6 sonuçtan 1 ile 6 arası
    Senior Member
    Yer
    , Turkey.

Red face Yeniden Merhaba

Merhaba değerli hocalarım, arkadaşlarım

Çok uzun bir aradan sona yine simulator dünyasına döndüm çok şükür. Öğrencilik yıllarımda centrino 1.86 ile, anti aliasing olmadan testere gibi grafiklerde uçmaya çalıştığım günler geride kaldı. İş dünyasına girdik, o yıllarda forumdan üniversitede birbirimizi bulup can ciğer olduğumuz dostlar sağ koltuklara oturdular artık vs. Ben hala o eğitime bir türlü başlayamadım ama bir gün olacak inşallah.

Konuyu fazla dağıtmadan; bu kadar değişenden bahsetmişken simulator dünyasında da onlarca şey değişti tabi. Eskiden konfgirurasyon yüzünden fsxte hiç uçamamıştım. İş güç derken iyi kötü bir bilgisayar topladım sonunda. Ancak bazı sıkıntılarım mevcut. Konuyu açmadan öncede forumda çok fazla araştırma yapamadığımı belirtmek isterim. Biliyorum ki arama yapmadan konu açanlar pek hoş karşılanmıyor

Sistem özellikleri:
    i5 3570k @stock
    sapphire 7870xt
    msi z77-ga43 board
    8gb 1600mhz cl9 ram
    2x320 sata2 wd blue raid 0

Sistem aslında oyunlar için yeterli ve hızlı. Ancak ne hikmetse fsxte bir türlü doğru düzgün performans alamıyorum.
    Kabaca şöyle ki; mönitör desteklemediğinden 1440*900 çözünürlükte tüm ayarlar en sonda pmdg ngxte ltba'da 14-15 fps.
    Son derece moral bozucu bu durum. Windowsu falan yeni kurdum ama tekrar temiz bir kurulum yapacağım.
    Venetubodan fsx.cfg optimizasyonuda yaptım. Aklıma fazlada bişey gelmedi açıkçası.
    Konuyla alakalı tavsiyelerinizi beklemekteyim. Bayram süresi boyunca evde yalnız olacağımdan bol bolda vaktim olacak.

Saygılar

Eklenti: Elimde X-Plane mevcut. Çift katmanlı 9 dvdden oluşuyor. Youtubede bazı videolarını izledim inanılmaz güzel görünüyor. Pistteki eğimlere varana kadar yapılmış. Merak edip 1 kere kurdum açtım ama hiçbişeyi çözemedim açıkçası ve onlarca detayın ayarı mevcut. Okuduğum bazı yorumlara göre kanat üstündeki rüzgarın bile dinamikleri hesaplanarak oyuna yansıtılıyormuş vs. Ne kadar doğru bilemem. Kullanım kolaylığı açısından fsx muhakkak önde ama sizce X-Plane ile uğraşmaya değer mi? X-Plane için ngx gibi detaylı 738 modelleri vs var mı?
    Konu 515 tarafından (31-07-2013 Saat 14:28 ) değiştirilmiştir.
    Ömer Faruk
    1986/LCEN

ADMİN biber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, 1966
    Açıkçası FSX hakkında sağda solda uçuşan çok sayıda bakım onarım ipuçları ve tavsiyeleri ve hatta paralı tweak programları var.

Benim şahsi tecrübem ve kanaatim FSX'in oldukça istikrarlı yani stabil, kolay çökmeyen , görsel açıdan geişmiş ama maalesef piyasaya çıktığı döneminin 4-5 yıl sonraki sistemlere hitap eden bir sürüm olduğudur.

Benim yaşadığım en önemli sıkıntı uçuşlarda meydana gelen saniyelik takılmalar idi. Bu sıkıntıyı (http://www.venetubo.com/fsx.html) Bojote'nin online fsx.cfg ayarlaması ile giderdim

Ekran akıcılığını iyileştirmek için ise fsx içinde ayarlamalarda FPS yi sınırsız yapıp, FPS yi program dışından sabitledim . Ben kegetys.net sitesindeki external limiter ile kendi PC özelliklerime göre 30 FPS ye sabitliyorum ( http://www.kegetys.net/dl.php/d3d_antilag101.zip).

Bunun dışında benim tercihim ki bu çoğu arkadaşımızın aksine olabilir, DX10 preview modunda uçmak. Bu modda uçmadan önce avsimde yayınlanan DX10 ayar dosyalarını indirip kurdum : http://library.avsim.net/search.php?...root&Go=Search

Açıkçası daha fazla dış müdahaleye gerek bulmadım ben.

Şimdi gelelim iç ayarlara yani FSX settings bölümüne;

Bütün ayarları en sonda tutma lüksüne ulaşmamız belki 4-5 yıl daha alabilir.

En fazla FPS azaltan unsurlar ; AI Trafikler, yüksek yoğunluktaki 32bit bulutlar ve autogen seviyesi. Bu unsurlarda maksimum'a gitmeyin. REX gibi harici bulut seti kullanıyorsanız, özellikle cumulus bulutların orta çözünürlük ve dosya boyutunda olmasında fayda olacaktır.

Benim kullandığım ayarlar aşağıda. En iyi seçenekler olmayabilir belki ama benim sistemimde iyi sonuç veriyor.

Asıl altını çizmek istediğim konu, bütün ayar seçeneklerini maksimum olarak tutmayın.

İsim:  Untitled-1.jpg
Görüntüleme: 1303
Büyüklük:  637.7 KB (Kilobyte)
    http://www.sanalpilotuz.biz/deneme1/image.php?type=sigpic&userid=3&dateline=1336667157

Senior Member mehmetcelbis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Sayın Ömer Faruk

Ltba da 14-15 fps nasıl alıyorsun. default ltbada alıyorsan çok düşük ama ltba scenerysi ve ai traffic yüklü ise o zaman güzel bir sonuçtur. Rex bulut kullanıyorsanız bunu 2048 piksele düşürmeniz gerekmektedir. Bunlarda çok önemlidir.
    Mehmet CELBIS-1964
    MSI MPG X570S EDGE MAX WIFI DDR4-AMD RYZEN 7 5700X 3,6-4,6 Ghz-32GB CRUCIAL BALLISTIX DDR4 4000 Mhz-SAPPHIRE RX 6700XT NITRO 12GB GDDR6 192Bit DX12-CRUCIAL P5 PLUS 1TB NVMe M2 SSD-SCANDISK ULTRA 3D 1TB NVMe M2 SSD-H.POWER 80+BRONZE 1000W-SHARKOON ELITE SHARK CA200M KASA
    32inch GAMEBOOSTER GB-327LCQ-H LOGITECH X52 Professional H.O.T.A.S. - FLIGHT RUDDER PEDAL - WINDOWS11 PRO 64BİT

Senior Member erguno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Ulyanovsk, Russia.
    Bütün bunlara ek olarak yeni bir kurulum da yapacağınızı yazdığınız için RAID 0 kullanmayarak OS ve SIM dosyalarını ayrı disklerde kullanmanız tavsiye ediliyor.
    ERGUN ÖZER
    Istanbul - 1963

Senior Member erguno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Ulyanovsk, Russia.
    Bende DX10 NVidia Inspector ayarlarını sormak istiyorum. Ne zaman DX10 Preview kullanmak istersem Inspector AA settings DX9 için olduğundan görüntüler bozuluyor. Bunun DX10 için bir çaresi varmı?
    ERGUN ÖZER
    Istanbul - 1963

Senior Member btuncel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Eskisehir, Turkey.
    FSX artık vazgeçilmez diyorum...

Riskleri kullanıcıya ait olmak üzere aşağıdaki ayarları tavsiye ediyorum.

Sevgiler... Burak

How obtain the most of Microsoft Flight Simulator X

Follow this steps to improve your FSX configuration:

1 - First of all you need to is follow this instructions Bojote's Tweaking and Tuning tool for FSX.

2 - When you finished the steps and you uploaded your FSX.cfg in the screen will appear a new personalized FSX.CFG. Dowload it and replace it with the original one.

3 - Remember have your graphic card drivers always updated. If you want, you can try beta releases.

4 - If your graphic card has more than 512 MB:
    • Search this: [DISPLAY.GraphicCardName]. This is an example:

[DISPLAY.Device.NVIDIA GeForce GTX 650.0]
    Mode=1024x768x32
    VideoMemoryOverride=2147483648

• You must put in VideoMemoryOverride the number in bytes of your graphic card memory. How Can I calculate that? It's really simple. This is the formula:

1 MB = 1024 bytes * 1024 = 1048576 bytes, so:

1 GB = 1 MB * 1024 = 1048576 * 1024 = 1073741824
    1.5 GB = 1073741824 * 1.5 = 1610612736
    2 GB = 1073741824 * 2 = 2147483648
    3 GB = 1073741824 * 3 = 3221225472

5 - Now you should install Shader 3.0 by Bojote. You can dowload it here. For ATI Users it's an obligation and for NVidia Users it's a recomendation.

6 - Now is time to do a magic trick:
    • Search this sentence in you FSX.CFG:

FIBER_FRAME_TIME_FRACTION=0.33

• FFTF determines the fraction of the CPU time given to the scenery loader in relation to the time spent rendering. Basically it’s a relation between the scenery loader and faster FPS. Run it lower, you get more FPS. Run it 0, you give CPU no time to load scenery, if your FPS is below locked. The faster the CPU, the lower this number can be, because less fraction of the CPU clock is required to successfully load the scenery. If you have a good computer you should have it at 0.33, and if you have a bad one you should have it at 0.01 (Remember never at 0). Experimenting is the key here. The difference between 0.33 and 0.01 is about 10 fps more in the lower setting.

7 - Now is time to see the specific tweaks for your graphic card:

-------NVIDIA USERS TWEAKS-------
    • Dowload NVidia Inspector. Set MS Flight Simulator X in Profiles and configure the program like that (Remember click Apply changes when you finished):

http://img855.imageshack.us/img855/4590/id0f.png
    • Go into FSX and set: Target Frame Rate to 30
    • Search UsePools=1 in your FSX.CFG and set it to 0

-------ATI/AMD USERS TWEAKS-------
    • Download FPS Limiter 0.2 and set the frame rate to 30. You must have Jave installed in your computer and and create a file in FPS Limiter directory. Create a file with any name, but with the extension .bat. In this file you must to put this:

fps_limiter /r3D9 /f:30 "C:\Program files (x86)\Microsoft Games\Microsoft Flight Simulator X\fsx.exe"

• Where is that C:\Program files (x86)\Microsoft Games\Microsoft Flight Simulator X\fsx.exe change it and put your real location of your fsx.exe.

8 - And the last thing, but not this less important. You must to have always your hard drive defragmented. Never use Windows Defrag it's really bad. You can use Auslogic Disk Defrag it's a free good one.

KAYNAK : http://wingtipvortex.com/wv/forum/fl...ht-simulator-x