Sayfa 1/2 12 SonSon
19 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Senior Member tk1550 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.

Heading problemi? Enteresan bir sorun

Selamlar

Dün ilginç bir problem farkettim. ILS yaklaşma esnasında girmiş olduğum baş ile uçağın gösterdiği başın birbirinden farklı olduğunu farkettim. Geçici bir sorundur diyerek inişi manuel olarak tamamlayıp PC'yi kapattım. Ancak dün başka bir kontrollü yaklaşma esnasında Brezilya'lı ATCO arkadaş ekranında okuduğu ile benim söylediğimin arasında 20 derece fark olduğunu söyleyip hatayı teyid etti.

Yani ben onun vermiş olduğu baş olan 230 dereceyi MCP'de ayarlamış olmama rağmen o 250 yada 210 okuduğunu söyledi, tam hatırlayamadım şimdi.

Aşağıdaki görüntülerde de farkedebilirsiniz KSEA 34R pisti başı 341 derece olmasına rağmen görüntüde yukarıdan 360 okunuyor??? Yaklaşık olarak 20 derece bir hata var. Denemek için LTBA 17 ve 35 pistlerinde denedim, onlarda bir sıkıntı görünmüyor. Başka bir meydan olarak LTCG, EHAM,TNCM ve KLAX'ta denedim

KLAX'ta 07L pistinde baş 069 iken ben 083 okuyorum. TNCM 09 pisti için baş 093 derece iken ben 081 görüyorum. Yani fark daha küçük ?? !! LTCG ve EHAM'da bir sorun yok.

Sanıyorum sıkıntı Kuzey, Güney ve Orta Amerika ile ilgili. Son olarak FSGLOBAL yüklemiştim. Enteresan bir sıkıntı oldu benim için??

Fikri olan varmı?

İsim:  ksea 34R.jpg
Görüntüleme: 678
Büyüklük:  321.8 KB (Kilobyte)

Magnetic sapmayla ilgili olabilir mi?

Chartlara bakiyorum KLAX icin 12.3East vermiş TNCM için 13.9W vermiş belki ayarlarda True heading yerine Magnetic heading i seçmiş olabilirsiniz ya da tam tersi.General Navigation dersi sınavlarda çok çektirmişti.
    Saygılar & Sevgiler

Yer
    Istanbul, Turkey.
    Nasıl yapılıyor acaba ayarı yada o ayarın değişikliği?? Yapmışsamda farkında olmadan yapmışımdır

ADMİN biber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, 1966
    Sanırım FS de manyetik sapmayı belirleyen dosya "corrupt" olduğundan dolayı benzer sorun yaşamıştım ben de Volkan. İki şey yapmıştım ve sorun giderilmişti;
    1. Flight1 registry tool kullanarak fs kayıt defteri ayarını tazeledim. http://www.flight1software.com/files...try_Repair.exe
    2. Sorunlu dosya oldugunu tahmin ettiğim magdec.bgl dosyadını duzgun çalışan başka bir fs den aldığım dosya ile değiştirmiştim.
    http://www.sanalpilotuz.biz/deneme1/image.php?type=sigpic&userid=3&dateline=1336667157

Yer
    Istanbul, Turkey.
    Murat ağabey

Kayıt defterini tazeledim ama düzelme yok, bu bahsetmiş olduğun MAGDEC.BGL dosyası hangi klasörde? Arattım ama bulamadı, birde düzgün çalışıyorsa senin dosyayı buraya alabilirmiyim

Edit: Dosyanın yerini buldum, şimdi bana normal çalışanı lazım

F9 :Scenery:Base: Scenery klasörü içinde...
    Konu tk1550 tarafından (16-06-2014 Saat 21:10 ) değiştirilmiştir.

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Volkancım emailin bende yoktu bizim server'a attım;

www.mimicmimarlik.com/downloads/magdec.rar
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Yer
    Istanbul, Turkey.
    Hakan ağabey teşekkür ediyorum, işteyim eve döner dönmez deneyeceğim indirip.. Durumu bildiririm buradan

Yer
    Istanbul, Turkey.
    Hakan ağabey teşekkürler, düzelmiş görünüyor şimdilik. Peki bu dosyanın değişiminde dolayı benim daha önceki ayarlarımda herhangi bir değişiklik olmuşmudur? hani çok detaylı bakamadım ama yaparmı acaba öyle birşey? Yoksa sadece heading ayarını barındıran bir dosyamı?

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Volkan, sanmıyorum bir değişiklik olsun ayarlarında çünkü bu kullanıcı ile ilgili değer yazan cinsden bir dosya değil (cfg veya ini, txt,dat vs dosyası olmaması zaten bunu destekliyor). Aslında nasıl bozulduğuda sorun çünkü bu tip dosyalar eğer yüklenen bir başka eklenti FS'in altyapısındaki buna benzer iç dosyalarda bir değişiklik yapmazsa, durduk yere bozulmazlar. Gördüğün gibi dosya büyüklüğüde oldukça küçük yani çok basit bazı koordinat verileri içeriyor. Aynı timeline çizgilerini belirleyen dosya gibi.
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Yer
    Istanbul, Turkey.
    Hakan ağabey

Biraz önce Brezilya'da yapmış olduğum uçuşta yine aynı sorunun devam ettiğini gördüm. Pist başı ile 20 derecelik fark devam ediyor. Pist başı 105 derece iken ben 85 okuyorum...