Sayfa 1/3 123 SonSon
22 sonuçtan 1 ile 10 arası

Hybrid View

Home Cockpit - Bilgi İhtiyacı

Herkese merhaba,

Uzun zamandan beri düşündüğüm Home Cockpit'i yapma niyetine artık ciddi ciddi girmiş bulunuyorum. Aşağıda kafamda nasıl bir set up olduğunu görebillirsiniz. Aklınıza hemen "madem böyle bir işe giriyorsun hazır 1/2 kokpit ler var (Jetmax gibi), öyle bir şey alsana" fikri gelebilir. Bu alternatifi de düşündüm ancak bu iki set up arasında ciddi fiyat farkı var. Aşağıdaki 16-17KTL'ye mal oluyorken , Ömer Akömer Kaptanımızın postundan okuduğum kadarıyla Jetmax 14-15K$'a mal oluyor. Bu yüzden böyle kişiselleştirlmiş bir kuruluma gidiyorum. Kısaca bahsedecek olursam Triplehead2go ile dışarı görüntüsünü alacağım. Aşağıdaki ekranların birine PFD/ND ve Engines'leri koyup diğerine de Aivlasoft EFB, Servinfo, ASN gibi addonları atacağım. Tabi tüm bunları yapmanın temel amacı gerçeğe biraz daha yaklaşmak olduğu kadar , Klavyeden de mümkün olduğu kadar uzak durmak. Şimdi tam burada anlamadığım / çözemediğim bazı konular var. Yurt dışındaki siteleri araştırdığımda adamlar Japonca konuşuyorlarmış gibi geliyor zira çok fazla teknik terminoloji var ve kısaltmalarla konuşuyorlar ve hiç bir şey anlaşılmıyor. Şimdi bu işten anlayan arkadaşlarımızdan ricam aşağıdaki sorulara cevap vermeleri. Konuyla ilgilenecek olan arkadaşalra iŞimdiden teşekkür ediyorum;

1- Yaptığım araştırmalardan Landing Lever Gear , Flaps indicator , Autobrake gibi hardware'lerin USB ile çalışmadığı ve interface board denen bir board'a ihtiyaç duyduklarını anladım. Bu interface board ne menem bir şeydir? Bu aletlerin hepsini tek seferde bağlayabileceğim bir interface board markası ve modeli önerebilir misiniz?

2- Bunlara ek olarak resimde de göreceğiniz sarı küçük kareler var. Buaralara "Master Caution", "Autobrake Armed", "A/T", A/P", "FMC" , "Landing Gear Lights" gibi 100% çalışan announciator'ları yerleştirmek istiyorum. Çalışan derken Işıkları yanan, bastığımda ışıkları sönecek şeylerden bahsediyorum. Bununla ilgili 2 sorum var ;
    a-) Bunlar da mı interface board'a bağlanacak?
    b) Hangi markayı önerirsiniz? Internete baktığımda full fonksiyonel olmayan sadece görüntü olanlar da var. Ben gerçekten çalışan düğmelerden (artık adına ne diyorsak) bahsediyorum.

3- Bir de son olarak "Yukarıdakilere ek olarak şunu da almak lazım aksi halde sistem birbiryle konuşmaz / çalışmaz" diyeceğiniz atladığı herhangi bir şey var mıdır zira Board'a takıldım kaldım.

Yukarıda da söylediğim gibi, zaman ayırıp bilgi verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Selamlar,
    Hakan

İsim:  Cockpit Last.jpg
Görüntüleme: 1402
Büyüklük:  71.0 KB (Kilobyte)
    Always Keep The Blue Side Up!

Senior Member Ferdi Vefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    , Turkey.
    Hakan bey selam. Kısaca kendi tecrübelerimi paylaşıyim. Şu anki sistemim FSX üzerine kurulu. Software Prosim737 uçak Jetstream737. 3 bilgisayar var ama iki tanede yeter. Ama ekran kartı adet sıkıntı yaratırsa üçüncü makina şart olabilir ? Ana makina da FSX Prosim Sytem ve MCP ve ND+PFD var o kadar. İkinci de Prosim FMC, EICAS, Instructor, ASN, Squawkbox ve Aerosoft Airport Services Üçüncü makina da Prosim Overhead, Audio (sesler Squawkboxla karışmasın diye) ve Lower EICAS ile Engine panel ekranları.
    Üç makinada da SimConnect kurulu. WideFs de otomasyon işlerini yapsın diye üç makinaya kurulu. FSUIPC de haliyle kayıtlı versiyonu.
    Hardware olay ise, sormuş olduğunuz kart bende CpFlight ın MIP737 kartı. Gear, ışıklar, Autobrake ona bağlı. Throttle,Radyolar,CDUMCP, EFIS hepsi USB den bağlı. USB sağlam olsun diye adaptörlü çoklayıcılar kullanıyorum.
    MIP737 kartın yanısıra Leo Bodnar ın kartınada bakın. Ayrıca Opencockpitsinde bir kartı mevcut. Bu kartlarda makinanıza USB den bağlanıyor. Siz ışıkları kontrolleri kart üstündeki şemada gösterilen yerlere bağlıyorsunuz. Kartı aldığınızda sitesinden sürücüsünü indiriyosunuz. Çok karışık gibi gönen ama çok basit bir sistem.
    Aklınıza takılan bir yer olursa sorun elimden geldiğince yardımcı olurum. Şimdiden kolay gelsin.
    Sevgiler
    Konu Ferdi Vefa tarafından (18-06-2014 Saat 21:30 ) değiştirilmiştir.

Ferdi Hocam merhabalar. Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Şimdi ben CPFlight'ın EFIS ve MCPsini almayı düşünüyorum. Bu durumda maceraya girmemek adına aynı markanın board'uyla ilerlemek daha mantıklı gibi duruyor. Ancak bahsettiğiniz diğer markaların hangi kartlarına bakacağımı bilemediğim için aradaki fiyat farkını da kıyaslayamıyorum. Acaba aşağıdakilerden mi bahsediyoruz?

http://www.opencockpits.com/index.ph...ds/master-card

http://www.leobodnar.com/shop/index....roducts_id=183

Bir de yukarıdaki bu kartlar CP Flight MCP ve Efisle, PMDG NGX'le ve diğerleriyle ( Landing gear, Flaps, autothrottle ile) çalışır mı?

Çok teşekkürler.

Yer
    , Turkey.
    Dediğiniz gibi ben MCP ve EFIS imi CpFlight tan alfığım için MIP737 kartı aldım. Diğerleri elimde yok.
    Landing Gear çalıiıyor. Lever 'i indirdiğin zanan tekerler iniyor aynı zamanda ışıklar gerçekteki gibi belli aralıklarla yeşil oluyor.
    flaps ayarlarını ben FSUIPC den yaptım. Quadrant USB den bağlandığından sorun çıkmadı. A/T ise MCP den devreye alınıyor. (MCP737EL) modeli için. Throttle quadranttan disengage yapsanızda MCP deki switch düşmez. Ama MCP nin EL yerine PRO modelini alırsanız düşürüyor diye yazıyor. EL 500 PRO 1000 Euro ve aralarında çoook büyük fark yok.
    Gelelim NGX e. ben olsam bulaşmam. Safi sorun. Driverlar yok, o onu görmüyo bu bunu görmüyor. Kafayı yersiniz. FS9 da da aynıydı PMDG FSX de de. Adamlar zaten "bu uçak cockpit builder için değil" gibi bir açıklama yapmışlar. Forumlarda kaybolur gidersiniz demedi deme.
    Prosim737-SimAvionics+ifly737 cockpit builder versiyonu şu an problemsiz tek çözüm gibi. BENCE )))
    Sevgiler

Hocam eğer PMDG'den çıkarsam (ki alışık olduğum program) şimdi iş iyice karışacak yani başka bir deyişle zaten bulaşmışım NGX meretine.. . Bir de şimdi ek masraf açmayayım başıma...
    Bunun dışında Flap derken aslında kastım (gauge mu deniyor, indicator mı) flaplerin ilerlemesini gösteren yuvarlak zımbırtı. Board bu işe de yarıyor sanırım değil mi?
    Teşekkürler.
    Hakan

Yer
    , Turkey.
    EICAS daki göstergeyi diyorsunuz. Gauge denir. Bunun için karta gerek yok. O software tarafından yapılan bir şey. Ben FS 9 da Pmdg kullandım senelerce. FS9 da "undock" özelliği vardı PMDG de. FSX de de varmı bilmiyorum. Eğer varsa hiç ilave programa gerek kalmadan ekranı başka bir ekrana sürükleyebilirsiniz.
    Ucuz bir kokpit sofware sistemi için Simmarkette şuna hakın.

http://secure.simmarket.com/flyware-....x-basic.phtml

Fsxpand basic versiyonu 82 euro. Sizin istediğiniz ekranı veriyor. Demo sunu indirip deneyin.

Sevgiler
    Konu Ferdi Vefa tarafından (19-06-2014 Saat 10:54 ) değiştirilmiştir.

Hocam ben anlatamadım özür. Aslında alttakinden bahsediyorum Flaps gauge , vs derken. Hatta buna bir de servo falan gerekir gibi birşeyler de demiş site.. Bunu da çalıştıracaktır değil mi bu interface board?

http://www.simkits.com/product.php?prodid=455

Yer
    , Turkey.
    Analog Gauge diyorsunuz. Bu durumda ya Opencockpits ya da FlightIllusion olabilir. Opencockpits (OC) daha ekonomiktir. Kartıda almanız gerekir. Ayrıca uygun bir SIOC yazılımını internetten indireceksiniz. Gauge karta başlanacak. Kart makinaya. Sıoc yazılımı çalıştırılacak. Porsedür böyle. Bu prosedürleri aynı makinadaysa herşey FSUIPC üzerinden yok ikinci bir makinadaysa WideFS üstünden yaparak hiç bir şeyle uğraşmadan sistemi açtığınızda herşey kendiliğinden çalışır. Yazdıklarım PMDG de çalışırmı hiç bilmiyorum. Büyük olasılıkla çalışmayacaktır

Ferdi Hocam - Tekrar çok teşekkürler. Şimdi çoğu şey netleşmeye başladı kafada. Bir adamla yazışıyorum Autobrake konusunda,(Archen Simparts) O'na da sordum. Bakalım cevap ne gelecek. Tekrar bilgiendiriyor olurum sizi de.
    Görüşmek üzere..
    Hakan

Yer
    , Turkey.
    Tamam. Kolay gelsin