5 sonuçtan 1 ile 5 arası
    Senior Member Faruk Işık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Eskişehir / İstanbul

Question TR HI LOW Enroute Chart - Minumum Enroute Altitudes

Jeppesen TR High Low Enroute Chart

Soru şu, Antalyadan Kuzey'e açılan aynı hat üzerinde 2 low 2 high yol var.. Bu iki yol için farklı yollarda (High ve Low'a göre değil) farklı MEA (Minumum Enroute Altitude) bilgisi veriliyor kırmızı FLXXX ibareleri ile..

Bu chartta birçok noktada buna benzer farklı MEA değerleri var aynı hattaki farklı isimli yollarda.. Sebebi nedir bunun ? High Low tümleşik chart diye diyeceğim ama aşağıdaki örnek bile bunu çürütüyor sanki ? Ne dersiniz ?

Umarım sizleri sıkan, bezdiren yada cahilce tarzda sorular sormuyorumdur ..

Konu Faruk Işık tarafından (10-10-2013 Saat 10:11 ) değiştirilmiştir.
    Sessizliğin Kanatları ​..

Senior Member erkal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Günaydınlar.. yeni bir gün yeni bir konu yardımcı olalım

Uçuş yollarındaki üst sınır ; ilgili ülke Sivil Havacılık Otoritelerince belirlenir. Alt sınırı; dağlık arazide en yüksek maniadan 2000 feet, düz arazide 1000 feet’lik mania kleransı sağlayacak şekilde düzenlenmiştir.

Yol için belirlenen mania kleransı, yolun orta hattından itibaren beşer Nm.lık genişliğe göredir. ve tabi her yolun kendine özgü tanımlayıcısı var bunlar şu şekilde;

* A,B,G,R : Area Navigation(RNAV) olmayan ATS yollarının bölgesel bağlantılı yolları
    * L,M,N,P : ATS yollarının bölgesel bağlantılı Area Navigation rotaları.
    * H,J,V,W : ATS yollarının bölgesel bağlantısı olmayan ve Area Navigation olmayan yol baglantıları.
    * Q,T,Y,Z : ATS yollarının bölgesel bağlantısı olmayan Area Navigation baglantılar.
    *K: Helikopter operasyonları için tasarlanmış yollar ..
    *U: Upper airway

vs vs.. ve daha bunun gibi birçok özel tanımlayıcı da mevcut...

Chart'a bakarak hangi yolun tanımlayıcısı ne anlama geliyor bulabiliriz ve ucus planlaması öncesi yardımcı olur.

Mesela LTAI Bölgesi için örnek vermişsiniz örnekte ki chart LIDO bu degerleri renkli kullanılyor ve her rengin bir anlamı var buda iyi bişey.. diğer Jeppesen chartlara göre biraz farklı o yüzden kafalar karısmasın isteriz..

Örnege gelecek olursak ''A16 - M855'' yolu gözüküyor ve bunların U(UPPER)yolları buna göre yukarıdaki tanımlayıcılardan yolun ne şekilde oldugunu nasıl bir baglantısı oldugunu kestirebiliriz..bu irtifalar ise bu yolların özelliklerine ve de Minimum Terrain Cleareance Altitude(MTCA)'a göre belirlenir gördüğünüz degerlerde bunu temsil eder ve İki VOR Fix’i arasında kalan yol üzerinde veya herhangi bir yol üzerinde mania kleransını sağlayabilen en düşük irtifa olup, VOR sinyallerini, VOR Fix’inden yaklaşık olarak 22 Nm’lık saha içerisinde sağlıklı olarak almayı sağlayan irtifalardır ayrıca chartta ve bu degerler üzerine acıklamamız gerekn birçok ifade var epey zaman alır şimdilik sorunuza göre cevap verdim.

Hoşçakalin..

Yer
    Eskişehir / İstanbul
    Erkal Bey,
    Mazur görün, ben tam olarak hala istediğimi alamadım

Şöyle sorayım, M855 yolu için MEA FL200 verilmiş A16 için ise MEA FL90 verilmiş. İki yolda coğrafi olarak yatayda aynı hat üzerinde. (Manialar açısından bakıyorum şuan sadece)
    Benim kafamı karıştıran bu, aynı coğrafi yapı üzerinde bu iki yolda ama MEA'lar farklı.

Şöyle desek olur mu, hava trafiği ve yolların kendine has seyrüsefer özelliklerinden dolayı (Manialar açısından bakmayı bırakıp işin içine seyrüsefer ve hava traM855 yolu üzerinde MEA FL200 verilmiş ve bu yolda FL200 altında uçmak bu yolda seyrüsefer yapmanın gerekliliklerini karşılamaz ? Fakat A16 ile uçulacaksa A16'nın kendine has özellikleri ve seyrüsefer yapısı sebebiyle MEA FL90 verilmiştir.

Acaba doğru bir çıkarım oldu mu ?

Jeppesen Chart Training programınıda kurcaladım ama malesef bu şekilde multiple MEA'lı bir örnek yoktu şansıma..

Senior Member erkal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Evet kısmen dogru cunku A16 yolunda ucacaksanız navigasyon gerekliliklerine uymak zorundasınız..bu kosullarda 9000ft altı ucus yapılmıyor..cunku yol üzerinde mania kleransını sağlayabilen en düşük irtifa bu ve bu irtifa tahsis edilmiş M855 yolunun ise kendine göre özellikleri ve farklı baglantıları oldugu için daha yüksek bir seviye tahsis edilmiş.. burada önemli olan mania kleransını saglaması ve baglantı özellikleri.. dikkat ederseniz bu yollar AYT VOR'dan güneye dogru da uzanıyor aynı A16 yolunun bu yöndeki uculabilir minimum irtifası 7000ft , M855'in ise dikkat ederseniz aynı..cünkü yolun özelliği sebebi ile burada daha yüksek bir irtifa tahsisi var..ama A16 yolu değişiklik gösteriyor neden cunku bölgenin güney sahil kısmı daha az daglık arazi olduğu için meydan batısından 2000Ft lik bir mania kleransı saglanmıs ve yol 9000 ft değil 7000 ft olarak belirlenmiş minimum için konusuyorum..bu husus bu sekilde yani ne güvenli irtifadan vazgeçiyoruz yani mania acısından bakmayı unutuyoruz ne de seyrüsefer özelliklerini... umarım yardımcı olmustur..

Yer
    Eskişehir / İstanbul
    Çok teşekkürler Erkal Bey, net bir şekilde konuyu anladım.

Yardımlarınız için sağolun, yeni bir soruda görüşmek dileğiyle