Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
22 sonuçtan 11 ile 20 arası
    Merhaba Değerli Hocalarım;

Ben forum'a yeni katıldım diyebilirim. Home cockpit olayı ile bende bu ara kafayı bozdum. Hazır burada bir paylaşım varken ekstra başlık açmak istemedim. Ferdi hocamız bu konuda sanıyorum baya tecrübeli, diğer yazı ve paylaşımlarını da tek tek okudum. Hocam Şimdi component üreticileri var kendi yazılımları ile birlikte Overhead panel, MCP v.s. satıyorlar. Prosim737, Project magenta v.s. firmalarının da Display, MCP yazılımları var. Parça üreticileri kendi yazılımlarıyla birlikte üretim yapıyorlarsa prosim tarzındaki yazılımlar tam olarak ne işe yarıyor. Birkaç demo suna göz attım. Fs ile bağlantıya geçerek bilgi akışı sağlıyor ama ekrana görüntü olarak yansıyan mcp, overhead v.s. tam olarak ne işe yarıyor. Şöyle özetliyeyim bu prosim737 den pek bir şey anlamadım tam olarak ne işe yarar

Saygılarımla...
    Güven Genç

Ferdi Hocam tekrar merhabalar,
    Landing Gear, analogue flaps gauge, landing light switches, vs gibi eklentileri Sismo Soluciones tan alayım dedim. Adamlar PMDG de çalışması için kendi C++/C ni yazman lazım falan dedi. Sanırım SIOC denen şey bu. Şimdi 2 sorum var. Bu SIOC denen zımbırtı nasıl bir şeydir? Oyle kolay yazılan bir şey midir? Bir de Prosim ile on-lime uçabiliyor musunuz? Teşekkürler.
    Always Keep The Blue Side Up!

Senior Member Ferdi Vefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    , Turkey.
    Ben ikinizin sorduğu soruyu birleştirip tek yazı ile cevaplayayım.
    FSX'i satın aldığınız zaman aslında bilgisayarınız varsa hiç bir başka şeye ihtiyacınız yoktur. Sadece ONLINE uçmak için Squawkbox (yada benzeri bir ara program) yüklerseniz iş biter. Joystick'e bile ihtiyaç olmaz. Klavyeden tuşlar ile uçarsınız.
    Gerekli herşey FSX de vardır. Havaalanları uçaklar dağlar ovalar. Bundan da memnun kalırsanız yeter bana derseniz konu 50 TL ye kapanmış olur
    Yok ben ilerleyeceğim derseniz eklentiler gerekmeye başlar. Önce Joystick sonra kupkuru iki çubukdan ibaret havaalanı yerine paralı/parasız olan daha güncel ve güzel havaalanı scenery'si ardından daha gerçekçi bir meteoroloji programı ve tabiiki gerçeklere daha uygun bir uçak.
    Uçak deyince akla bir sürü gelebilir. Biz burda sadece ikisinden bahsedelim. Mesela PMDG737 ve iFly737. Bunlardan birini alırsanız artık FSX in içinden çıkan 737 yi bir daha kullanmazsınız. İsterseniz silebilirsiniz bile Artık çok güzel bir kokpitiniz olur. Gerçeklere yakın hareketler yapan çalıştırması bile sizi uğraştıracak ciddi bir uçağınız olmuş olur.
    Prosim737 ise, ben bu hobiyi çıkabileceği en son noktaya çıkarmak istiyorum. Sadece Joystick beni kesmiyor. Flap için F4 e basmak yerine bir "gaz kolu ünitesi" alıyım ve Flap Lever'dan ayarlayayım. Kaptan ekranlarını diğer başka ekranlara aktarayım. Overhead panel'daki tuşları bende evde bir Overhead panel yapıp oradaki tuşlara gerçemiş gibi basarak yapayım derseniz bu durumda da PMDG yetmez. Yetmez değil, PMDG firması o tuşların kodlarını dışarıya vermek istemiyor. Sizde onun kokpitine bağlı kalıyorsunuz. Prosim de ise amaç, bu işlemleri arka planda belli ayarlar ile yapabilmek. Mesela yukarıda bahsettiğim "GAZ ÜNİTESİ" ni PMDG ye bağlamak mümkün değildir demiyorum ama çok zordur. Prosim ise o üniteyi tanıdıktan (gerekli sürücüyü yükleme şartı ile tabiiki. Genel bilgisayar prensibi) sonra tüm programlaya açıktır.
    Prosim aslında uçağın işletim sistemidir. Ama uçağın kendisi değildir. Uçağın gövdesini ayrıca almanız gerekir. Bu da uçuş performansı güzel olmayan default FSX 737 si olabileceği gibi internetten de indirebileceğiniz bir 737 olabilir. (Herkes uçuş performansı ya da dış görseli çok beğenilen PMDG yi Prosim ile çalıştırmak ister ama hep sorun yaşanır) Dediğim gibi Prosim sadece uçağı uçuran aletlerin bir arada koordineli olarak çalıştırıldığı bir yazılımdır. Uçak Prosim'de yoktur.
    Not: Jetstream 737 özellikle Prosim için üretilmiş bir uçaktır. İstenilirse ekstradan satın alınabilir. Şart değildir.
    Uçaklardaki göstergeler artık günümüzde genelde dijital. Yani ekranlarda görselolarak gözükürler. Eskisi gibi analog değiller. Mesela Flap göstergesi. Bu gösterge sisteme ait olduğu için Prosim'de zaten var. Hiç bir şey yapmanız gerekmez. Sadece hangi ekranda nerede görüneceğini belirlersiniz o da orada çalışır.
    Hakan bey ise anladığım kadarı ile Analog gösterge çalıştırmak istiyor. Bu durumda o Analog göstergeyi Prosim'e haber vermeniz gerekir. Bunun için sürücü gerekir. (Bilgisayar prensibi) Eğer göstergenizi Opencockpits firmasından alırsanız bu durumda SIOC denen bir tür sürücü yazmanız gerekecektir. Ama zaten bu gösterge bir çok kişi tarafından kullanıldığından net'te bunu hazır bulursunuz. Eğer CpFlight ya da FlightIllusion firmalarından alırsanız onlar genelde beraberlerinde sürücüleri ile gelir SIOC gerektirmez. SISMO firmansını bilmiyorum. C C++ duymadım. SIOC demek istiyorlar herhalde. Ama dediğim gibi bunlar detay. Siz aldıktan sonra illaki bağlanır ve çalışır
    Prosim'le Online uçabiliyormusunuz sorusunun cevabını artık siz verebilirsiniz
    Kolay gelsin

Ferdi Vefa
    Konu Ferdi Vefa tarafından (24-06-2014 Saat 20:27 ) değiştirilmiştir. Sebep: İmla

Senior Member btuncel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Eskisehir, Turkey.
    Hep merak ederdim bu prosim işini. .. Teşekkürler hocam...

Sent from my Note 3 using Tapatalk Pro

Ferdi hocam ben konuya mutabık oldum. verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Bizde uzun zamandır hayalimiz olan MCP işine giriştik bakalım bir yazılımcı bir elektronikçi umarım becerebiliriz. Hayalim bu konuda yerli maliyeti düşük, herkesin ulaşabileceği komponentler üretmek.

Saygılarımla
    Güven Genç

Yer
    , Turkey.
    Arkadaşlar ben Prosim737 kullandığım için yazımda Prosim kelimesi geçti. Şu an piyasada benim bildiğim Prosim'in yanısıra SimAvionics ve iFly737 Cockpit Builder Edition da bulunmakta. Project Magenta artık daha kurumsal işlere yönelmiş diye duydum. Prosim en başında ücretsiz olduğundan daha popüler gibi. Kullanıcısı daha fazla. Forum desteği kuvvetli. Ama en iyisi şu demek mümkün değil. Hepsinin kullanıcısı memnun gözüküyor.
    Güven kaptan projeniz için şimdiden kolay gelsin. Dışarıdan iki devre bir kart gibi iyi bir elektrokçinin rahatlıkla üstesinden gelebileceği basit bir şey gibi gözüksede zor ve karışık olduğunu tahmin edebiliyorum.

Ferdi Vefa

Alıntı Ferdi Vefa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ama dediğim gibi bunlar detay. Siz aldıktan sonra illaki bağlanır ve çalışır
    Prosim'le Online uçabiliyormusunuz sorusunun cevabını artık siz verebilirsiniz
    Kolay gelsin
    Ferdi Vefa
    Hocam çok teşekkürler şimdi çok daha net oldu. Yukarıdaki cesaretlendirici yaklaşımınıza da bayıldım. Yani şimdi "Hakan kardeşim gel al sen bunları bir şekilde çalıştırırız" diyor musunuz?

Şaka bir yana SISMO (http://sismo-soluciones.com/) bu adamlar gerçeğiyle 1:1 aynı olan moduller üretiyorlar. Araştırdığım kadarıyla da gayet kaliteli iş yapıyorlar. Yani bu markaya takılı kalmamdaki asıl sebep Kokpitin üzerinden bir sürü üreticiye ait parçalar olup, onları bir araya getirmeye uğraşmaktansa , tek bir firmayla ilerlemek aslında. Yani yarın bir gün bu işi iyice ilerletmek istersem ver siparişi gelsin tak çalıştır kolaylığı ilgimi çekiyor. İlk etapta almayı düşündüğüm bazı örnekler ;

http://sismo-soluciones.com/index.ph...357-362-detail

http://sismo-soluciones.com/index.ph...350-351-detail

http://sismo-soluciones.com/index.ph...4-01-28-detail

http://sismo-soluciones.com/index.ph...its-317-detail

http://sismo-soluciones.com/index.ph...3-08-20-detail

http://sismo-soluciones.com/index.ph...3-08-22-detail

Dün aldığım bilgiye göre bunalrın Ifly ile çalışacağını ve belli bir zaman içinde PMDG SIOC'unu da yayınlayacaklarını söylediler ama ne kadar zaman süreceğini söylemiyorlar. Hal böyle olunca acaba geçici bir süre için IFLY' a mı geçsem diye düşünmeye başladım.

Bilmiyorum Ferdi Hocam kafa hayli karıştı. Ne komplike hobiymiş bu uçma işi yahu ! İMDAT diye bağırası geliyor insanın vallahi

Saygılar.

Yer
    , Turkey.
    ben sadece kendi bildiğim soft/ hardware de yardımcı olabilirim. SimAvionics de display nasıl ölçeklenir taşınır sisteme tanıtılır bilmem ve bu saatten sonrada bilmekde istemem forumlarda da araştırmak da. İnanılmaz bilgi kirliliği mevcut. Biri bi sallıyo taşı kuyuya misali. Didik didik araştırmanız şart. Adamlar 600 avro ya software satıyorlar manuel yok. Varsa da Allahlık. Satıcılara göre tüm kokpitciler sanki yazılım uzmanı, hepsi elektronikçi ve hepside CATIII belgeli ultra kaptan pilot. Mesela FSUIPC yi yazan kişi Pete Dowson. Herif forumunda gelene fırça gidene fırça. Sitemli sitemli alay ederek cevaplar. Bu işden para kazanıyosan her müşterini ciddiye alacaksın. Yok öyle onu okumadınmı bunu okumadınmı diye sorular. Sanada demezlermi sen adam gibi anlaşılır manual yazdınmı diye. Ki ben bu adamla tanıştmıştım. İyi sakin sessiz biri. Forumlarda Ali kıran baş kesen mübarek.
    Hakan kaptan demişsinki Plug and Play olsun. Olsun güzel. Bu sefer üniteler çoğaldıkça USB portlar sorunlara başlayacak. Adaptörlü çoklayıcı al diyecekler. Alacaksın dandik. Diyeceklerki Çin işi olmaz. O yüzden P&P tabiiki iyi ama port sorunu her an olabilir. Sistemin kafası bir karışırsa haydaaa tüm port setupları sil baştan. Üretici hatası yok tüketici hatası yok kimin hatası. Windows. Sistem stabil değilki. Her hafta 40-50 patch gidiyo. Yeni update eskiyi bozuyo. Olan bize oluyor.
    Windows tabanlı bu simülatör belli bir yere kadar. Nvidia olmuyo RAM uymuyo AMD uygun değil FSX kaldıramıyor. FSUIPC gibi herkesce yere göğe sığdırılamayan bana göre windows gibi yanar döner bir program yardımıyla ittire kaktıra yamalıya yumalıya sistemden sisteme sürekli farklılık gösteren ( sende neden problem yapıyor bende sorunsuz gibi yanıtlarla dolu) yok tweak yok overclock, CTD lerin uçuştuğu bu hobinin bugünkü durumu bu. Prepar 3D yi de almış Lockheed firması, kafasınca takılıyo. Arada bir bi upgrade patlatıp alın debelenin biraz bakalım dediği bir platform. Düşünün bir mal üreteceksin, resmi satışını yapacaksın ama diyeceksin geliştirme aşamasınad ????? Dijital ortamda ticrette bozuldu. Ahlak tanımı değişti. Ne çıkarsa bahtına oldu artık.

Ben olsam, baba gibi bi ekran alırım. FSX yanına ActiveSky Next, Rex4, AES, Squawkbox ve PMDG .Konroller olarak Joystick bile OK. Üstüne çıkmaya başlarsan saçını başını yolmaya hazır ol. ( hali hazır üst satırdaki sistemde de yolabilirsinde )))) )

Sevgiler

Ferdi Vefa

Hocam yukarıdakilerin hepsine ve şu Pete Dowson hk yazdıklarınıza 100% katılıyorum. Bana değil ama başkalarına verdiği cevapları okuyunca kan beynime fırlıyor inanın. Yukarıda yazdıklarınızın çoğunu şu anda kullanıyorum. Aşağıda evdeki asimetrik set up var. Uçan halı diyorum ona ben .

İsim:  3000053.jpg
Görüntüleme: 501
Büyüklük:  265.8 KB (Kilobyte)

Ancak Saitek Yoke ve Saitek TQ ile olmuyor. Oyuncak hissi veriyor. Throttletek adlı bir firmadan TQ siparişi verdim. Bundan sonraki hedef PFC firmasından SAAB Yoke almak. Ondan sonra da yavaş yavaş yaparım diyordum ama yine yukarıdaki tecrübeleriniz bu kadar detayına girme bu işin diyor. Windows'u bırakın geçenlerde Pegasus'un Simulatörüne girdik , 4 saatte 5 kez Teknik girdi içeri. 12-13 milyon dollarlık bir sistemden bahsediyorum (Ha tabi bizlerin de etkisi oldu mu bozulmasında onu bilemem)

Bu arada Hocam bu Sismo'nun bahsettiğim ürünleri USB değil de kart kullanıyormuş. Acaba bu bir avantaj sağlar mı?

Yer
    , Turkey.
    Bence bu sistem iyi. Eğer bir karta bir kaç alet birden bağlanabiliyorsa mantiken daha iyi tabiiki. USB sorun riskin azalır. TQ Yoke dan daha önemli iyi olmuş.