9 sonuçtan 1 ile 9 arası
    Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.

Hem iş hem pilotaj

Merhabalar,

PPL konusunda merak ettiğim bir husus var. 2 senedir THY Teknik'te uçak teknisyeni olarak görev yapıyorum. Çalışma düzenim vardiyali yani 0700-1500 ve 1500-2300 şeklinde çalışıyorum. Bir uçuş okulunda PPL eğitimi alırken aynı zamanda işimi devam ettirebilir miyim? Ayrıca yer derslerinin saatleri nasıl oluyor? Gerektiği zaman iş yerimde çalışma saatleri değiştirilebiliyor. Bu konuda sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum ama prosedürde hem çalışıp hem eğitim alma gibi bir durum olabiliyor mu?
    Kıvanç Talip UÇAN

Uçak Aviyonik Teknisyeni

İstanbul / 1991

http://www.jetphotos.net/showphotos.php?userid=55072

Senior Member tk1550 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Bülent abi ile konuştunmu? PPL'ni alırken halihazırda çalışıyordu. ATPL'e girdikten sonra işten ayrılmıştı.. (bi büyük aç akşam evde direkt ATPL ayrıca)

Senior Member tazmania - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Bildiğim kadarı ile Hezarfen de ve top air (yanlış hatırlamıyor isem) var.Rahmetli ağabeyimiz Murat Öztürk'ün dü.Şimdiler de kızı Pelin Öztürk işletiyor.Anadolu yakasında da Sabiha Gökçen meydanında İstanbul havacılık kulübü vardır.Bu firmalar ile çalışma saatleri esnek bir planlama yapabilirsiniz.Başka firma varmıdır bilmiyorum.

KEREM ETGÜ

ISTANBUL

Ey Ana! Eğer Oğlun Bir Asuman Aşkına Tutulmuşsa Bırak Uçsun!

Senior Member oytun737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Antalya,TÜRKİYE
    Kıvanç hocam zevk amaçlı mı? yoksa ileriye dönük ciddi hedefleriniz mi var?
    Bunu bilmeden, hem çalışıp hem pilot olunur mu? sorusuna sağlıklı cevap vermek mümkün değil.

Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Volkan abi Bülent abi ile konuştum. Sağolasın.

Kerem hocam teşekkür ediyorum. Bülent abi ile İstanbul Havacılık Kulübünü konuşmuştuk ama onlar SAW'dan uçuyorlarmış. Ben Atatürk Havalimanı'nda çalışıyorum. (En azından şimdilik). O yüzden TOP AIR düşünülebilir.

Oytun hocam açıkçası ileriye dönük planlarım var. Maddi nedenlerden dolayı en azından PPL sürecinde işime devam etmek istiyorum.
    Kıvanç Talip UÇAN

Uçak Aviyonik Teknisyeni

İstanbul / 1991

http://www.jetphotos.net/showphotos.php?userid=55072

Yer
    Antalya,TÜRKİYE
    İnşallah maddi nedenler önünüzde engel olmaktan kalkar, koyduğunuz hedef ne ise oraya ulaşırsınız. Tam on sene önce sizin yaşınızdaydım. Bu süreci uzun bir zamana yaymak gibi bir lükse sahipsiniz. PPL'e mütakip PIC uçuşlarını da işinizde çalışarak bitirebilir,ciddi derecede emek isteyen (ATPL Yer dersleri ile birlikte sosyal ve çalışma hayatı biter!) kısmın ucuna kadar gelebilirsiniz ki bu da 100 saatin üzerinde uçuş demek. Kısacası bu zahmetli yolu ZİPleyebilir kolayları öne babaları sona atabilirsiniz. Ancak parantez içine uymaz risk alırsanız...

Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Kıvanç hocam, umarım herşey hayal etttiğiniz gibi gider, hayallerinizin önüne hiç birşey engel olmaz.Top air, ppl için şuan Türkiye'de en uygun okul.Ve şuna emin olun , Sabiha gökçene gitmek için karşıya geçmenin size yaratacağı zorluktan çok daha önemlisi Hezarfen Havaalanına gelicek olmanızdır.PPL aşaması bu işin en zevkli kısmıdır, ATPL çilesi yok, ilk heyecanların yaşandığı anlar, heyecanlar bir nevi bu işin cicim aylarıdır.Ama el melekelerininde ilk oluştuğu ve geliştiği andır ve bu uçuş hayatımızın önemli bir sürecidir, bir çok şeyin intibakıdır.Bu sebeple, temel uçuş eğitiminizin Hezarfen gibi bir meydanda olması size çok büyük artı katacaktır, uçuş eğitiminiz başladığında umarım hezarfene uçma şansınız olur ve 3000 e 45 lik pistlere inmekle, hezarfene inmek arasındaki haz farkını bizzat yaşarsınız ve dediğimi bizzat yaşayarak anlarsınız.Etraftaki tüm nerdeyse tüm nirengileriniz rüzgar jeneratörü , tabi o bölgeye bu kadar rüzgar jeneratörü koyulmasının sebebi, rüzgarlı bir bölge olması ..Eğitimini bitiren lineda uçan arkadaşlarım, fırsat bulduğunda gelip, hocalarımızla bir meydan turu atıp gidiyorlar.Hezarfen bir çok pilot için bir havaalanından fazlası.Bizden çok çok daha önce bu yollardan geçen Oytun hocamda sanırım buna katılır, hezarfen eminimki onun içinde çok özeldir, duygusal bir bağı vardır o meydana..

Tüm süreç güzel ve planladığınız şekilde, en hayırlı şekilde geçer umarım.Benim tavsiyem topair olur , çalışanlara özel, esnek bir program sunması ve Hezarfen havaalanı faktörünün, şu anda PPL için en doğru adres olması.ATPL 'e geçince tabiki işler biraz boyut değiştiriyor.ATPL döneminde sadece ATPL'e yoğunlaşıcak bir ortam yaratma mecburiyeti hasıl oluyor malesef.Ama bu işin en zor kısmı, ne uçuş, ne ATPL sınavları..Bu işin en büyük zorluğu, belli bir maddi seviyedeyken bu zor kararı alabilmek, ve işe bir yerlerden, bir şekilde başlama cesaretini gösterebilmek..En zor olan kesinlikle bu..
    Burak

Yer
    Antalya,TÜRKİYE
    Elbette... Hezarfen benim için de çok önemli...
    Ben PPL e başlanan uçak class ı ile devam edilmesinden yanayım.
    Top Air de elbette köklü kuruluş ancak plan çok keskin olmalı. Ticari pilot lisansına dönülecek ise bir noktada; direkt tek model ile uçmak işi kolaylaştırır. Kim daha pahalıya PPL veriyor bilemiyorum ancak Ayjet daha pahalı olsa dahi, 172 den Katana'ya intibak için harcanacak para ve zaman yine aynı kapıya çıkaracaktır.
    O sebeple, ciddi bazda ATPL düşünülecek ise hiç bulandırmadan Katana ile başlayıp PPL+PIC yapıp sonrasında dilediğimiz an IR için kaldığımız yerden devam edebiliriz. Para ve zaman ikilisinden ciddi derecede kar ederiz.
    Hem Katana cepte olursa ATPL için AFA gibi muazzam bir diğer şans da hazırda bekler... (AFA yi hiç bilmem. Ortadan pilot katıyor mu bünyesine bilmem. Katıyorsa ne güzel işte o da o noktada elimizde koz olur)
    Bu doğrultuda size hangi yol yakınsa onu kullanın.
    Hakkınızda hayırlısını diliyorum.

Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Oytun hocamın dediği olayda önemli ama , ayjet biraz daha akademi tarzında , sistemli şekilde atpl verme yanlısı bir okul.Direk Moduler ATPL frozen alıcam , kredi çekicem falan deseniz, Türkiye'de eğitim alıcaksanız kesinlikle ama kesinlikle hiç tereddüt etmeden Ayjete yazılın derdim bende , hemen hemen her okuldan arkadaşlarım var ve öğrencisine hiç bir konuda sıkıntı yaşatmayan, kafalar rahat bir şekilde eğitim alabileceğiniz tek okul şuan ayjet türkiyede, ama eğitimi parça parça alıcaksınız , Ayjet çok pahalıya gelir.PPL i olan ve PPL ini cessna 172 ile alan, planörcülük tecrübesi olan bir arkadaş katılmıştı aramıza ve 1 haftalık yer dersi ve 1 haftalık uçuş ile katana intibakını yapmıştı.Bu intibakın getireceği ekonomik külfet , tek tek uçuşlarınızı yapmanızın getireceği ekonomik külfete göre oldukça az ayjet için.Diğer okulları bilemiyorum bu konuda ama Ayjet açtığı her dönemi full dolduruyo şuan ve özellikle uçuş hattında 7 gün mesai ile uçuşlarını yapıyor, haliyle okul dışından birisinin PIC uçmasını pekte sıcak yaklaşmayan bir politikası mevcut.Tek motor için saatlik 360 euro gibi çok yuksek bir fiyat istemesinin nedenide bu bence.
    Burak