Sayfa 1/7 123 ... SonSon
61 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Senior Member Batur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.

FSX icin makina toplayacagim tavsiye ricasi

Arkadaslar merhaba, FSX icin toplayacagim beni uzmeyecek her kosulda en az ve en dusuk 30 frame'den asagi almayacagim (butun add onlar vs. akliniza ne gelirse acikken bile) bir makina toplamak istiyorum, bu konuda yardimi dokunacak bir arkadas olursa cok sevinirim.
    Batur
    A319-A320-A321
    OFFLINE PILOT

Merhabalar,

Size bu şekilde bir tavsiyede bulunabilmemiz için cebinizden çıkacak paranın miktarını buraya yazmanız gerekir kanaatindeyim. Çünkü, misal veriyorum, i5 ile i7 model işlemciler arasında 300 TL farkedebiliyor, hakeza ekran kartlarında da durum bu şekilde. E bu da baya bir para demek tabi ki. Ama 2000 TL gibi bir rakam cebinizden çıkabilirse güzel bir sistem toplayabiliriz.

Saygılarımla.
    Intel i7 4790K @4.4 GHZ - Nvdia GTX 1070 8GB 256Bit - 1600MHz 32GB Ram

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    İyi bir anakart , iyi bir işlemci ( en az 3 Ghz ve bol çekirdekli ) , bolca ram ( 8 GB ve üstü ) , sağlam bir ekran kartı ( GTX660 ve üstü ) , tercihen ssd hard disk , bunları besleyebilecek bir güç kaynağı , havalandırma yapısı iyi olan kibar bir kasa , güzel bir monitor ( minimum 22" ve hdmi ile ekran kartına direkt digital bağlantı imkanı olan ) .

Tahminen en az 2500 - 3000 TL tutar . Bütçenizi üzer ancak FsX'de akıcı uçuş sağlar ... İnce ve doğru ayarları yapmanız şart yoksa "bu kadar para verdik yine olmadı" dersiniz .

Forumda birçok konuda gerek teknik , gerekse mantık olarak yeni pc bileşenleri hakkında yazılar var , birde zaman ayırıp bunları okumak lazım tabii .

Kolay gelsin , şimdiden hayırlı olsun
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member Batur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Tesekkurler arkadas, sadece kasayi toplamayi dusunuyorum, monitor, pedal takimlari, stickler, yoke, throttle hepsi var. Kasayi FSX icin guncellemem gerekiyor, zaten cift monitor kullaniyorum. Dediginiz gibi de biri 22 inch digeri 17. Bakalim, tekrar tesekkur ederim. Bir cok arkadastan aldigim geri besleme dogrultusunda FSX'den memnun olmayan bir hayli kullanici da mevcut, halen fs9 gibisi yok diyen cok. Ben de arada kararsiz kalmiyor degilim
    Batur
    A319-A320-A321
    OFFLINE PILOT

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Batur maalesef yeni ürünler söz birliği etmişçesine sadece FSX için üretilmeye başladı. Evet, FSX hala problemli hala binlerce dolar harcayıp 20FPM geçemeyen , insana saç baş yolduran takılmalar olduğunu okuyoruz. FSX'in tüm buglardan temizlenmiş ve yüklendiği hali ile kusursuz olabilmesi için FS9 gibi bir nceki versiyondan alınan geri dönümlerin analiz edilip yeni versiyonun çıkması icap ediyordu ama ne yazıkki böyle bir durum artık yok. FSX yazılımı ve yazılımcılarını arkasına alan P3D bir ihtimal FSX'in halefi olma yolunda ilerliyor.

FSX'in yazılım altyapısı yüzünden üreticilerde FS9 için üretimi nerdeyse kestiler. FS9 hali hazırda FSX'den önceki tüm bugları temizlenmiş en sorunsuz versiyon ama dediğim gibi, tercih meselesi tamamen. Fatih ve Mehmet CElbiş şahsen tanıdığım ve bu konuda sonsuz güvenim olan dostlarım oldukları için ben zamanı gelince kendimi onlara teslim edeceğim (diğer dostlar gücenmesin sakın, kişisel bir durum) O yüzden Celbiş'de konuyu görünce mutlaka yazacaktır, yazılanları dikkate almanı (daha önceki mesajlarıda aratıp) öneririm.
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Fs2004'e alışmış bir gözünüz ve performans beklentiniz varsa FsX sizi çok üzer bu kesin Ben halen Fs9'u kaldırmadım sistemimden ve bir ürün alacaksam artık öncelikli tercihim her iki simulatör için de kullanabilir olması . Sadece Fsx yada Fs9 için yapılan ürünleri almıyorum çünkü halen FsX'e tam geçiş yapmış değilim gerek kullanım gerekse de beyinsel olarak .

Tamam iyi hoş güzel ama Fs9 beni fazlasıyla tatmin ediyor iken neden ondan vazgeçeyim . "İşte budur arkadaş" dedirtecek bir simulatör değil FsX ve öyle de kalacak çünkü geliştirilmiyor .

Velhasıl tamamen tercih ve zevk meselesi .
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Member
    Yer
    Ankara, Turkey.
    Merhaba,

Öncelikle fsx te hata ve görüntü problemlerinden bahsedeyim. Fsx te tweak yapılması gerekiyor fsx.cfg ye ve bunlar biraz okuyup araştırması gereken konular. FSX'e eklenen muhteşem yer kaplamalarına, meydanlarına, PMDG 737NGX'ine Aerosoft 320'sinin güzelliğine alıştıktan sonra ben kimsenin FS9 a tekrar döneceğini pek zannetmiyorum. Sadece FSX için biraz yüksek bir sistem gerekiyor. Her yerde söyleniyor zaten FSX tam bir işlemci canavarı diye. FSX te işlemcimiz çok önemli ve akıcı bir görüntü istiyorsak mutlaka ve mutlaka overclock gerekiyor. Buradada anakartımız, güç kaynağımız ve işlemcimiz gerçekten çok önemli . İşlemciyi en az 4.2, 4.3 ghz 'lerde çalıştırmamız gerekiyor. Daha öncede belirtildiği üzere fsx'i ayrı bir hard diskte çalıştırmak.Sistem önerim şu şekilde:

Anakart:
    http://www.vatanbilgisayar.com/z87-p...i-anakart.html
    İşlemci:
    http://www.vatanbilgisayar.com/core-...m-islemci.html
    Ram:
    http://www.vatanbilgisayar.com/8gb-2...l-kit-ram.html
    Ekran Kartı:
    http://www.vatanbilgisayar.com/gtx68...ran-karti.html
    HDD:
    http://www.vatanbilgisayar.com/35-1t...disk-1225.html (Burada fsx çalıştırılıp aynı serinin 500 gb lığı alınarak ondada işletim sistemi)
    Power Supply ( +80 tercih edilmelidir O.C ve ekran kartı için), Kasa:
    En az 700-750 Watt bütçenize uygun.
    Ve diğer bileşenler.

Dediğim gibi sadece FSX i biraz bilmek gerekiyor.

Neden i7 işlemci yerine i5 ? yada neden amd diil?
    Berhan Dönmez
    ATPL(A),F27,B737,A306,A310.

Member
    Yer
    Ankara, Turkey.
    Fiyat performansından dolayı buda i7 si. Tabi fiyat göreceli bir kavramdır.

http://www.vatanbilgisayar.com/core-...m-islemci.html

http://www.cpubenchmark.net işlemci hız grafikleri bilgi verecektir
    Berhan Dönmez
    ATPL(A),F27,B737,A306,A310.