Sayfa 1/2 12 SonSon
15 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Senior Member mustafa ece - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Antalya, Turkey.

Simülatör Masası

İsim:  olculer.jpg
Görüntüleme: 2323
Büyüklük:  317.8 KB (Kilobyte)
    Merhabalar;
    Ev değişikliği nedeni ile simülatör için yeni bir masa yaptırmak zorunda kaldım. Bu sebeple istediğimde yoke-rudder-throttle üçlüsünü saklayabileceğim, istediğimde uygun yerlerine sabitlenebilecek bir düzenek için çalışıyorum.

Uygun vakti olan arkadaşlar resimdeki ölçüleri çıkartabilirler ise çok sevinirim. Saygılar sevgiler.

Not: Yapmaya çalıştığım masa dizaynını buradan yayınlayabilirim.
    Saygilar, sevgiler

Mustafa ECE
    Antalya/1980

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Kolay gelsin

Ben bu iş için , üst kısmı üç parçadan oluşan modüler bir masa düşünmüştüm ... Normal kullanımda yoke ve throttle geride duracak , kablosuz klavye ve fare'nin bulunduğu kısım öne alınacak , uçmak istediğimde ise klavye+fare arkada yoke seti önde olacak . Rudder sabit , her şekilde altta açıkta duruyordu planıma göre .

Mobilyacı arkadaş ile görüşmüş ve fikrimi ona atölyesinde örnekleme yaparak anlatmıştım . Mekanik bir düzeneğim olmadığı için istediğim tasarımın yapılabileceğini , masanın genel stabilitesi için en az bir bölümün (ki burada monitor olacak) sabit kalması gerektiğini anlatmıştı (zaten öyle olacaktı , hemfikir olduk bu konuda).

Mantık şu ;

Monitörün olduğu kısım sabit ve diğer parçalar (yan destekler) ile gerdirme ile bağlı .
    L1 + L2/2 kadar olan 1. kısım ve klave+fare için ayrılan (K) diyelim K+5cm'lik 2. kısım sabit değil.

Her iki hareketli kısmın masanın ayaklarına oturabilmesi için alt yüzeylerinde kanal olacaktı ( mobilyacı arkadaş istenirse bu bölümlere de gerdirme dedikleri sabitleme parçalarının takılabileceğini ve istediğim zaman vidaları söküp takarak daha stabil bir yapıya ulaşabileceğimi anlatmıştı ) . Değişikliği yapacağım zaman bir bölümü kaldırıp diğerini istediğim yere alacak , ardından kaldırdığım bölümü (ki bu kablosuz olduğu için klavyenin duracağı bölüm oluyor) diğerinden boşalan yere oturtacaktım .

Daha sonra bu şekilde bir masanın biraz büyük olabileceğini düşünüp kızaklı bir düzenek üstünde çalıştım . Şu klavye ve fareleri koyduğumuz bölümlerdeki kızağı 45 derecelik bir açıyla masaya yerleştirmeyi ve yoke+throttle kısmını kullanmadığım zaman aşağı geri doğru indirerek saklamayı düşündüm . Anlatmak zor oldu , uygulamalı olarak gösterdim , arkadaş anladı ve üstünde çalışmak gerek imkansız değil dedi [ Sabitleme konusu önemli ve açıyı çok iyi hesaplamak gerek , aksi durumda kullanışsız olabilir ]

Siz nasıl bir tasarım düşündünüz ? Biliyorum anlatmak zor bu tarz düşünceleri , çizmek ve elle örnekleme yaparak ustaya göstermek daha kolay oluyor ...

Sevgiler

[ Sonuç ; Yoke almaktan vazgeçtim ve halen inatla Sidewinder FF2'mi kullanıyorum , haliyle proje askıda kaldı :P ]
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Yer
    Antalya, Turkey.
    İsim:  desk1.jpg
Görüntüleme: 2238
Büyüklük:  742.6 KB (Kilobyte) Hocam selamlar; mekanizma aradım. Ancak Antalya'da bir tablayı masanın üzerine taşıyıp sonra geriye toplayacak mekanik aksam bulamadım.
    İsim:  desk2.jpg
Görüntüleme: 1988
Büyüklük:  766.7 KB (Kilobyte)Sonra evin dolaplarını yapan ustayla konuşurken böyle bişey geldi aklıma, mantık gayet basit, yoke ve gaz kollarını kullanılmadığında masanın ortalarına ve altta duracak daha sonra masanın ortalarındayken dışarıya doğru çıkacak ve yoke un kumanda kollarını kurtaracak sonrada yükselecek.
    İsim:  desk3.jpg
Görüntüleme: 2040
Büyüklük:  745.2 KB (Kilobyte)bu denemede en kritik nokta masanın boyu standart masalardan daha yüksek olması işallah ölçüleri alırsam bir optimizasyona gideceğim.
    İsim:  desk5.jpg
Görüntüleme: 1906
Büyüklük:  783.7 KB (Kilobyte)Saygılar sevgiler.
    Saygilar, sevgiler

Mustafa ECE
    Antalya/1980

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Fikir güzel ... Kanallar ve sabitleme sistemi gayet mantıklı duruyor , bu durumda size alt tabla yukarı sabitlendiğinde masa üst yüzeyi ile arada kalması gereken boş yükseklik "h2-h1" 'den bir iki cm fazla olsa kafi gelir çünkü kullandığım dönemden hatırladığım kadarı ile throttle'ın gaz kollarının en üstteki konumda yüksekliği yoke'a ait olan z'den büyük H1'den küçük yani ;

H1 > (h2-h1) > z

( Eğer yanılıyorsam bu durumda aradaki boşluğun z'den bir iki cm fazla olması yeterli olacaktır )

H1 (ve H) tabla yukarıdayken sizi etkilemez çünkü tablanın ön bölümüne yaklaşık 7 cm'lik bir uzantı koymuşsunuz , hoş o uzantı olmasa da H1 ve H yine bizi etkilemez yoke'un tasarımından dolayı . Evinde bu sisteme sahip olan bir dostumuz sizin için kurulu sistemin bir fotoğrafını çekse çok güzel olur planlama açısından ( bir de fotoğrafa ölçek olacak bir cisim konsa gerisi çorap söküğü gibi gelir )

Ben kanal yerine tekerlekli sürgü sistemi düşünmüştüm , yakınlarda bir yapı market varsa oraya gidip sürgüleri elinize alarak mantığı geliştirebilirsiniz . Tek sürgü seti ile sadece yatay düzlemde hareket sağlanabilir iken iki sürgü seti alıp elinizdeki parçaları birleştirdiğinizde dikey ve açılı düzlemde de hareket sağlanabiliyor . Bir düşünün belki daha pratik bir üretim (ve kullanım) süreci çıkartabilirsiniz ortaya .

Sevgiler
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Kanal sistemi cizimde olur ama pratikte calismaz, benden soylemesi. Tablayi seviyeye cikarip sonra alttan kayarak iceri alacak bir mekanizma hem var hem yok. Oyle bir mekanizma yemek masalari icin var. Cam masayi uzatmak icin. Ama hem ucuz degil hemde mekanizma cok parcali. En pratigi normal yada teleskopik rayla cozmek. Yada bana kafanizdaki seyi cizip scan edin yada resmini cekip koyun. Ona gore bir cozum varmi olur mu bakayim. Yoksa is mekanizma tasarlamaya kadar gider.
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Yer
    Antalya, Turkey.
    Fatih Hocam, Hakan Hocam selamlar, standart sürgüler ile dediğiniz gibi hareket tek yönlü oluyor. Benim istediğim tüm cihazlar (yoke/thrt) kullanılabilir uygun bir yükseklikte masanın önünde bulunsun (masa üstünde durmasına gerek yok). Sonra işim bitince bir kazaya maruz kalmasın diye (temizlik esnasında uğrayabileceği hazar, çocuklar vb) masanın içine saklansın.

Hakan Hocam marangoza, malzeme birbirinin üzerinde kayar mı? diye sormuştum. Marangozda, iki malzeme arasında hava olursa "sabun" gibi kayar demişti. Bende buna güvenerek kanal tipi bir şey düşünmüştüm.
    Saygilar, sevgiler

Mustafa ECE
    Antalya/1980

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Normal ahsap kanalli kizaklarda mutlaka kaydirici lazim-ki o da gercekten sabundur. Eskiden rayli kizaklar olmadigi zamanlarda bu sekilde yapilirmis. Teoride, evet bu sekilde kanal icinde hareket takip eder ama ahsabin kotu tarafi, eger iki taraf ayni es zamanda veya gonyede hareket etmezse kanalda sikisma, zorlama yapar ve bu kadar yolu( asagi yukari geri vs) takip ettirmek kolay degil. Birde ucindan tutup hareket ettirmek zor olacaktir. Mustafa Antalyada bir yapi market varsa mobilya bolumune bir bak (bauhaus, koctas vs). Orada farkli yonlere fatkli sekilde calisan ray veya kapak mekanizmalari var. Senin istedigine birebir uyan, yani alttan cekince ust tabla ile seviye olacak mekanizmalar agirlikta tasiyacagi icin mekanik aksama sahipler ama benim bildigim sadece bir tane var. Cam masalar icin o da ama ahsaba uyarlanir. bunun disinda asil islevi baska olup senin isine yarayacak farkli mentese veya kizak grubu olabilir. Aklima gelmisken, benim su ara vaktim yok ama BLUM ile Hafele (a umlaut, anin uzerinde iki nokta var) markalarinin web sitesinden modellerine bir bak. Musait olunca bende bakarim.
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Yer
    Antalya, Turkey.
    Hakan Hocam selamlar, yapı marketlere bakmıştım. oradaki ürünler standart raylar. Bunları kullanırsam yoke'un (uygun kullanım yüksekliğinde) kollarının masa altına girmesi için masa tabla yüksekliğinin fazla olması gerekiyor. Ancak Hafele ye gitmemiştim. Antalya'da yeşil sanayide var bir şubesi. Kataloğundan gördüğüm kadarı ile klavye rafı diye bir ürün var.Ancak bununda dikey hareketini sağlayacak mekanizması yok.

Uygun bir dizayn bulunursa kanayan bir yaraya merhem bulunacak , evdeki aile kavgaları sone erecek
    Saygilar, sevgiler

Mustafa ECE
    Antalya/1980

Senior Member tazmania - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Hocam benim masamda saitek pro flight ürünü montajlı .Kısaca anlatayım nasıl bir değişiklik yaptığımı.Resimlerinide yarın siteye eklerim.Normal klavye bölümü olan masanın,altına ek ayak ekleyerek yaklaşık 10 cm. havaya kaldırıyoruz.Klavye koyma bölümü ki kızaklı olan bölümü H1 mesafesi +3 cm kadar kızaklarını aşşağıya kaydırıyoruz.Buradaki amak kızağı ittiğimizde yoke kısmı komple masanın altında kalması içindir.Ayriyetten ufak bir kilit eklememizde vardır.Bunuda resimlerle gösterebilirim.Dediğim gibi resimleri yarın eklerim siteye.Daha önceden sitede bir başlık altına eklemiştim lakin hangi konuydu bilmiyorum.

KEREM ETGÜ

ISTANBUL

Ey Ana! Eğer Oğlun Bir Asuman Aşkına Tutulmuşsa Bırak Uçsun!

Senior Member btuncel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Eskisehir, Turkey.
    Güzel bir konu... Sonuca ulaşan olursa ölçekli çizimleri de paylaşımda sevinirim...

Sent from my Note 3 using Tapatalk Pro