Cutback hakkında yardımcı olabileceğim başka bir konu olursa buradan ya da özelden devam edebiliriz.

Sevgiler
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Fatihcigim, eline saglik, ben 2. sayfadaki cogu ozelligi dummy saniyordum o yuzden bskmadim. Hos baksaydim bile yinede cutback'in ne ise yaradigini bilmedigim icin yine anlami olmayacakti. Tekrar tesekkurler, bundan sonrasini okuyarak hallederim.
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Fatih hocam kesinlikle alınganlık yok klavye dilinden dolayı yanlış anlaşılmak istemem Herkesin tecrübesinden ve bilgisinden yararlanmak isterim ve görerek eğitim benim için en iyisi oluyo o yüzden video konusunda istekte bulundum..Zaman ayırıp detaylı bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ederim sevgiler saygılar sizlerden öğreniceğim çok şey var