4 sonuçtan 1 ile 4 arası
    Senior Member Faruk Işık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Eskişehir / İstanbul

Question Hazır Objeleri ve AFCAD'ları Kullanarak Basit Scenery Tasarımı Hk.

Merhaba,

Malum Şırnak, Bingöl, Cengiz Topel gibi bazı meydanların FS9'da ya hiç sceneryleri yok yada sadece çok eski bilgiler üzerinden çok ama çok basit düzeyde bina hatta apronları bile olmayan sceneryleri mevcut . Amacım hem kendim için hemde başarılı olabilirsem diğer usta tasarımcılarımız (Bknz Biber Bey ) buralara el atana kadar diğer FS9'cular için bu meydanları uçulabilir hale getirmek. Sadede gelirsek, AFCAD oluşturma konusunda fena sayılmam hatta zevkli bile geliyor bana. Anlamadığım şey hazır objeleri bu scenerylere monte etme konusu. Instant Scenery ve ADE gibi eklentileri edindim. Oluşturduğum AFCAD üzerine hazır obje setleriyle çok temel düzeyde eklemeler yaptım ve FS 9'u açtığımda uçulabilir halde bir meydanım oluyor. Fakat bu YANILMIYORSAM sadece benim harddiskimdeki bu objeleri afcad üzerine yazmaktan ibaret bir durum. Yani AFCAD'ı başkasına yolladığımda o kişi o objeleri göremeyecek, doğru mu ? Peki o zaman AFCAD üzerine eklediğim bu objeleri eklenti meydan klasöründe "Scenery" ve "Texture" klasörleri halinde nasıl oluşturabilirim ?

Bu konuda tecrübeli büyüklerimizin/kardeşlerimizin önerebileceğiniz dökümanlar yada programlar olabilir mi ?
    Teşekkürler.
    İyi uçuşlar.
    Sessizliğin Kanatları ​..

ADMİN biber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, 1966
    Hazır objelerden kastettiğiniz Library object (yani kütüphane objeleri/modelleri). Bunlar bildiğiniz gibi birçok modelden oluşurlar. Kütüphane içindeki bir kitabı evinizde istediğiniz yere nasıl koyabilirseniz, FS dünyasında da bu modelleri istediğiniz yere konumlandırabilirsiniz.

Bu konumlandırmayı kolaylaştırmak için EZ Scenery, Instant Scenery gibi programlar satılıyor. Rnw12 diye kullanışlı bedava bir program daha vardı avsim de bulunabilir.

Kütüphane modelleri fs9 da default olarak bol miktarda var. Bu modeller diğer kullanıcılarda da olacağı için siz afcad ve benzeri programlarla bu objelerikonumlandırırsanız ayrıca model ve texture dosyalarını paketinize eklemeniz gerekmiyor.

Ayrıca yukarıda bahsettiğim EZ Scenery, Instant Scenery, Rnw12 için özel olarak tasarlanmış çok sayıda model objeler var. Bunları avsim/flightsim sitelerinden indirip serbestçe kullanabilirsiniz, readmesinde özel bir kısıtlamaları yoksa paketinize de dahil edebilirsiniz.

Payware/freeware havaalanı scenerylerinde ise library objeler tasarımcının kişisel kullanım kolaylığı için bulunuyor. Yine de eğer beğendiyseniz pc'nizde serbestçe kullanabilirsiniz bu modelleri. Fakat bu modelleri kullanarak scenery yaptıktan sonra dağıtmak telif hakları açısından mahzurlu ve aynı zamanda etik değil, çünkü yapımcının tasarım amacının dışına çıkılmış oluyor.
    http://www.sanalpilotuz.biz/deneme1/image.php?type=sigpic&userid=3&dateline=1336667157

Senior Member Faruk Işık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Eskişehir / İstanbul
    Biber Bey, detaylı cevabınız için çok teşekkür ederim. Açıkçası ben biraz korktum bu işten ve bıraktım uğraşmayı. Biraz zaman ve sabır isteyen bir iş. En iyisi sizin gibi ustalara bırakmak bu işi. Ben tatlı tatlı uçmaya devam edeyim.
    Sessizliğin Kanatları ​..

Senior Member
    Yer
    BURSA, Turkey.
    Fsdeveloper.com sitesini öneririm. Altını üstüne getirin oranın.
    Mutlu ÇETiNKAYA
    BURSA