Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
38 sonuçtan 21 ile 30 arası

Konu: Ixeg 737 cl

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Evvet aynen budur, ücretsizi varsa onu tercih edin, yok buna bütçe ayırabiliyorum derseniz ne kadar olduğunu bilmiyorum ama isterseniz alın. INS, koordinatlar arasında navigasyon yapmanıza yarar. VORların üzerinde intersectionlarda, waypointlerde bir koodinat görürsünüz işte bu alet koordinattan koordinata gitmenizi sağlar. Böylece yolboyu haritanız varsa veya bütün yolun koordinatlarını routefinder gibi bir yerden almışsanız INSin kullanım şekline göre numaralandırır ve uçarsınız. Çok detayına girmiyorum öğrenmek isteyen varsa diye. Unutmadan 9 waypoint hafızası vardır, 0-1-2-3-4-5-6-7-8-9---sonra yine 0'a döner, bu yüzden ilk 5 tanesi geçildikten sonra 0-1-2-3-4-5e takip edenler girilir. FROM/TO da görülen rakam yani "01", 0'dan 1'e demektir. bir sonraki 12 oalcak 1den 2'ye. arada size kestirme bir yol mu verildi, hemen kullanım usulune göre örneğin 3'ü uçarken 7'ye gideceksiniz ilgili komutu girip 37 yaparsını 3'den 7'ye yani Elinizdeki rotayı her waypoint için numaralandırır ve takip edersiniz...bir deneyin derim yada videosunu izleyin.

Sperry 77 için; evet sperry 77'nin kontrol paneli budur. V/S yoktur onun yerine flight director'de tırmanma açısını gösteren bir ayar vardır üzeri sarı olan. CWS olduğu için lövye verildiği kumanda da kalır nautral'e dönmez kendi kendine. Böylece pilot istediği açıyı ve varyoyu tutturduğu zaman elini gevşetir, löyve o şekilde kalır.AP sadece altitude hold konumunu tutar irtifa olarak.
    Konu hakan737 tarafından (16-12-2014 Saat 00:05 ) değiştirilmiştir.
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Senol Aydogan/EDSB

Aviate - Navigate - Communicate

Senior Member
    Yer
    Cyprus
    Yeni bir video yayınlandı. Demek çalışıyorlar

https://www.youtube.com/channel/UCcu...qwGyHhsYlDPtMA
    Munur Soyer
    04/1977

Yani şöyle bir uçak yapıp da şunun kadar saçma bir "tanıtım" videosunu niçin internete yüklerler aklım ermiyor. Neyse bari, Munur hocanın dediği gibi çalıştıkları belli oldu en azından. Bildiğim kadarıyla projeye başlayalı 4 sene falan oluyor. Forumdan bazı kişiler ümidi kesmişti bile.
    Intel i7 4790K @4.4 GHZ - Nvdia GTX 1070 8GB 256Bit - 1600MHz 32GB Ram

Alıntı hakan737 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ...Unutmadan 9 waypoint hafızası vardır, 0-1-2-3-4-5-6-7-8-9---sonra yine 0'a döner, bu yüzden ilk 5 tanesi geçildikten sonra 0-1-2-3-4-5e takip edenler girilir.
    Hakan hocanın yazdığına birkaç ek bir şeyler yazmak istiyorum;

X Plane için üretilen CIVA INS sistemini satın aldım ve 732'ye ne kadar haksızlık ettiğimi anladım. Navigasyon sistemiyle beraber uçak müthiş bir şeye dönüştü benim gözümde. Yalnız CIVA'nın şöyle bir sıkıntısı var. Hakan hocam 9'dan sonra tekrar 0'a döner ve aynı sırayı takip eder diyor; yani "From 9 0 To" şeklinde gözükmesi gerekiyor. Fakat X Plane için üretilen modelde navigasyon "0" noktasına değil "1" noktasına dönüyor. Yani "From 9 0 To" yerine "From 9 1 To" şeklinde devam ediyor, "0" noktası hep sabit kalıyor. Bunun dışında geriye kalan bütün sistemleri aynı. Yalnız ben şu DME'nin ne işe yaradığını çözemedim. Hakan hocam burada bir açıklarsa çok makbule geçer.
    Konu Haluk Sarisel tarafından (09-03-2015 Saat 22:44 ) değiştirilmiştir.

Yer
    istanbul, Turkey.
    Doğru, doğru ben yanlış yazdım 0 sadece ilk başta var sonrası 7-8-9->1-2-3... diye devam ediyor. Kullanmaya kullanmaya unuttum. Benim hatam özür dilerim. Anakartım yandıktan sonra kullandığım dandirik yeni anakart yüzünden FS'den hem uzaklaştım hem soğudum. Uzaklaşınca da bazı bilgiler yok oluyor. Yoksa dediğim gibi FMC ile gram işim olmaz, 737-200, RFP 747 klasikden başka uçakla uçmam. Harita ve chart kadar güzeli yok.(hoş artık bunlara ulaşacak imkanlarımda yok)

DIST mi DME'mi? IRS'de DME'nin karşılığına denk gelecek DIST var DISTANCE yani. WAYPOINT'e olan mesafeyi yada geçilmiş olan WAYPOINT'e mesafeyi gösteriyor. Tabi IRS aslında harita ile beraber kullanılıyor. Eğer gerek görülürse eski usul, DIST okunarak rota üzerinden bir yerden başka bir yola girmek veya yeni bir rota çizmek için gerekli. Eğer uçaktanki DME arızalanırsa, DIST onun yedeği gibi çalışıyor. Fakat problem birisi sinyal bazlı birisi jiroskop bazlı olduğundan IRS'nin mesafe bilgisi %100 doğru değil veya anlık olarak doğru değil gecikmeli.

IRS'in kullanım kılavuzu bende bir yerlerde vardır mail atayımmı? (CARUSEL CIVA INS'in manueli)

Alıntı hakan737 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Doğru, doğru ben yanlış yazdım 0 sadece ilk başta var sonrası 7-8-9->1-2-3... diye devam ediyor. Kullanmaya kullanmaya unuttum. Benim hatam özür dilerim. Anakartım yandıktan sonra kullandığım dandirik yeni anakart yüzünden FS'den hem uzaklaştım hem soğudum. Uzaklaşınca da bazı bilgiler yok oluyor. Yoksa dediğim gibi FMC ile gram işim olmaz, 737-200, RFP 747 klasikden başka uçakla uçmam. Harita ve chart kadar güzeli yok.(hoş artık bunlara ulaşacak imkanlarımda yok)

DIST mi DME'mi? IRS'de DME'nin karşılığına denk gelecek DIST var DISTANCE yani. WAYPOINT'e olan mesafeyi yada geçilmiş olan WAYPOINT'e mesafeyi gösteriyor. Tabi IRS aslında harita ile beraber kullanılıyor. Eğer gerek görülürse eski usul, DIST okunarak rota üzerinden bir yerden başka bir yola girmek veya yeni bir rota çizmek için gerekli. Eğer uçaktanki DME arızalanırsa, DIST onun yedeği gibi çalışıyor. Fakat problem birisi sinyal bazlı birisi jiroskop bazlı olduğundan IRS'nin mesafe bilgisi %100 doğru değil veya anlık olarak doğru değil gecikmeli.

IRS'in kullanım kılavuzu bende bir yerlerde vardır mail atayımmı? (CARUSEL CIVA INS'in manueli)

Merak ettiğim 7-9 ve 3 numaralı tuşlarının üzerinde yazan fonksiyonların nasıl kullanıldığıydı hocam. Internette 7 ardından 9'a basarak (X Plane için üretilen versiyonda "ALT" tuşuna basılı tutup önce 7 sonra 9 tuşuna basarak) başka bir sayfaya geçiliyor ve burada normal rota kordinatından başka bir kordinat giriliyor. Bu girilen kordinat da DME istasyonunun kordinatı zannedersem. Sonrasında 9-3 yapılıp istasyonun yüksekliği giriliyor, herhâlde. Ama böyle bir uygulama niçin yapılıyor anlamadım. Zaten rotayı normal olarak giriyoruz. Ayrıca başka bir sayfaya geçip neden istasyonun kordinatınlarını ve yüksekliklerini giriyoruz çözemedim. Ayrıca o sayfaya girdiğimiz kordinatı nasıl görebiliriz onu da anlayamadım. Bulabilirseniz bana özel mesaj yoluyla manueli atarsanız çok sevinirim (Gerçi CIVA'nın içinden de klavuz çıkıyor; ama doküman dokümandır sonuçta. )

Yer
    istanbul, Turkey.
    CIVA'nın içinden 15 tane PDF dosyası çıkıyorsa aynı manueller var demektir. Daha önce kullanmadğım bir fonksiyon fakat INS'in update edilmesi ile ilgiliymiş. 3 INS varsa sadece 1 ve 2 yi bu şekilde update ediyormuş. NAV1 INS1 , NAV2 INS2 içinmiş. (operationmanuals.pdf'de )Anlatımı biraz uzun. BEnimde tam anlayabilmem için eski uçaklardan birisini yükleyip üzerinde çalışmam lazım.

Son zamanlarda bir video daha yayınladı IXEG grubu. X Plane için gelecek olan en sağlam uçak gibi gözüküyor şu anda. Bu yıl içerisinde çıkarmaya çalıştıklarını; ancak bunun hala garanti olmadığını söylüyorlar. En son okuduğum bir yazıda, uçağın, artık nasıl hesapladılarsa, %92,bilmem kaçını bitirdikleri yazıyordu. Bazı arkadaşlarda 6 yıllık sürede bu kadar ilerlediler ise geriye kalan kısım için gene bir 3 ay beklememiz gerektiğini falan hesaplamışlar. Sabrın artık nasıl son noktaya ulaştığı da aslında buradan belli oluyor. Bu ürünün piyasaya sürülmesiyle X Plane adına güzel bir başlangıç olacağına inanıyorum ve ayrıca bu grubun daha da güzel işler çıkartacağına inanıyorum. Bu atılım aslında diğer alanlarda da kendini göstermeye başladı: Drzewiecki X Plane için güzel sceneryler üretmeye başladı, Aerosoft halen devam etmekte. Bildiğim kadarıyla Taxi2Gate de Mexico City ile uğraşıyordu. Bakalım artık zaman ne gösterecek.

Senior Member thy163 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    IZMIR, Turkey.
    Bu ay içerisinde çıkacak muhtemelen...