2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: FSRealWX

Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.

FSRealWX

Selamlar, yaklaşık 3 aydır kullandığım ve gayet memnun olduğum ücretsiz bir Metar programı hakkında bikaç bilgi vermek istedim.

Beni kendine bağlayan en önemli özelliği, ''Slightly gusty surface winds'' özelliği.FS de malum rüzgar çok statik, gerçek hayattaki gibi anlık değişimler çok fazla olmuyor ve manuel uçuşta gerçekçilik açısından ciddi bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum bu havanın bir akışkan olmadığını hissetme mevzusunun.Bu özellik ile, 1000-1500 feet civarlarına gelince rüzgar ufak gustlar ve hafif yön değişimleri sunuyor size ve geçektekine benzer bir şekilde son yaklaşmada özellikle genel havacılık uçaklarında sizin yaklaşmanızı durmadan bozmaya çalışıyor.Özellik active sky daki ''wind variation'' gibi saçma da değil gayet gerçekçi.Active sky da variation kuvvetli rüzgarlarda bildiğiniz windshear oluşturuyordu.Rüzgar yönü aniden 180 derece bile dönebiliyordu.Bu yüzden FSUIPC ten ''wind variance'' özelliğini kapatmak zorunda kalıyordum gerçekçiliği bozduğu için.Bu tamamen farklı ve başarılı bir sistem olmuş.Bunun dışında ücretsiz bir programa göre seviye rüzgarlarını gayet güzel sime aktarabiliyor.Benim gözüme çarpan tek dezavantajı, istasyon sayısı Active Sky daki kadar çok değil, ancak yinede yetersizde değil.

Kullanımda sıkıntı yaşamamanız adına da bir kaç bilgi paylaşmak isterim.

*Bunu söylemeye gerek yok sanıyorum ama genede dile getirelim, sistemde FSUIPC kurulu olsun.

*''DWC Interface'' bölümünde ''Interface'' bölümünü ''FSUIPC&Simconnect'' şeklinde değiştirin.Yoksa havada rüzgar değişimlerinde sıkıntı çıkarabilir.Bu özellik sadece FSX için geçerlidir diyor bu yüzden FS2004 kullanıcılarında nasıl bir sonuç veriyor bilmiyorum program.

*Uçuş planlamasını yaparken mutlaka planınızın FSXflightplan formatında bilgisayarınza indirin ve programın ''Flight Plan'' bölümünde planı seçin.Bunu yaparsanız, uçuş boyunca hiç bir sıkıntı çekmiyorsunuz, eğer yapmaz iseniz, visibility ayarları ara sıra resetlenip tekrar eski haline gelebiliyor cruiseda.Aynı zamanda planlamada yol boyu metarlarını ve seviye rüzgarlarını da almış oluyorsunuz bu sayede.

http://www.fsrealwx.net/index.php/do...ategory/1-fswx

Yakında yeni versiyonuda çıkıcak..Herkese keyifli uçuşlar.
    Konu turkisheagle tarafından (12-10-2013 Saat 18:09 ) değiştirilmiştir.
    Burak

Online uçmadığım zaman kullandığım başarılı bir program.
    Haluk Tek-1958
    İstanbul/Maltepe
    FS2004