10 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.

Leblebi tadında A320

Merhabalar,

737 için leblebi konumuz var. Bunun neden A320'si yok diye sormazlar mı insana.. Haydi başlayalım. İlk leblebi benden..

Uçağımız elektriği APU'dan alıyor ve GPU bağlı değil. Elektriği tamamen kesip uçağı terkedeceğiz. Ama nasıl? APU Master Switch'i OFF yapıp hemen ardından bataryaları OFF konumuna alırsak APU cooling down yapmadan shutdown olur. Bu nedenle APU Master Switch OFF yaptıktan sonra en az 30 sn. bekledikten sonra bataryaları OFF konuma alıp uçağı terkediyoruz.
    Kıvanç Talip UÇAN

Uçak Aviyonik Teknisyeni

İstanbul / 1991

http://www.jetphotos.net/showphotos.php?userid=55072

Güzel bir düşünce ve başlık. Airbus çok komplike geliyor çünkü biz Boeing'cilere haliyle bu bilgiler güzel olacaktır.

Ben birşey sormak istiyorum yukarıdaki leblebi doğrultusunda;
    APU cooling down yapmadan kapanırsa ne olur? (Yanlış anlaşılmasın, gerçekten cevabını bilmediğim için soruyorum)

Teşekkür Ederim.
    Görkem AÇIKGÖZ

Senior Member erkal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Madem acıldı bir leblebi çözelim şimdi efenim ilk leblebi PFD ( Primary Flight Display ) 'den gelsin Sideslip yani Turn & Balance koordinasyonunu takip ettiğimiz ufkun üzerinde bulunan yamuk şeklindeki ve iki üçgen bardan olusan işar normalde biri mavi (armed) diğer ikisi sarı renktedir eğer tek motor arızası yaşarsanız sarı üçgen barlar mavi renge dönüşür bu da ucagın motor kaybı esnasında savrulma momentini kontrol altında tutacak ve ucak sanki çift motor ucuyormus gibi dogru profilde ucusuna devam edecektir. Airbus'ı airbus yapan özelliklerden bir tanesidir.

http://www.efbdesktop.com/flight-ins...es/pfdbeta.jpg

Senior Member Faruk Işık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Eskişehir / İstanbul
    Sadece bir kere soğuma periyodu gerçekleştirmeden APU kapatma ile birşey olacağını sanmam ama defalarca tekrarlanırsa APU'nun ömründen yenilmiş olur.
    Konu Faruk Işık tarafından (18-12-2013 Saat 07:57 ) değiştirilmiştir.
    Sessizliğin Kanatları ​..

Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Soğuma yapılmadan bataryalar kapatılırsa APU Air Intake Flap açık kalır. Buna ek olarak Faruk abiye katılıyorum.

Ek bilgi APU 3 kez ard arda çalıştırılıp susturulursa tekrar çalıştırmak için 60 dk soğuması beklenmelidir.
    Kıvanç Talip UÇAN

Uçak Aviyonik Teknisyeni

İstanbul / 1991

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Aydınlatıcı oldu.

O halde buradan şu sonucu mu çıkarabiliriz; Air Intake Flap, APU Cooling'den sonra, buna bağlı olarak(sense ederek bir şekilde), kapanmaktadır?
    Görkem AÇIKGÖZ

Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Tamamen mutabık Görkem hocam.
    Kıvanç Talip UÇAN

Uçak Aviyonik Teknisyeni

İstanbul / 1991

Junior Member
    Yer
    , Turkey.
    Flap kapanmadan batteryler off yapılırsa orası açık kalır, sonra oraya arılar ve kuşlar yuva yapabilir. Şaka değil bununla ilgili bülten var arkadaşlar, yaşanmış olay yani
    Bir de apu cooling down sürecinde batteryleri off yaparsanız apuyu kontrol eden fire warning circuit devre dışı kalır, apuda yangın çıkarsa haberimiz olmaz.
    YEGEN

Bir kaç leblebi de benden gelsin , CBT'den not aldığım leblebilerin bir kaçı.

1.Airbus'ın ünlü ECAM ACTIONS'ları ile başlayalım.

DMC = Data Management Computer - Veri Yönetim Bilgisayarı
    SDAC = System Data Acqusition Computer - Sistem Veri Toplama Bilgisayarı
    FWC = Flight Warning Computer - Uçuş Uyarı Bilgisayarı

Şimdi , uçağın sistem sensörlerinden gelen veri SDAC DMC ve FWC bilgisayarlarına aktarılıyor. SDAC ve Sistem sensörlerindeki veriler FWC ye ulaşıyor ve FWC durum gözden geçirmesi yapıyor ve bir durum varsa MASTER WARN/MASTER CAUT'a veri iletip ses yapıyor , aynı zamanda o veriyi DMC'ye gönderiyor ve DMC database'inden sorunun gerekli çözümünü , ECAM ACTIONS dediğimiz olayı ECAM'e yansıtıyor.

2.Visual Ice Indicator:
    Airbus A320 ailesinin kokpit camının önünde küçük bir çıkıntı olduğunu görüyordum ve hep merak ederdim ne bu diye . CBT'de o da karşıma çıktı;

Şu iki camın ortasında gördüğünüz küçük çıkıntı Visual Ice Indicator(Görsel Buz Göstergesi)miş ,buzlanma var mı yok mu o çıkıntının üzerinden gözlemleyebiliyorsunuz ve bazı modellerde ışığı da yanıyormuş.

Tüm kaptan arkaşlara selamlar. Memo kardeşimize ice indicator ile ilgili verdiği bilgi için ayrıca teşekkür ederim. Bende size küçük bir bilgi vermek ihtiyacını duydum. Bu ice indicatorü aerosoft simule etmişmi bilmiyorum. Gerçekte Airbus ucaklarında ideal oturma şekli vardır. Bunuda aerosoft simule etmişmi bunuda bilmiyorum ve hiç denemedim memo arkadaşımız bahsetince aklıma geldi. Şimdi ice inidikatörün tam arkasında cockpitte ikisi beyaz biri kırmızı üç adet top şeklinde şeyler vardır. Kırmızı önde ve iki beyaz arkada bulunur. İdeal oturma şekliniz de toplar bir kırmızı ve bir beyaz olarak görürmeniz gerekir. Üçüncü beyaz top öndeki kırmızın arkasında kalmalıdır. Bu şekilde oturursanız ice indicatörü rahat görürsünüz ayrıca cockpite daha hakim bir görüş açınız olur. Saygılarımla

Emrah Karan

Not: sürçü lisan ettiysem affola