5 sonuçtan 1 ile 5 arası
    Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR

Lightbulb Telsiz Muhaberatı ile Fs Seslerini Birbirinden Ayırma

Yeni nesil bilgisayarlarda bulunan ana karta entegre ( on-board ) ses kartlarında iki farklı ses çıkışı / girişi kullanma imkanı mevcuttur . Bu özellik sayesinde kasanızda ön kısımda bulunan ses çıkış/girişi paneli ile arka kısmında yer alan ana ses panelini birbirinden ayırabilir , böylece iki farklı ses kartına sahipmişsiniz gibi Fs'in genel sesleri ile ATC diyaloglarını birbirinden ayırabilirsiniz .

Bu işlem için ;

Realtek Audio Manager'ı açınız ( denetim masası ya da sistem çubuğunda bulunur ) ve Advanced Device Settings kısmına geliniz .

Resimde görülen ve "Make Front and Rear" şeklinde başlayan açıklamaya sahip kutucuğu işaretlemeniz kafi .

Bazı anakartlarda bu işlemin ardından , ön panel devreye girmeyebilir . Bu durumda da yine Realtek Audio Manager içinde yer alan Connector Settings kısmında ön panel otomatik tanıma işlevini iptal etmeniz gerekir .

Ayarları yaptıktan sonra , online uçuş için kullandığınız muhaberat programında ses çalma ve kayıt işlemleri için ön panele bağlayacağınız kulaklık+mikrofon setini bağımsız olarak seçebilirsiniz .

( Bu şekilde ayarlanmış bir PC'de ön panele bağlı olan donanımı Fs haricinde birçok farklı programda bağımsız olarak kullanmak mümkündür . Skype , Msn Live vb. )

Keyifli uçuşlar
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Bilgilendirme icin tesekkür ederim Hocam. Bu cok güzel oldu.
    Senol Aydogan/EDSB

Aviate - Navigate - Communicate

Senior Member Faruk Işık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Eskişehir / İstanbul
    Acaba bu uygulama IVAO'daki Team Speak kullanımında da geçerli olur mu ? ATC (Yani TS) ve FS'nin kendi sesleri ayrılabilir mi ?

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Olmasa yazar mıyım

IVAO , VATSIM (Squawkbox ve FsInn) , Multiplayer uçuşlar , FsX Offline Uçuşlar ( denetim masasından Default Voice/Communication cihazı olarak front panel seçilemesi gerek ) , Fs2004 ve/veya FsX'te Fs2Crew Voice ile yapılan uçuşlar ... Benim deneyip çalıştığına şahit olduklarım .

Sevgiler
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member Umut ÖZTÜRK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Çok faydalı bir bilgi. Ben iki ses kartı kullanıyorum ayırmak için ancak, başka bir soru. Mesela uçuşunuzu video kaydı altına almak isteyeceksiniz ve ATC sesini aktarmak isteyeceksiniz. Vatsim FSinn den ATC sesini hem headsetten (uçuşta kendim daha iyi ve sağlıklı duyabilmek için) hem de speakerdan (videoya kayıt ettirmek için) kullanabiliyor muyuz?