Sayfa 1/3 123 SonSon
23 sonuçtan 1 ile 10 arası

IFly 737 takeoff sorunu

Merhabalar,

Forumda ve simulasyonda yeniyim. Sorunum ile ilgili araştırma yaptım fakat bulamadım.

IFly 737 ile piste çıktıktan sonra thrust'ı artırıp N1'i %40'a sabitliyorum. Daha sonra TO/GA'ya basıp hızlanıyorum fakat her seferinde 100-120 knot civarına geldikten sonra frenler kendiliğinden aktif olup uçak duruyor. Autobrake'i RTO değil de OFF yaptığım zaman sorun yok fakat sorunun ne olduğunu anlamak istiyorum. Yardım ederseniz sevinirim.

İyi günler.

N1 i otoya getir,joystick kullaniyorsaniz oradan tam güc veriniz,RTO kalkistan vazgecildigi zaman devreye girer ve pistten cikmamak icin ucagi otomatik frenler,Autobrake her kalkis öncesi bu sebepten RTO ya getirilir RTO = Rejected Take-Off yani kalkmaktan vazgecmek,RTO V1/V2 hizi öncesi fonksiyon gösterir,V1 hizini gectikten sonra artik duramazsiniz ve kalkmak mecburiyetindesiniz,pist uzunlugu yetmeyeceginden dolayi duramayip tarlaya girersiniz.

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    sorunun cevabı?
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Saim Alper, cevabın için teşekkürler ama sorumun cevabı bu değil. Verdiğin bilgileri biliyorum fakat burada kontrolüm dışında bir frenleme oluşuyor ve bunun nedenini arıyorum.

Dikkatimi çeken bir nokta daha var ki, TO/GA'ya bastıktan sonra hızlanma sırasında throttle bazen kendi kendine anlık olarak düşük bir seviyeye gelip hemen tekrardan en yüksek pozisyona çıkıyor. Yarım saniyelik bir zaman diliminde oluşuyor bu. Ve sanırım autobrake, uçak yüksek hızlara çıktığı zaman throttle kendi kendine düşük seviyeye gelince aktif oluyor. Bu dediğim olay bazen oluyor bazen olmuyor ve olmadığı zaman kalkışta herhangi bir sorun yaşamıyorum. Sorunun kaynağını çözdüm ama nedenini anlamış değilim.

Yer
    istanbul, Turkey.
    nedeni Ifly dan olabilir. O kendi kendine throttle i geri cektigi an rto olarak kabul ediyor herhalde. Net birsey soyleyemem, tamamen size ozel olabilir cunku daha onceden boyle bir sorunu konusmadik. FMCyi nasil set ettiginizi sirasiyla yazarmisiniz? atladiginiz bir sey varmi bakalim

benimde iki sey aklma geldi :Kullandiginiz joystick ve benzer hardwarelerle bir uyumsuzluk var yada bunlar "calibrated" degil,birde joysticksiz ve autothrottle disarmed olarak F4 tusuyla kalkis yapin bir kac kez bakalim RTO haksiz yere devreye giriyormu,sonucu bilmek isterim ,good luck !
    Konu Saim Alper tarafından (12-07-2014 Saat 18:26 ) değiştirilmiştir.

acil düzeltme : F2 tusu degil elbette F4 kastedilmistir
    Konu Saim Alper tarafından (12-07-2014 Saat 18:29 ) değiştirilmiştir.

Take off esnasında tam güç kalkın yani klavye ile F4 yaparak 10 ya da 15 derece geri tazzik uygulayın ardından uçak yükselişe geçerken iniş takımlarını ve flap ları kapatın hızınızı 195-210 knott arasına ayarlayın yüksekliğinizi ilk etap için 6000 feet e ayarlamanızı tavsiye ederim.uçağınız 200 knott hıza geldiğinde otomatik pilotu aktif edin ve LOC a basarak rotanıza yönelin hiçbir problemle karşılaşmamanız lazım dünyanın tamamında ve tüm uçaklarda take off pirensibi aynıdır tahminimce otomatik pilota full throttle vermeden yani jet motorları devreye sokmadan geçiyorsunuz bu yüzdende uçağınız stall oluyor..yardımcı olabildim umarım

Yer
    istanbul, Turkey.
    Alıntı Batuhan Soncul Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tüm uçaklarda take off pirensibi aynıdır tahminimce otomatik pilota full throttle vermeden yani jet motorları devreye sokmadan geçiyorsunuz bu yüzdende uçağınız stall oluyor..yardımcı olabildim umarım
    İLk soruyu bir daha okurmusunuz? RTO'dan bahsediyor, uçağı kaldırıp kaldıramamaktan değil.

Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Alıntı Batuhan Soncul Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Take off esnasında tam güç kalkın yani klavye ile F4 yaparak 10 ya da 15 derece geri tazzik uygulayın ardından uçak yükselişe geçerken iniş takımlarını ve flap ları kapatın hızınızı 195-210 knott arasına ayarlayın yüksekliğinizi ilk etap için 6000 feet e ayarlamanızı tavsiye ederim.uçağınız 200 knott hıza geldiğinde otomatik pilotu aktif edin ve LOC a basarak rotanıza yönelin hiçbir problemle karşılaşmamanız lazım dünyanın tamamında ve tüm uçaklarda take off pirensibi aynıdır tahminimce otomatik pilota full throttle vermeden yani jet motorları devreye sokmadan geçiyorsunuz bu yüzdende uçağınız stall oluyor..yardımcı olabildim umarım
    7 senedir flight simulator'de uçuyorum böyle take-off prensibi görmedim.
    Kıvanç Talip UÇAN

Uçak Aviyonik Teknisyeni

İstanbul / 1991

http://www.jetphotos.net/showphotos.php?userid=55072