Sayfa 2/2 İlkİlk 12
18 sonuçtan 11 ile 18 arası

Konu: MAPt ve VDP

Senior Member oytun737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Antalya,TÜRKİYE
    Yok rica ederiz sizi kim yanlış anlayacak.

Keza aklımda tek bir soru bile kalmadı yazmışsınız ancak anladığım kadarıyla kalmış ki bakınmaya devam etmişsiniz.

Ben size şu şekilde kendimce son kez açıklamada bulunayım akabinde siz hangi bilgiyi almak istiyorsanız onu alırsınız.

Öncelikle şunu yazayım, bunu farkedemeyenler olabilir.

En başta kendim son derece karşı olduğum için asla sorulan soruları COPY-PASTE ile cevaplandırmam.

Çünkü bilmiyorsam bilmiyorumdur.

Hemen her konuda bilgi sahibi olmak için google a soruyu yöneltmeniz yeterli olacaktır.

Böyle olduğu halde sorunun ısrarla buraya yazılmasını ben şöyle anlarım:

_ Ben buradaki insanların bildiklerini öğrenmek için buraya yazıyorum.

İşte ben bu sebeple bu foruma yazıyorum.

Çünkü yazdıklarım, açıklamalarım google dan copy-paste olmuyor.. Hemen her konuda buna ihtiyacım olmadığı için direkt benden geliyor.

Önce durum önüme geldiği için bunu açıkça belirtmek istiyorum ki kimse sorulan sorulara (EN BAŞTA KENDİM) Google dan taratıp kendinden geliyormuş gibi cevap yazmak zorunda değil. Bilmiyorsanız bilmiyorsunuzdur. Bu bir suç mu günah mı?
    Kaldı ki cevap böyle veriliyorsa ben kendim de google a yazarım zaten öyle değil mi?

Buna niye karşıyım?

Google her ne kadar deniz derya olsa da bir noktada da ekşisözlüğün tüme varmış hali gibi.
    Doğruya ulaşabileceğiniz gibi en olmadık noktaya da varabilirsiniz.
    Paylaşılan bilginin kaynağının ne olduğu sözle değil belgeyle ortaya konulmalı ki insanlar inansın.
    Tabii bunu yapmak için belgenin de sağlamasını yapmanız gerekiyor. Onu da sadece görmeniz yetmez.
    Gördüğünüz gibi bir şeye evet demek çok zor.
    (sadece yukarıdaki metin için değil genel olarak belirtiyorum)

ATIS LER BOŞU BOŞUNA ÜZERİNE BASARAK ILS DME2 YADA ILS DME3 YAŞLAŞMASI OLACAĞINI BAS BAS BAĞIRMAZ.

Eğer bir gün gerçekten kaptan pilot olursanız,size mecburi olarak ATIS ile tebliğ edilen yaklaşma ne ise onu uygulayın.
    Adama öyle bir sorarlar ki SEN NİYE SANA VERİLENİ YAPMADIN diye, keza dudaklarınızı bile oynatamazsınız, kim diyecek Şurada şöyle yazıyordu vsvs diye.
    Bu kurala bir pilot olarak uymak yaptığınız işin kanun maddesidir ve tartışmaya kapalıdır.
    Yok ben kuralları tatışmaya açarım bana farketmez derseniz ne olur biliyor musunuz?

ÜNLÜ OLURSUNUZ...

Sevgiler.

Senior Member Faruk Işık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Eskişehir / İstanbul
    Oytun Kaptanım sanırım biraz kızdırdım sizi ama gerçekten kötü bir niyetle yazmadım bir önceki mesajı.
    Tam kafama oturmuştu ki konu başka bir yerde bu dökümanı görünce tekrar sorgulamaya başladım bende.
    Yoksa maksadım haddimi aşarak cevapların doğruluğunu sorgulamak değil, sadece en doğrusu neyse onu öğrenmektir.

ICAO temelli bir döküman oluncada tekrar soramadan edemedim. Neyse sanırım öğrenmem gerekeni öğrendim ..

Bilgiler için teşekkürler..

İyi uçuşlar..
    Sessizliğin Kanatları ​..

ADMİN biber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, 1966
    Lütfen mecbur kalmadıkça yabancı dilde yazı yazmayınız, alıntı olarak gerekli olduğunu düşünüyorsanız lütfen tercüme ediniz.
    http://www.sanalpilotuz.biz/deneme1/image.php?type=sigpic&userid=3&dateline=1336667157

Senior Member tazmania - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Faruk bey şöyle bir eklemede benden olsun.Eğer hassas yaklaşma yapıyorsanız DH/DA e geldiğinizde pist yaklaşma,orta hat veya kenar ışıklarından bir tanesini bile göremiyorsanız pas geçeceksiniz.Ve hassas yaklaşma chartlarında ben daha pas geçme noktasının DA/DH den ayrı olduğunu görmedim.Bu noktadan sonra kesinlikle düz uçamazsınız.Direk tırmanışa geçmelisiniz.

Hassas olmayan yaklaşma yapıyorsanız MDA/MDH noktasına geldikten sonra bu noktanın altına inmeden düz uçuş yapabilirsiniz.Pas geçme noktanız MDA/MDH de olabilir daha ilerde bir noktada olabilir.Bunlar ICAO kaideleri sağlandığı sürece gerisi ülkenin sivil havacılık otoritesinin yapmış olduğu çalışmalardır.

Göstermiş olduğunuz iki chart arasındaki fark yaklaşma türü farkından doğan farklardır.Bu nedenle pas geçme noktaları farklı olabilir.

Umarım faydalı olmuşumdur ve aklınızdaki soruları giderebilmişimdir.

KEREM ETGÜ

ISTANBUL

Ey Ana! Eğer Oğlun Bir Asuman Aşkına Tutulmuşsa Bırak Uçsun!

Senior Member Faruk Işık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Eskişehir / İstanbul
    Kerem Bey,

Paylaştığınız bilgiler için çok teşekkür ederim.

İyi uçuşlar..
    Sessizliğin Kanatları ​..

Senior Member erkal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Faruk Bey kimseyi kırdıgınız ya da sinir harbine soktugunuz düşünülemez bile ..cünkü gayet insanice sorular sordunuz cevaplar aldınız zaman zaman yanlıs birşey yaptıgınızı düşündünüz ama bunun kişi bazında hatalarla bir alakası yok yani sizden dolayı bir problem oldugunu ben sahsen düşünmüyorum... eger size merak ettiğiniz bu konular üzerine gıcık kapacak yada neden sordugunuza dair ukalalık yapacak kişiler varsa zaten o kişilerin bilgi düzeyi ve kişilik yapısı zaten sorgulanma düzeyindedir..bazı şeyler insanların kendisindedir farkında olmasalarda...

ADMİN biber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, 1966
    Kişiye özel mesajlarımızı , destek ve eleştirilerimizi özel mesaj olarak atmamız daha uygun olur .
    http://www.sanalpilotuz.biz/deneme1/image.php?type=sigpic&userid=3&dateline=1336667157

Senior Member oytun737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Antalya,TÜRKİYE
    Yok sanmıyorum. Ben bu güne kadar bu forumda, kardeşim sen neden bunu öğrenmek istiyorsun? bunu neden soruyorsun sormasana! dendiğine şahit olmadım. Tabii bu demek değildir ki forum için arama kısmını kullanmayalım